Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy aikidocy są zarozumiali?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Szczepan, dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Teraz rozumiem. Moze dalo by sie polaczyc to jakos, zeby nie nabywac tych "luznych przyzwyczajen", co by wplynelo pozytywnie na skutecznosc tych technik (takie nasuwaja mi sie wnioski, calkiem prawdopodobne ze sa nieprawdziwe).
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Dr Prozac:
Moze by sie dalo, ale musi byc chec zrobienia tego przez senseja, sekcje cala.
A tak jest??

Pozdrawiam wszystkich
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Szczepan bardzo wyolbrzymił problem, nie róbcie sobie z tego pożywki dla waszych teoryjek.

Trening aikido w głównej mierza polega na nauce demonstrowanych technik. Być moze na bardzo bardzo początkującym etapie wymaga takiej pomocy o kt. wspomieliście, tzn. zeby zrobić bułę ale to tylko dla kompletnie nieklejących nic ludzi. Normalnie tak jednak nie jest i ta niby pomoc ogranicza sie tylko do tego ze zazwyczaj pozwala się na wykonanie techniki (nie robiąc świńskich numerów) . Potem, po paru latach jak już kleisz co i jak i ćwiczysz z równorzędnym partnerem. Gdy zauwazy ze robisz kiszke, czy zauwazy jakąs wyrażną dziurę w twjej obronie, wykorzysta to i bedzie ci wycinał numery. I trzeba się bedzie niezle sprężac. Dla przykladu sztandarowy z numerów szczepana to zwody przy ataku. Na pewnym etapie nie masz pretensji ze ktoś tak robi i traktujesz to jako ciekawe doswiadczenie. Wazne jest by robił to w dobrej wierze a nie na celu udowodnienia ze jest sie lepszym bossem.

Napiszę troche o tym srodkowym etapie, tzn. na pozwolenie wykonania techniki. Aikido pokazuję ci (osobie atakującej drogę) mozesz ją akceptować lub nie. akceptując ją działasz zgodnie ze mną podązając tam gdzie prowadzi ciebie dzwgnia. Mozesz tez spróbować się jej przeciwstawić ale narazisz się na kontuzję. (Wyjasnienie dla figherów wszelakich. Tak jak w JJ mozesz nie odklepac przy dzwigniach skrętowych na stopę, mimo rozwlonego stawu byc moze dalej bedziesz mogl kontynuowac walkę ;)
W wielu przypadkach techniki aikido posiadają alternatywne rozwiązania. Tzn. Oprócze techniki istnieje plan B. Pusci uchwyt przy tenchi nage dostanie w maskę, bo tak ułożona jest ręką Toriego i tak działą kierunek.
Wiec jesli nie podązy w kierunku którego oczekuje to i tak zaliczy w maske.
Co do przechwytów to zupełnie inna bajka, ciekawoswtka niemal. To takie zabawy dla zaawansowanych. Nikt nie mówi ze jest to prosta sprawa, jest pare cymesów które umozliwiają wykonanie takiego manewru. Nazlezy zwrócic uwage ze niewielu z nas jest bokserami wiec naszym atakom dlako do doskonałości, a tym samym jest deko łatwiej. Co do dzwigni w stójce to troche ci sie dziwie, ze niedziel sie z zadną nie spotkał, niech przemysli to jeszcze chwilke, moze sie znajdzie sie jakas stójkowa dzwignia w systemie który ćwiczy. Podpowiem tylko, ze dzignie niekoniecznie zakłada sie na kończyny.

