Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak zostac trenerem muay-thai?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

BUHAHAHA :lol:
fighter po AWF :) a moze fighter po akademii pedagogicznej ??

:roll:


I czego cieszysz? :wink: :evil:

Znam jednego dobrego fightera, trenera po IKF-ie.

A wiesz po co studia??

=> Metodyka,
=> Schemat treningów,
=> Podejście do ćwiczących,
=> Aspekty techniczne etc.
=> Wiedza ogólna,
=> Urazy, zapobieganie etc.

I ja to w pełni rozumiem.
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

Dla mnie uprawnienia do pracy z ludzmi to uprawnienia panstwowe:

np Instruktor rekreacji, instruktor sportu, trener sportu, czlowiek po AWF lub szkole pedagogicznej.


OK, dzięki.

Czyli jasnym jest dla mnie, że w pełni kwalifikowany instruktor = uprawnienia państwowe gwarantujące niejako jakośc metodyczno-pedagogiczną jego nauczania + uprawnienia z danego stylu (sytemu).

Wydaje mi się jednak, że wątpliwości Combata dotyczą tylko tej drugiej kwestii, czyli w jaki sposob organizacje Muay Thai "namaszczają" swoich trenerów, uprawniając ich do nauczania tego stylu pod ich auspicjami.

Co do uprawnień państwowych to muszę powiedzieć, że jakość tereningów SW prowadzonych przez człowieka po AWF-ie, w których miałem okazję przez jakiś czas uczestniczyć, to jest rzeczywiście coś innego, zwłaszcza pod kątem fachowości rozgrzewki, rozciągania itp.
Fajne jest też to, że taki człowiek zawsze potrafi wytłumaczyc biomechaniczne uwarunkowania danej techniki, a ja lubię wiedzieć dlaczego kopać tak a nie inaczej.

Co do instruktorów Kravki to trzeba chyba zwrócić uwagę na specyfikę systemu przeznaczonego pierwotnie dla wojska. Tu nikt nie przychodzi dla rekreacji czy fitnessu. Idąc na te zajęcia masz świadomość określonych ryzyk. Z moich obserwacji wynika, że urazowość treningów wcale nie jest większa niż w tradycyjnych SW, chociaż mój w/w kolega AWF-owiec zawsze się wścieka : "co, taka krótka rozgrzewka?! może nie być treningu ale porządna rozgrzewka musi być!" :)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?
Student to student (czy absolwent :wink: wsio radno..) fighter to fighter. Na pozor sie nie wyklucza bo i czemu, a jednak sie wyklucza...i don't belive really...
bo fighter to charakter a student to wykształcenie
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

Dla mnie uprawnienia do pracy z ludzmi to uprawnienia panstwowe:

np Instruktor rekreacji, instruktor sportu, trener sportu, czlowiek po AWF lub szkole pedagogicznej.


A bez AWF-u, czy IKF-u to da się zyskać te "papiery" instruktorskie?
Jak nie to wszystko jasne w tej kwestii.

Wydaje mi się jednak, że wątpliwości Combata dotyczą tylko tej drugiej kwestii, czyli w jaki sposob organizacje Muay Thai "namaszczają" swoich trenerów, uprawniając ich do nauczania tego stylu pod ich auspicjami.


BINGO KRVAVY! Nareszcie ktoś załapał. :wink: :roll:

Jeśli można być trenerem bez studiów, TO JAKIE KURSY I ZA ILE trzeba skończyć? I proszę o konkrety. Przeglądnąłem parę OFICJALNYCH stron muay-thai i nie znalazłem odpowiedzi...

Tylko info że goście "kończyli jakieś kursy".

A więc?

1) Od zera - jadę do Tajlandii, 1-2 lata treningów (?), papierek, zdjęcie z mistrzem, sekcja?? :roll:

2) Treningi w Polsce i po paru latach - trener??


3) Trenujesz "kompatybilny system" około 7 lat , jakiś krótki 3 mies. kurs - trener??

I o to mi chodziło...


Co do uprawnień państwowych to muszę powiedzieć, że jakość tereningów SW prowadzonych przez człowieka po AWF-ie, w których miałem okazję przez jakiś czas uczestniczyć, to jest rzeczywiście coś innego, zwłaszcza pod kątem fachowości rozgrzewki, rozciągania itp.
Fajne jest też to, że taki człowiek zawsze potrafi wytłumaczyc biomechaniczne uwarunkowania danej techniki, a ja lubię wiedzieć dlaczego kopać tak a nie inaczej.


