- A jak Arbuz. To jedyny owoc, który tak doskonale gasi pragnienie. Zawiera 91% wody. Jest on ponad to źródłem potasu. Tak właściwie arbuz to nie owoc, lecz warzywo należące do roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych. Doskonale smakuje sam lub jako dodatek do deserów, sałatek, lodów, a z jego grubej, zielonej skóry można wyczarować ozdobne kosze.
- B jak Banan. Banan jest jednym z bardziej kalorycznych owoców, w 100 g zawiera około 100 kcal. Jest źródłem łatwo przyswajalnych dla człowieka cukrów prostych, błonnika oraz soli mineralnych: potasu, magnezu i selenu. Chronią one przed chorobami serca. Banany można jeść w przeróżnej postaci. Na zimno, na ciepło, jak kto woli.
- C jak Czereśnia. To słodsza „siostra" wiśni. Do jej zalet należy poprawianie apetytu i odtruwanie organizmu. Czereśnia jest przede wszystkim owocem deserowym o różnych kolorach, od żółtego, przez czerwony, do bordowego. Ze względu na swoje właściwości jest polecana szczególnie osobom za schorzeniami nerek, reumatycznymi oraz dla chorych na serce.
- D jak Daktyl. Jest owocem palmy daktylowej i posiada podłużne, brązowe nasiono. Daktyl jest wysokokaloryczny i zawiera dużą ilość glukozy. Z tzw. miękkich daktyli otrzymuje się „sok miodowy".
- E jak Eugenia jednokwiatowa. Ten egzotyczny owoc posiada również inne nazwy: pitanga, goździkowiec jednokwiatowy. Ma okrągły kształt i długość około 3 cm. W jego wnętrzu znajduje się jedno lub dwa nasiona, które należy wyjąć przed gotowaniem (eugenię jednokwiatową można spożywać na surowo lub po ugotowaniu).
- F jak Figa. Tak naprawdę jest „owocem rzekomym" i rośnie tylko na żeńskich krzewach. Świeże figi zawierają dużo cukrów, są również bogate w sole mineralne: potas, wapń i magnez. Ze względu na zawartość tych składników polecane są osobom przy schorzeniach naczyniowo-sercowych.
- G jak Grejpfrut. Swój gorzkawy smak zawdzięcza substancji o nazwie naryngina. To właśnie dzięki niej grejpfrut ma właściwości lekko przeczyszczające i wspomagające przemianę materii. Gatunki o różowej skórce i różowym miąższu nie zawierają narynginy.
- H jak Hikora. Kryje się również pod nazwami: pekan, orzesznik, przeorzech. W Polsce drzewo hikora sadzone jest, jako roślinna ozdobna, natomiast w Ameryce Północnej jego orzechy spożywane są na surowo, w ciastach, w chlebie. Jadalne jądro pekana zawiera aż 70% tłuszczu.
- I jak Ignam. Jadalną częścią tego owocu jest podziemna bulwa o wadze nawet do 50 kg. Swoim składem przypomina ziemniaka, gdyż zawiera skrobię, witaminę A, C, wapń, żelazo i potas. Ignam spożywa się po ugotowaniu lub wymoczeniu w wodzie.
- J jak Jabłko. W jabłkach występuje unikalne połączenie witaminy C i P oraz magnezu, które uelastyczniają i uszczelniają naczynia krwionośne, tym samym zapobiegając miażdżycy. Owoce te zawierają dużo błonnika (szczególnie w skórce i gnieździe nasiennym), który ma zbawienny wpływ na nasz układ pokarmowy ( wymiata resztki pokarmowe i szkodliwe produkty przemiany materii, działa oczyszczająco, wiąże „zły" cholesterol, przyspiesza pasaż jelitowy). Szczególną zaletą jabłek jest ich niska kaloryczność.
- K jak Kokos. Jest owocem palmy kokosowej. Z jego twardego miąższu można tłoczyć olej. Kokos znalazł swoje zastosowanie również w przemyśle chemicznym i kosmetycznym (do pielęgnacji suchej skóry). Mleczko kokosowe to doskonały sposób na ugaszenie pragnienia.
- L jak Liczi. To mało popularny owoc w Polsce, jednak można go już kupić bez większych problemów. Owoce otoczone są kruchą skorupką, a w ich wnętrzu znajduje się spory orzech. Zaskakujący jest fakt, że liczi nie zawierają nawet śladowych ilości białka. Jest za to źródłem witaminy C i kwasu jabłkowego.
