Skocz do zawartości


Zdjęcie

Latarka, co polecicie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
446 odpowiedzi w tym temacie

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?

Już chyba kiedyś z Tobą o niej pisałem i jest ona wysoko na mojej liście potencjalnych zakupów. Humor mi psują dwie rzeczy - brak odpowiedzi z bron.pl czy mają do niej żarówki i pewnie spora bateriożerność. O ile dobrze pamietam to INOVA łyka zwykłe paluszki, a waltherek baterie litowe... Jak długo popracuje na komplecie baterii?


Inova tez lyka baterie litowe.
A walther na jednym komplecie bateri u mnie swieci i swieci.
Ja tej latarki uzywam czesto ale do krotkiego swiecenia. I swiece juz ladnie ponad 3 godziny na komplecie. Fakt troche bateryjki oslably ale i tak na 50 metrow widac dobrze.
A co do zarowek to jest tak ze ja dotad meczylem ludzi w sklepie w ktorym kupielem ta swieczke, az mi sprowadzili zarowke (25 PLN jesli mnie pamiec nie myli)

KKamiLL
  • 0

budo_quantyzator
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Zaraz czegoś tu nie rozumiem INOVA X1 to latarka diodowa i nie ma potrzeby wymieniać "żarówki??????????????" jakiej żarówki diody podziałają przynajmiej 100 000 godzin i jak wymienić ---- ten element z tego co wiem a mam X5 to w INOVA te elementy są osadzone na stałe.
Poprostu chciałbym wiedzieć czy X1 zastąpi IU mniejsza o bateriożerność będę ją nosił w kieszeni jako EDC i sporadycznie cóś podświecał (ale zwieśniaczyłem)
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
ja skumalem ze gadka o zarowce odnosi sie do Walthera. pomylilem sie?????


KKamiLL
  • 0

budo_quantyzator
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Nie nie pomyliłeś się to ja dałem d... posty tak się przeplatają że nie skumałem i pośpieszyłem się ze swoim.
Ale może ktoś mi w końcu odpowie na pytanie czy X1 jest w stanie zastąpić IU
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?

Ale może ktoś mi w końcu odpowie na pytanie czy X1 jest w stanie zastąpić IU


a poczytales kilka stron wczesniej??
Bylo tam cos o ile pamietam o X1.
Z moich informacji wynika ze ma wiekszy zasieg niz IU, ale IU dluzej pociagnie na bateriach i baterie tez ma tansze

KKamiLL

PS. a czy zastapi to podejrzewam ze sam musisz doswiadczyc i zdecydowac
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
sorry pomylka
baterie te same

KKamiLL
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Jako że mam zarówno IU jak i X1 to powiem tak. Są to zupełnie inaczej swiecące latarki. X1 świeci punktowo bez dodatkowej poświaty. do chodzenia po lesie się zupełnie nie nadaje. Jak zaświecisz nią pod nogi to zobaczysz tylo jasny krąg o średnicy kilkunastu cm. X1 to latarka złodziejka do chodzenia po znanym terenie np po domu w nocy aby nie obudzic nikogo. X1 daje w diodę więcej amperów, zużywa baterię do połowy w 4h ( IU w 11h). X1 jest przeamperowana tzn ciągnie więcej amperów niż producent pozwala. Taka sytuacja prowadzi na dłuższą mete do degradacji fosforu w diodzie co powoduje spadek żywotności z 100 tys h do około 2-10 tys h ( i tak dużo). Pod względem jakości wykonania X1 bije IU na głowę.

Jak masz pytania to dawaj.
  • 0

budo_juga
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Witam,
powiedz jaka latarka diodowa nadaje się do oświetlenia drodi chodzenia po lesie.
temat tak się rozrósł, że się pogubiłem.
juga
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?

