Skocz do zawartości


Zdjęcie

Roznice Shudokan - "Reszta"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

budo_ww60
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"

Mam znajomego co ćwiczy Shudokan w Sosnowcu.Jak będę się z nim widział to się go zapytam jak wygląda trening.
Ale z tego co opowiadał to jest ciekawie,mówił mi ,że szczególnie podoba mu się jak na kimś siedzi i okłeda pięściami :D 8O


W sosnowcu nie ma shudokanu :] no chyba ze ja o tym nie wiem hehe a raczej w to wątpie ;-)
  • 0

budo_randori
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 552 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
ww60 napisał:

W sosnowcu nie ma shudokanu :] no chyba ze ja o tym nie wiem hehe a raczej w to wątpie :wink:

ooo :?
dziwne,kolega raczej nie należy do bajkopisarzy...
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
W Sosnowcu NIE ma Shudokanu a i piesciami nikogo nie okladamy. Z tym boksem to tez nie bardzo.

Kiedys porownywalem i za kazdym razem kiedy sie nad tym zastanawialem dochodzilem do innych wnioskow.
Nie ma co opowiadac jakie sa roznice ale moge cie zapewnic ze zarowno Y jak i S sa bardzo interesujace.
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
Lepiej sprawdzic samemu bo z opowiesci rozne rzeczy slychac zarowno.
Ostatnio sie dowiedzialem ze w S uke biega wokol tori zak zapyzialy i ze wogle sie chwytamy tylko za raczki.
No i jeszcze ze jak chcesz zdac na czarny pas to musisz stoczyc walke na smierc i zycie. 8O
A wiec od koloru do wyboru.
  • 0

budo_ronin10
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
Tutaj jest porównanie kilku szkoł Aikido.

Pzd

Style w Aikido

Aikido nie ma podziału na odmiany. Jest ono jak tort. Możesz pociąć go w trójkąty lub kwadraty lub po prostu możesz dłubać w nim widelcem ale on zawsze będzie smakował jak tort! Aikido w oryginale rozwinięte zostało przez jednego człowieka - O Sensei. Wielu uczniów, których trenował O Sensei zdecydowało się dzielić swoją wiedzą na temat Aikido otwierając swoje własne dojo. W zależności od wielu czynników dynamicznej natury Aikido, różni studenci O Sensei interpretowali Aikido na swój własny sposób. W ten sposób narodziło się wiele styli Aikido. Najbardziej powszechne z nich są wymienione tutaj wraz z krótkim wyjaśnieniem na temat różnicy po między nimi. Każdy styl ma swe silne i słabe strony ale wszystkie są silne ukorzenione w podstawowych zasadach co czyni Aikido tak unikalną sztuką jaką jest. Nikt nie powinien rozważać czy dany styl jest lepszy czy gorszy niż inny. Każdy powinien raczej znaleźć swój własny styl, który najbardziej mu pasuje. Czynniki zewnętrzne jak np. położenie geograficzne mogą oczywiście ograniczać możliwości wyboru. Nie ma znaczenia, który styl wybierzesz. Tak na prawdę to nie ma znaczenia jaki styl wybierzesz. Tak czy inaczej polecenia instruktora będziesz interpretował indywidualnie i w ten sposób rozwiniesz swój własny, indywidualny styl Aikido. Można więc powiedzieć, że jest tyle styli w Aikido ilu jest jego uczniów.
Chociaż bez wysiłku widać, że poniższa lista jest wystarczająco prowokująca, my będziemy ograniczali naszą definicję Aikido do podążania prostą drogą O Sensei Ueshiby. Klasyfikacja na kategorie jest na prawdę bardzo dowolna.

"Stare" szkoły

Wymieniamy tu szkoły, które wywodzą się z technik przedwojennych.

Aiki-Budo
Jest to nazwa nadana sztuce O Sensei, która nauczana była w początkowym okresie rozwoju Aikido. Jest ona bardzo bliska poprzednio istniejącym formom Jutsu, takim jak Daito-ryu czy Aiki-jutsu. Jest ona zaliczna do najcięższych form Aikido. Wielu wczesnych studentów O Sensei zaczynało w tym właśnie okresie. Wym właśnie stylu naukę zaczynano również w wielu szkołach zamorskich (zagranicznych) np. Abbe-sensei nauczający w UK w latach 50-tych.

