Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szelki do noży, bądź noża i pistoletu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
Wynikła potrzeba wyjścia bez munduru operacyjnego, a my chcemy mieć przy sobie nóż (bądź dwa) i pistolet. Kabura do pistoletu na pasek założona, ale gorzej z nożem, zwłaszcza gdy ma to być konkretne ostrze noża taktycznego.

I tutaj jedynym dobrym rozwiązaniem są szelki.

Założenie było takie, by wykonać szelki lekkie, wygodne, luźno układające się na ciele, a zarazem bez mocowania do pasa w spodniach, by nie czynić z wszystkiego zwartej konstrukcji.

Prezentowane poniżej szelki wykonane zostały z taśmy parcianej, ośmiu skrótów do tejże taśmy, dwóch klamer i dwóch małych karabińczyków.
Wszystko zakupione za bardzo małe pieniądze w sklepie pasmanteryjnym.
Najpierw chciałem wykorzystać taśmę o szerokości 4 cm, ale wydawała mi się zbyt siermiężna, więc zdecydowałem się na taśmę 3 cm. Jako przedłużenie taśm, wykorzystałem taśmę 1,5 cm.

Najpierw połączyłem szerokie taśmy na krzyż, korzystając z usług zakładu nabijającego napy i nity. Nit stalowy, przebity przez dwie taśmy, ale nie zbity do końca, lecz tak by pozwalał na swobodne regulowanie kąta przecinania taśm. Potem zgrubna przycinka niepotrzebnych końców i przypalenie obciętych kawałków gorącym nożem, celem uniknięcia tzw. siepania (strzępienia).
Założenie skrótów pozwalających na regulację taśm tak, by mogła je założyć zarówno osoba mała, jak i zdrowe chłopisko.
Potem do skrótów zamontowałem kawałki taśmy 3 cm, z doszytymi kawałkami 1,5 cm, na które założyłem: pod lewe ramię - klamry, pod prawe ramię - karabińczyk.
Miejsca które trzeba było zszyć, szyłem grubą, podwójnie składaną mocną nicią na brzegach i przez środek taśm. Dzięki temu każdy szew jest mocny i nie ma ryzyka zerwania.
Do lewych klamr podpiąłem nóż. wz.55, a do karabińczyków nóż Peace Keeper I, którego kydexowa pochwa pozwoliła na wykorzystanie systemu dziurek pod karabińczyki.
Regulacja wszystkiego dzięki zastosowanym skrótom i szelki były gotowe.

Skróty pozwalają na wyregulowanie szelek w ten sposób, iż duży Peace Keeper może być noszony prostopadle do podłogi, rękojeścią w dół, pozwalając na szybkie wyjęcie go z pochwy. Nóż wz.55 jest mniejszy, więc leży bardziej poziomo.
Istotne dla mnie było, by nikt nie widział szelek z zawartością spod okrycia. Próby po regulacji i założeniu marynarki, kurtki wypadły rewelacyjnie, gdyż nikt nie mógł zobaczyć całości.

Pod lewą pachę podczepiałem również kaburę operacyjną od pistoletu Walther P99. Pistolet dość cieżki, ale nie powodował przesuwania się szelek, a możliwość regulacji pozwalała na ułożenie go dosłownie w każdej pozycji.

Na zdjęciach nie widać, lecz wykonałem również szlufki pozwalające na założenie na szelkach dodatkowego magazynka, zaczepienie radiotelefonu, bądź małego noża.

Istnieje oczywiście możliwość noszenia tylko jednej broni pod pachą, wówczas luźne końce szelek są spinane i spoczywają wygodnie pod wolną pachą.

Nie jest to produkt HIGH-END, lecz wykonana własnoręcznie konstrukcja, która jednak doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Łatwe w czyszczeniu, gdyż wystarczy przetrzeć całość mokrą szmatką, by usunąć jakiekolwiek zabrudzenia.

Koszt szelek:

Taśma 3 cm - 3 metry - 15 zł
Taśma 1,5 cm - 1 metr - 2 zł
8 skrótów 3 cm - 1,5 zł za sztukę
2 klamry 1,5 cm - 2,5 zł za sztukę
2 karabińczyki metalowe 1,5 cm - 3 zł za sztukę

Całość: niecałe 50 zł wraz z nabiciem nitu, nićmi oraz nową igłą.