Witam,
powiedz jaka latarka diodowa nadaje się do oświetlenia drodi chodzenia po lesie.
temat tak się rozrósł, że się pogubiłem.
juga


Ten temat przerabiałem dosyc intensywnie i doszedłem do wniosku że najbardziej do tego celu nadaje się latarka, która ma zainstalowaną diodę Luxeon low dome 1W, którą zasila na 200mA. Taka konfiguracja daje około 10-15 lumenów ( w zalezności od jakości diody) oraz około 8h pracy na 2AA co jest idealnym światłem do lasu, na biwak jak i do większości prac średniego i małego zasięgu. Przykładem takiej latarki jest Minimag 2AA z dodatkową diodą terralux ministar2.

Latarki na zwykłych diodach LED 5mm dają światło bardziej rozproszone, które ja trochę mniej lubię. Jeśli nie chcesz płacić dużo za latarki z diodą Luxeon to kup po prostu Infinity Ultra, ARC AAA lub Inova X5.

Jesli potrzebujesz latarki głównie do chodzenia po lesie to kup Arc AAA w wersji z turkusowym światłem. Kolor turkusowy pozwala na jaśniejsze świecenie/dalszy zasięg przy mniejszym zjadaniu baterii . Kolor lasu i tak jest zielony więc dużo nie stracisz. Ale do czytania mapy ten kolor się nie nadaje.

Do wypraw do lasu najlepsza będzie latarka, która ma długi czas świecenia abyś w środku lasu nie obudził się z ręką w nocniku. Ważne też aby miała tzw moon mode, albo żeby jasność spadała powoli. Latarka która gaśnie nagle może spowodowac niezłe kłopoty w środku lasu.
  • 0

budo_quantyzator
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Dzięki Mapet za pościk powiem tak najczęściej wykorzystuję swoje latarki do sprawdzania stanu bieżnika opon w autobusach na stacji diagnostycznej ale sam nie jestem diagnostą tylko pracuję w biurze w IU strumień świetlny był za bardzo rozproszony (zazwyczaj nie wchodzę pod autobus tylko świecę z daleka) natomiast X5 jest ok ale za ciężka i za duża jak dla mnie napisz proszę jak silny jest strumień światła w X1 w porównaniu do IU oraz X5.
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Strumień swiatła mierzy się w luxach lub lumenach. Lumeny podają total output latarki. Mierzy się je wkładając latarkę do sfery i robiąc pomiar całkowitego światła, które daje latarka. Luxy mierzy się świecąc latarką na planszę z odległosci najczęściej 1m i mierzy się miernikiem światło w środku promienia. Zasadniczo luxy dają informacje o zasięgu a lumeny o całkowitym świetle.

Z pomiarów wynika że X1 ma podobny wynik w luxach co X5- czyli zasięg obu latarek będzie podobny. Jesli chodzi o wynik w lumenach to X5 daje około 6 razy więcej światła.

Porównanie z IU. X1 ma 2 razy większy zasięg od IU i około 2 razy mniej lumenów ( najwyrażniej trochę światła jest tracone na optyce).

X1 chyba najlepiej się będzie sprawedzać do twojej pracy.
  • 0

budo_quantyzator
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Wielkie dzięki profesorze mapet :) 8O
  • 0

budo_piras
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubuskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?


jak widać z tej odległości punkt światła na nieco powyżej 1 m

W takim razie do typowego oświetlania drogi w lesie, to się chyba X0 nienajlepiej nadaje? Pytam, bo chciałbym kupić latarkę, która mogłaby posłużyć i jako 'taktyczna' do miasta i jako światło pomocnicze, przy wieczornych zejściach z dłuższych tras w górach...


Przetestowałem właśnie pewien "Wynalazek":
mianowicie przykładając soczewkę lupy zegarmistrzowskiej 10x (lub podobną) do latarki XO uzyskujemy w miarę równomierny snop światła o kącie ok 90* :idea:
/z odległości 2 m mamy plamę światła o średnicy ok. 2,5- 3m /
słabsza soczewka lub jej odsówanie modyfikuje kąt światła
pzdr
Irek
  • 0

budo_wis
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Panowie jestem tu nowy, Ale pochwae się że kupiłem dzisiaj Lad Lenser'a V2 (V kwadrat) na trzy paluszki AAA i powiem ze jest czadowa za 230zl [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] nie kopowałem ze strony tylko w sklepie bo wolałem podotykoć, gdzieś wyczytałem że ma 1.25 Watt Luxeon? LED a styki są naprawde nieźle pozłacane
  • 0

budo_seemann
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Some Place Else

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?