Yoseikan
Forma ta rozwinięta została przez Minoru Mochizuki, który był wczesnym studentem O Sensei i Kano sensei w Kodokan.
Styl ten zawiera elementy Aiki-Budo połączone z elementami Karate, Judo i innymi sztukami.

Yoshinkan
Styl ten nauczany był przez starszego Gozo Shioda'e Shioda-sensei uczył się razem z O Sensei od połowy lat 30-tych. Po wojnie został zaproszony do rozpoczęcia nauczania i założył organizację znaną jako the Yoshinkan. W odróżnieniu od późniejszych organizacji, Yoshinkan zawsze utrzymywał przyjacielskie stosunki z Aikikai zarówno przed jak i po śmierci O Sensei. Yosihinkan jest najtrudniejszym stylem Aikido, bazującym głównie na skutecznej praktyce i fizycznych, siłowych technikach. Jest nauczany w wielu szkołach Japońskiej Policji. Międzynarodowa organizacja zrzeszająca szkoły Yoshinkan znana jest pod nazwą Yoshinkai i posiada aktywnie działające oddziały w różnych częściach świata. W ostatnich latach pojawiło się wiele odmian tego stylu, głównie rozwijanych z powodów politycznych.

"Nowoczesne" szkoły

Zawiera się w nich większość nauczanych dzisiaj technik. Wiele z tych odmian nauczanych jest dziś przez starszych uczniów O Sensei z rozbieżnościami, które wykształciły się po śmierci Fundatora. Wszystkie zarzekają się, że nauczają sztuki O Sensei chociaż często mają ze sobą na prawdę bardzo niewiele wspólnego.

Łącząc je z notorycznie niejasnym stylem nauczania O Sensei oraz z historią o słoniu i ślepym człowieku możemy wyobrazić sobie o co na prawdę w tym chodzi :-)

(org.: "Taken together with O Sensei's notorious obscurity in teaching style, the story of the elephant and the blind men may give us some clue as to how this could have come about :-) . " - przetłumaczenie tego sprawia mi problem, jeżeli ktoś może pomoc proszę o kontakt.

Wielu z nas ma swe uprzedzenia i preferencje wśród tak wielu styli ale każdy z nich ma swe silne i słabe strony i wszyscy powinniśmy nauczyć się czegoś z każdego z nich.

"Tradycyjne" szkoły

Aikikai
Aikikai jest wspólną nazwą styli nauczanych przez Kisshomaru Ueshibe, syna O Sensei, który uczył pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Aikido. Większość postrzega tę szkołę jako główną linę w rozwoju Aikido.
W rzeczywistości, sytl ten jest raczej jak "parasol" niż jakiś specyficzny styl ponieważwydaje się, że wielu idywidualistów w organizacji naucza go w całkiem różny sposób. Aikido nauczane prze Ueshibę-sensei jest generalnie bardzo szerokie i płynne z naciskiem na standardowy program kursu z małym lub z brakiem nacisku na trening z bronią. Inni nauczyciele z auspicjami Aikikai (jak np. Saito sensei) kładą większy nacisk na praktykę z bronią.

Iwama-ryu
Styl nauczany przez Morihiro Saito, bazujący na dojo Iwama, jest przeważnie traktowany jako znacząco stylistycznie różniący się od Aikikai. Dlatego też wymieniony jest osobno chociaż jest ciągle częścią Aikikai. Sito seinsie był przez długi czas uchi-deshi O Sensei, zaczynając w 1946r. i pozostając z nim do śmierci. Wielu uważa, że Sito sensei był uczniem, który spędzał najwięcej czasu na nauce u O Sensei. Saito sensei twierdzi, że próbuje on uczyć sztuki Aikido dokładnie tak jak uczył go Fundator. Technicznie, Iwama-ryu nawiązuje do stylu, którego uczył O Sensei we wczesnych latach 50-tych w dojo Iwama. Repertuar techniczny jest szerszy niż w większości innych styli a największy nacisk położony jest na trening z bronią.

Szkoły "Ki"
Jeden z najbardziej znaczących podziałów w świecie Aikido przydarzył się w 1974 roku kiedy Koichi Tohei, Główny Instruktor Aikikai zrezygnował z tejże organizacji i założył Ko no Kenkyukai aby uczyć Akido z silnym kładąc silny nacisk na aspekty Ki. Od tego czasu utworzyła się mała interacja pomiędzy szkołami tradycyjnymi a szkołami Ki.Wszystkie te sztuki określają się jako Ki Aikido chociaż występuje pomiędzy nimi tylko mały kontakt.

