Skocz do zawartości


Zdjęcie

prosba podobna o polskie nazwy technik


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

prosba podobna o polskie nazwy technik
kolega tlumaczy leksykon sztuk walki i utknal na:

* Hyung - pattern

* Ilbo daeryon - one-step sparring

to jak sie domyslam jest w miejscu 1 atak 1 obrona ale czy to jest set czy free?

* Sambo daeryon - three-step sparring

to sie robi w miejscu czy jak kihon 3 kroki 3 techniki 3 bloki?
i tez sa to set czy free?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: prosba podobna o polskie nazwy technik
kolega tlumaczy leksykon sztuk walki i utknal na:

* Hyung - pattern
[/quote]

(ITF) układ formalny)
[quote name="budo_Ukyo78"]
* Ilbo daeryon - one-step sparring
[/quote]
(ITF) walka jednokrokowa
[quote name="budo_Ukyo78"]
to jak sie domyslam jest w miejscu 1 atak 1 obrona ale czy to jest set czy free?
[/quote]
w zależności od konieczności :-)

[quote name="budo_Ukyo78"]
* Sambo daeryon - three-step sparring
[/quote]
(ITF) walka trzykrokowa
[quote name="budo_Ukyo78"]
to sie robi w miejscu czy jak kihon 3 kroki 3 techniki 3 bloki?
[/quote]
nie wiem co to kihon, wygląda tak (itf)
jeden schodzi do pozycji, i atakuje.
drugi robi trzy bloki i kontra [/quote]
[quote name="budo_Ukyo78"]
i tez sa to set czy free?
[/quote]

raczej set, ale jakby się jakaś para uparła :-)
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: prosba podobna o polskie nazwy technik

nie wiem co to kihon, wygląda tak (itf)
jeden schodzi do pozycji, i atakuje.
drugi robi trzy bloki i kontra


z chodzeniem - zapomniałem dodać
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: prosba podobna o polskie nazwy technik
* Hyung - pattern- uklad, forma, kata itd

* Ilbo daeryon - one-step sparring- walka jednokrokowa (jedna osoba wykonuje atak- druga obrone i kontre, nie spotkalem sie jeszcze zeby cwiczyc 'free' ale bycmoze to jeszcze nie ten poziom po prostu)


* Sambo daeryon - three-step sparring- walka trzykrokowa- zaczyna sie od wycofania i bloku (osoby atakujacej) dalej 3 takie same techniki ataku w ruchu- 2 osoba 3 takie same techniki obrony 'na wstecznym' i kontra

opisalem jak to jest w TKD ITF- takie nazewnictwo pochodzi chyba jednak z hapkido(?) wiec moga wystepowac roznice o ktorych nie jestem siwadomy :)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: prosba podobna o polskie nazwy technik
Hyung to koreańska nazwa układów formalnych (odpowiednik kata). Żeby jednak było ciekawiej, w taekwondo rzadko obecnie używana. Zachowała się w róznego rodzaju szkołach "niezależnych", starych odłamach ITF. W WTF układy formalne noszą nazwę poomse, w obecnym ITF - tul. Nadal stosuje się nazwę hyong np. w tangsoodo, w niektórych odmianach hapkido itp.

Ilbo daeryon - "walka jednokrokowa". Pojedynczy atak - np. cios prosty z krokiem, dowolna obrona. Nazwa również dość stara, obecnie częściej używane to ilbo matsogi w ITF bądź hanbon kyorugi w WTF.

Sambo daeryon - "walka trzykrokowa" - jak w kihon - 3 kroki, 3 ataki, 3 bloki + kontra. Obecnie częściej sambo matsogi (ITF) bądź sebon kyorugi (WTF).

Tak z ciekawości - jaki to leksykon? Mam w domu niemiecki Wernera Linda, ale jeśli chodzi o koreańskie style, to błędów tam co niemiara...
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: prosba podobna o polskie nazwy technik
nie wiem dokladnie jeszcze jaki leksykon, tlumaczenie z angielskiego wiec sie trzeba uzerac z ich tworami typu crescent kicka itd...
Dziekuje wszytkim za pomoc o to mi wlasnie chodzilo.
Mysle ze tyle informacji starczy zeby cos w miare kompetentnie napisac...ja sam troche pamietam jeszce z czasow jak sie mlodym bylo i niebieski mialo ale to jak przez mgle niestety:)
  • 0

budo_geeehlsee
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: prosba podobna o polskie nazwy technik

Tak z ciekawości - jaki to leksykon? Mam w domu niemiecki Wernera Linda, ale jeśli chodzi o koreańskie style, to błędów tam co niemiara...


Hi, to ja tłumaczę ten leksykon :D Dzięki za szybkie odpowiedzi. Wydawnictwo jest ogólnosportowe, o sportach walki jest jeden rozdział... chciałbym móc powiedzieć, że będzie porządne itd. ale nie mogę :) Książka jest amerykańska, pisana chyba przez całkowitego dyletanta (przynajmniej rozdział o sztukach walki) i dla tzw. "szarego człowieka" (+ poprawka na "szarego człowieka mieszkającego w USA"). Tak więc trzymałbym się z daleka... do tego wszystkiego, mimo iż jest to tłumaczenie literackie, nie wolno mi ingerować w tekst - i muszę tłumaczyć prawie dosłownie. Po próbkę tego z czym muszę się użerać zapraszam [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024