Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oporowanie.....


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
Jeżeli mnie pytasz, to nic bym nie zrobił. Po prostu zaproponował bym UKE aby został SHITEI, i ze swojej strony starał bym się być jak najlepszym i najbardziej rozluźnionym UKE. Czerpał bym do woli z własnego treningu jako UKE, i starał bym się nauczyć jak najwięcej. Ponieważ podczas treningu jako UKE uczysz się 10x szybciej (zaleznie od SHITEI).

Osu.
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
WW60:: Jeśli chodzi o zaproszenie na poćwiczenie to ja z miłą przyjemnością jeśli Taisho pozwoli bo nie chce juz robić wokół mnie zamieszania tak jak zrobiłem to kiedyś

Eddek (vel Taisho) chyba mu nie zabronisz???

Osu.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
Na pewno juz kiedys pisalem jaka wg mnie role odgrywa oporowanie. Pokrotce, sluzy do poglebienia znajomosci danej techniki i wycwiczenia jak nalezy reagowac w sytuacji skrajnej, kiedy wykonujacy technike jest zepchniety na granice swoich mozliwosci.

Wszelkie pomysly ze tak mozna udowodnic kto jest lepszy oznaczaja bardzo slabe wycwiczenie i niski poziom zrozumienia procesu treningowego w aikido. :wink:

Osobiscie sadze ze to jest doskonale narzedzie do cwiczenia, pod warunkiem ze obaj cwiczacy wiedza po co to robia. Zwykle jak jest duza roznica w poziomie cwiczacych to niema problemu. Ten z wyzszym poziomem uczy (ale nie slowami), stopniowo popychajac partnera coraz bardziej do jego granic mozliwosci.
Jesli poziom jest w miare wyrownany, to sprawa sie nieco komplikuje, bo tutaj atakujacy musi byc na tyle dojrzaly, zeby rowniez stopniowac trudnosci techniczne. Tak bywa, jesli cwiczacy sie dobrze znaja, i znaja swoj poziom. Wtedy takie cwiczenie przynosi niezwykle wiele korzysci. Praktycznie, ci z wysokimi stopniami tylko tak moga sie rozwijac w szybki sposob. Wystepuje tutaj tzw komunikacja niewerbalna, uczy sie czlowiek czujac w jaki sposob partner wykonuje technike.

Z oporowaniem w tym rozumieniu wiaze sie bardzo scisle zjawisko "ciezkiego uke" - czyli hamowanie techniki przez uke przy pomocy swego ciezaru ciala, a nie poprzez usztywnianie uchwytu. Tutaj opor jest kreowany w sposob dynamiczny, ta metoda pozwala zatrzymac technike w dowolnym punkcie, przy zachowaniu relatywnego bezpieczenstwa uke. Uke zmienia dynamicznie swoja rownowage i przenosi ciezar ciala w taki sposob aby rozprowadzic w swoim ciele moc techniki. Po pewnym wycwiczeniu tego elementu, mozna praktycznie neutralizowac niezwykle mocne rzuty, czy dzwignie. Wiaze sie to z kompletnym rozluznieniem ciala, przez co wzrasta ryzyko uszkodzenia. Dlatego nie polecalbym tego robic zbyt....hmhm......pochopnie i ze zbyt nerwowym tori. "Ciezki uke" musi bowiem w kazdej sekundzie byc w stanie przyjac cala moc techniki jesli rozlozenie sily techniki zawiedzie - co sie przeciez zdarza.

W tym procesie niezwykle wazna role odgrywa stan psychiczny cwiczacego. Jest to zbyt zlozone aby wszystko opisac- dam tylko maly przyklad: jesli uke psychicznie odrzuca technike, boi sie czy nie chce jej przyjac, to wykorzysta tylko ulamek calego potencjalu swojego ciala - po prostu nie bedzie w stanie zaabsorbowac zbyt duzo. Taki stan psychiczny obniza poziom wyczucia ruchow i stanu umyslu "przeciwnika". Robi sie tzw psychiczne blokada i np jakakolwiek kaeshi waza jest niezwykle utrudniona. Ten stan umyslu usztywnia miesnie i daje przez to jakby punkt zaczepienia dla przeciwnika ktory moze to wykorzystac zeby szybko "zalatac dziure" w swojej technice.

Moim zdaniem jest niemozliwe wycwiczenie kokyu bez takiego cwiczenia. Aczkolwiek wiele styli sie ludzi ze to jest mozliwe :lol:
  • 0

budo_ww60
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....