Shin-shin Toitsu Aikido
Styl założony przez Koichi Tohei - Aikido z jednolitym Ciałem i Umysłem. Tohei-sensei kładzie wielkinacisk na zrozumienie koncepcji Ki i rozwój tego akceptu niezależnie od treningu Aikido dla zachowania ogólnego zdrowia w życiu codziennym.
Jest to jeden z najłagodniejszych styli Aikido i chrakteryzuje sią łagodnymi ruchami, które często przeplatane są skokami i przeskokami. Większość szkół nie jest zorientowana na praktykowanie techniki, traktując ćwiczenia fizyczne jako drogę do dalszego rozwoju Ki.
W ostatnich latach. Tohei-sensei zaczął odchodzić coraz dalej od Aikido i poświęcił się prawie wyłącznie treningowi Ki. Ostatnie wiadomości donoszą, że Ki no Kenkyuka wystąpił z inicjatywą potraktowania Shin-shin Toitsu Aikid jako międzynarodowej dyscypliny sportowej.

Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha
O'Sensei Ueshiba pod koniec swego życia wprowadził do Aikido techniki meguri, czyli okrężne ruchy nadgarstka. Dzięki temu w techniki można wkładać jeszcze własnej siły fizycznej i jeszcze lepiej wykorzystać siłę przeciwnika.
Po śmierci O'Sensei jego uczeń sensei Hirokazu Kobayashi zaczął propagować ten styl i tak powstała szkoła "Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha", której przewodniczy w tej chwili Sensei Andre Cognard. W ramach tej szkoły działa wiele organizacji, także w Polsce. Zmian tych nie zaakceptowali sensei w Hombu Dojo dlatego nie przyjęły się w szkole Aikikai.

Style "Sportowe"

Kolejnym z wielu wielkich odłamów w historii Aikido przydarzył się za życia O Sensei kiedy Kenji Tomiki zaproponował zracjonalizowanie treningu Aikido poprzez wprowadzenie Kata oraz konkursów. Od tego czasu poimiędzy szkołami Tomiki a szkołami preferującymi klasyczne Aikido pozostało niewiele wspólnego. W ostatnich latach jednak powstało wiele odłamów Tomiki-ryu, które porzuciły ideę konkursów.

Tomiki-ryu
Założona przez Kenji Tomiki i wczesnego studenta O Sensei, założyciela Judo Jigoro Kano. tomiki-sensei wierzył, że usprawnianie treningu Aikido elementami wprowadzanymi przez Kano z Judo sprawią naukę Aikido łatwiejszą, szczególnie w japońskich uniwersytetach. W dodatku miał nadzieję, że wprowadzenie elementów konkursowych spowoduje, że Aikido nie będzie już nigdy testowane podczas prawdziwych walk. Ten powyżej wymieniony przypadek był powodem podziału z O Sensei, który silnie wierzył, że w nauce Aikido nie ma miejsca na rozgrywanie zawodów. Tomiki-ryu charakteryzuje się używaniem w nauce technik Kata (wstępnie zaaranżowanych form) oraz przeprowadzaniem zawodów, zarówno gołymi rękoma jak i z użyciem gumowego noża.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
No proszę jeden wiedzący się znalazł :wink:
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
ronin10 poklon wreszcie bez sciem i marudzenia.
  • 0

budo_insultdog
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
no ale zrodlo (zarowno oryginalu jak i tlumaczenia) moznaby podac...
  • 0

budo_take
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Slask

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
Taisho:

Z tym boksem to tez nie bardzo

Jak chcesz posparowac i nauczyc ie boksu to zapraszam kolo balcerka jest klub bokserski. Sparing partnerow nie brakuje i trenerzy tez sa ok.
Zreszta z tego co wiem to w twojej sekcji jest dwoch dobrych gosci ktorzy potrafia boksowac a w szegolnosic jeden.
  • 0

budo_ronin10
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"

no ale zrodlo (zarowno oryginalu jak i tlumaczenia) moznaby podac...


