Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ile technik obejmuje aikido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
wiecie aikido jest jak kolo...
kolo jest forma idealna
im wiecej katow w wielokacie foremnym, tym bardziej struktura zblizona do kola...
im wiecej technik, tym bardziej ...
aikido jest wiec latwe proste (jak kolo :-) ) i idealne

;-)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?

wiecie aikido jest jak kolo...
kolo jest forma idealna
im wiecej katow w wielokacie foremnym, tym bardziej struktura zblizona do kola...
im wiecej technik, tym bardziej ...
aikido jest wiec latwe proste (jak kolo :-) ) i idealne

;-)


Powiedz to tym, co hackneli Twoja strone...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
o kurde ale jaja

a wie ktos co z takim fantem sie robi?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
mi tez hakneli.. chyba ci sami pajace.. olej..

BTW

wiecie aikido jest jak kolo...
kolo jest forma idealna

wreszcie cos z sensem..

22.000 hehe pewnie siedzial i liczyll.. dzial aikido na wesolo jest gdzie indziej
  • 0

budo_cholerstwo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?

(...) A swoja drogą to nikt sie jakoś nie kwapi do podawania liczb i źródeł tych informacji. A to ma dosć istotne konsekwencje.(...)


(...)
B: Ile w Aikido jest technik?
O Sensei: Około 3 000 podstawowych z czego każda z nich ma 16 wariantów... więc są ich tysiące. W zależności od sytuacji tworzy się również nowe.
(...)
Wywiad z Morihei Ueshiba i Kisshomaru Ueshiba, przeprowadzony przez dwóch bliżej nieznanych dziennikarzy, ukazał się w tekście o Aikido, Tokio, Kowado, 1957 (s. 198-219), został przetłumaczony na język angielski przez Stanleya Pranina i Katsuaki Terasawę.
A ja skorzystałem ze strony pmasza.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?

O Sensei: Około 3 000 podstawowych z czego każda z nich ma 16 wariantów... więc są ich tysiące.



Ok - dzieki cholerstwo to daje jakies 48 000 kombinacji :)
A teraz pytanie pomocnicze: ile z tych 3000 technik jest znane przeciętnemu posiadaczowi czarnego pasa i na co dzień cwiczone w dojo :?: Mam wrażenie, że jest to znikoma część by nie powiedziec ulamek.
No i kamyczek do ogródka Szczepana; skoro cały czas tworzy sie nowe techniki to może to co robia chłopaki z linii HK nie jest jakimś wrazym wypaczeniem a naturalną ewolucja :?: Kto ma o tym decydować :?: Wszak sam mówiłes ze aikido to nie worek z technikami ale system a jesli tak to zachowujac reguły obowiazujace w systemie mozna go rozwijac i sprawiać by ewoluował 8) :!:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?

No i kamyczek do ogródka Szczepana; skoro cały czas tworzy sie nowe techniki to może to co robia chłopaki z linii HK nie jest jakimś wrazym wypaczeniem a naturalną ewolucja :?: Kto ma o tym decydować :?: Wszak sam mówiłes ze aikido to nie worek z technikami ale system a jesli tak to zachowujac reguły obowiazujace w systemie mozna go rozwijac i sprawiać by ewoluował 8) :!:


Mi nie chodzi o to ze linia HK to wypaczenie, nie przypisuj mi swoich opinii :wink: :roll:
Zawsze pisalem ze texty 1 czy 2 dana w rodzaju: "Rozwijam i ewoluuje aikido Dziadkowe" to jest prawdziwe wypaczenie. :twisted: :twisted: :twisted:

Co do tworzenia nowych technik, to tworzy sie je w sensie ze kazdy atak jest inny, wiec za kazdym razem ikkyo ura czy omote jest w pewnym sensie niepowtarzalne czyli nowe. Nawet poczatkujacy, choc usiluja zawziecie kopiowac swego instruktora, zawsze tworza nowe techniki, tyle ze parszywie zle.Bo nie znaja lub nie umia dobrze zastosowac zasad podstawowych.

Tak ze widzisz gdzie jest tu pies pogrzebany, nie ilosc a jakosc. Wazne jest znac ZASADY a nie 5 tys technik + varyjacje na ich temat.