- M jak Melon. To kolejny owoc, który składa się w 90% z wody. Jest niskokaloryczny i zawiera dużo ważnych dla naszego organizmu substancji, takich jak: witamina A i C, kwas foliowy, pektyny, karoten, żelazo, potas. Spożywanie melonów jest zalecane szczególnie osobom z dolegliwościami nerek, bólami reumatycznymi, a także przy rekonwalescencji po długiej chorobie.
- N jak Nektaryna. Ten owoc to mutacja brzoskwini. Ma gładką, cienką skórkę i bardziej zwarty miąższ niż brzoskwinia. Ze względu na swoje działanie zasadotwórcze i moczopędne jest polecana przy schorzeniach reumatycznych i chorobach układu moczowego.
- O jak Oliwka. Owoc ten w swoim miąższu zawiera od 40 do 60% tłuszczu oraz witaminę E. Zastosowanie znalazł zarówno w przemyśle spożywczym (olej z oliwek), jak i kosmetycznym, farmaceutycznym i w medycynie.
- P jak Pomarańcza. Miąższ owoców pomarańczy zawiera duże ilości witaminy C, a także witaminę A, P, kwas foliowy, potas, magnez, wapń. Sok z pomarańczy ma szerokie zastosowanie lecznicze. Podaje się go przy schorzeniach wątroby, jako środek przeciw szkorbutowi, a także na obniżenie gorączki. Ma on także działanie pomocnicze w nadciśnieniu tętniczym.
- R jak Rabarbar. To bylina warzywna, jej liście są bogate w witaminę C. Rabarbar należy do roślin leczniczych i stosuje się go w leczeniu atonii jelit, otyłości, braku łaknienia oraz przy niezbyt nasilonych żółtaczkach. Ma on właściwości przeczyszczające oraz dezynfekujące przewód pokarmowy. Nie należy spożywać go w większych ilościach ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego.
- S jak Salak. Jadalną częścią tego owocu jest miąższ. Dojrzały salak przechowywany jest w wodnym roztworze soli i cukru, a niedojrzały w occie. Owocem tym żywią się pielgrzymi udający się do Mekki.
- Ś jak Śliwka chińska. Owoc ten hoduje się głównie w Indonezji, Tajlandii i na Filipinach. Jego inna nazwa to rambutan. Śliwka chińska jest dosyć mała, ma jajowaty kształt i cienką, pokrytą kolcami skorupkę. Miąższ rambutanu jest bogaty w witaminę C.
- T jak Truskawka. To jeden z najmniej kalorycznych owoców, a przy tym bogaty w dobroczynne dla naszego organizmu substancje witaminę C, sole żelaza, fosforu, wapnia i manganu. Ponad to truskawki posiadają pektyny, które obniżają poziom cholesterolu i neutralizują substancje toksyczne. Owoce te polecane są przy odchudzaniu, niedokrwistości z niedoboru żelaza, a także przy kamicy moczowej i nadciśnieniu tętniczym.
- W jak Winogrona. Owoce te posiadają szerokie właściwości lecznicze, jednak przy ich spożywaniu musimy pamiętać również o tym, że są one kaloryczne. Winogrona najbardziej znane są chyba ze względu na posiadanie flawonoidów. Są to substancje, które zapobiegają procesom prowadzącym do utleniania niebezpiecznego dla zdrowia cholesterolu LDL, chronią tym samym przed miażdżycą tętnic. Swoje zbawienne działanie na układ krwionośny mają również dzięki dużej zawartości potasu. Są regulatorami przemiany materii, posiadają bor, który chroni kobiety po menopauzie przed osteoporozą. Winogrona polecane są również dzieciom, gdyż po ich spożyciu następuje przyspieszenie procesów uczenia i polepszenie koncentracji.
- Z jak Zybuczykowiec. Inna nazwa tego owocu to durian. Jest on hodowany w Południowo-Wschodniej Azji. Zybuczykowiec waży około 3 kg. Dojrzała skórka tego owocu wydziela nieprzyjemny zapach ze względu na obecność siarczków. Durian bogaty jest w witaminę C, A i witaminy z grupy B.
- Ż jak Żurawina. Sok z żurawiny stosowany jest w profilaktyce skłonności do zapaleń dróg moczowych, a także przy chorobie wrzodowej. Pomaga w leczeniu chorób jamy ustnej i przyzębia, przeciwdziała chorobom grzybiczym, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby naczyń krwionośnych.
info.kobietabezpieczna