znalazłem to na stronce
www.aikido.szczecinek.pl

pzd
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
A to zdaje sie tekścior pióra (albo przynajmniej w tłumaczeniu ) naszego Moda - oby jego łysinka jasniała wiecznie na nieboskłonie gwiezdnej cyberprzestrzeni :P :) :wink: 8)
Jak widac trafia pod strzechy w necie - niestety bez podania żródła :cry:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
jest tam pare niescisłości - iwama juz nie jest aikikai i juz młody Saito nie nazywa tega nawet aikido, jesli dobrze wiem
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"

jest tam pare niescisłości - iwama juz nie jest aikikai i juz młody Saito nie nazywa tega nawet aikido, jesli dobrze wiem

Bo to stara d.. :oops: opss sorry, bo to stary tekst jest :wink: jeszcze sprzed zmian o których piszesz
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
"Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha
O'Sensei Ueshiba pod koniec swego życia wprowadził do Aikido techniki meguri, czyli okrężne ruchy nadgarstka. Dzięki temu w techniki można wkładać jeszcze własnej siły fizycznej i jeszcze lepiej wykorzystać siłę przeciwnika.
Po śmierci O'Sensei jego uczeń sensei Hirokazu Kobayashi zaczął propagować ten styl i tak powstała szkoła "Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha", której przewodniczy w tej chwili Sensei Andre Cognard. W ramach tej szkoły działa wiele organizacji, także w Polsce. Zmian tych nie zaakceptowali sensei w Hombu Dojo dlatego nie przyjęły się w szkole Aikikai. "


Szczepan z jego podejsciem do meguri napisał coś takkiego??? :) :) :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
APSOLUTNIE :!: :!: :!: APAGE SATANA :!: :wink: Jak widze to ten fragmencik jest tfurczością wlasna albo zaimplementowana z innych stron stylu aikido HK
Ale żeby podejrzewac Szczepana no ty Pmasz wstydu nie masz :wink: :) :) :) 8) :P
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"

"Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha
O'Sensei Ueshiba pod koniec swego życia wprowadził do Aikido techniki meguri, czyli okrężne ruchy nadgarstka.


To oczywiście w zamian za techniki sztywnej tryskającej energią rozcapierzonej dłoni.

Dzięki temu w techniki można wkładać jeszcze własnej siły fizycznej i jeszcze lepiej wykorzystać siłę przeciwnika.


??? W techniki te też można wkładać obie dłonie, całę serce, i ten tego, a tak jest przed 22.00 :)

Po śmierci O'Sensei jego uczeń sensei Hirokazu Kobayashi zaczął propagować ten styl i tak powstała szkoła "Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha", której przewodniczy w tej chwili Sensei Andre Cognard.


Szkoła powstała po smierci sensei Kobayashi Hirokazu.

W ramach tej szkoły działa wiele organizacji, także w Polsce. Zmian tych nie zaakceptowali sensei w Hombu Dojo dlatego nie przyjęły się w szkole Aikikai. "


Co tam w Hombu się wyprawia to nie wiem, ale bodajże Szczepan coś kiedyś pisał, że nie tylko sensei Kobayashi, koncepcję meguri realizował.

Ludzie zamiast czytać takie piardy, przjedzcie się na trening. Wtedy wszelkie róznice widać jak na dłoni. Myślę że staż (to juz w ten weekend) z Andre Cognard, kt. jest głową ww. organizacji, jest do tego dobrą okazją
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"

Taisho:
Jak chcesz posparowac i nauczyc ie boksu to zapraszam kolo balcerka jest klub bokserski. Sparing partnerow nie brakuje i trenerzy tez sa ok.
Zreszta z tego co wiem to w twojej sekcji jest dwoch dobrych gosci ktorzy potrafia boksowac a w szegolnosic jeden.

No to jest propozycja nie do odrzucenia.
Chetnie sie zjawie.
Dawno po gebie nie dostalem ;)
  • 0

budo_insultdog
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"

A to zdaje sie tekścior pióra (albo przynajmniej w tłumaczeniu ) naszego Moda - oby jego łysinka jasniała wiecznie na nieboskłonie gwiezdnej cyberprzestrzeni :P :) :wink: 8)
Jak widac trafia pod strzechy w necie - niestety bez podania żródła :cry:



Szczepan by mial problemy z fragmentem o sloniu i slepcach? :wink: :)
  • 0

budo_take
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Slask

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
Jak lubisz dostwac po glowei to zapraszam ale oglnie boks to fajn sprawa
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Roznice Shudokan - "Reszta"
to nie jest moj text.

Moj opis roznych styli lezy tutaj:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024