Skocz do zawartości


Zdjęcie

kenjitsu - techniki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kenjitsu - techniki
Benkei nieza bardzo kapuje czemu ty starasz sie przeciwstawic? Bo negujesz podstawy iaido. A to troche wywarzanie otwartych dzwi.
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: kenjitsu - techniki
nie proboje sie przeciwstawic tylko chodzi mi o uzasadnienie uzycia seiza..
jego praktycznosc... cwicze iaijutsu, jest roznica miedzy nim a iaido...Poprostu wydaje mi sie ze spora czesc ruchow w iaido jest symboliczna albo wrecz splycona tylko do estetyki i piekna ruchu bez jego praktycznego uzycia...Czy kiedy uczycie sie iaido poznajecie jego zastosowanie i sens kazdego ruchu?Ale tak konkretnie..Wiesz,kiedy poznajesz jakies ciecie to uczysz sie jak i kiedy je wykonujesz,ale kiedy ktos mowi ze to moze bylo do tego albo ze tak ma byc i nie tlumaczy czemu dana technika sluzy to przestaje to miec dla mnie sens.Dla ruchu rownie dobrze moge isc na aerobik..I jeszcze jedna sprawa dotyczaca reishiki..jak duze ma to znaczenie w szolach w ktorych cwiczycie?
  • 0

budo_adam pieprzycki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnow

Napisano Ponad rok temu

Re: kenjitsu - techniki
Tak, z kataną to w seiza chyba nie za często siadali bardziej z wakizashi. Co do wytłumaczenia technik iaido przypominam sobie jak w którymś z numerów Budojo opisywane było kata - z interpretacją w ciemności. Zamieszczony WIELCE MNIE ROZBAWIŁ. Takich rodzynków to redakcja mogła by sobie darować. Radze sobie na to zobaczyć - jak ktoś mógł na coś takiego wpaść :) :?:
A co do pozycji to iaigoshi równie dobrze stabilizuję biodra i to wszystko o czym Pisał Szczepan
pozdrawiam
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kenjitsu - techniki
Benkei masz 100% racje. W iaido jest wiele technik ladnych acz malo realnych (nie muwie rze wszystkie prosze to miec na uwadze) ruchy sa ja bym to nazwal nie splycone a wrecz rozszezone ale na potrzeby nie skutecznosci a estetyki. No ale to jusz samemu sobie czlowiek wybiera co chce cwiczyc i co lubi jeden chce to drugi tamto, ja osobisciee nie neguje zadnego stylu najwyzej zaznaczam isz to nie dlamnie. A mi sie iaido podoba ale jako relaks on naprzyklad kenjutsu.

Ale nie zgodze sie z wypowiedzia isz samuraje nie siadali z katanami. Na logike: kazdy samuraj mial katane i kazdy samuraj jak chcial zrobic cos przy stole to siadal, a sa to czynnosci na tyle trywialne rze zdarzaly sie po wiele razy dziennie. Nie myslmy tylko o samurajach tych z palacy i dworuf gdzie obowiazywala etykieta itp. Samuraje to w wiekszosci obdartuchy wluczacy sie po karju majacy za nic wiekszosc zachowan dworskich. Zatem wnioseek prosty samuraje czesto siadali i przebywali w seiza z katana u boku. My europejczycy mamy troche zbyt wyidealizowane pojecie i wyobrazenie samuraja. A tak naprawde to bandacholoty nie koniecznie wcale dobrze wyszkolonej i przestrzegajacej zasad bushi a to co w filmach i ksiazkach to byla elita.
  • 0

budo_nembutsu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: kenjitsu - techniki
Sa dwa znane mi przypadki, kiedy mozna wejsc do pomieszczenia z katana:
1. Gdy osoba, ktora odwiedza jakis dom posiada wiekszy status spoleczny (stoi wyzej w chierarchii niz gospodarz)
2. Kiedy wchodzi sie po to by zabic, a nie byc gosciem (czyli tzw. atak na przeciwnika/wroga) :D

Wiec, mozliwe jest uzycie katany w pomieszczeniu, ale nawet z wakizashi jest sen cwiczyc
  • 0

budo_nembutsu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: kenjitsu - techniki

Na logike: kazdy samuraj mial katane i kazdy samuraj jak chcial zrobic cos przy stole to siadal, a sa to czynnosci na tyle trywialne rze zdarzaly sie po wiele razy dziennie.


To tez racja. Ja jednak opisalem wyzej sytuacje, gdy samuraj odwiedza samuraja, a nie samuraj wchodzi np. do knajpy zeby cos zjesc. Ale oczywiscie GrafRamolo ma calkowita racje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024