Skocz do zawartości


Zdjęcie

Techniki na dwie strony czy na jedna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Techniki na dwie strony czy na jedna
No wlasnie jak w powyzszym temacie prosze sie wypowiadac jak powinno sie cwiczyc Waszym zdaniem. Czy lepiej od razu na dwie strony czy lepiej sie skupic na ta na ktora intuicyjnie wychodzi.
Byl juz chyba kiedys podobny temat w dziale aikido chyba ale nic nie zaszkodzi znow podyskutowac.
  • 0

budo_marcin_kr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
spotykałem już osoby ćwiczące u w/w mistrza, wszystkie techniki tylko na prawą stronę i po nawet najprostrzym ataku lewą ręką nie wiedziały co robić :nie:
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Zdecydowanie obie strony... Tak samo jak na siłowni...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Moze zaweze temat chodzi o sytuacje cwiczenia tej samej obrony na prawa i lewa strone czyli lustrzane odbicie a nie np obrony przed prawym czy lewym atakiem roznymi technikami.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

Moze zaweze temat chodzi o sytuacje cwiczenia tej samej obrony na prawa i lewa strone czyli lustrzane odbicie a nie np obrony przed prawym czy lewym atakiem roznymi technikami.


Hmm - powinno być tak: jak ktoś umie daną rzecz na jedną stronę - to na drugą powinno wychodzić (niemniej przetrenować nie zawadzi).Im bardziej skomplikwona kombinacja - tym więcej powinno się trenować na "słabszą stronę".
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Ja mam techniki na obie strony i takie, przy których na opanowywanie lustrzanek po prostu brak mi czasu. I wydaje mi się, że byłaby to trochę sztuka dla sztuki, bo przy odwróconym ataku po prostu stosuję inną technikę. W HACA też nie przekładam tarczy do prawej a topora lub miecza do lewej. Taka mała dygresyjka.
  • 0

budo_niebieski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawiecentrum

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
My zawsze przy nauce technik trenujemy na obie strony. Dopiero jak zaczyna się dowolna obrona przed atakiem to można sobie "rzeźbić" wedle upodobania na jedną stronę tyo na drugą ceś innego. Ale generalnie staramy się pilnować żeby obie strony umiały to samo i tak samo dobrze.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
W porownaniu do aikido wasze techniki w jj to rzeczywiscie proscizna :wink: Byloby szczytem nietaktu nie potrafic tego robic na obie strony. :lol:
Oprocz w/w aspektu estetycznego, z praktyczniego puntku widzenia, robienie technik na obie strony jest obowiazkawe. Podczas treningow, czy nawet w tzw Zyciu Codziennym w Europie XXI wieku, mozna zlapac niezwykle latwo jakas paskudna kontuzje, ktora na dluzszy czy krotszy okres kompletnie eliminuje mozliwosc wykonanie roznorodnych technik na jedna strone - nb przydazylo mi sie to niedawno.
No to swobodnie robilem wszystkie techniki uzywajac wylacznie jednej reki. Takie podejscie do zagadnienia pozwala i cwiczyc i leczyc kontuzje jednoczesnie. 8)
  • 0

budo_yoko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Mi osobiście najbardziej odpowiadałoby ćwiczenie danej techniki tylko na jedną stronę a na druga jakiejś innej która właśnie na tą mi lepiej wychodzi, ale właśnie dlatego cieszę się że ćwiczymy techniki na obie strony bo wybitnie ciężko jest mi się przestawić na tą drugą stronę. A w ogóle to wydaje mi sie że jesli się zna daną technikę powinno się ją umieć wykonywać na obie strony. Co jak ktoś się zapyta o tę technikę, by go naucztyć, pokazać i zapyta się o tą druga str.? Niby zasz technike ale tylko w twoim "ustawieniu", poza tym uczenie na dwie strony choć troche zmienia twoją sytuację, nie jest zawsze tak samo, trzeba pokombinować. :wink: A w walce czy gdy się broni dowolnie przed atakiem to jasne jest że każdy może mieć techniki które chętniej i częściej będzie wykonywał na jedną stronę a inne na drugą.
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Powinno się ćwiczyć na obie strony.
Szczególnie, że trening technik na strone "słabsza" poprawia wykonanie techniki na strone wiodącą...

Zresztą już bardzo dawno to zauważono... siatkarze i siatkarki czesto ćwiczą zagrywki na lewą rękę...


R.
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
.> Szczególnie, że trening technik na strone "słabsza" poprawia wykonanie techniki na strone wiodącą... <

na treningu obie to poprawia koordynacje i zwiększa zakres późniejszej intuicji
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
u nas (u Pawła Nercia) ćwiczymy na obie, z tym że na egzaminie powyżej któregoś tam kyu (chyba na pomarańczowy pas) zrobienie techniki na strone dominującą (u większości prawą) jej po prostu nie zalicza
  • 0

budo_uwak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 574 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:outlander

