Skocz do zawartości


Zdjęcie

La Canne (?)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_randori
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 552 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

La Canne (?)
Oglądałem wczoraj na NG program o Savate.Pokazane tam też było La Canne-walka laską.Macie może więcej informacji na temat tej sztuki?Jak ma się ona do np:Eskrimy ,dużo podobieństw.Czy w polsce ktoś tego uczy?Może ktoś z JKD ?
uff więcej pytań nie mam. :D
Pozdrawiam
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: La Canne (?)

Oglądałem wczoraj na NG program o Savate.Pokazane tam też było La Canne-walka laską.Macie może więcej informacji na temat tej sztuki?Jak ma się ona do np:Eskrimy ,dużo podobieństw.Czy w polsce ktoś tego uczy?Może ktoś z JKD ?
uff więcej pytań nie mam. :D
Pozdrawiam


Mam nadzieję, że będzie powtórka. La Canne to nie jest laska tylko kij nieco dłuższy niż w w FMA, coś jak nasze staropolskie palcaty. Uczą tego we Francji i Włoszech, może gdzieś jeszcze. To raczej walka odtworzona, nie ma ciągłości historycznej, samo Savate ledwo co się zachowało po stratach ludzkich w I i II Wojnie Światowej. Sugeruję zajrzeć na najlepsze strony o Savate:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Wosiu
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: La Canne (?)
Acha, no oczywiście techniki La Canne można stosować laską, nie chciałbym być źle zrozumiany.


Wosiu
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: La Canne (?)
Hmmm, no rzecz ciekawa jako ciekawostka historyczna i faktycznie jest to uczone przez ludzi od Savate, tyle ze pokaz tego na ostatnim Festiwalu w Bercy, to byl lekki niewypal i wygladalo to cokolwiek"zabawnie" (podnosily sie nawet smiechy wsrod publiki :? ). Mianowicie zaanonsowali, ze to bedzie walka pelnokontaktowa, wiec wyszli w grubyc "zbrojach" ochronnych i kaskach, co juz nadawalo im "niestandardowy" wyglad i niewprawiona publike wprawilo w lekka wesolosc. Niewazne, ja sie oczywiscie nie bede przyczepial do zbroi, tylko do samego pokazu - moim zdaniem potworna rzezba pelno wiatrakow, mlynkow, skokow itd. (Zakladam, ze chcieli pokazac widowiskowe rzeczy, no coz, w moj gust akurat nie utrafili). Potem jakis gosc siedzial na krzesle i bronil sie takim dluzszym dragiem (nie wiem, prawde mowiac, jak to dokladnie okreslic) przed palcatem wlasnie, ale bylo to cholernie wolne, naprawde tempo jakby ktos "replay" puszczal. Ogolnie, moim zdaniem pokaz bardzo taki sobie i chyba wolalbym zobaczyc samo Savate (ktorego nie pokazywano), co oczywiscie nie zmienia faktu ze La Canne sama w sobie to rzecz ciekawa. A tak BTW, to fajny pokaz walki i samoobrony laska (taka zwykla, zakrzywiona, a nie palcatem) dali na festiwalu ludzie z hapkido (dynamiczny i widowiskowy, ogolnie mi sie podobali).
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: La Canne (?)

Canne to nie jest laska tylko kij nieco dłuższy niż w w FMA, coś jak nasze staropolskie palcaty. Uczą tego we Francji i Włoszech, może gdzieś jeszcze. To raczej walka odtworzona, nie ma ciągłości historycznej, samo Savate ledwo co się zachowało po stratach ludzkich w I i II Wojnie Światowej.


We Włoszech (na Sycylii) spotkałem się z Liu Bo - jest to współczesna forma starej włoskiej (a w zasadzie sycylijiskiej) Bastone Siciliano - walki kijem dł ok. 120 cm i mającej kilkusetletnią tradycję. Co ciekawe własnie w niektórych włoskich szkołach hapkido tradycja Bastone Siciliano jest kontynuowana.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

budo_randori
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 552 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: La Canne (?)
Extra.Mars nie orientujesz się czy w Polsce organizowane są jakieś seminaria z ww dyscyplin?Kiedyś sporo ćwiczyłem z Jo ale interesuje mnie coś co dało by się przełożyć np na tonfę lub pałkę teleskopową.
Pozdrawiam
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: La Canne (?)
Moze Mars bedzie wiedzial cos wiecej ale od siebie powiem, ze jesli chodzi o Savate to w Polsce jest bieda straszna i nikt, o ile wiem, tego nie naucza. (Aczkolwiek zdaje sie, ze jakis jakis utytulowany kickbokser sie tym zajmowal). Jesli nie ma Savate, to beda slabe szanse takze na La Canne. Hapkido ktos u nas uczy:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

O ile wiem, jest to jedna jedyna sekcja w Polsce i dziala w Krakowie, ale chyba nie ma co liczyc u nich na bastone siciliano... (Tak w ogole, nie jest to chyba system ktory sie jakos bardzo koncentruje na broni, aczkolwiek znajduja sie w nim techniki laski i krotkiego kija).
Hm, jesli chcesz cos z palka teleskopowa to chyba najprostszym wyjsciem beda FMA, a jesli o tonfe chodzi to kobudo chyba.
No coz, tyle wiem, moze ktos rozszerzy lub poprawi. :)
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: La Canne (?)
Na Bastone Siciliano i Liu Bo w Polsce nie ma co liczyć raczej.
Seminarium - jak będą chętni, gotowi zapłacić - można pomyśleć.

Mars
  • 0

budo_braingame
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: La Canne (?)
Canne to trzcina cukrowa. Ćwiczą to nie tylko w Europie, ale też we wszystkich dawnych koloniach. Kilka dobrych szkół jest np. na Madagaskarze, więc polecam jako urlop.
Techniki bardzo podobne do szermierki, zresztą niby jakie miały by być.
Od savate było w Polsce kilku ludzi kiedyś na stażach, ale organizowała to osoba, która zajmowała się Ty-Ga a teraz promuje w Wawie CK............ Ci co byli, wiedza o kim mówię :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024