Skocz do zawartości


Zdjęcie

The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
Dzisiaj na TVN był krótki reportaz o tym jak kręcono film, wydaje sie ze będzie to kawał dobre roboty, z całkiem niezła muzyką, ale do końcowej oceny powstrzymam się do momentu zobaczenia filmidła :)
  • 0

budo_slinde
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
A ja właśnie wychodzę na przedpremierowy pokaz :)
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
Byłem wczoraj. Film ogląda się kapitalnie, sceny walk mieczem i batalistyka na najwyższym poziomie. Super film. Ale wątek Amerykanina, ratującego honor Japończyków, to śmiech na sali. Kto czytał istorię Japonii, wie, że to Amerykanie zakończyli izolację Japonii, grożąc wypowiedzeniem wojny, że to Amerykanie opłacali zwolenników cesarza ( w czasach izolacji marionetki bez władzy ) i to Amerykanie wpłynęli m.in. na zakaz noszenia miecza i zakaz uprawiania sztuk wojennych ( czego konsekwencją były m.in. powstanie Judo i Aikido ). Tak więc wygląda to na kolejną łatę na sumieniu Ameryki. Ale podkreślam, film fajny i warto obejrzeć.
  • 0

budo_mosquito
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
Mnie sie w sumie najbardziej podobał atak grupy ninja na wioskę samurajów.
Chociaż z tego co wiem wojownicy ninja działali samotnie preferując dywersje niż otwarta walkę :| . No ale ogólnie ładnie ich wystylizowali, szkoda tylko że w filmie potraktowano ich jako materiał do wyrzynki. :?
  • 0

budo_kazawar wurdsten
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stargard Szczeciński

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
Niewiele wiedziałem jak wyglądała tradycyjna osada japońska sprzed napływu amerykanów i cieszę się, że film to trochę obrazuje.
Natomiast walki, pod względem technicznym, są raczej trudne do ocenienia. Wkurzają mnie te szybkie cięcia (ujęć, a nie mieczy :D ).
No i Boski Tom w bitwie tnie jak nawiedzony. Porównać to można chyba tylko z wyczynami bohaterki Kill Billa w japońskiej knajpie.

Ogólnie film na 4+. Atut: ogólny klimat.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja

. Kto czytał istorię Japonii, wie, że to Amerykanie zakończyli izolację Japonii, grożąc wypowiedzeniem wojny, że to Amerykanie opłacali zwolenników cesarza ( w czasach izolacji marionetki bez władzy ) i to Amerykanie wpłynęli m.in. na zakaz noszenia miecza i zakaz uprawiania sztuk wojennych ( czego konsekwencją były m.in. powstanie Judo i Aikido ). .


Coś tu się pomieszały dwie epoki, zakaz budo to 1946 rok, a akcja filmu to 1876 rok, natomiast logika ogólna ok. Amerykanie mieli wpływ kilka razy na historię Japonii.

Co do filmu, to autorzy odrobili lekcje ze scenografii i detalu historycznego, zupełnie natomiast brak wlaściwej perspektywy społecznej, większa część społeczeństwa była bardziej niż obojętnie nastawiona do powstania w Satsuma.
Katsumoto mówi po angielsku też b.podejrzana sprawa, natomiast ładnie pokazany jest trening koryu bujutsu, cięcia, zasłony, zbicia, przechodzenie do zwarcia, rzuty, dźwignie na nogi, a nawet walka w parterze. Prawdą jest również, że shinobi jeżeli utracili element zaskoczenia przegrywali z dobrze wyszkolonymi samurajami, byli głównie szkoleni w skrytobójstwie.
Film ogląda się bardzo dobrze, a dla miłośników koryu bujutsu może być kultowy.Warto zobaczyć.Lektura obowiązkowa.
W najnowszym Budojo (od wczoraj w sprzedaży) jest recenzja i fotki z japońskiej premiery.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja

to Amerykanie wpłynęli m.in. na zakaz noszenia miecza i zakaz uprawiania sztuk wojennych


Coś tu się pomieszały dwie epoki, zakaz budo to 1946 rok, a akcja filmu to 1876 rok, natomiast logika ogólna ok. Amerykanie mieli wpływ kilka razy na historię Japonii.

