Skocz do zawartości


Zdjęcie

Video ze stazu z Kanai sensei


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

Mhm,
z tego co widze to technika Senseia Kanai uległa dużej zmianie przez ostatnie 12 lat.
Kiedyś poprawiał grzywke po każdym rzucie (przypominało to cięcie kataną :wink: ), teraz dopiero po całej sekwencji :) .
Ja niestety się do tego nie nadaje - brak grzywki :wink: i zastanawiam się jak Ty Szczepan tam się czujesz :wink: :) - musisz mieć duże braki techniczne z tego samego powodu :D .

Pancer (siła rzeczy nie mogący cwiczyć na krawędzi :wink: )

Jestes po prostu swiadkiem unowoczesniania aikido :wink: Ewolucja, takie sprawy 8)
Ale tak jest, ze faktycznie uczniowie senseia przejmuja od niego nie tylko mimike, ale takie rozne gesty...Co do grzywki, to jest jasne, ze brak grzywki = braki techniczne :)
Ja sie czuje ogolnie dobrze. Dzieki. A jak ty sie czujesz? Jednym z powodow mojego doskonalego samopoczucia, jest fakt ze zapuscilem brode, i po kazdym rzucie poprawiam sobie brode. :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

Myślę, że nasz Szczepciu właśnie tak robi coby dorównać sensei Kanai :wink:

a co to jest tupecik? Znowy jakas gwara z Lublina? :wink:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

a co to jest tupecik? Znowy jakas gwara z Lublina? :wink:

Oj Szczepciu, Szczepciu to ty tego nie wiesz? 8O A pamiętasz może niejakiego barda Połomskiego? J :) :wink: ak tak to jest to podobne ale można zdejmować.
  • 0

budo_usagi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:'znienacka'

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei
sluchajcie bo juz sie pogubilem
czy roznica miedzy tupetem a tupecikiem jest podobna do roznicy miedzy charakterem i charakterkiem???
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei
Zasadnicza i zawodowa :wink: :) :D :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

Fajnie wykonywali ten rzut, przypie... sie zawsze mozna, do wszystkiego.
tylko czemu to ma sluzyc ? Umiesz lepiej ? Jestes dobry tylko nie wyplynales ? :D

Ojoj, mnie się tam nie śpieszy... jednak niektórym się śpieszy by wypłynąć i takie kwiatki wychodzą. Nie czepiam się, po prostu gość zrobił kilka podstawowych błędów. Śmieszne jest że ludzie powtarzają taką technikę, bo sami widocznie nie zwracają uwagi na te błędy, bądź mają to gdzieś. Czy aikido jest realne czy nie, to niech się inni kłócą, ale na pewno nie jest bez sensu. A ten gość rzuca stabilnym uke, nie zamyka linii i pozostawia mu kupę czasu na dowolne działanie. Żeby chociaż jakieś atemi, wychylenie. A że grubas? Przecież jest gruby, mam pisać "przy kości", co by go nie urazić?
Napisałem do Szczepana, bo wytykał mi niewiedzę o aikido, a wstawił link do takiej komedii. Kicha, bo nic ten Kanai nie pokazał, czym można by sie chwalić.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

A ten gość rzuca stabilnym uke.

heh, to prawda, ze u nas atakujacy jest stabilny w momencie ataku :) , nie biegnie ile sil w nogach. No i trzeba sobie z tym jakos radzic.
Kanai sensei jest dosc znany z tego ze potrafi sobie radzic z jak najbardziej stabilnym atakujacym :wink:
Co do jego rzekomych bledow, to bez komentarza. Nadmieniam, ze on cwiczy aikido 3 razy dluzej niz ty zyjesz.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

A ten gość rzuca stabilnym uke.

heh, to prawda, ze u nas atakujacy jest stabilny w momencie ataku :) , nie biegnie ile sil w nogach. No i trzeba sobie z tym jakos radzic.
Kanai sensei jest dosc znany z tego ze potrafi sobie radzic z jak najbardziej stabilnym atakujacym :wink:
Co do jego rzekomych bledow, to bez komentarza. Nadmieniam, ze on cwiczy aikido 3 razy dluzej niz ty zyjesz.

Gość jest starszy od Papieża, nieźle się trzyma. Tym gorzej dla niego, tyle lat treningu i taką fuszerę odwala.
To że ze stabilnym uke trzeba sobie radzić, fakt, ale on sobie nie poradził - ja bym nie upadł, siadłbym mu na plecach - i to jakbym był miły, bo można go było boleśnie zakończyć w dowolnym momencie.