Zgadzam się.

Co do instruktorów Kravki to trzeba chyba zwrócić uwagę na specyfikę systemu przeznaczonego pierwotnie dla wojska. Tu nikt nie przychodzi dla rekreacji czy fitnessu. Idąc na te zajęcia masz świadomość określonych ryzyk.


Eee - tam - przychodzą, przychodzą :) (nawet jak nie zdają sobie z tego sprawy - z większości fachowców nie będzie).
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

Student to student (czy absolwent :wink: wsio radno..) fighter to fighter. Na pozor sie nie wyklucza bo i czemu, a jednak sie wyklucza...i don't belive really...
bo fighter to charakter a student to wykształcenie


Ważniejsze by był to FACHOWIEC TRENER, a nie fighter - no mniejsza.
Fighter to charakter albo wyszkolenie :wink:
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?
malarz, to rzemieslnik, czy artysta???
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

malarz, to rzemieslnik, czy artysta???

zalezy od konkretnego malarza. bracia Kliczko to fighterzy czy absolwenciki? charakter z wyksztalceniem sie wyklucza? 8O
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

WARIANT #1 (KTORY OPISALEM)

To dla ludzi spoza systemu krav-maga. Czyli ktoś po kilku latach treningów (kicka, thaia, TKD, boksu) przychodzi, płaci, robi kurs 180 h - JEST INSTRUKTOREM KRAVKI.


Nie ma takiej dyscypliny sportu jak Krav-Maga czyli uprawnien w tej dyscyplinie panstwowych miec nei mozna no nie wiem tylko jak np z instruktorem rekreacji moze jakis Zarzad TKKf sie do tego przychyli.
Wazne jest zeby kazdy co naucza mial przynajmniej ogolne papiery rekreacji lub sportu nawet narciastwo czy tenisa.

A co do fighterow - bez podejscia pedagogicznego - mamy przyklad instruktora z Krav-magi z czestochowy ktory dla poczatkujacych organizuje szybkie kursy poslugiwania sie nozem - ma on naprawde bardzo pedagogiczne podejscie. Moze niedlugo zacznie nauczac jak komus poderznac gardlo lub zgwalcic w ciemnym zaulku staruszke ;)
Jak beda chetni na taki kurs to dla pieniedzy zrobi wszystko ? i to jest prawidlowo ?
Osoby takie nie powinny byc dopuszczane do nauczania.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

Nie ma takiej dyscypliny sportu jak Krav-Maga czyli uprawnien w tej dyscyplinie panstwowych miec nei mozna no nie wiem tylko jak np z instruktorem rekreacji moze jakis Zarzad TKKf sie do tego przychyli.


Czyli uprawnienia państwowe nie oznaczają skończenie odpowiednich studiów etc.

A co do fighterow - bez podejscia pedagogicznego - mamy przyklad instruktora z Krav-magi z czestochowy ktory dla poczatkujacych organizuje szybkie kursy poslugiwania sie nozem - ma on naprawde bardzo pedagogiczne podejscie. Moze niedlugo zacznie nauczac jak komus poderznac gardlo lub zgwalcic w ciemnym zaulku staruszke ;)
Jak beda chetni na taki kurs to dla pieniedzy zrobi wszystko ? i to jest prawidlowo ?
Osoby takie nie powinny byc dopuszczane do nauczania.


To patologia i to ciężka - ale to zupełnie inny temat.

Zaden w miarę rozsądny człowiek nie będzie się podpisywał pod

1) Super - Kursem - walki w 10, 20, 30 h
2) Walką nożem w 10 h
3) Morderczym streetfightingiem etc.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?
Dla mnie powinna miec osoba pojecie o prowadzeniu, treningow, o obciazeniach, pierwszej pomocy. Taki kurs powinien byc uwienczeniej jej kariery zawodniczej lub lat ciezkich treningow.