Chodziło mi o pewną konsekwencję, stąd "m.in." :wink:
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
Przed premierą filmu "Ostatni samuraj". Rozmowa z japonistką prof. Ewą Pałasz-Rutkowską

Film Edwarda Zwicka, pokazujący Amerykanina (Tom Cruise) jako twórcę japońskiej armii, jest historią wyssaną z palca

W kinie wygląda to tak: samuraja dzierżącego długi miecz otacza kilku przeciwników z podobną bronią. Z wolna zbliżają się, nieruchomieją. Nagle z przerażającym krzykiem ruszają do ataku. Szybkie ruchy, błysk kling. Napastnicy osuwają się martwi. Samuraj odchodzi z godnością. Tak było naprawdę?

Tego się już nigdy nie dowiemy. Stare opisy walk nie są miarodajne, nie wiemy, czy autorów nie ponosiła poetycka fantazja. Ponoć samuraj tak szybko wymachiwał mieczem, że widać było jedynie poświatę ostrza, zaś sam wojownik był niewidoczny zza tej śmiertelnej zasłony. Jak dalece odpowiadało to rzeczywistości? Jedno jest pewne - najlepsi wojownicy dawnych epok musieli dysponować umiejętnościami, o jakich najlepsi współcześni szermierze mogą tylko pomarzyć.



[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
No dysponowali umiejetnosciami legendarni wojownicy...glownie bym stawial ze umiejetnosciami tworzenia legend.
Ja tam czytalem ze samuraje to byla kasta leniow, pasozytow spolecznych i nieukow. O niepewniej orientacji czesto wygladajacych mocno pedalsko- albo jak to dzisiaj jest modne mowic- metroseksualnie:) Dodatkowo podczas walki na miecze uciekali, cieli sie po plecach i niejednemu sie zdazylo przed seppuku spieprzac...:) Ja bym kolegow takich nie chcial miec...juz chinski etos do mnie bardziej przemawia gdzie jak wrog silniejszy to jego strne brac trzeba...
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja

Ja tam czytalem ze samuraje to byla kasta leniow, pasozytow spolecznych i nieukow.

Zapewne byli i tacy, do historii przeszli ci najznakomitsi, tak to już z historią bywa.

O niepewniej orientacji czesto wygladajacych mocno pedalsko- albo jak to dzisiaj jest modne mowic- metroseksualnie

Kultura wschodu ma zupełnie inne podejście do kwestii stosunków męsko męskich niż kultura europejska.

Dodatkowo podczas walki na miecze uciekali, cieli sie po plecach i niejednemu sie zdazylo przed seppuku spieprzac...

Taaa, podczas walki wszyscy wiali, jak jeden mąż. Ofiary pojedynków i bitew wywodziły się ze zderzeń uciekających z drzewami. Nie generalizuj, poza tym ludzie są tylko ludźmi, zapewne byli i tacy, co wiali z pól bitew, nie popełniali seppuku tylko wiali do lasu, tylko co potem? Tego nie doczytałeś? Co taki koleś miał ze sobą zrobić?

Ja bym kolegow takich nie chcial miec...juz chinski etos do mnie bardziej przemawia gdzie jak wrog silniejszy to jego strne brac trzeba...

Myślę, że przy podejściu "należy brać stronę silniejszego" ze znalezieniem kolegów możesz mieć problem zasadniczy. :) :) :)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja

Ukyo78 napisał:
Ja tam czytalem ze samuraje to byla kasta leniow, pasozytow spolecznych i nieukow.

Zapewne byli i tacy, do historii przeszli ci najznakomitsi, tak to już z historią bywa.

