Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historia Shorin-Ryu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
fakt, macie racje przyznaje się do pomyłki.
co do przedstawicielstw to najbardziej znane w świecie szkoły shorin-ryu to shidokan (Miyahira) i w panująca w U.S.A shorinkan (Nakazato).
zaś co do Okinawskich styli występujących w PL to shorin-ryu, Matayoshi Kobudo, Goju-Ryu i Ryu-Te, więcej nie zanotowałem oprócz jeszcze działajacej dawno Koryu Uchinadi
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Moze to Was zainteresuje...
Niepelny przekaz w przypadku wiekszosci stylow shorin -ryu, chodzi o ostatnie kata "hakutsuru" - bialy zuraw, ktore oficjalnie nie istnieje w shorin-ryu. Dlaczego? Poczytajcie ten wywiad:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
i druga czesc:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Jesli kogos ten slad zainteresuje to nastepny krok to odszukanie Kosei Nihihara, nastepnego zyjacego w linii po Hohan Sokenie!!!

Jego adres zamieszkania na Okinawie jest znany nielicznym. Nie prowadzi regularnej szkoly. Nieraz daje pokazy. Jego przyjacielem i uczniem jest Pan o nazwisku Rick Rose, imie okinawskie nadane mu przez Nishihare to Ryuoku, znany dzisiaj jako Ryuoku Sensei. Tez regularnie juz nie naucza.

Kiedys sie interesowalem tymi sprawami. Ciekawil mnie wlasnie bezposredni przekaz w linii rodzinnej tak jak to mialo zawsze w szlacheckich rodzinach miejsce i po Matsumurze MUSIAL byc spadkobierca pomimo iz wielu mistrzow takze z nim cwiczylo, no bo przeciez Shorin Ryu szkol jest dzisiaj wiele. Jednak ten pelny przekaz, przekazywany w rodzinie i zazdrosnie strzezony jest tylko jeden. Wyroznia go wlasnie hakutsuru kata - bialy zuraw.

Zapraszam do zabawy w tropienie watku....
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Matsumura Ortodox nie należy do lini Itosu- Chibana,
jest to ciekawy temat, jednak ćwiczyć ten styl jest nie możliwe z braku kontaktów z instruktorami . Można natomiast zamówić Video kasetę , która widnieje na tej stronie ( którą podałeś) w celu poszerzenia widomości na temat tego stylu.

pozdrawiam
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
No wlasnie!!! To inny przekaz...Dlatego wlasnie swego czasu sie tym zainteresowalem. No bo patrzac logicznie...
Wiedza na temat walki przekazywana byla ZAWSZE w gronie rodzinnym. Skoro po kontakcie z Matsumura (linia Itosu) Ci ludzie byli w stanie stworzyc cala galaz systemu to w takim razie ta druga galaz musi byc sila rzeczy bardziej kompletna, poniewaz wiedza byla przekazana w CALOSCI, zgodnie z zasada dziedziczenia...

Inaczej mowiac, linia Itosu i cala rodzina Shorin wywodzaca sie z tej galezi moze byc niekompletna w porownaniu z galezia rodziny Matsumura-Soken-Nishihara...

Kiedys mnie to interesowalo, poniewaz sledzilem zwiazki karate okinawskiego z chinskim bialym zurawiem. Z tego co wysledzilem, najbardzioe zaawansowane kata - hakutsuru, bedace podsumowaniem kareate Matsumury jest wlasnie najbardziej chinskie i podchodzi pod style Foshan bardziej niz inne...