Podsumowując - jedna rzecz. Celem treningu aikido nie jest bysmy sie wszyscy pozabijali, więc czasem trzeba troche pomóc partnerowi jesli sobie nie radzi. Treba mu pomóc poznać technikę. Jak sie jej nauczy mozemy sie bawić w niepomaganie, a nawet utrudnianie. Ale nie polecam takich zabaw już po pierwszym treningu :)

Jak macie jeszcze jakies pytania walcie smiało.
  • 0

budo_fertesz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Pewnie masz rację, ja jestem jeszcze względnie zielony (6 kyu), i zapewne dalej, np. hakama, jest ciekawiej :D
W sumie fakt faktem, że hakamowcy już się nie podkładają raczej, i że dobrze błędy wyłapują.
A tak BTW, kiedyś (jeszcze bez 6 kyu) ćwiczyłem z gościem 1.9m-2m, który się nie podkładał. Miałem 1.83 i ćwiczyliśmy irimi nage, deczko się napociłem :D :D :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?

Szczepan bardzo wyolbrzymił problem, nie róbcie sobie z tego pożywki dla waszych teoryjek.

alez ty uzywasz wulgarnych slow Garry, zaraz wyolbrzymil 8O
Po prostu jestem zwyklym realista. :)
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?

Po prostu jestem zwyklym realista. :)


W pełni popieram :)
  • 0

budo_cookkie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
na temat:
Aikidocy sa zarozumiali w porownaniu do innych (niestety). Jak dla mnie widac to rowniez w tym, ze zadko kto powyzej 4 zmienia Aikido na inne SW (chocby po to zeby sprobowac).

Obok tematu:
W Aikido najwiecej dalo mi to, ze umiem sie podlozyc tak zeby mi sie nic nie skreciło. Tam sie wyrabia czulosc na ruchy partnera.
Jeszcze co do podkladania sie, to my akutrat mielismy treningi (mielismy == przerwa zwiazana z kontuzją) na ktorych nikt sie nie podkladal, a sempaje wykrecali rece (nie do konca, ale bylo to dosc realistyczne). A i tak wszyscy byli zarozumiali (;)) i stosunkowo calkiem nieźli. Zanczy nikogo brak podkladania sie nie zniechecał. (Nie probuje porownywac realizemem do TKD, czy innych,z eby nie bylo...)

pzdr
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Aikidocy są super :wink:
  • 0

budo_greebo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?

Aikidocy sa zarozumiali w porownaniu do innych (niestety). Jak dla mnie widac to rowniez w tym, ze zadko kto powyzej 4 zmienia Aikido na inne SW (chocby po to zeby sprobowac).


Może nie zamieniają Aikido na nic innego dlatego że aikido im się podoba.
Ale dużo ludzi jak zdają na wyrzsze stopnie zaczyna się interesować innymi SW.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Greebo to było piękne! Normalnie masz u mnie gorącą czekoladę :wink:
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?

na temat:
Aikidocy sa zarozumiali w porownaniu do innych (niestety). Jak dla mnie widac to rowniez w tym, ze zadko kto powyzej 4 zmienia Aikido na inne SW (chocby po to zeby sprobowac).


Patrząc w ten sposób też jestem zarozumiały, bo nie zmieniam mojego kochanego tkd na nic innego.
Nawet mnie bjj nie interesuje, co jest chyba największą z przywar :-)

pozdrowienia
  • 0

budo_fertesz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?

na temat:
Aikidocy sa zarozumiali w porownaniu do innych (niestety). Jak dla mnie widac to rowniez w tym, ze zadko kto powyzej 4 zmienia Aikido na inne SW (chocby po to zeby sprobowac).



Może zależy od osoby? Sorry, ja uważam Aikido za świetną sztuk walki, ale kiedyś, za rok/dwa czy coś, pewnie zapiszę się na coś innego żeby poszerzyć horyzonty. Nie zresztą jestem jedyny.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Brawo dla przedmówcy :wink:
  • 0

budo_fertesz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Dzięki, dzięki :D :) :-) 8) :lol: :P :wink: :peace:
A tak swoją drogą, znam też kilku ludzi którzy ćwiczyli inne SW, a przerzucili się na Aikido. Zapewne jest kilku w drugę stronę. Brak reguły.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikidocy są zarozumiali?
Właśnie!!!^^
Aikido rządzi!!!!!!!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024