Skocz do zawartości


Zdjęcie

Choy Li Fut a Choy Lee Fut


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Troche wachałem się z tym pytaniem znając niechęć wzajemną adeptów obydwu odmian stylu Chen Heung-a (w zasadzie to ciekawe z czego to wynika? ), ale naprawde chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy Choy Li Fut a Choy Lee Fut ? Prośba - konkretne różnice w przekazie jeśli ktoś zna!

Pozdrawiam
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut

Troche wachałem się z tym pytaniem znając niechęć wzajemną adeptów obydwu odmian stylu Chen Heung-a (w zasadzie to ciekawe z czego to wynika? ), ale naprawde chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy Choy Li Fut a Choy Lee Fut ? Prośba - konkretne różnice w przekazie jeśli ktoś zna!

Pozdrawiam


Wzajemna niechęć ? A to ciekawe :D Ta niechęć musi być ogromna skoro wzajemnie zapraszają się do udziału w zawodach... hmmm...
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Hmm.. taki wniosek można wysnuć po wypowiedziach na forum, choć moge się oczywiście mylić :) i nie mam zamiaru nikogo urazić chce tylko fachowej opini
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Różnice pomiędzy Choy Li Fut a Choy Lee Fut ( głównie na przykładzie polskim ) :

1. Inna pisownia wynikająca z różnic w tłumaczeniu itp.

2. Inna linia przekazu (jedna to mistrz Wong Doc-Fai, druga to mistrz Chen Yong-Fa).

3. Inna przynależność organizacyjna ( Plum Blossom International Federation i Choy Lee Fut Federation )

4. Pewne różnice w wykonywaniu technik.

5. Pewne różnice w formach ( ilość form, zawartość itp.)


Jeżeli już mowa o jakiejś wzajemnej niechęci to być może masz na myśli różnych uczniów którzy "szczekają" na siebie nawzajem nie wiedząc tak naprawdę o co w tym wszystkim chodzi. Czytałem już na różnych forach przepychanki słowne pomiędzy uczniami obydwóch szkół... no cóż tego się nie uniknie. Moje osobiste stosunki ze szkołą Choy Lee Fut są jak najbardziej poprawne. Utrzymuję stały kontakt z wieloma jej przedstawicielami i uczniami.
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Fakt, pochopnie uogulniłem wszystkich użytkwników różnych forum w jedną całość, za to przepraszam. Co do stosunków to sam uczęszczam na Choy Lee Fut w Poznaniu u Roberta Michalskiego a i tak interesuje się bardzo także przekazem mistrza Doc-Fai Wong-a i zamierzam swoją wiedze na temat obydwu przekazów jak najbardziej zgłębić i zdobyć jak najwięcej dostęnych materiałów (tu pragnę pogratulować uczniom mistrza Doc-Fai Wonga bo ma on naprawde wspaniałą kolekcje kaset szkoleniowych ,choć trudno jeszcze dostępną dla polskich adeptów Choy Li Fut -hmm..jak jest jakaś możliwość zdobycia jego kaset to jestem chętny :D ). Powracając do pytania, tsailifo dzięki za odpowieda czy możesz mi jeszcze troche pomóc tj.
-dlaczego linia przekazu się tak różni,bo podobno Chen Yong Fa ma mniej form a i te które są różnią się technikami
-jak wygląda techniczna strona,coś mi świta o niższych pozycjach,węższych ruchach ale nie wiem w której odmianie
-czy rozwijając jedną i drugą odmianę nie naraził bym się na jakieś zakrzywienia..nie wiem jak to ująć...czy praktykowanie obydwu odmian ma sens :?:

Uff..dzięki
Pozdrawiam
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut

(tu pragnę pogratulować uczniom mistrza Doc-Fai Wonga bo ma on naprawde wspaniałą kolekcje kaset szkoleniowych ,choć trudno jeszcze dostępną dla polskich adeptów Choy Li Fut -hmm..jak jest jakaś możliwość zdobycia jego kaset to jestem chętny :D ).



Fakt - mistrz wydał dość sporą ilość kaset szkoleniowych, a w ostatnim czasie wydawanę są właściwie w kolejności zgodnej z wymaganiami egzaminacyjnymi. W Polsce są dostępne jego kasety ale z tych starszych wydan. Krążą różne "pirackie" kopie, bo o oryginały jest ciężko (cena)



-dlaczego linia przekazu się tak różni,bo podobno Chen Yong Fa ma mniej form a i te które są różnią się technikami
-jak wygląda techniczna strona,coś mi świta o niższych pozycjach,węższych ruchach ale nie wiem w której odmianie
-czy rozwijając jedną i drugą odmianę nie naraził bym się na jakieś zakrzywienia..nie wiem jak to ująć...czy praktykowanie obydwu odmian ma sens :?:


