Techniki wykonywane bezpiecznie z kontaktem i oporem w formie sparringu daly zawodnikom to ze mogli nisko kontuzyjnie (w stosunku do starych szkol i ich sparringow) przecwiczyc odpowiednie techniki.
Rzucal i padal kazdy a tylko duzo padajac sami sie nauczymy dobrze rzucac .
Co do treningu w tradycyjnych szkołach JJ, to rzeczywiście różnił się on od dzisiejszych i to znacznie....
np.
Sho Sho ryu yawara".....Przeglądając arsenał technik tej szkoły można by wyróżnić kilka zasadniczych form, jak kopnięcia (maegeri), uderzenia łokciem (hijiate) oraz rzucanie piachu po oczach (metsubushi). Do tego dochodzą techniki z bronią (tegatana i shamisengase). Używane są jeszcze techniki odparcia ataku, zwane ogólnie hogore oraz formy kata ura no kata do których używa się specjalnych ochraniaczy zwanych nigura. W formach nage no kata ( rzuty kinshinzume i kotemidare) wszyscy upadają twarzą na ziemię aby następnie szybko podnosić się. W technikach gdy jest się powalonym na ziemię, stosuje się specjalne formy błyskawicznych kopnięć w czułe punkty. Stosowane są także techniki kondycyjne gojudori przy podziale na pięć stopni. Warto także wspomnieć o walkach kumi uchi. Oczywiście ta bardzo skąpa informacja nie daje pełnego wyobrażenia o możliwościach tego systemu...."
lub
Tenjin Shinyo ryu...
"....Dzisiejsze Tenjin Shinyo ryu, nauczane przez niektórych "ekspertów" różni się od tego pierwotnego wzorca wprowadzonego przez Iso Mataemona. W jego wersji styl ten obejmował liczne uderzenia zadawane dłońmi, kopnięcia, rzuty na równi z dźwigniami jak i specjalne techniki z użyciem różnych rodzajów broni (także ukrytej).
Podobno istniało ponad trzy tysiące technik aby przeciwstawić się lub pokonać przeciwnika. Nie znaczy to jednak że tak wyszkolony człowiek korzystający z tych nauk był dostatecznie "uzbrojony" aby przeciwstawić się jakiemukolwiek antagoniście, niezależnie jaki by on nie był silny. Sama ilość technik jest niewystarczająca aby tego dokonać. Gdyby rzeczywiście ta teoria sprawdzała się w praktyce, to większość ówczesnych i dzisiejszych ekspertów bujutsu byłaby zaliczana do kategorii "herosów" a znając przecież historię (chociażby pobieżnie), wiemy że tacy eksperci to zaledwie mały procent wszystkich trenujących japońskie bujutsu.
Niemniej jednak praktyczna strona Tenjin Shinyo ryu w sytuacji ekstremalnej jest skuteczna i niebezpieczna dla przeciwnika, gdyż oprócz sposobów prowadzenia walki w pozycji stojącej (tachi waza), szczególnie niebezpieczne było stosowanie technik w zwarciu z przeciwnikiem w ne waza. Aby doprowadzić do takiej sytuacji znanych jest wiele sposobów rzucania przeciwnika przez zmianę położenia jego środka ciężkości w celu unieruchomienia go na ziemi i zneutralizowania (kontroli). Gdy zachodzi taka konieczność możliwe są tu do zastosowania wszelkie sposoby skręcenia karku, uszkodzenia kręgosłupa a nawet miednicy ale najbardziej skuteczne są jednak duszenia (shime waza), powodujące odcięcie dopływu krwi do mózgu lub powietrza do płuc. Trzeba wspomnieć także o rzadko stosowanych aczkolwiek bolesnych i niebezpiecznych uciskach na punkty witalne a nawet na narządy wewnętrzne, aczkolwiek nie mam tu na myśli bardzo popularnej ostatnio (na zdjęciach) techniki wkładania palców do oczu (kciuka w szczególności).
Gdy mówimy już o technikach to chciałbym jeszcze przedstawić bardzo skrótowo kilka ćwiczeń w dojo Tenjin Shinyo ryu. Zacznę od technik bez broni:
shin-no kurai - z zaskoczenia nagły chwyt dwoma rękami za gardło lub tętnice szyjne i wykonanie duszenia.
ushirodori - będąc złapanym od tyłu, uderzyć tyłem głowy i rzucić do przodu.
shimoku - przyjąć uderzenie i podciąć prawą nogą.
tomoguruma - przyjąć uderzenie, objąć szyję, przechylić ciało do pozycji poziomej i rzucić.
Techniki z bronią lub przeciw niej:
kabezoi - przechylanie głowy, aby uniknąć grotu strzały.
tsukikake - zadając ciosy, rzucić przy pomocy kotehen (rękawica zbroi), chwycić nadgarstki.
tobichigai - wymieniając wzajemnie cięcia w głowę krótkim mieczem (kodachi), wywrócic na plecy, opanować i pozbawić przeciwnika miecza.
Techniki wtajemniczenia od poziomu chuden (średni stopień) wzwyż:
tengusho - uderzenie w gardło, wywrócenie na plecy, przyduszenie gardła, złapanie lewą ręką tętnic szyjnych i uderzenie prawym łokciem.
yahazu - zapanować nad cięciami miecza skierowanymi w głowę, krawędzią miecza odparować atak, wywrócić przeciwnika, odebrać miecz, dusić lub zastosować kopnięcie.
okoroshi - trzema uderzeniami wywrócić do tyłu, uderzyć w wątrobę, udusić lub kopnąć....."
czy też
Takeuchi ryu (
Takenouchi)
"....Do określenia tej formy walki wręcz (mocowania) oprócz nazwy kogusoku stosowano także często termin koshi no mawari (dookoła bioder). Powstanie tej nazwy wiązało się z użyciem przez wojownika krótkiego miecza , który dodatkowo był owinięty w pasie długim sznurem. Tak więc forma kogusoku związana była z użyciem broni, gdyż w żadnym wypadku nie stawiała ona przed wojownikiem wymagania, aby był on nieuzbrojony....
....Śledząc zmiany techniczne w Takeuchi ryu, można zauważyć znaczącą zmianę z technik z bronią do technik walki wręcz bez broni a następnie przystosowanie podstaw i technik do zmian w uzbrojeniu i ubiorze samuraja , a także do zastosowań w przypadku używania codziennej odzieży.
W Takeuchi ryu wyróżniamy jeszcze inne sztuki i strategie walki. Można by tu oprócz kogusoku kumi uchi (mocowanie w lekkiej zbroi) wymienić np. tori nawa, hade (forma kenpo) , tegasajutsu , katsusatsujutsu , wyjątkową formę nabebutajutsu (stosowanie pokrywy rondla) znaną tylko w tej szkole oraz shurikenjutsu, tessenjutsu, iaijutsu, bojutsu, jojutsu naginatajutsu, saide (forma kenjutsu), juttejutsu, kusarigamajutsu, sojutsu...."
i wiele innych ciekawych....
z pozdrowieniem....