Co nie mienia faktow ze samuraj zajecia takie jak rachunki, prowadzenie gospodarstwa i finanse pozostawial czesto zonie. Dodatkowo byly okresy w historii japoni kiedy nie prowadzono zadnych wojen- dosyc spore podczas ktorych samuraje nie robili doslownie NIC procz doszlifowywania swojej zawilej etykiety i ew. wyjezdzania do gaszenia pozarow w pelnej zbroi. No wizerunek samuraja jako pasozyta spolecznego to znajdziesz w kazdym powazniejszym opracowaniu.

Kultura wschodu ma zupełnie inne podejście do kwestii stosunków męsko męskich niż kultura europejska.

No wlasnie mowie- pedalskie. I raczej miala bo z tego co mi wiadomo w obecnej japonii nie jest juz tak zle. A patrz w chinskich opracowaniach- tez chyba kultura wschodu- czy nie?- jakos o homoseksualizmie tyle nie ma. A taoisci to mowia- madre to sa ludzie- ze jak 2 panie to ying+ying= super sprawa a jak 2 panow to wiesz 2 yangi i juz organizm slabszy sie robi...

aaa, podczas walki wszyscy wiali, jak jeden mąż. Ofiary pojedynków i bitew wywodziły się ze zderzeń uciekających z drzewami.

Nie, nie wszyscy. Wialo przypuszczam tyle co zwykle i tyle co wszedzie.

zapewne byli i tacy, co wiali z pól bitew, nie popełniali seppuku tylko wiali do lasu, tylko co potem?

No patrz a byl taki jeden nawet co zlamal podstawe kodeksu samuraja- i wasla swego w hu..ja zrobil i potem nawet szogunem zostal...podac ci tytuly czy sam doszukasz sie?
i na koniec o co mi chodzi...:

Zapewne byli i tacy, do historii przeszli ci najznakomitsi, tak to już z historią bywa.

No byli, a np. w polsce byl taki Kuras chyba pseudo "ogien" i ten Kuras tak po wojnie z komunistami walczyl ze sam jeden kawal kraju podbil- takie polaki potrafia byc zaciete- i jak ja sie juz mam podniecac bohatreskimi czynami to Ogien taki jest mi blizszy duzo bardziej niz jacys dalecy japonscy woje.
i tyle
pozdro
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja

No wlasnie mowie- pedalskie. I raczej miala bo z tego co mi wiadomo w obecnej japonii nie jest juz tak zle. A patrz w chinskich opracowaniach- tez chyba kultura wschodu- czy nie?- jakos o homoseksualizmie tyle nie ma. A taoisci to mowia- madre to sa ludzie- ze jak 2 panie to ying+ying= super sprawa a jak 2 panow to wiesz 2 yangi i juz organizm slabszy sie robi...

Zadziwiająca interpretacja, podaj no jakieś źródła. :)

No byli, a np. w polsce byl taki Kuras chyba pseudo "ogien" i ten Kuras tak po wojnie z komunistami walczyl ze sam jeden kawal kraju podbil- takie polaki potrafia byc zaciete- i jak ja sie juz mam podniecac bohatreskimi czynami to Ogien taki jest mi blizszy duzo bardziej niz jacys dalecy japonscy woje.

Przypominam, że mówimy o filmie "ostatni samuraj", a nie o życiu Józefa Kurasia. Przypominam również, że jeśli chodzi o historię Polski, to bohaterów negatywnych mamy tylu, że Japonia nam do pięt nie dorasta, więc nie wiem, czy sięgasz do dobrych argumentów. :wink:
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja

Zadziwiająca interpretacja, podaj no jakieś źródła.

ale na co? na taoistyczne teorie, na wspolczesna japonie czy na japonie sredniowieczna? Mozesz zaczac od przeczytania biografii Tokugawy Ieyasu - na pewno jest dostepna po polsku- ja po polsku w kazdym razie to czytalem. Moge ci tez podac kilka zbiorow o zyciu w sredniowiecznej japonii ale to musisz poczekac az odwiedze polske. A z tych w sieci to hagakure znajdziesz wszedzie- tam duzo jest o samurajskim pedalstwie. Albo jak lubisz kulture popularna to miales w kinach 2 lata temu Tabu Beat Takeshiego- wprawdzie to fikcja ale osadzona jakos w historii.

