Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przetrenowanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Przetrenowanie
Chodzi i o takie chroniczne... Czy ktos go doswiadczyl? Jak sie wowczas czul? Jak dlugo z takiego stanu i czy w ogole - wyszedl?
K_P
PS. Tylko niech mi nie pisza, ci ktorzy sie po prostu bardzo zmeczyli, ich "madrosci" nie potrzebuje.
  • 0

budo_marinko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
Fizyczne czy rowniez psychiczne?
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
Przetrenowanie może objawiać się na wiele sposobów.
Wymienię niektóre z nich:

-spadek formy
-obniżenie wytrzymałości, siły, tolerancji na obciążenie
-utrata koordynacji, obniżenie sprawności ruchowej, nawrót technicznych błędów ruchowych
-bóle mięśniowe, DOMS

może też pojawiać się:
-spadek masy ciała
-wzrost i spadek ciśnienia krwi i tętna
-utrata apetytu
-zmęczenie, bezsenność, bóle głowy
-mocne pocenie się, pragnienie


Polecam zrobić bilans azotowy - jeżeli będzie ujemny to znaczy, że faktycznie jesteś przetrenowany.


Z przetrenowaniem problem jest taki, że łatwiej do niego doprowadzić niż z niego wyjść. Warunkiem szybkiego wyjścia będzie z początku zupełne zaprzestanie trenigów, a po np tygodniu rozpoczęcie treningów o dużo mniejszym obciążeniu (czasowym i intensywnościowym) w stosunku do tego co robiłeś w momencie pojawienia się przetrenowania.


Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie

-spadek formy
-obniżenie wytrzymałości, siły, tolerancji na obciążenie
-utrata koordynacji, obniżenie sprawności ruchowej, nawrót technicznych błędów ruchowych
-bóle mięśniowe, DOMS

może też pojawiać się:
-spadek masy ciała
-wzrost i spadek ciśnienia krwi i tętna
-utrata apetytu
-zmęczenie, bezsenność, bóle głowy
-mocne pocenie się, pragnienie

Ja mam dokładnie takie objawy - na kacu. :) :wink:
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
Dzieki Mariusz. Oczywiscie ja znam te liste objawow. Wszystkie do mnie pasuja. Slyszalem, ze niektorym objawy przetrenowania minely dopeiro po jakims pol roku ie cwiczenia.
Czekam na inne glosy, najlepiej jakby ktos z autopsji.
K_P
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
Ja tez znam z doswiadczenia.

Bardzo uwazaj na kontuzje - juz niedlugo moze Cie trafic jakas.
Mozesz poprobowac ze zwiekszeniem kalorycznosci diety, zobaczyc czy nie masz za mlao tluszczy ( przepraszam, ze mowie o rzeczach banalnych - nie wszyscy wiedza ). Zainteresuj sie odnowa biologiczna - nie jest taka super droga.

Na Twoim miejscu odpuscilbym - choc wiem, ze to cholernie trudne :-)
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
Dodam, ze ja zrezygnowalem gdy pojawila sie goraczka - zdecydowanie za pozno.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
Przetrenowanie jako takie mialem, wiekszosc objawo jakie podal Mariusz.
Ogromny spadek sily, wytrzymalosci, kondycji, koordynacji ruchowej. Stan i uczucie jakie ciezko pomylic z czyms innym jesli ktos tego raz doswiadczyl.
Czas wyjscia: pol roku. Glownie odpoczynek + leczenie kontuzji.
Dorzucilbym jeszcze silny problem z leczeniem kontuzji, lecz wiaze sie to z poprzednimi objawami.
Objawy przetrenowania o jakich slyszalem: utrata (czasowa) wzroku, problem z siatkowka. Nie wiem po jakim czasie wrocili do normy.
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
wybaczcie za (dla niektórych) głupie pytanie ale w jaki sposób można doprowadzic do przetrenowania zetknąłem się kiedyś z takim terminem ale nie zagłebiałem sie w temat....
Czy grozi mi przetrenowanie jeżeli mam treningi 4 razy w tygodniu ?? pon,wt,śr, po 1,5h czasami nawet nie całe i w sobote 3,5 ??
jeżeli było by możliwe to prosiłbym o odpowiedzi bez komentarzy w stylu "było" albo "poszukaj w "archiwum"
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
Mniej istotne jest, ile spedza sie czasu na treningu - istotniejsze z jaka intensywnoscia sie cwiczy. Mam wielu kumpli, ktorzy traktuja trening czesciowo jako spotkanie towarzyskie i.... (jesli nie buduja formy "olimpijskiej") - maja racje! Dzis i ja wiem - nie mozna sie przemeczac.

Jezeli np. prawie zawsze "podjezdzasz" po zyciowy wynik, to intensywnosc jest bardzo duza. Jezeli nie wiesz na dodatek, co to jest odnowa biologiczna, lekcewazysz ja, albo tez cie na nia nie stac - masz szanse sie przetrenowac.

Jezeli bagatelizujesz sygnaly od swojego organizmu (bol, niechec do treningu, apatia), aleTy mu mowisz - jestem twardy bede cwiczyl dalej, rozcwicze te kontuzje lub uraz, wezme wiekszy ciezar wobec tej slabosci, pobiegne dluzej i dalej - masz szanse na przetrenowanie.

Jezeli przetrenowales wiele sezonow udajac, ze masz czas "nietrenowania", a tylko jedne cwiczenia np. silownia, zamieniles na inne wykonywane np. pod haslem - "skorzystam ze swiezego powietrza bede robil pompki np. z kumpelm na plecach, zamiast sztangi bede wyciskal kamienie etc. "i tak wlasnie dajesz odpoczac organizmowi" - masz ogromne szanse na przetrenowanie.

Albo w okresie odpoczynku wpadasz, tak mimochodem na silownie, zeby wykonac jedna choc serie "jak sie oszukujesz - tylko dla sprawdzianu, ni i zeby nie zaczynac od "zera", jak zacznie sie sezon - masz szanse na przetrenowanie.

Jesli latami nie odwiedzasz lekarza i nie robisz badan myslac - "Nie jestem mieczakiem. Mam zelazne zdrowie, nic mi nie moze byc" - masz szanse na przetrenowanie.

A na dokladke jesli w sposob przemyslany i planowy nie odzywiasz sie (nie tylk ilosciowo, co jakosciowo) i nie korzystasz z suplementacji - masz ogromne szzanse na przetrenowanie.

Jak sobie jeszcze cos przypomne, to napisze.

K_P
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
już rozumiem... thx : :-)
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Przetrenowanie
OK Kubuś. Wiem, że trenujesz na takich obciążeniach, że faktycznie może Ci grozić prawdziwe przetrenowanie, więc proponuję:

Zrób badania:
- bilans azotowy
- poziom ferrytyny
- poziom albumin w surowicy krwi

i ewentualnie:
- stosunek wolnego testosteronu do kortyzolu

Wyniki możesz mi przesłać na priv to zobaczę jak sprawa wygląda i coś doradzę. Na podstawie takich badań biochemicznych można ocenić poziom przetrenowania i zalecić adekwatne postępowanie.


Pozdrowienia,
MR.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024