- Panie prezydencie, czy miał pan stosunki z panią Lewinski?
- Bez komentarza
- Wykręca się pan!
- Bo to taka chujowa sprawa, nie chce mi sie gadać...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

To że ze stabilnym uke trzeba sobie radzić, fakt, ale on sobie nie poradził - ja bym nie upadł, siadłbym mu na plecach - i to jakbym był miły, bo można go było boleśnie zakończyć w dowolnym momencie..

mimo swego podeszlego wieku, sensei prowadzi okolo 20 stazy rocznie. Otwartych dla wszystkich, niezaleznie od federacji. Zawsze mozesz wziac udzial i sprobowac :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei
Szczepan, nie chce wkladac kija w mrowisko, ale nikt jakos nie zauwazyl, ze ta technika to takie nieudolnie wykonane ippon seoi-nage z judo. Rozumiem, ze dla odmiany nazywa sie pewnie koshi-nage, lub cos kolo tego.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

Szczepan, nie chce wkladac kija w mrowisko, ale nikt jakos nie zauwazyl, ze ta technika to takie nieudolnie wykonane ippon seoi-nage z judo. Rozumiem, ze dla odmiany nazywa sie pewnie koshi-nage, lub cos kolo tego.

Zauważył, ale nie chciałem pisać, bo nic złego w robieniu podobnych technik nie widze. No i z sensownym judockim wykonaniem to nie ma nic wspólnego... Przynajmniej opierając się na wiedzy o tej technice, zdobytej od 4 dana judo. Jednym słowem, jak wcześniej, błędy.

Szzepan, jak ten gość będzie gdzieś blisko Lublina, a ja przypadkiem będę w tym czasie w Wawie, to może wpadnę popatrzeć ;) Bo tak to szkoda środków. Wiesz w Polszcze nam sie nie przelewa :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

Szczepan, nie chce wkladac kija w mrowisko, ale nikt jakos nie zauwazyl, ze ta technika to takie nieudolnie wykonane ippon seoi-nage z judo. Rozumiem, ze dla odmiany nazywa sie pewnie koshi-nage, lub cos kolo tego.

Powierzchowne podobienstwo jest mylace. Dzieje sie dlatego, ze wykorzystuje sie rowniez wychylenie w trzeci punkt jak w judo, oraz "wkrecenie sie w rzut" --- uzywa sie ciezaru calego ciala zeby rzucic uke. Inaczej, fizycznie wykonanie techniki na kims kto oporuje byloby po prostu niemozliwe, nie? :wink: :lol: :lol:

Jestesmy tu niezwykle daleko od siedzacego nieruchomo miszcza aikido ktory rzuca szarrzujacych na niego z dzika pasja atakujacych niedbalym machnieciem dloni, jakby sie oganial przed muchami :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Ale w odroznieniu od judo, moc rzutu jest wytwarzana przez obrot bioder, ktory sie harmonizuje z atakiem. Nie ma senkwencji akcja---reakcja. Nie uzywa sie judockiej zasady "jak atakujacy ciagnie to pchaj a jak pcha to ciagnij"
No i nie ma judockich ograniczen w sensie ataku. Technike ta mozna wykonac przeciw dowolnemu atakowi : chwyt, uderzenie reka lub noga.
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

Jestesmy tu niezwykle daleko od siedzacego nieruchomo miszcza aikido ktory rzuca szarrzujacych na niego z dzika pasja atakujacych niedbalym machnieciem dloni, jakby sie oganial przed muchami


Szczepan, na wyższym poziomie timeingu to "machanie" naprawdę jest możliwe. Jest to moim zdaniem "prawdziwe" Aikido, gdzie techniki przestają byc istotne, bo wyczucie centrum osiąga taki poziom, że możliwy jest rzut wykonany choćby małym palecem...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei
Socjon, socjon......... a ja cie mialem za myslacego faceta 8O :? :cry:

To nie zaden wysoki poziom aikido. To tylko odpowiednio wytresowani uke, ktorzy skacza sami z siebie.

Zeby bylo WIDOWISKO. Zeby widownia wyla z zachwytu. Zeby kasa plynela rzeka.