Przypominam, że mówimy o filmie "ostatni samuraj", a nie o życiu Józefa Kurasia.

Fakt- szkoda.

Przypominam również, że jeśli chodzi o historię Polski, to bohaterów negatywnych mamy tylu, że Japonia nam do pięt nie dorasta

Ej to chyba znamy jakies inne zrodla, podaj swoje co? I co to jest ten bohater negatywny? To taki zly bohater jak na filmach?
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja

ale na co? na taoistyczne teorie, na wspolczesna japonie czy na japonie sredniowieczna?

zacznij od tao, historię współczesną i starszą Japonii, troszkę znam, kiedyś się tym interesowałem, a ty posługujesz się tzw. wątkiem wyrwanym z kontekstu. Na siłę chcesz udowodnić, że kasta samurajów była zbiorowiskiem leniwych pedziów, umierających ze strachu jeden przed drugim, tępa, nieokrzesana, zajmująca się głównie wymyślaniem legend o swoich wyczynach. Jeżeli faktycznie czytałeś coś na ten temat, to doskonale wiesz, że tak nie było, i czepiasz się wyjątków, które, jak to bywa w naturze istnieć musiały. Jeżeli już wspominasz o Iyeasu Togugawa ( popełniłeś błąd w pisowni ) to wiesz zapewne, że jego nazwisko łączy się z jedną z większych bitew średniowiecznej Japonii, o tym, że film o tym nakręcił Kurosawa, a postać, którą wymieniasz, zna każdy, kto choćby zerknął do zarysu historii tego kraju. Tabu widziałem, wątek homo, który tak podkreślasz, faktycznie był jednym z motywów tego filmu. Ok, nie chce mi się rozwijać tego tematu, szczególnie w kwestii off topic. Miło się gwarzyło, ale już mi się nie chce, bo mam nieodparte wrażenie, że do niczego nie dojdziemy. Pozdrawiam.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
[quote] Na siłę chcesz udowodnić, że kasta samurajów była zbiorowiskiem leniwych pedziów, umierających ze strachu jeden przed drugim, tępa, nieokrzesana, zajmująca się głównie wymyślaniem legend o swoich wyczynach.[/quote]
Spoko to jak ty juz wiesz co ja chce zrobic to nie bede czasu tracil.
To teraz moze napisz co ty chcesz udowodnic i mysle ze zakonczymy.
Pozdrawiam
[/quote]
  • 0

budo_gpw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:usa-chicago

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
widzialem premiere tutaj na miejscu w stanach kina nie byly nawet w polowie zajete.chcialem obejrzec dobre kino ,a znowu powialo komercja.ladne zdjecia i tyle reszta to amerykanska bajeczka jak to znowu wujek sam ratuje swiat od zaglady
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
no teraz jak prowadza wojne w drugim vietnamie, to musza wypuszczac filmy patriotyczne :roll: inaczej podatnicy nie chcieliby placic rachunkow za wydatki na armie.
Juz nie mowie o kolejnych czarnych workach ktore im odsylaja do domu :twisted:
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
Ostatnio obejrzalem jakies propagandowe gowno z Tommym Lee Jonesem, ogolnie film sie zaczyna ze marine napierdala do tlumu arabow- kobiet i dzieci a na koncu sie okazuje ze te kobiety dzieci i lekarz wszyscy strzelali do marine. Takie hu..je z tych arabow. Oczywiscie jaki jest glowny dowod przekonujacy szanowne jury o niewinnosci oskarzonego? Tak! sa to zeznania oskarzonego!
Czyli jak marine wali do dzieci to widocznie wie co robi, nie?
  • 0

budo_joannaz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:London/Rio

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja
Podobal sie film :)
Cruise nawet przy japoncach wydawal sie niski, ile on ma wzrostu?
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: The Last Samurai - Historia Ostatniego Samuraja

Podobal sie film :)
Cruise nawet przy japoncach wydawal sie niski, ile on ma wzrostu?

154, max 158 :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024