Instruktor - ktory chleje w barach i wszczyna burdy nawet jesli wszystkie wygrywa - powinien byc zamykany a nie dopuszczany do zajec.
To ze ktos zdobyl Mistrzostwo Swiata - to nie znaczy ze mozzna powierzyc mu np dziecko na treningi. Do kursow instruktorskich powinni byc dopuszcani Ci ktorzy maja predyspozycje - czesto to wcale nie sa najlepsi zawodnicy (bo ci najlepsi czesto teraz albo lecza sie u czubkow albo siedza w wiezieniach).

Trener prowadzacy wyznacza ludzi na kurs - niestety teraz dla kasy i oby bylo wiecej to bez skierowan na kursy przyjmuja a wiec to tez zaczyna tracic sens.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?
a ktos wie o jakichs prowadzonych kursach instruktorow rekreacji - bo na warszawskiej awf chyba nie ma
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

a ktos wie o jakichs prowadzonych kursach instruktorow rekreacji - bo na warszawskiej awf chyba nie ma


Kiedys na Gorczewskiej byl Zarzad Glowny TKKF - sprobuj znalesc do nich telefon i zadzwonic
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?
ok, dzieki.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

ok, dzieki.


Jak się dowiesz rzuć linka lub napisz coś więcej OK?
  • 0

budo_tomi13
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:slaskie

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?
Martius dobrze myslisz dobrze im to wytlumaczyles dzieki Bogu ze mamy takich ludzi
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

Martius dobrze myslisz dobrze im to wytlumaczyles dzieki Bogu ze mamy takich ludzi


Czyli prawdp. jest tak jak myślałem:

- można bez studiów, bez problemu potrenować thaia, a może jakiś kurs - trenerka,
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

Instruktor - ktory chleje w barach i wszczyna burdy nawet jesli wszystkie wygrywa - powinien byc zamykany a nie dopuszczany do zajec.
To ze ktos zdobyl Mistrzostwo Swiata - to nie znaczy ze mozzna powierzyc mu np dziecko na treningi.
.


ale kto mowi o dzieciach...to zupelnie inna sprawa. Oczywiscie ze dla dzieci idealny jest odpowiedzialny instruktor po AWF. Ale nalezy odrozniac trenera doroslych,bioracych za siebie odpowiedzialnosc ludzi, od dzieci. Swoja droga nie sadze zeby trener moglbyc dobry w szkoleniu zawodnikow i dzieci, to powinny byc dwie osoby o calkowicie roznych predyspozycjach.
jesli o mnie chodzi to swir mi nie przeszkadza (nawet lubie) byle mnie czegos nauczyl, dlatego ze dla mnie licza sie faktyczne umiejetnosci a nie papier. papierami ukonczenia kursow to polecam sobie lazienke wytapetowac....
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

ale kto mowi o dzieciach...to zupelnie inna sprawa. Oczywiscie ze dla dzieci idealny jest odpowiedzialny instruktor po AWF. Ale nalezy odrozniac trenera doroslych,bioracych za siebie odpowiedzialnosc ludzi, od dzieci. Swoja droga nie sadze zeby trener moglbyc dobry w szkoleniu zawodnikow i dzieci, to powinny byc dwie osoby o calkowicie roznych predyspozycjach.
jesli o mnie chodzi to swir mi nie przeszkadza (nawet lubie) byle mnie czegos nauczyl, dlatego ze dla mnie licza sie faktyczne umiejetnosci a nie papier. papierami ukonczenia kursow to polecam sobie lazienke wytapetowac....


Niewazne czy dzieci czy dorosly - pewne cwiczenia i nieumiejetnosc prowadzenia treningow maja wplyw na dzieci i osoby dorosle - nieraz na poczatku wydaje sie ze jest super ze jest ok - potem po kilku kilkunastu latach okazuje sie ze mamy zdrowie zrujnowanie nieprawidlowym treningiem albo zaczynamy poruszac sie na wozku.
Tego jakos nikt nie zauwaza.
Druga sprawa - pokaz mi wspanialych trenerow ktorzy byli rowniez wspanialymi zawodnikami - jest ich znacznie mniej niz tych trenerow ktorzy potrafia wyszkolic dobrze nie majac za soba zawrotnej kariery zawodniczej.
Wiekszosc bylych super fighterow teraz jest wrakami czlowieka bez przyszlosci ani trenerskiej ani zawodniczej ani zyciowej. Bo wtedy kiedy byli na topie nie zadbali o wyksztalcenie i wiedze i w gruncie rzeczy oprocz kilku technik dzieki ktorym zdobyli slawe tak naprawde nie potrafia tego przekazac innym od strony metodycznej.

