Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kompletna sztuka walki ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczena
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Kompletna sztuka walki ?
Mam takie pytanie , wlasnie zainteresowalem sie Filipinskimi sztukami walki, co prawda wiedze na ich temat czerpię jedynie z internetu i for dyskusyjnych,i ale tak czy owak dalo mi to duzo do myslenia i to zmienilo troche moj poglad na realną walke np. Escrima,Kali, po tym co czytam wydaja sie wrecz idealne na ulicy,lub JKD ktore z filipin nie jest,ale....
Porownujac to wszystko do kicka , thaia, a nawet BJJ, oczywiscie teoretycznie, uwazam , ze wlasnie FMA, daja najwieksza gwarancje na to by czuc sie bezpiecznie na ulicy.
Co wy na to ?
Chcialbym by wypowiedzieli sie w temacie rowniez fachowcy
np. Kenjiro, M Rad, Seiken, uwazam ze to interesujący topic.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kompletna sztuka walki ?
Milo mi ze uwazasz mnie za fachowca...
Podejscie FMA jest bardzo bliskie dzisiejszym czasom szczegolnie u nas. Konflikt "uliczny" bardzo czesto jest zwiazany ze "sprzetem". Jednak sytuacji realnej nie da sie za bardzo przewidziec. Decydujacy o powodzeniu w takim starciu elementy sa nie do wycwiczenia na sali treningowej. Glownie chodzi mi o elementy psychiczne danego osobnika. Jedyna rzecza jaka mozna osiagnac na treningu to przecwiczenie najwiekszej liczby mozliwych scenariuszy jaie moga zdazyc sie na "ulicy". Ale to tez nie daje pewnosci 100%... :(
FMA, szczegolnie Ilustrisimo, bo tylko o tej odmianie moge pisac, zawsze zaklada tragiczne zakonczenie starcia, czyli smierc przeciwnika. I trzeba nie lada mocnej psychiki lub tragicznego zbiegu wypadkow aby zdecydowac sie na jego uzycie. Przy FMA nie ma pol-srodkow, swiat widziany oczyma Ilustrisimo jest albo bialy (nie wdaje sie w konflikt) albo czarny (zakonczenie jest tragiczne).
Tak jak do MMA nadaja sie "style" przekrojowe, tak do "ulicy" musi byc stosowana przekrojowosc z dodatkiem broni (noz w dystansie, zwarciu, parterze w kombinacjach noz vs noz, lapki vs noz, noz vs lapki).
Jednak moim zdaniem nigdy nie ma gwarancji ze wyjdzie sie "zwyciezko" z realnego starcia, niezaleznie od tego co sie cwiczy...
  • 0

budo_szczena
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Kompletna sztuka walki ?

Konflikt "uliczny" bardzo czesto jest zwiazany ze "sprzetem"

Dokladnie, u nas jesli cos sie dzieje to zawsze jakis sprzet, albo walka jeden na 5....
A czy Ilustrisimo, przewiduje walke z wiecej niz jednym przeciwnikiem ?

Kenjiro planujecie otworzyc w Polsce wiecej placówek JKD i Ilustrisimo ??

Bo jak narazie tego co naprawde skuteczne w Polsce jest o wiele za mało....



Podejscie FMA jest bardzo bliskie dzisiejszym czasom szczegolnie u nas


A jak do tego podchodzi Jeet Kune Do ? Czy bardzo ewoluowało w przeciagu ostatnich lat? Zadaje tyle pytań, ale naprawde ciezko dowiedziec sie czegos na ten temat.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kompletna sztuka walki ?
Walka z wieloma przeciwnikami jest w wiekszosci przypadkow niemozliwa. Jedyne co to utorowac sobie droge ucieczki. No i noz moze byc tu bardzo pomocny... :)

Nie zamierzam narazie wychodzic poza 3City z JKD a placowki, jak to nazwales, Ilustrisimo nie ma. Ilustrisimo nie jest nauczane w mojej sekcji JKD. Chcialem stworzyc nowa grupe dedykowana tylko Ilustrisimo ale nie ma chetnych 8O

Jeet Kune Do zmiena sie cały czas. Ja coraz bardziej sklaniam sie ku podejsciu SBG. Po ostatnim moim kontakcie z Rodneyem Chico Kingiem jeszcze umocnilem sie w tym dazeniu. W MOIM osobistym JKD odpowiedzialne za dzialke broni jest Ilustrisimo, jednak metody treningowe JKD przeplataja sie i zazebiaja wzajemnie z tym stylem.
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Kompletna sztuka walki ?
Przykro mi bardzo ale mam bardzo małą wiedzę na temat filipińskich sztuk walki, w związku z tym nie chciałbym się wypowiadać w tym temacie - nie zrobiłbym tego rzetelnie.
Myslę, że Kenjiro i parę innych osób może udzielić tu fachowej odpowiedzi.

Pozdrawiam,
MR.
  • 0

budo_szczena
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Kompletna sztuka walki ?
Mariusz, slyszalem ze dobrze radzisz sobie z tomfą.
Kenjiro czy w Ilustrisimo uczycie również walki pałkami ? Czy tylko nóż, maczeta ?
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kompletna sztuka walki ?
Palka jest tylko zastepczym narzedziem do treningu. Zastepuje dlugie ostrze. Jesli chodzi Tobie o cos w rodzaju stick boxingu to nie. Kalis Ilustrisimo to nauka poslugiwania sie ostrzem...
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Kompletna sztuka walki ?

Mariusz, slyszalem ze dobrze radzisz sobie z tomfą.


Teraz to nie wiem jakby to wygladalo, od dawna nie mialem tonfy w reku.
Nie ma czasu - za bardzo pochlania mnie Shidokan i MMA.


Pozdrowienia,
MR.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024