Rozumiem ze na festiwaly na Bercy takie rzeczy sie dzieja. Ale tam przynajmniej nikt nie wmawia ze to dzieki wysokiemu poziomowi aikido. Np prowadzacy pokaz aikidocy przygotowuja swoj pokaz w najdrobniejszych szczegolach przez dlugie miesiace. Uke dokladnie wiedza, jak i kiedy maja co wykonac.

Niestety szara rzeczywistosc jest kompletnie inna. Nie ma mowy o rzuceniu kogos bez ruszania sie z miejsca. Musisz uzyc CALEGO , ZUNIFIKOWANEGO ciala, praktycznie wszystkie miesnie pracuja.

A nie JEDEN PALEC przestraszony przestraszony przestraszony przestraszony
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei
Oczywicie masz racje. W 99.5% przypadków jest to show, w którym niemall każdy mógłby zająć miejsce "mistrza". Ale jest jeszcze te 0.5%...
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei
... chociaż widzę, ze mamy zupełnie inne podejście do Aikido. Dla mnie kluczowy jest timeing, bo nawet najlepej dopracowana technika w której działasz całym ciałem (tak, jak piszesz) nie zadziała, gdy nie wstrzelisz się w faze w której uke przemieszcza się inicjując atak. Gdy umiesz (lub uda ci się) zrobić to dobrze, to często nie pozostaje już wiele do roboty.
A dla Ciebie jak widzę, ważniejsze są szczegóły techniczne, a dynamicze aspekty ruchu są drugorzędne. Cóż, to Twoja droga... Ja tam nie przepadam za "statycznym" Aikido.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei
Z moich doswiadczen wynika, ze nie ma czegos takiego jak jeden kluczowy element, na ktorym spoczywa caly ciezar techniki. Raczej, wszystkie elementy fizyczne i nie---fizyczne musza byc na miejscu, inaczej technika nie dziala. Timing jest tylko jednym z wielu elementow, i powiedzialbym ze najbardziej wrazliwym na to ze zawiedzie na pierwszym miejscu.

Zeby to samemu sprawdzic, wystarczy cwiczyc z 3 uke ktorzy bez przerwy luzno atakuja, powiedzmy do kompletnego zmeczenia, tak zebys zaczal sie slaniac na nogach i tracic oddech(nie wiem czy lubisz takie experymenty 8) ) Jak juz ledwo zipesz, ledwo co widzisz na uczy, niech jakis swiezy, duzo ciezszy i silniejszy od ciebie uke cie zaatakuje, mocno i stabilnie, tak, zebys musial uzyc tylko timingu do wejscia w jego ruch.

Wtedy zobaczysz, timing jest wlasnie pierwsza rzecza ktora zaczyna zawodzic, kiedy zaczynasz byc zmeczony, jestes oslabiony, chory, masz kontuzje, jestes ranny... Ja to nie raz odczulem na sobie, dlatego wole miec solidne, fizyczne podstawy do wykonania techniki NAJPIERW, bo dopoki miesnie pracuja, doputy jestes zywy. A jesli techniki opieraja sie najpierw na dzialaniu miesni, wiec nawet jak sie spoznisz z timingiem, nie musisz zebrac u atakujacego zeby zaatakowal drugi raz przestraszony przestraszony przestraszony

Oczuwiscie nie ma to nic wspolnego z przesilowywaniem technik, takie cos nie dziala przeciw silniejszemy atakujacemu. Po prostu, konstrukcja techniki jako taka, musi pozwlac zeby byla wykonalna nawet jak sie spoznisz z timingiem.

Jest to szczegolnie wazne przy technikach z wieloma atakujacymi, ktorzy sami nie skacza jak psy Pavlowa, bo jak ich ataki nie sa ucharakteryzowane, i nie sa zdradzane zbyt wczesnie przez ich "body language" to ZAWSZE jestes spozniony z timingiem, to ci gwarantuje. I co wtedy? znowy prosisz, "zaatakuj mnie jeszcze raz"????? albo "prosze upadnij laskawie"????
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei

Powierzchowne podobienstwo jest mylace. Dzieje sie dlatego, ze wykorzystuje sie rowniez wychylenie w trzeci punkt jak w judo, oraz "wkrecenie sie w rzut" --- uzywa sie ciezaru calego ciala zeby rzucic uke. Inaczej, fizycznie wykonanie techniki na kims kto oporuje byloby po prostu niemozliwe, nie?