Oczywiscie mozna probowac epatowac widza robiac roznorodne techniki, ale jak widz bedzie fachowcem, to po 5 technikach sie zorientuje bezblednie jaki poziom artysta prezentuje. I od tego momentu zwielokrotnianie technik nie wplywa na ocene, nieprawdaz? Tak jak ostatnio wyscie obserwowali senseia Tanake zamiast cwiczyc :P
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
a może zacznijcie od tego co uznać za technikę: czy techniką jest np kote gaeshi samo w sobie, czy też za technikę będziemy uważać w/w kote gaeshi robione w prawą stronę przed lewym oi zuki chudan poprzedzone naszym atemi na twarz napastnika,
bo jak zaczniecie liczyć kombinacje technik jako techniki to faktycznie wyjdzie wam tego straszna ilość
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
ale o co chodzi tak nawiasem mowiac?
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
Odświerzam temat, który mnie interesuje.

W Legitymacji PFA z 2000 r mam jakieś 140 technik. Szczerze mówiąc wątpię aby było ich więcej niż 1000. A już kompletnie astronomiczną wydaje mi się liczba podana przez Szczepana. 22 000 tys ?? Czy ktokolwiek i kiedykolwiek je skodyfikował ?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
Ja osobiście uważam, że technik jest tak naprawdę niewiele. Jak ktoś sugerował wcześniej, techniką jest kote gaeshi, shiho nage, irimi nage czy co tam jeszcze. To, jaki konkretny wariant zastosujemy, zależnie od okoliczności (rodzaju ataku, ilości przeciwników), nie jest oddzelną techniką, a jedynie aplikacją techniki podstawowej. Technika to cel, cała reszta to środek.

Do tego dochodzi fakt nieznajomości języka (w większości). Słysząc np. gyaku hanmi katate dori shiho nage wydaje nam się, że słyszymy właśnie nazwę konkretnej techniki. Japończyk tymczasem słyszy coś w stylu rzut w czterech kierunkach z ataku chwytem za nadgarstek w pozycji odwrotnej, jest to dla niego całkiem naturalne i nie wydaje mi się, aby cokolwiek poza "shiho nage" odbierane było jako sama technika. To po prostu opis warunków wyjściowych.

W innych sztukach walki ( ;) ) jest podobnie - duszenie trójkątne, dla przykładu, jest jedno. A czy zastosujemy najpowszechniejszy wariant z pleców, czy wersję boczną na partnerze, który przyjął pozycję obronną, czy wariant odwrotny, to tylko i wyłącznie pewna interpretacja podstawowej zasady. Liczba technik jako takich również jest dość mocno ograniczona - a już np. dochodzenie do pozycji w parterze (będące wszak podstawą niektórych sztuk), nie jest techniką, lecz elementem strategii walki.

Swoją drogą ponoć japońscy judocy - słowa mojego trenera z jego pobytu w Kodokanie - nie rozróżniają np. wariantów seoi nage, co na Zachodzie robi się z uwielbieniem. Czy to ippon seoi nage, czy morote, czy z przyklękiem, nie ma dla nich żadnego znaczenia. Zasada działania będąca sednem rzutu to seoi nage i tyle. Czyli coś w tym musi być. Ciekawi mnie natomiast, jak zapatrują się na sprawę co ważniejsi japońscy aikidocy.
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
Ja z kolei słyszałem, że technikę trzeba powtórzyć 10 tysięcy razy, żeby ją opanować.

Zakładając teraz, że jest ich 22 tysięcy, to żeby nauczyć się aikido, to w ciągu 70-letniego życia trzeba by wykonywać technikę co 10 sekund (od momentu wyjścia z łona i bez przerw na sen, jedzenie itp.), a nauczywszy się ich wreszcie tym sposobem, właśnie byśmy umarli :)

Sprowadzam sprawę do absurdu, ale problem jest absurdalny z natury. Jaki człowiek jest w stanie sk*tecznie zastosować (nie mylić z "pokazać") choćby tysiąc technik?

To tak, jak z językiem - można się podniecać, że najobszerniejszy (angielski) ma milion słów, tylko nie znajdziesz na Ziemi człowieka który by znał choćby połowę z nich (liczbę "nabija" słownictwo techniczne, naukowe, liczne żargony itd.)