Moim zdaniem jest niemozliwe wycwiczenie kokyu bez takiego cwiczenia. Aczkolwiek wiele styli sie ludzi ze to jest mozliwe


No właśnie i to jest problem większości aikido w Polsce :nie: :?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....

Eddek (vel Taisho) chyba mu nie zabronisz???

Nie lubie jak ktos do mnie mowi Edek :evil:
A juz szczegolnie przez 2 d
  • 0

budo_sopak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
nawiazujac do tego o czym pisze ww60 czyli udowadniainu, ze dzwignie mozna zalozyc nawet podczas oporawania uke...to przeciez chyba wszyscy widzielismy filmiki jak kancho sensei zaklada nikkajo oporujacemu uke i oboje wiedzieli jaka bedzie technika...
...wiec jednak mozna zalozyc wiadoma technike oporujacemu uke, moze nie na naszym poziomie, ale jak kiedys bedziemy mieli poziom kancho senseia to ta rozmowa bedzie miala inna forme:))...

...pozdrawiam
p.s. nazywam sie Sebastian...to tak zeby sigh nie musial juz tego pisac...
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
SOPAK:: to przeciez chyba wszyscy widzielismy filmiki jak kancho sensei zaklada nikkajo oporujacemu uke i oboje wiedzieli jaka bedzie technika...

Może po prostu ogladaliśmy różne filmiki z Kancho Shiodą, ale z tych które ja widziałem to zawsze dźwignia była założona (nikkajo) a dopiero później UKE próbował wstawać (czyli przeciwdziałać dźwigni). To jest zasadnicza różnica: w oporowaniu w czasie wykonywania ruchu, a oporowaniu lub testowaniu założenia dzwigni gdy jest ona już założona.

Może tak zwyczajnie widzieliśmy różne filmiki, jeżeli jednak dysponujesz filmikiem w którym Kancho Shioda zakłada nikkajo na UKE który mu podczas zakładania dzwigni (w ruchu) oporuje to proszę podeślij go.

Osu.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....

Z własnego skromego doswiadczenia na ulicy bardzo rzadko się sprawdzają OSAE (chyba że z pijakiem, ale to żadna sztuka), skuteczniejsze i szybsze w wykonaniu są NAGE.

Osu.


hym...

nie wiem czy moge sie wtracac :) ale dzwignia z pijakiem to wlasnie trudna sztuka - no chyba ze ten pijak jest wlasnie trzezwy :D

co do oporowania, to co to jest oporowanie? dzialanie uke w kierunku przeciwnym do kierunku sily techniki?
czy jak slusznie zaowazyl slaszysz uciekanie uke z techniki?

jesli to pierwsze, to albo uke tylko zwielokrotnia sile techniki, albo naprowadza sie sam na inna technike, logicznie wynikajaca z kierunku jego sily.

jesli zas ucieka , no to w zasadzie podobnie ylko z drugiej strony - albo nalezy robic kontre przeciwna do jego sily i wtedy uke wzmacnia skutek techniki, albo "pomoc" mu w ucieczce zakladajac inna technike.

tyle teorii - praktyka bywa niestety dosc trudna, poniewaz wymaga niezwykle duzego relaksu ze strony tori, ktory powoduje ciagle i plynne konteolowanie uke.
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
Mr Smile:: ale dzwignia z pijakiem to wlasnie trudna sztuka - no chyba ze ten pijak jest wlasnie trzezwy

To że jest rozluźniony nie oznacza że nie jesteś w stanie założyć OSAE na nim. Osoba pijana posiada spowolnioną reakcję ruchową, z tego względu OSAE są bardziej wskazane (z Humanitranego punktu widzenia) do zastosowania.

Mr Smile::albo nalezy robic kontre przeciwna do jego sily i wtedy uke wzmacnia skutek techniki, albo "pomoc" mu w ucieczce zakladajac inna technike.

Dokładnie to miałem na myśli.

Osu.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
Wielokrotnie miałem okazję praktykować z pewnym 6 danem, który ćwicząc z kims nigdy nie oporuje, pomimo to ćwiczenie z nim jest szalenie kreatywne, a jego dynamika, technika jest dla mnie wzorem. Z kolei inny jego kolega czując braki u swojego partnera czasami oporuje, oczekując w ten sposób większej dokładności. tak więc z tym tematem bywa róznie. Technika służy przede wsztstkim uke, więc oporując należy się zastanowić , czy chcemy brać to co proponuje nam aikido, czy jestesmy na to zobojętniali.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
to jesli chodzi o relacje uke-tori w przypadku dwoch aikidokow, ale czuje ze chlopakom chodzilo rzczej o tzw aspekt uzywalnosci aikido :)
i tu reakcje i kontrreakcje maja sie ciut inaczej
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....