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
pytanie chyba retoryczne to jest - oczywiście ze na obie - cwiczenie na jedna to SAMOOGRANICZANIE SIE Z GÓRY a co bedzie jak paluszek bedzie bolal i nie mozna uzywac tej raczki ? powiesz ze na druga nie umiesz ? ...... ;)
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
zdecydowanie obie strony, totalną pomyłką jest trenowanie innego rodzaju obrony przed np prawym a lewym prostym ( a znamy takie szkoły, znamy) sytuacja nieco się zmienia gdy walczymy bronią trzymaną niesymetrycznie tzn np tylko w jednej ręce (patrz szermierka) albo oburącz ale w np lewym uchwycie wtedy wiadomo że inaczej będziemy pracować w lewo inaczej w prawo, u nas w dojo sensei sadysta łamie tradycje i często każe ćwiczyć odwrotnie( np z jo w lewym uchwycie - i za to tępią go różne "tradycyjne" oszołomy) acha w XVIIw bodajże wyszedł w Japonii edykt cesarski nakazujący noszenie miecza po lewej stronie... po kilku latach w całej Japonii wyginęli leworęczni samuraje...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Ja sie wypowiem na ten temat troche pozniej - choc akurat jestem zwolennikiem wypowiedzi Sloniaka ;)

A dlaczego ? - warto zauwazyc ze jesli np ktos atakuje lewa reka my wykonujemy obrone to jesli ktos zaatakuje prawa reka my wykonamy ten sam ruch to tez wykonamy obrone
Nasz ruch bedzie taki sam a wiec robimy ta sama technike a to ze na przeciwniku to inaczej wyglada to nie ma znaczenia. (nie wyszedl rzut klasyczny wyjdzie obrona przez odwrotny rzut)
Technika ktora nie jest obustronna nie jest technika uniwersalna bo musimy ja umiec na obie strony jako odbicie lustrzane i mamy wybor.
Jesli ktos ma wybor traci czas na wybieranie zamiast instynktowna obrone.
A wiec warto sie zastanowic czy techniki nieuniwersalne to tylko sztuka dla sztuki ?
Czy dla samoobrony uczyc sie 10 technik na dwie strony czy 10 uniwersalnych na 1 strone ??
Reszte napisze innym razem ;)
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

zdecydowanie obie strony, totalną pomyłką jest trenowanie innego rodzaju obrony przed np prawym a lewym prostym


tylko ze prawy a lewy prosty sa wykonywane przy takim samym ustawienui nog i jezeli jakis rzut wejdzie ci oprzy prawym to niekoniecznie musi wejsc przy lewym
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

zdecydowanie obie strony, totalną pomyłką jest trenowanie innego rodzaju obrony przed np prawym a lewym prostym


tylko ze prawy a lewy prosty sa wykonywane przy takim samym ustawienui nog i jezeli jakis rzut wejdzie ci oprzy prawym to niekoniecznie musi wejsc przy lewym


To zalezy czy ktos walczy w lewej czy prawej pozycji

Druga sprawa Aniolowi raczej chodzilo o prawy prosty wykroczny i lewy prosty wykroczny.

Trzecia sprawa wykonuje sie rzut a najwyrzej wejdzie odwrotny przy innym ustawieniu - o odwrotnych sie prawie ni mowi bo sa dosc niebezpieczne a przede wszystkim nie ma jak z nich padac ;)
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
oki może nie wyraziłem sie zbyt precyzyjnie w temacie tych prostych chodziło mi o prawy przedni i lewy przedni (tak chyba to nazywają koledzy z kick-boxingu?)jeśli wykonam jakąś kombinacje obronną zaczętą z np lewej ręki to jeśli przeciwnik zaatakuje z drugiej strony raczej wykonam tą samą kombinacje z prawej łapy jako lustrzane odbicie, natomiast techniki uniwersalne... hm... chyba wiem co Martius miał na myśli, sprawdzimy na treningu :lol:
"jak ktoś ma wybór traci czas na wybieranie"
mój mistrz mawiał: "zanm około tysiąca technik, umiem jakieś 800, nauczyć potrafię ok700, w walce treningowej skutecznie stosuje z 400, na zawodach używam koło 60 na ulicy nie więcej niż 20"
czy to miałeś na myśli pisząc o instynktownym wybieraniu technik?
acha chodzi tu o pojedyncze techniki (rzut, uderzenie itp) a nie o kombinacje(blok+rzut+...) :wink:
  • 0

budo_pawel drozdziak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 593 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Cwiczenie techniki na strone gorsza nieco poprawia jej wykonanie na strone lepsza. To jest fakt i dlatego moze byc sens tak cwiczyc.
Ale i tak inne techniki bedzie sie w praktyce robic w lewo a inne w prawo.
Ludzi doskonale dwustronnych nie ma i byc nie moze. Wynika to po prostu z asymetrii budowy czlowieka. Nasz mozg jest asymetryczny, jestesmy w zwiazku z tym prawo albo leworeczni, jedna strona pola widzenia jest inaczej odbierana emocjonalnie niz druga (usadowienie sie po lewej stronie rozmowcy daje przewage w negocjacjach) jedno oko widzi pole a drugie szczegoly, jak sie slizgamy po wyjezdzonej lodowej drozce w zimie na chodniku to zawsze startujemy ta sama noga, jak nas ktos pchnie w tyl to tez zawsze ta sama noga ladujemy z tylu itd. itp.
Dlatego dwustronne techniki to utopia w walce.

Pawel Drozdziak
Shidokan Warszawa
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
ok jezeli chodzi o proste techniki typu blok rzut to zgadzam sie moze nie w 100 ale w 80%. Te 20% to juz jest kwestia rzutow ktorych za chiny nie chce badz kompletnie nie umiem robic odwrotnie. Ale tego jak bym sie w takiej sytuacvji zachowal nie jestem w stanie przewidziec
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024