DOm buduje murarz ale aby wybudowal musi miec plany i wytyczne.
Inaczej nauczy sie na pamiec budowac jakis jeden czy dwa typy domow (no moze troche wiecej) a jakby mial wybudowac garaz wielopoziomowy to by zamochody pospadaly na siebie bo by zle wyliczenia zrobil. Do tego potrzebny jest inzynier ktory da wytyczne. Inzynier ten nie musi byc specem od budowania takim jak murarz choc dobrze zeby i na tym sie znal.
Najlepiej by bylo aby ten murarz budujac nadal sie uczyl i zostal inzynierem i wtedy to bylby super inzynier znajacy fach nie tylko teoretycznie.

Chcialbys sie uczyc fachu u takiego inzyniera czy u murarza ? - u ktorego wiecej skorzystasz - nie tylko z zagadnien kladzenia cegly na masie i zbrojenia.
Wybor nalezy tak jak wspomniales do kazdego czlowieka. Czy chce zmarnowac zdrowie czy nie. Czy chce nauczyc sie kilku fighterskich sztuczek czy chce osiagnac wiedze.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?

pewne cwiczenia i nieumiejetnosc prowadzenia treningow maja wplyw na dzieci i osoby dorosle - nieraz na poczatku wydaje sie ze jest super ze jest ok - potem po kilku kilkunastu latach okazuje sie ze mamy zdrowie zrujnowanie nieprawidlowym treningiem albo zaczynamy poruszac sie na wozku.
Tego jakos nikt nie zauwaza.


Martius - dokładnie tak! Otóż wiesz co zaleca pewien trener karate ze Szczecina? "Utwardzać kości, bo trzeba", "nie trenować w ochraniaczach - bo na ulicy nie masz ochraniaczy" :!: przestraszony a młody trener thaia wtóruje: "walić (opukiwać) drewnianą pałką w nogi" przestraszony

Wybor nalezy tak jak wspomniales do kazdego czlowieka. Czy chce zmarnowac zdrowie czy nie. Czy chce nauczyc sie kilku fighterskich sztuczek czy chce osiagnac wiedze.


Dokładnie.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: jak zostac trenerem muay-thai?
Dobra, dobra a teraz inny przykład:

Trener "DLA DZIECI" TYM SIE RÓŻNI OD TRENERA DLA DOROSŁYCH: prowadzi treningi zbyt ostroznie, boi sie ostrych walk (ktore czesto koncza sie urazem ) wrzeszczy kiedy zaczyna sie mlocka, mowiac ze zalezy mu na poprawie techniki a nie bijatykach itp...
niby wszystko fajnie, odpowiedzialny, wyksztalcony, doswiadczony...
Efekt:
Rozgrzewka-ogolnorozwojowa dobra dla dzieci a nie zawodnikow, zero kondycji, brak przyzwyczajenia do walki (na zawodach szok i kontuzje). Mila atmosfera treningow w ktorej brak rywalizacji...cieplutka , przyjemna ..ale to do cholery kółko rekreacyjne a nie trening sztuk walki.

Takie sa moje doswiadczenia.

Ale mam tez odwrotne z kims kompletnie nieodpowiedzialnym, zlewajacym kontuzje, a nawet narazajacym jedego z zawodnikow na powazny usczerbek zdrowia, organizujac mu sparing do ktorego ten z powodow zdrowotnych absolutnie niepowinien byc dopuszczony.


Tak zle i tak nie dobrze.....naprawde trudno o dobrego trenera, jak znalezc takiego ktory sam jest doswiadczony (czyli walczył!!!), odpowiedzialny (dojrzały psychicznie), wykształcony (nie koniecznie w szkole) w zakresie pomocy przy kontuzjach a takze podejscia psychologicznego. I takiego ktoremu kasa nie rzucila sie na mózg w stopniu znacznym.

Przypomina mi sie ostatni kawałek Reni Jusis(?) nazywany przez złośliwych piosenką grzybiarza:...."Kiedyś cie znajdeeeee..." :wink: :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024