Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kanai sensei i jego aikido.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_paweł b.
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Kanai sensei i jego aikido.
Co możecie powiedzieć mi o tym nauczycielu :?: Jakie jest jego aikido :?:
Porównując jego styl do aikido H. Kobayashi, jakie dostrzegamy różnice :?:
Czy ktoś ćwiczy styl Kanai sensei w Polsce :?:
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
Czesc,

Zeby sie nie rozpisywac: podobienstwa do aikido Kanai sensei nie widzialem nigdzie. Aikido Kobayashi znam tylko z kilku stazy sprzed paru lat, ale zupelnie nie bylo podobne do tego co robi Sensei. W skrotowym opisie - bardzo zwarte ruchy, praca calego ciala, w zasadzie troche jak judo (ktore jednak tez znam tylko z widzenia). Raczej preferuje rzuty nad statycznie konczone dzwignie.
Z kolei jako nauczyciel, hmm, nazwalbym to "tradycyjnym podejsciem", ale konkretnie to mam na mysli, ze sensei nie skupia sie na szczegolach i drobnych bledach. Raczej stawia na duza ilosc wlasnego wysilku fizycznego, po ktorym cialo "samo sie nauczy". Zapewne jesli uzna za stosowne, to zajmie sie konkretnym czlowiekiem bardziej dokladnie, ale z reguly tego nie widzialem.
Reasumujac - bardzo dobry nauczyciel, jeden z niewielu zyjacych i aktywnie cwiczacych uchideshi. Jednak wydaje mi sie, ze odmiennosc jego stylu powoduje, ze trudno cokolwiek zalapac przy krotkim spotkaniu. Mi zajelo to ze 3 miesiace po kilka razy w tygodniu.
Czy ktos cwiczy jego styl w Polsce - nie wiem. Szukalbym wsrod uczniow W.Kirmiela - z ta uwaga, ze po paru latach charakterystyczne cechy tego stylu mogly sie mocno zatrzec. Ale chetnie takze uslysze, gdzie w kraju mozna cos takiego porobic ;)
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
Najwięcej w tym temacie będzie miał do powiedzenie Szczepan.
Zapytaj jego.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
No nie możliwe 8O :shocked!: przestraszony To jest ktos jeszcze na forum kto nie wie, ze duchowym dzieckiem i dziedzicem jest boski Cloude, master Szczepana :P :P :P :rofl: :rofl: :rofl: :) :) :)
Skandal !!!
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
Labedziu, pisze sie Claude. :twisted:

Jakie sensei robi aikido? - skuteczne :lol:
Nie ma zadnego baletowego krecenia sie wokol z partnerem. Nie ma partnera - jest atakujacy. Ktorego sie lapie za fraki i o glebe. To w zartobliwym skrocie cala filozofia cwiczenia.

Do tego co napisal Muha((z czym sie calkowicie zgadzam), bym dodal pare rzeczy:
Jego aikido jest dosc linearne, tenkany sa nieslychana rzadkoscia, kokyunag NIET, biodra obracaja sie max o 180 stopni. Sensei wychodzi z zalozenia,ze jedna z najwazniejszych rzeczy jesli chodzi o strone fizyczna aikido jest rozwoj mocy technik. Ta moc sie osiaga wykonujac bardzo mocne rzuty w rodzaju koshinage, tylko czesto z zejsciem na jedno kolano ptrzy obrocie bioder. Oczywiscie uke musi umiec taki rzut odebrac - w zwiazku z tym twarde pady sie wykonuje zupelnie inaczej niz w aikikai. Nawet ushiro ukemi jest inne - nie podwijamy nogi. A wszystko to ma na celu bezpieczenstwo uke.

Pozycja wyjsciowa jest hanmi, ale rzut konczy pozycja ze stopami rownoleglymi, podobnie jak w boxie czy kendo. To pozwala nie tylko zmaxymalizowac moc calego ciala w momencie rzutu, ale prawidlowo uzyc wszystkich stawow do przekazania mocy z tylnej stopy. Cale cialo pracuje jak strzelajacy bat(nie tylko jesli chodzi o forme ale i o elastycznosc) a do tego biodra robia taka prace jak wirnik(raz w lewo,raz w prawo, jak w pralkach amerykanskich :wink: ) tylko ze w 3 plaszczyznach.

Czasu, miejsca i przestrzeni na "prowadzenie " uke jest zaledwie ulamek sekundy - co jest mim zdaniem glowna trudnoscia szczegolnie dla poczatkujacych w dostrzezeniu harmonii i milosci :) za to powoduje to ze uke ma minimalne szanse na skontrowanie ruchu.

Ale chyba co najwazniejsze, ze sensei ma nieslychanie mocnego ducha "wojennego" i potrafi go przekazac. Nawet teraz, mimo ze jest dosc schorowany, cwiczenie z nim to zadne zarty. Normalnie jest mily i niezwykle sympatyczny, ale w momencie ataku przeistacza sie kompletnie w ....powiedzialbym.....hmhm.....Zlego. Takze tak do konca nie wiadomo, jak to sie skonczy dla uke. - to sa oczywiscie wylacznie moje odczucia.