czuje ze chlopakom chodzilo rzczej o tzw aspekt uzywalnosci aikido :) i tu reakcje i kontrreakcje maja sie ciut inaczej

temat raczej był jednobrzmiący, a co do używalności na pijaczkach to nie spotkałem się z az tak zamroczonym na którym nie działałoby np sankyo, ale to oczywiście nijak sie ma do "oporującego uke" :wink:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....

czuje ze chlopakom chodzilo rzczej o tzw aspekt uzywalnosci aikido :) i tu reakcje i kontrreakcje maja sie ciut inaczej

temat raczej był jednobrzmiący, a co do używalności na pijaczkach to nie spotkałem się z az tak zamroczonym na którym nie działałoby np sankyo, ale to oczywiście nijak sie ma do "oporującego uke" :wink:

sankyo jest cool :lol: i działa jak wytrzeźwiałka.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
co do sankyo to owszem kolesia lekko przesuwa, ale z bolu wyc nie chcial :)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
osobiscie nie znam takich przypadków :) :D :)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
Ja też :) :lol: :)
  • 0

budo_marcin_kr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
Tori, szczególnie w przypadku kiedy jest bardziej zaawansowany technicznie niz uke , jest wstanie zablokować uke kiedy zna technike i wie dokładnie co tori będzie robił. Taka postawa nic nie wnosi i oboje nic sie nie uczą, więc moim zdaniem jest to bezsensowne i w takim przypadku tori moim zdaniem powinien wykonać inną technike- taką której uke-przeszkadzacz sie nie spodziewa :twisted:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....

Tori, szczególnie w przypadku kiedy jest bardziej zaawansowany technicznie niz uke , jest wstanie zablokować uke kiedy zna technike i wie dokładnie co tori będzie robił. Taka postawa nic nie wnosi i oboje nic sie nie uczą, więc moim zdaniem jest to bezsensowne i w takim przypadku tori moim zdaniem powinien wykonać inną technike- taką której uke-przeszkadzacz sie nie spodziewa :twisted:


No popatrz, a w judo, ten niedobry uke-przeszkadzacz tez wie jaka bedzie technika, przeszkadza z calych sil, blokuje wredna wsza jedna, robi wstretne kontry, a tori i tak go rzuci na ta technike :lol: To dlaczego w aikido ma byc inaczej? :roll: Co, to aikido ma byc gorsze niz judo????

OOOOO!!! NIE!!!!!!

Nam sa mili uke-przeszkadzacze, my ich po prostu kochamy. My ich niezwykle zachecamy do przeszkadzania. My ich niezwykle respektujemy. Bo wiemy, ze tylko dzieki nim mozemy sie czego w tym zyciu nauczyc :)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....

No popatrz, a w judo, ten niedobry uke-przeszkadzacz tez wie jaka bedzie technika, przeszkadza z calych sil, blokuje wredna wsza jedna, robi wstretne kontry, a tori i tak go rzuci na ta technike :lol: To dlaczego w aikido ma byc inaczej? :roll: Co, to aikido ma byc gorsze niz judo????


Nie ma byc, tylko pod pewnym sensem jest gorsze niz judo. Chyba nie sparrowales nigdy z judoka. Wiekszpsc technik aikido dziala wtedy, kiedy ktos nam na to pozwoli, kiedy atakuje w bzdurny sposöb czy z bzdurnego dystansu etc.
I to nie tylko moje aikido, bo widzialem i Asai i Tissiera (ich najczesciej mam okazje ogladac), i cala kupe innych ludköw, ktörym sie wydaje, ze sa cholernie skuteczni, bo im uke lata jak nakrecony. Np. w Kobayashi aikido sie czesto möwi "o, tutaj, to uke musi zrobic to, bo jak nie, to mu wsadze palec oo- tu". Nonsens. Uke moze zrobic 1000 innych rzeczy, o jakich tori nawet nie slyszal. W normalnej walce reke po ciosie cofa sie blyskawicznie, odskakuje sie na dystans etc. A w aikido? Sami wiecie, jak jest.[/i]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Oporowanie.....
Bujin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przeciez moja wypowiedz to byl zart, satyra, przesmiewcza literacka przenosnia, onomatopeja, czy jaki diabel sie to nazywa ...

Aikido niemoze byc ani lepsze ani gorsze od judo bo sluzy do czego innego, no zastanow sie ty czlowieku :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024