Podsumowujac, wygodne szelki, za przyzwoite pieniądze. Uniwersalne, posiadające pełny zakres regulacji. Nie dopinane do spodni.

Zdjęcie nie oddaje użytkowych walorów szelek, a poza tym, było robione na szybko, więc troszeczkę niedokładnie dokonałem regulacji, ale mam nadzieję, iż zostanie to wybaczone, gdyż do prezentacji wykorzystałem model z ciekawą klatką piersiową ... :)

Dołączona grafika
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
Bardzo fajne, dobra rzecz. Podziwiam pomysł i wykonanie. Mam drobną wątpliwość czy przy lekkiej, letniej marynarce jednak trochę nóż nie wypycha do przodu? Jak ktoś nie ma takich zdolności manualnych albo mu się nie chce, to do szelek od zwykłej kupnej kabury też można podwiesić nóż, nawet całkiem duży, tak żeby zwisał luźno poniżej pachy. Trochę może przeszkadzać przy zginaniu tułowia w bok na którym wisi i może nie tak łatwo dobyć noża jak tutaj ale można ewentualnie jeszcze to usprawnić.


Wosiu
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
:twisted: Jumbo fajny patent . Kiedy chodzisz nie "majtaja" ci sie przy pasie ?
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
Regulacja taśm pozwala na uniknięcie wypychania okrycia.

Noże się "nie majtają". Wiszą pewnie i konkretnie.
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
Bardzo ciekawy patent. Podoba mi się.

Pozdrawiam
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
z fotek wynika, ze pochwa od noza jest przyczepiona na 2 karabinczyki - u wejscia pochwy i na koncu pochwy?

Jumbo.. masz moze zdjecia z zalozonymi szelkami i podniesionymi rekami? bo nie do konca lapie sie z tymi klamerkami, karabinczykami i skrotami...
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
hehe..
juz doszedlem do tego jak to jest polaczone..

najpierw skrot, a potem kawalek szerokiej tasmy i doszyty waski.. :)

zapomnialem dodac: SZACUNEK !!!
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
W tej chwili nie mam już tych szelek, ale jeżeli odwiedzi mnie nowy właściciel, pstryknę kilka fotek.
  • 0

budo_shamad
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
Piekna robota, od dluzszego czasu myslalem nad stworzeniem czegos podobnego, nawet jakies szkice porobilem, ale jakos zabrac sie nie moge, hmmm teraz moze wezme sie do roboty. Jumbo Respect !

Ps. Jumbo uzywasz stanikow typu push-up, czy tez sprawiles sobie silikony :rofl:
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu

Ps. Jumbo uzywasz stanikow typu push-up, czy tez sprawiles sobie silikony :rofl:


A piszesz się na macanko? 8O 8O 8O
  • 0

budo_shamad
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
A dajesz od razu pomacac czy trzeba z toba chodzic ? :)
  • 0

budo_gosc84
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
Gratuluje neizła robota i stosunkowo mały koszt chyba też pomyśle i zrobie sobie jakieś szelki zeby nosić spluwe dobrze ukrytą w sezonei letnim :P
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
Jestem naparwde pod wrazeniem :-)
Swietny pomysl.

Jestem ciekaw, czy pod kurtka, ew. garniturem dobrze sie to pasuje.
bo jak zaznaczyles (i slusznie zreszta) do munduru to jest po chuju.

Ale naprawde git sprawa
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu

Noże się "nie majtają". Wiszą pewnie i konkretnie.


Jestem kurna może upierdliwy ale jak bez mocowania do paska mogą wisieć "pewnie i konkretnie". Bo mnie to wygląda że noże se luźno wiszą.
Chyba że Jumbo zastosowałeś jakiś chytry patent kórego nie widać a dzięki któremu sie nie majta 8O :wink:
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szelki do noży, bądź noża i pistoletu
takie samo odczucie mam.

Jumbo no weź coś konkretnego napisz
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024