Panowie jestem tu nowy, Ale pochwae się że kupiłem dzisiaj Lad Lenser'a V2 (V kwadrat) na trzy paluszki AAA i powiem ze jest czadowa za 230zl [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] nie kopowałem ze strony tylko w sklepie bo wolałem podotykoć, gdzieś wyczytałem że ma 1.25 Watt Luxeon? LED a styki są naprawde nieźle pozłacane


No to gratulacje z okazji zakupu świetnego sprzętu. LED to przyszłość, co zwłaszcza widać jak się popatrzy na najnowszy projekt Surefire
Dołączona grafika
Latarka U2 - 100 lumenów z 5-Watowej diody :!: (w dodatku z 6-stopniową regulacją) - tego jeszcze nie było.
W Polsce ma się pojawić za parę tygodni.
  • 0

budo_thorneb
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 512 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Już Warszawa :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
Jaka jest SRP tego U2??? Moc naprawdę olbrzymia 8O
  • 0

budo_seemann
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Some Place Else

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?

Jaka jest SRP tego U2??? Moc naprawdę olbrzymia 8O


Na stronie Surefire US jeszcze cicho o tym modelu. Wszelkie nowości Surefire, w tym serie limitowane najczęściej można znależć (surprise!) tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
W Polsce ma być dostępna w cenie koło 1300 PLN tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Niestety w takich zaporowych cenach będzie to rzadkość okrutna :cry: .

Szkoda, bo Surefire to w świecie latarek coś pomiędzy Striderem i Microtechem. Sprzęt niezniszczalny i piękny...
  • 0

budo_wis
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
boje sięzapytać o cenę tego monstra (Surefire U2), no i bateria 123 to moim zdaniem w Polsca pomyłka w stana kosztują 20% naszej ceny
  • 0

budo_wis
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
mały test LED-LENSER V2 (V kwadrat). Kupiłam najtańsze baterie 3xAAA po złoty za sztuką od kobiety w bramie która stoi ze stoliczkiem prawie codziennie rano w drodze do pracy. Pomyślałem że może nawet nie odpalić latarki, ale szkoda mi było marnować na test baterii alkaicznych. Więc w pracy zmieniłem baterie, i klik... A tu latarka daje taki sam pałer jak na alkaicznych, (pewno tylko przez pięć minut, ale zobaczymy) schowałem świecącą latarkę do szuflady i do roboty. Początkowo zerkałem co kilka minut, potem coraz rzadziej. I nie dacie wiary po 4 godzinach skończyłem test latarka dalej mocno świeci. Wyjąłem baterie i włożyłem oryginalne aby sprawdzić ile słabiej świecą. No i oczywiście świecą słabiej ale o jakieś 30, 40% ale dalej strach patrzeć w świecącą diodę. Przypominam na zwykłych bateriach węglowych czy jakie one tam są. Tak więc z czystym sumieniem polecam wszystkim przyszłym LED?owcom. Jeszcze jedno w sobotę wieczorem przez okno ze starej poniemieckiej kamienicy we Wrocławiu z czwartego piętra świeciłem na ulicę i było widać że świeci (około 20m ), jeszcze tylko dodam że pod oknem stoi latarnia uliczna która mocno świeci na bruk a mimo wszystko było widać że led świeci.
  • 0

budo_wis
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka, co polecicie?
jeszcze dodam że na tych starych węglowych bateriach po 4h LED-LENSER świeci mocniej niż krypton 2.4v na nowych bateriach 2xR20. Co osobiście po pracy sprwdziłem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

8 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024