Skocz do zawartości


Zdjęcie

Techniki na dwie strony czy na jedna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
nie ma
ale mozna zrobic jakby kto sie uparl;)
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
pytanko: czy ordery przypinamy na jedną czy na dwie strony? i jak sie przed nimi bronimy? symetrycznie czy nie? (dotyczy orderów wręczanych przez Martiusa)
to w kwesti głównego tematu poruszanego tutaj
  • 0

budo_gravis
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
__________________

Cześć, Witam wszyskich
___________________

Moim zdaniem podczas treningu powinno sie uczyć wykonywać techniki na obie strony , bo po to jest przecież trening. Jednak to czy powinno się umieć wykonać technikę na prawą jak i lewą stronę jest wg mnie mniej ważne od zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo osoby na kórej się ją wykonuje. Przecież człowiek nierównomiernie się rozwija ćwicząc pady tylko na jedna strone.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
No dobra doszzlismy do tego ze nalezy cwiczyc na obie strony aby czlowiek rownomiernie sie rozwijal - prawda ?
Pady to troche inna sprawwa czlowiek z kazdej sytuacji i na kazda strone powinien upasc i sobie krzywdy nie zrobic.

No ale co do rownomiernego rozwijania mamy np taka sytuacje.

Uczymy ludzi ktorzy beda kucharzami i muzykami rownomiernie tego samego nie wykorzystujac ich wrodzonych predyspozycji.
Oboje sa dobrymi kucharzami i muzykami ale czy ktorys z nich wyjdzie ponad przecietna uczac sie wszystkiego ?

Przedstawie inna sytuacje - na elektronike na PW dostalo sie mase osob po liceach mat-fiz i kilka po technikum elektronicznym.
Z przedmiotow ogolnych jechaly osoby z technikum na slabych ocenach fizyke matematyke mieli do tej pory na nizszym poziomie.
Niezapominajmy ze to jednak byla elektronika i nie tylko trzeba byc teoretykiem ale wiedziec cos niecos technicznego tez.
na pracowniach komputerowych okazalo sie ze koledzy z mat-fizow nie potrafia nieraz odrozniac podzespolow elektronicznych.
To byl III rok politechniki !!! - clopaki z technikow natomiast budowwali wlasne urzadzenia naprawiali sprzet elektorniczny itp. Co z tego ze nie mieli w technikum np biologii ???

Aby czlowiek byl w czyms naprawde dobry musi byc specjalizacja inaczej wiemy wszystko - robimy wszystko a tak naprawde nic ponad przecietna - oczywiscie zbytnia specjalizacja tez doprowadza do zaniku myslenia ;)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Nie ma sie co oszukiwac - na poziomie profesjonalnym czy to jest judo, boks, czy mix jest bardzo waska specjalizacja.
K_P
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
taa... a poniewaz nie mieli biologii i wych. seksownego na IVym roku biegali z pryszczami na ... do wenerologa :wink:
i teraz rodzi sie pytanie na jakim etapie należy zaczynać tą specjalizację, i jaki powinien byc jej zakres, bo za chwile ta dyskusja przerodzi się w oklepany temat co nalezy intensywniej ćwiczyć chwyty czy ciosy? to jakby nie było też jest wąska specjalizacja
pozatym z całym szacunkiem poklon nie wyobrażam sobie wybitnego "jednostronnego" fajtera co taki gosciu zrobi w sytuacji kiedy nie będzie mógł walczyć stroną dominującą? rozpłacze się?
a przykład Martiusa z seminarium troszkę chybiony, nie mówimy tu o okazjonalnych treningach typu staż, seminarium itp. ale o codziennej praktyce
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
Chyba nie chce mi sie juz gadac na ten temat. Zatem... panowie pelni watpliwosci - pocwiczcie techniki na dwie strony powiedzmy przez pierwsze 10 lat, pozniej stancie wobec sytuacji ekstremalnej - typu brutalna walka na ulicy, albo swietny przeciwnik na macie, czy ringu i wtedy pogadamy... Zobaczymy, ile z tego "kompletnego" asortymentu uzyjecie... Bez tego doswiadczenia dysputa zaczyna bowiem byc jalowa.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

taa... a poniewaz nie mieli biologii i wych. seksownego na IVym roku biegali z pryszczami na ... do wenerologa :wink:


Nie oni juz sie w sredniej pozbyli pryszczy ;)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

nie wyobrażam sobie wybitnego "jednostronnego" fajtera co taki gosciu zrobi w sytuacji kiedy nie będzie mógł walczyć stroną dominującą? rozpłacze się?