I tak naprawdę, niezależnie jaką mową się posługujemy, mamy zasób słów bardzo podobnego rzędu wielkości.
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
Nazewnictwo technik ma znaczenie jedynie w procesie edukacji, nauki danej sw. Nazewnictwo pozwala usystematyzować elementy, które są nauczane.
Jeśli jakiś obszczymurek chce mnie chwycić za szmaty, a ja zrobię pół kroku do tyłu skos, okręcę się na lewej stopie na zewnątrz jednocześnie pchając delikatnie łokieć jego prawej ręki do wewnątrz (od siebie), to uzyskam zamierzony efekt - gościu "chwyci powietrze" zamiast mnie. Zastosuję tym samym zasadę aikido, technikę aikido, ale nie jakąś konkretną, nazwaną.
Nie można stwierdzić, ile w aikido jest technik. Istnieje pewna grupa ruchów, które nazwano, by ich uczyć. Obrazują one najlepiej - dla początkujących - wspomnianą zasadę aiki. Wraz z progresem pojawia się indywidualna interpretacja ruchu, pojawiają się nowe "techniki".
Weźmy za przykład kote gaeshi. Jeśli silny facet wyciągnie przed siebie rękę na wysokości barku, to ja się mogę na nim powiesić próbując ukręcić jego nadgarstek, ale to nic nie da. Kote zadziała, jeśli ręka uke zostanie ściągnięta do centrum tori, odpowiednio uchwycona a następnie nadgarstek zostanie wykręcony, ale nie dłońmi tori, tylko poprzez ruch jego bioder, "manifestowany" jedynie przez dłonie... To jest zasada - praca centrum i bioder, a wszystko w ruchu, bo statycznie nie zadziała. Tego uczy technika nazywana kote gaeshi, ale wykorzystanie tak zdobytych nawyków ruchowych jest możliwe (i wskazane :D ) w całym systemie aikido.
To trochę jak z tańcem :) Istnieją podstawowe kroki rumby, które nazwano i ponumerowano, by każdy mógł je opanować. Ale opanowanie kroków jest tylko wstępem do wirtuozerii tańca :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile technik obejmuje aikido?
Sa rozne teorie na temat, dlaczego mowi sie o istnienu tak wielkiej ilosci technik.
Mi najbardziej podoba sie opinia, ze tak sie stalo poniewaz S.Takeda uczac ludzi pobieral od nich kase za nauczenie kazdej techniki. A poniewaz zyl z tego, w jego ekonomicznym interesie bylo posiadanie jak najwiekszej ilosci technik co sie rownalo temu, ze mogl cale zycie naczac 'nowych' technik, za co mogl zadac kase. Oczywiscie w rzeczywistosci, istnieje niezwykle ograniczona ilosc podstawowych technik, ktore ucza ludzi zasad - jak pisal Apas. Jest przeciez nonsensem i niemozliwoscia nauczenie ludzi tak, zeby poszczegolna technika odpowiadala by KAZDEJ sytuacji jaka sie tylko moze zdarzyc. Geniusz M.Ueshiby przejawil sie tez w tym, ze potrafil z tych tysiecy technik nauczanych przez S.Takede wyluskac te, ktore przekazuja zasady. Dzieki temu powstal SYSTEM nauczania.

Z drugiej strony ludzie powtarzajac wybrane powiedzmy 20 technik bardzo szybko by sie zanudzili -- taka jesy po prostu natura ludzka. Dlatego Dziadek raczej mowil i wariantach technik podstawowych, jesli podawal ogromna ich liczne. W dodatku jego slowa jak zwykle zostaly wyrwane z kontextu i przez to je czesto mylnie interpretujemy. Na poziomie Dziadka, wszystko co robil bylo technika Aikido, wiec mogl je tworzyc podobnie jak malarz maluje obraz a muzyk komponuje utwor.

My, smiertelni, nie robimy w zasadzie aikido, tylko za pomoca techniki probujemy 'uwarunkowac' nasze ciala, aby mogly reagowac quasi automatycznie na pewne sytuacje. Zeby TWORZYC techniki aikido (co oznacza wlasciwie ich liczbowa nieskonczonosc) potrzeba troche wiecej, niz zwykle powtarzanie tego co pokazuje instruktor.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024