Sensei wierzy ze to wlasnie czyste techniki aikido ksztaltuja nasze wyobrazenie co to jest aikido a nie odwrotnie. Dlatego jak napisal Muha, oczekuje niezwykle ciezkiej pracy fizycznej od ludzi, a nie opowiada banialukow teoretycznych.
  • 0

budo_introligator
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
Dokładnie tak jest Szczepanie. A co z Iaido ? Czy Kanai dalej opiera podstawy w Aikido na pracy bioder i nóg tak jak w Iaido? Z tego, co pamiętam tak właśnie było. Techniki Kanai są krótkie konkretne jak miecz w mgnieniu oka „uziemiają” uke, nie dając mu szans na kontratak. Bez dobrego uke i dobrej maty nie da się „rozbujać" po Kanaiowemu :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.

Bez dobrego uke i dobrej maty nie da się „rozbujać" po Kanaiowemu :D

Fakt ze mata ulatwia przetwanie, i przedluza mozliwosc cwiczenia.

Jesli chodzi o dobrego uke, to nie wiem czy to samo mamy na mysli. Normalnie techniki sa tak skonstruowane, ze dzialaja niezaleznie od woli uke. NIe ma zadnego znaczenia jak uke sie zachowuje, blokuje, kontruje, ucieka....idealnie dazy sie do tego zeby go jednak nie polamac za bardzo. Oczywiscie im bardziej bezwzgledny uke, tym powazniejsze konsekwencje musi ponosic swego ataku. Rownowaga musi byc zachowana.

Dla mnie dobry uke, raczej oznacza, ze umie ochronic swoje zdrowie w kazdych warunkach.

co do iaido, to zaleznosc nie jest prosta. Nie ma zadnego przekladania technik miecza jak w systemie Nishio sensei. Kanai sensei uwaza, ze cos takiego nie ma sensu, bo inaczej tnie sie mieczem, a inaczej tnie sie majac w rekach ramie uke. Nie te same wywazenie na przyklad :rofl: :rofl: :rofl:
Wplyw iaido wyraza sie duuuuuuuuuuzo subtelniej.
  • 0

budo_introligator
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
Do Uke pozwala nam na rozwijanie pełnych prędkości i siły w wykonywanej technice, a przy tym możemy to robić wielokrotnie. :!:

Podział UKE papieros

Są uke:
-początkujący :)
-początkujący marudni :roll:
- Ambitni nie zniszczalni Bo za kurtko ćwiczą aby mieć trwałe kontuzje i bardzo chcą hakamę :P
-Hakamy
-Zmanierowane Hakamy
-Stare Hakamy i zmanierowane
-Hakamy Stare ale jare :wink:
-Hakamy nie zniszczlne nasi kumple którzy nam ufają ale czasem za nas pomyślą
-Hakamy – jak przegniesz to na pewno odda :twisted:
-Czarne Pasy
-Stare czarne Pasy
-Czarne pasy które dają się rzucać ale tylko wyższym stopniem, raz na stażu, a potem kurują się do następnego stażu.

Proszę o dalsze propozycje !
:) poklon :rofl:
  • 0

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.

Proszę o dalsze propozycje !
:) poklon :rofl:

kobieta uke
kobieta hakama
kobieta czarny pas
;)
  • 0

budo_biniu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.

Co możecie powiedzieć mi o tym nauczycielu :?: Jakie jest jego aikido :?:
Porównując jego styl do aikido H. Kobayashi, jakie dostrzegamy różnice :?:
Czy ktoś ćwiczy styl Kanai sensei w Polsce :?:


Witold Kirmiel u ktorego dlugo cwiczylem mial kontakt z Sensei Kanai (przebywal w jego dojo niecaly rok w Bostonie).
Aikido to bylo mocno zintegrowane z Iaido (pozycja itd). Krotkie techniki bardzo efektowne i skuteczne. Bardzo wyrazna praca bioder.

Pozdrawiam - Adam
  • 0

budo_paweł b.
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
Ciekawe rzeczy piszecie, całkiem solidne aikido. Podoba mi się brak kokuynagi. Zauważam też, że nie ma tenkanu. To zupełnie inaczej niż w aikido Stefana S., gdzie tenkan to podstawa. Aikido Stefana widziałem dosyć, ale Kanai jeszcze nie. Gdzie można zdobyć filmiki lub filmy z jego aikido :?:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Maja nawet dvd.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
A o co chodzi z tym duchem wojennym? Sa jakies testy, co by samemu sobie sprawdzic mozna, czy ten duch aby w nas jest? Czy duch wojenny to to cos w avatarze Szczepana?
  • 0

budo_introligator
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
Jestem początkujący na tym forum :roll:

bujin - ty pytasz poważnie ? :splat:
czy to taki wysublimowany sarkazm ? przestraszony
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.

Czy duch wojenny to to cos w avatarze Szczepana?

NIe bujin, w moim avatarze to Halloween przestraszony przestraszony
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.

Czy duch wojenny to to cos w avatarze Szczepana?

NIe bujin, w moim avatarze to Halloween przestraszony przestraszony


He, he, he :) Pierwszy obrońca przed zalewem Mcświata sam się obrzydliwie zamerykanizował :wink: :P 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kanai sensei i jego aikido.
Kto ja???????????? :? :?

Zebys ty widzial, jakich ja dzisiaj kolesi widzialem poprzebieranych za rozne straszydla na ulicach to bys mial o mnie calkiem inne zdanie :oops:
A to bylo z samego rana...co to bedzie wieczorem przestraszony przestraszony przestraszony
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024