To nie tak - robienie technik na jedna strone nie znaczy ze ma sie strone dominujaca - to dwie rozne rzeczy.

Jedne techniki lepiej wychodza na jedna a drugie na druga strone - czyli dwie strony ma sie zabezpieczone technikami intuicyjnymi
Robienie idealnie na obie strony to utopia (przerost formy nad trescia) poza pokazem bo i tak w momencie stresu prawdziwej walki odezwie sie natura. Majac odruchowe techniki na jedna i druga strone (ale nie takie same) jest to znacznie lepsze niz idealnie takei same na jedna i na druga ale nie odruchowe. A przy prawdziwym zagrozeniu wystarczy ulamek sekundy wahania aby obrona nie miala sensu.
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

ale nie musisz rzutów, czy technik w których nie czujesz sie najlepiej stosować na ulicy, natomiast czy nie uwazasz że dobrze byłoby je ćwiczyć na treningu?
choćby dlatego by nabrać wszechstronności lub patrz co pisał Roslon o siatkarkach
"Zresztą już bardzo dawno to zauważono... siatkarze i siatkarki czesto ćwiczą zagrywki na lewą rękę... "


oczywiscie ze dobrze
a ajk gram w siatkowke to czesto zdarza mi sei grac lewa reka :-)

Sporty ktore maja znacznie mniej technicznych szczegolow a potem szlifowanie moga robic sobie na obie strony bo to ze to pomaga to fakt nie do zaprzeczenia.


No tu sie do konca nie zgodze. Np. bokserzy raczej walcza w jednej pozycji. Raczej nie uwarzam, zeby cwiczenie drugiej strony tu pomagalo. Lepiej sie specjalizowac w jednej.

Mnie nie interesuje tzw. harmonijny rozwoj, tylko raczej skutecznosc. I dlatego, choc znam wszystkie zalety cwiczenia na obydwie strony (np. boksowalem w lewej i prawej pozycji), uwazam, ze i tak sie ujawniaja preferencje na jedna. Jak bardzo bym sie nie staral, to i tak np. "duze podciecie zewnetrzne", wychodzi mi lepiej prawa noga.


owszem ale jakl sparowalem ze slabszymi judokami to czesto ladnie wchodzily m,i rzuty na lewa strone pomimo ze wole rzucac na prawa i wychodzi mi to lepiej. Nie kazdy lubi byc tak atakowany (tzn. odwrotnie)

__________________

Cześć, Witam wszyskich
___________________



Hm gdzie cwiczysz? bo xywka taka jakas znajoma :D


  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
ee cos schrzanilem z tym ostatnim cytatem. Grawis gdzie cwiczysz?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

Sporty ktore maja znacznie mniej technicznych szczegolow a potem szlifowanie moga robic sobie na obie strony bo to ze to pomaga to fakt nie do zaprzeczenia.


No tu sie do konca nie zgodze. Np. bokserzy raczej walcza w jednej pozycji. Raczej nie uwarzam, zeby cwiczenie drugiej strony tu pomagalo. Lepiej sie specjalizowac w jednej.


Dlatego ogolnie popierasz moje zdanie ze nie jest potrzebne szlifowanie odbic lustrzanych - bokser ktory walczy w jednej pozycji potrafi sie obronic przed uderzajacym w roznych pozycjach.
Oczywiscie boks jest niezaprzeczalnie znacznie mniej skomplikowany niz jj i mozna w nim sobie robic na obie strony jako odbicia lustrzane ale czy bez tego bedzie ktos zlym bokserem ?? Nie moze byc bardzo dobrym ;) - nie komplikuje sobie zycia.
Jak proste jest skuteczne - to czemu cwiczyc nieskutecznie ? 8)
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
mniej wiecej
  • 0