1. Chen Yong-Fa ma więcej form i wciąż mu ich przybywa :D , a różnice... no cóż na przestrzeni lat wiele się zmienia... sami mistrzowie też zmieniają swoje techniki... tak więc bardzo możliwe że formy których nauczał Chan Yiu-Chi w początkowym czasie różniły się od tych których nauczał pod koniec życia. Co do innych form to w obydwóch wersjach są formy nie występujące w tej drugiej... no ale wersja Chen Yong-Fa pochodzi od młodszego z synów Chan Heung'a (Chan Koon-Pak) a wersja Kong Chow której naucza mistrz Wong Doc-Fai pochodzi od starszego (Chan On-Pak)

2. Wersja mistrza Wong'a jest moim zdaniem jakby krótsza w technikach (dość bliski dystans) i w bardziej pionowych pozycjach, jest to to co widać tak na pierwszy rzut oka :D

3. Co do ćwiczenia dwóch wersji równocześnie... cóż może to być nieco utrudnione z kilku powodów :

* brak zgody Twojejgo obecnego nauczyciela Choy Lee Fut na ćwiczenie Choy Li Fut

* ciężko jest ćwiczyć na jednym treningu technikę w jakiś tam sposób a na drugim w zupełnie inny :)

* w Poznaniu szkoła Choy Lee Fut napewno gwarantuje wyższy poziom nauczania ze względu chociażby na doświadczenie R. Michalskiego

* Choy Li Fut przynajmniej do pewnego poziomu jest nastawiony na naukę zarówno form jak i walki. Poznańska szkoła Choy Lee Fut jest bardziej nastawiona na walkę... mogę więc śmiało stwierdzić że jeżeli chodzi Ci głównie o walkę to lepszy będzie wybór szkoły Choy Lee Fut, natomiast jeżeli interesuje Cię oprócz walki poznawanie tradycyjnych form (ręcznych, z bronią, na manekinach, podwójnych i qigong) to chyba Choy Li Fut byłby bardziej odpowiedni :)
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Mam pytanie do Tsailifo:
Czy w Choy Li Fut również występuje system zdrowotny Luohan Qigong. I jeszcze czy w treningu Choy Li Fut stosuje się częściej tzw. twardy qigong czy może raczej taki relaksujący.

Pozdrawiam

Piotrek
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Dzięki bardzo Tsailifo za pomoc. Myle że teraz jak już rozpocząłem treningi Choy Lee Fut to sprawdze czy właśnie taki przekaz to jest co naprawde chce uprawiać, bo przecież najlepiej wypróbować na własnej skórze a czas poświęcony na treningi napewno nie będzie zmarnowany :D

Jeszcze mam pytanie co do treningu postaw ,bo akurat jestem na tym etapie, czy lepszy jest trening postaw w miejscu czy w ruchu? A może uzupełniać wzajemnie trening o obytwie metody?

Pozdrawiam
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut

1. Chen Yong-Fa ma więcej form i wciąż mu ich przybywa


Tak sobie jeszcze raz przeczytałem i wniskuje że Chen Yong-Fa teraz dalej rozbudowuje swój przekaz? Ale czy to dobrze dla stylu jak wersja pierwotna,która powinna być przekazywana w niezmienionej formie ,zostaje "urozmaicona"?

Pozdr
  • 0

budo_dwadziennie
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Gwoli ścisłości form przybywa nie dlatego że Chen Yong Fa je wymyśla, tylko dlatego że je stopniowo upublicznia. Chan Yong Fa jest w piątym pokoleniu spadkobiercą oryginalnego systemu Chan Heunga i tylko w jego posiadaniu są oryginalne skrypty zawierające opisy technik, form, manekinów itd. Form jest prawie 200, z czego duża ilość nie jest nauczana poza ścisłym gronem Wing Sing Tong albo nawet tylko w rodzinie Chan. Niektóre z tych form od czasu do czasu są upubliczniane (w ciągu ostatnich lat przynajmniej dwie), dlatego ich "przybywa".
A co do modyfikacji, to CLF we wszystkich swoich inkarnacjach jest bardzo wszechstronny, zawiera techniki uderzane, kopane, dźwignie, rzuty, parter, bronie, więc zasadniczo nie ma potrzeby czegoś rozbudowywać, wystarczy w miarę potrzeby położyć większy nacisk na to czy tamto. Chan Yong Fa właśnie tak robi, co wyraźnie widać na seminariach.
2D
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut

Gwoli ścisłości form przybywa nie dlatego że Chen Yong Fa je wymyśla, tylko dlatego że je stopniowo upublicznia.

Można wiedzieć ile jest upublicznionych form a ile jeszcze pieczołowicie przechowywanych? Czy mamy jakieś zestawienie wymagań na stopnie lub etapy nauki Coy Lee Fut ? Wykaz form na poszczególne stopnie?