Obecnie i tak poszedlem w inna strone, jak widac na podpisie.
Kiedys jednak wymienialem korespondencje z Ryuoku (ktory 20 lat spedzil na Okinawie i cwiczyl pod okiem Nishihara i takze Soken i ciekawe rzeczy mi opowiadal na temat hakutsuru i ZUPELNIE innego podejscia do zagadnienia po poznaniu hakutsuru, niz maja style z rodziny Shorin (Itosu).
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
zastanawia mnie jednak to, dlaczego nazwano ten styl Shorinryu Matsumura Ortodox,skoro nazwę shorin ryu wprowadził ( może sie mylę) Itosu lub Chibana i dlaczego mają u siebie piniany i nayhanchi ( wprowadził je itosu). Jest to ponoć bezposrednia linia Matsumury( on jednak nie ćwiczył Pinianówi Nayhanchi)?
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Co do nazwy stylu i form to nie wiem....Cos mi sie kojarzy ze w tym wywiadzie jest o tym mowa...
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Mam pytanie:
Skąd Matsumura umiał to co umiał? Chodzi mi w szczególności o elementy japońskiego ju-jitsu? Źródła z którymi się zetknąłem podają, że nauczył się ich od samurajów rodu Satsuma. Osobiście wydaje mi się to dziwne, że samurajowie, którzy dość zazdrośnie strzegli swoich tajemnic, uczyli jakiegoś "okinawańca" z okupowanego kraiku. Kilka razy się nad tym zastanawiałem, ale nic spójnego nie przychodzi mi do głowy.
Pozdrawiam serdecznie
art3ule
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
trzyule, jakie źródła podają , że Matsumura ćwiczył jiu jitsu ?
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
co do źródeł o Matsumurze to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
co do kata, naichanhi. to chodzi o to ze dawniej naichanhi jako takie jakie jest dzisiaj to stworzył Itosu.
najpierw było jedno naichanhi ale forma była bardzo długa a ze Itosu wprowadzał karate do szkol to podzielil jedno kata na trzy aby łatwiej studenci mogli sie ich nauczyc. pinany tak samo zostaly stworzone z passai i kushanku dla potrzeb szkolnictwa.pinany zawieraja ruchy z w/w form i są baza przygotowawcza do wyzszych kata.
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Yuda ,
w Twoich źródłach nie ma nic o jiu jitsu Matsumury, pewnie trzyule ma inne źródła.
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Best, wydawało mi się, że sformuowałem posta precyzyjnie. Jeśli nie to uściślam. Otóż gdzieś czytałem (jak przypomnę sobie gdzie, to rzucę cytat lub link), że Matsumura do swojej sztuki walki wprowadził elementy ju-jitsu, których nauczył się od członków klanu satsuma. Jak napisałem poniżej wydawało mi się to dziwne, stąd pytanie (nie zas stwierdzenie!) dotyczące Matsumury.
Pozdrawiam
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Z tego co ja czytalem i z rozmow z Ryoku, ktory jest skarbnica wiedzy, Matsumura uczyl sie w Fujian czyli w Chinach oraz takze mial kontakty z Ku Shan Ku - handlarzem herbata i wojownikiem, ktory nauczyl go formy ktora Matsumura nazwal wlasnie jego imieniem ku uczczeniu swego nauczyciela..
Cwiczyl tez z innymi Chinczykami ale z kim nie pamietam juz dokladnie. Wiekszosc "guru" okinawskich styli uczylo sie w Chinach. Wiekszosc w Fujian. Zrodel tez nie przytocze, poniewaz musialbym poszukac, a teraz moje zainteresowania poszly w zupelnie innym kierunku. Takze na pewno nie jiujitsu a bardziej chinski rodowod.

W weekend jak odpale mojego starego kompa to postaram sie wkleic to co mam, bo szukac po necie nie mam za bardzo czasu...
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
kurde no faktycznie zmienili text na stronie www.
Nie wiem na ile to źródło jest dla Ciebie warte uwagi ale A. Staniszew w swojej książce "Lekcja karate" napisał że Matsumura uczył się rodzinnej sztuki walki klanu Satsuma.
ksiązka została dobrze przyjęta na Okinawie i z tej okazji moge przypuszczać że mistrzowie z Okinawy potwierdzają to co zostało napisane w książce.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu

kurde no faktycznie zmienili text na stronie www.
Nie wiem na ile to źródło jest dla Ciebie warte uwagi ale A. Staniszew w swojej książce "Lekcja karate" napisał że Matsumura uczył się rodzinnej sztuki walki klanu Satsuma.

Równie dobrze mogło to oznaczać ken-jitsu. :roll:
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Kenjiro,
będę wdzięczny jeżeli coś znajdziesz

pozdro
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu

pinany tak samo zostaly stworzone z passai i kushanku dla potrzeb szkolnictwa.pinany zawieraja ruchy z w/w form i są baza przygotowawcza do wyzszych kata.


Yuda - jesli chodzi o piniany - to chyba nie całkiem z passai i kushanku.

Nawet na polskiej stronie Shorin-ryu jest taki opis:

PINAN

Kata te zostały ułożone przez Anko Itosu w 1907 roku. Ich pierwowzorem były stare proste nieistniejące już kata Chanan oraz zaawansowane kata Kushanku. Powodem ich ułożenia było wprowadzenie przez Itosu karate do szkół na Okinawie.



Zresztą już chyba nawet była tu kiedyś o tym dyskusja na BUDO.

Pozdr.
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Marp ma rację
  • 0

budo_gruby perez
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Shorin-Ryu
Staniszew dziwny koleś. Jakiś czas temu rozmawiałem z nim bo miałem dylemat co wybrać Shorin Ryu czy Kyokushin. Dowiedziałem się m.in. że na ulice lepsze będzie shorin ryu i w tym momencie ledwo powstrzymałem wybuch śmiechu. Następnie Alek naopowiadał jaki to słaby jest trener kyokushin i że wogóle ten styl to porażka :roll: :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024