budo_marcin_kr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
mam kolegów, którzy ćwiczyli u jednego z mistrzów w Krakowie wykonując techniki tylko na prawą stronę, zresztą x lat temu tez tak ćwiczyłem przez rok i wiem co to znaczy kiedy ktoś zaatakuje Cie lewą reką, wykonna nawet najprostrzy atak i człowiek musi kombinować bo trafił na mańkuta.
Teraz ćwiczę 50/50 i jest mi dokładnie obojętne jak i z której strony zostanę zaatakowany ponieważ obie strony mam równie wycwiczone, nie chodzi tu tylko o zaawansowanie techniczne ale o zwykłe odruchy.
Dodatkowo zauważyłem pewne detale w technikach ćwicząc je na "tzw. słabszą stronę", których nie dostrzegałem ćwicząc tą lepszą :idea:
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
A taki przykład z nieco innej beczki: zakładamy przed sobą ręce (splatamy na klatce piersiowej) w wygodnej, zrelaksowanej pozycji. Może nie każdy ma tego świadomość, ale zawsze panuje tu naturalny porządek: zawsze TA ręka jest z wierzchu, a TAMTA pod spodem, przy czym TA u jednych będzie prawą, a u innych lewą. Spróbujcie zrobić to na odwrót. Nie jest to trudne, ale wydaje się... hmmm, nienaturalne, bardzo niewygodne, nie przekonywujące ;-)

Jednocześnie wykonując inne ruchy/czynności - np. stawiając kroki - nie odczuwa się żadnych preferencji odnośnie "strony" :)

Może podobnie jest z technikami? - określone techniki ćwiczone na "drugą" stronę są tak nienaturalne, że wydaje się niemal niemożliwe ich prawidłowe, sensowne wykonanie, choć całkiem sprawnie wychodzą na tę "pierwszą" stronę. Przy innych z kolei strona nie robi jakiejś większej różnicy, i tu nas pewno warto ćwiczyć obie strony.

Np. de-ashi-barai wydaje mi się w tej materii "bezpreferencyjne", za to lewe ippon-seoi-nage jest już jakieś "dziwne"...

pozdr.,
M.
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

mam kolegów, którzy ćwiczyli u jednego z mistrzów w Krakowie wykonując techniki tylko na prawą stronę, zresztą x lat temu tez tak ćwiczyłem przez rok i wiem co to znaczy kiedy ktoś zaatakuje Cie lewą reką, wykonna nawet najprostrzy atak i człowiek musi kombinować bo trafił na mańkuta.


ok ale nie chodzi o niecwiczenie obron przed atakiem lewa reka, ale identycznych technik na obie strony na zasadzie lustrzanego odbicia
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

Może podobnie jest z technikami? - określone techniki ćwiczone na "drugą" stronę są tak nienaturalne, że wydaje się niemal niemożliwe ich prawidłowe, sensowne wykonanie, choć całkiem sprawnie wychodzą na tę "pierwszą" stronę. Przy innych z kolei strona nie robi jakiejś większej różnicy, i tu nas pewno warto ćwiczyć obie strony.


I to jest wlasnie to jesli mamy naturalna predyspozycje do jakiejs techniki na 2 strony to nalezy to wykorzystac ale jesli nie to wykorzystc w tej sytuacji predyspozycje do innej techniki - musimy byc zgodni z wlasna natura i jej sie nie przeciwstawiac ;)

hmm jak to filozoficznie zabrzmialo :oops: :)
  • 0

budo_gravis
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

Grawis gdzie cwiczysz?


Po pierwsze to Gravis a nie Grawis

Dołączona grafika Eax ( Sebastian ) jak by ci to powiedziec ... cwicze tam gdzie ty buahahaha ... co za spotkanie ... a tak btw idziemy w niedziele na scianke do Reni? ha ha ha ... buahaha
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna
OT: Gravis 326 KB avatar? Oszalałeś?!

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gravis
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki na dwie strony czy na jedna

OT: Gravis 326 KB avatar? Oszalałeś?!


Cześć
Odpowiedź znajdziesz w moim podpisie :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024