Pozdrawiam
  • 0

budo_dwadziennie
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Są owszem dość ścisłe wymagania egzaminacyjne (tzn. wymagania na kolejne szarfy) i z reguły przy tym na każdy następny egzamin trzeba znać jedną lub dwie nowe formy. Na początku to są formy ręczne, potem z bronią (szabla, kij, halabarda), potem podwójne itd. Najlepiej podejdź do sekcji i zapytaj to się dowiesz wszystkiego.
Co do znanych i nieznanych form, to sifu mówił że nie zna przynajmniej kilkunastu, ale uczenie się tych które zna zabrało mu jakieś dwadzieścia pięć lat, więc póki co i tak bedziesz miał co robić :)
2D
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Dzięki Dwadziennie, a jak wygląda egzaminowanie adepta,zapewne wszystkie egzaminy są w Krakowie? Czy trzeba zgłosić sifu wcześniej że chciałbym zacząć uczyć się materiału potrzebnego do zaliczenia egzaminu na następny stopień czy to raczej sifu dobiera uczniów wg postępów na treningach?

Pozdr
  • 0

budo_dwadziennie
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Egzaminy na niższe stopnie są raczej tam gdzie są szkoły, w razie potrzeby jeździ ktoś z Centrum i patrzy. Ostatnio np. sifu Ciembroniewicz był w Zakopanem. Podejść może kto chce, ale czy to w danym przypadku ma sens to najlepiej zapytać swojego instruktora, czy jego zdaniem masz już odpowiedni poziom czy nie. Program treningów jest taki że sam z siebie prowadzi do kolejnych stopni, zbiera się początkująca grupa i ćwiczy rzeczy stopniowo profilowane pod kolejny egzamin, potem ci co chcą to zdają i w z grubsza tym samym składzie idą dalej, a ci co nie zdadzą zostają w innej, mniej zaawansowanej grupie. Tak przynajmniej jest w Krakowie, tu ćwiczy prawie siedemset osób i co roku są ze dwie nowe początkujące grupy, więc to może tak działać.
No a egzamin jak egzamin, kondycja, techniki, formy, walki przed kilkuosobową komisją, na niższe stopnie grupowo, potem już coraz bardziej "samotnie".
2D
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Dzięki bardzo za odpowiedz Dwadziennie, fajnie jest porozmawiać z kimś kto ćwiczy ten sam styl i ma już doświadczenie. A jak sobie radzisz z formami ,spis ruchów czy próby narysowania każdego ruchu? A właśnie czy przez Kraków można zamawiać jakieś kasety lub płyty dotyczące naszego stylu? Mamy taką możliwość?

Pozdr
  • 0

budo_dwadziennie
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
No tu jest pewien ból :) Jest (trudno osiągalna) książka sifu Ciembroniewicza "Dynamiczna pięść" w której jest rozpisana forma Ping Jian Kuen (na drugi pomarańczowy), ma być też wznowienie w którym będzie ponoć też Ng Lun Ma (na pierwszy zółty). Na australijskiej stronie CLF ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) można kupić kompakt na którym jest Ng Lun Ma. No a poza tym to się zwykle zapisuje na własny użytek co się zdoła zapamiętać, bardziej uzdolnieni rysują i tak to jakoś idzie. Oficjalnych materiałów szkoleniowych praktycznie nie ma, ale już pokolenia sobie dały radę bez nich więc to nie jest konieczne. Na początku oczywiście jest najtrudniej, a potem już człowiek zaczyna rozumieć co jest po co i z czego wynika i robi się łatwiej.
2D
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Co fakt to fakt,początki trudne bo trzeba zrozumieć podstawy systemu a potem już pewnie z górki :D

Jak mi się coś jeszcze uzbiera to napisze ,mam nadzieje że czuwasz na forum :)

Pozdrawia
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
W Chinach jest w sprzedaży caly zestaw płyt video Chan Yongfa. W niektórych sekwencjach można zobaczyć polskich przedstawicieli Choy Lee Fut. Zamówić można u Jarka Szymańskiego: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut
Dzięki bardzo dacheng, bardzo ciekawa strona :D . Bardzo ciekawi mnie dlaczego Chan Yong-Fa nie umieścił tej serii na swojej stronie CLF ani nic nie nakierowywał swoich uczniów że coś takiego istnieje? Czy jest możliwość że nie mógł tego publikować poza Chinami???

Pozdrawiam
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Choy Li Fut a Choy Lee Fut

Chan Yong Fa jest w piątym pokoleniu spadkobiercą oryginalnego systemu Chan Heunga i tylko w jego posiadaniu są oryginalne skrypty zawierające opisy technik, form, manekinów itd.


Chan Yong-Fa jest spadkobiercą tylko tej jednej odmiany (Chan Heung / Chan Koon-Pak / Chan Yiu-Chi / Chan Wan-Hon / Chan Yong-Fa)

Natomiast wiedza mistrza Wong Ming-Sang'a pochodzi ze starszej linii (Chan Heung / Chan On-Pak / Chan Cheong-Mo / Wong Ming-Sang) która posiada formy nie nauczane w wersji Chan Yong-Fa... nieposiada natomiast niektórych form tej odmiany. Stąd właśnie pewne rozbieżności. Co do manuskryptów to Chan Yong-Fa napewno je posiada, ale... tylko te które Chan Heung przekazał Chan Koon-Pak'owi... wszystkie manuskrypty przekazane przez Chan Heung'a starszemu z synów (Chan On-Pak) nie są w jego posiadaniu :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024