I owszem, ale wykonanie jej w ten sposób też jest niemożliwe.

Jestesmy tu niezwykle daleko od siedzacego nieruchomo miszcza aikido ktory rzuca szarrzujacych na niego z dzika pasja atakujacych niedbalym machnieciem dloni, jakby sie oganial przed muchami

No to musicie jeszcze poćwiczyć, bo braki macie. :rofl:

Ale w odroznieniu od judo, moc rzutu jest wytwarzana przez obrot bioder, ktory sie harmonizuje z atakiem. Nie ma senkwencji akcja---reakcja. Nie uzywa sie judockiej zasady "jak atakujacy ciagnie to pchaj a jak pcha to ciagnij"
No i nie ma judockich ograniczen w sensie ataku. Technike ta mozna wykonac przeciw dowolnemu atakowi : chwyt, uderzenie reka lub noga.

No to tu bredzisz po prostu. Judokom się nóż w kieszeni otwiera.
Przeczysz sobie sam:
1) Statycznie wykonana technika, co by uke nie szarżował.
2) Obrót bioder który harmonizuje się z atakiem którego nie ma. ?!?
3) Nie ma sekwencji akcja-reakcja a synchronizowanie się z atakiem to co? nie reakcja na niego?
4) Ta judocka zasada jest tylko pewnym doprecyzowaniem zasady harmonii ruchu.

No a judockie ograniczenia w ataku to mnie dobiły. Czy ty naprawdę sądzisz że judoka nie potrafi zrobić tego z uderzenia? no i chciałbym zobaczyć jak robisz to na kopnięcie /no chbya że jodan mawashi, czy jakąś obrotówkę, tylko po co wtedy kucać??/.

... chociaż widzę, ze mamy zupełnie inne podejście do Aikido. Dla mnie kluczowy jest timeing, bo nawet najlepej dopracowana technika w której działasz całym ciałem (tak, jak piszesz) nie zadziała, gdy nie wstrzelisz się w faze w której uke przemieszcza się inicjując atak. Gdy umiesz (lub uda ci się) zrobić to dobrze, to często nie pozostaje już wiele do roboty.
A dla Ciebie jak widzę, ważniejsze są szczegóły techniczne, a dynamicze aspekty ruchu są drugorzędne. Cóż, to Twoja droga... Ja tam nie przepadam za "statycznym" Aikido.

No i tu się zgadzamy. NIE MA AIKIDO BEZ DYNAMIKI Tak się da ćwiczyć tylko sekwencje ruchów do nauki. Żeby działało musi być energia, i nie kosmiaczna tylko kinetyczna. Co z tego że potrafi zakręcić biodrem tak że łapę urwie, jeśli wcześniej straci jedynki. TIMING jest w aikido kluczowy, tak jak w innych sztukach. Różnica jest taka, że karateka kopnie najwyżej słabiej, a aikidoce w złym timingu nic nie wyjdzie. Dlatego taki Savegnago macha jakby sie od much oganiał, a uke latają, bo we właściwym czasie nie trzeba robić prawie nic. Każdy, komu się choć raz udało "wstrzelić" w taki czas, albo samemu tak wpaść jako uke, wie o co chodzi.
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Video ze stazu z Kanai sensei
W pełni zgadzam się z Randallem. Jeśli dobrze (we właściwym czasie) wejdziesz, to starczy przyłożyć powiedzmy 1kg masy w odpowiednim miejscu. Resztę załatwie grawitacja. A jak się spóźnisz, to cóż... Jak widać zdania są podzielone. Moim zdaniem niewiele się wtedy da zrobić i nawet 100 kg zamiast 1-go nie pomoże (choćby ze względu na sławetne "oporowanie", choć nie tylko). Ale wiem, że niektórzy kombinują i są całe style opracowane na tym założeniu. Ich prawo, chociaż dla mnie nie jest to już Aikido, ale jakaś atrapa Judo. Ja na przykład potrafię wykonać każdą technikę Aikido "statycznego" na mojej... dziewczynie. Ale nie moja biegłość techniczna o tym decyduje, a siła i masa.
BTW, tragiczne jest to, że Wielu "dużych" nie zdaje sobie z tego sprawy i wykonuje techniki wyłącznie wykorzystując swoje fizyczne atrybuty i próbuje uczyć tego samego podejścia połowę mniejszych uczniów.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024