Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido & judo?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?

Byc moze dzieki temu na judo dosc trudno innym przychodzi wykonywanie na mnie rzutow :)


Wybacz.. ale chyba nie mowisz o zawodach ale o treningu ? Jak o treningu to ok ..... inaczej watplibym w to co piszesz.

Odnosnie aikido w judo. Zastanawiam sie jaki sens na sile szukac zastosowania techniki aikido w judo ? Latwiej uczyc sie judo i stosowac judo na zawodach judo nizeli na sile probowac wpasowac jaks technike.
Ale to tylko moje widzi mi sie. "szczesc boze" kazdemu kto mimo to probuje i sie rozwija w roznych kierunkach i szuka.
  • 0

budo__samuel_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?

Wybacz.. ale chyba nie mowisz o zawodach ale o treningu ? Jak o treningu to ok ..... inaczej watplibym w to co piszesz.


Trening. Ze swoimi umiejetnosciami na zadne zawody sie nie pcham :?
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?

Z moich obserwacji wynika ze Aikidocy maja jedna bardzo duza przewage nad poczatkujacymi Judokami. Umieja padac.

Poczatkujacy aikidocy?
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?
Dobra, przyznaję rację, ci aikidowcy, to rzeczywiście nieźli mordercy 8)

... Aha, no i jeszcze jedno - w moim sekcji aikido sensei kladzie straszny nacisk na niska, solidna postawe. Byc moze dzieki temu na judo dosc trudno innym przychodzi wykonywanie na mnie rzutow :)

Po pierwsze w dobrych szkołach judo także przyklada się dużą uwagę do tego, jak się poruszasz po macie. Raczej żaden dobry trener nie będzie Ci wpajał, żebyś zasuwał na sztywnych nogach! Inna kwestia jest taka, żebyś spróbował czy na zawodach też Cię nie będą rzucać, bo na treningach to dużo rzeczy się dzieje- ktoś może być mistrzem swojej grupy a nie wychodzić ze strefy...

Z moich obserwacji wynika ze Aikidocy maja jedna bardzo duza przewage nad poczatkujacymi Judokami. Umieja padac.

Tak? a początkujący aikidowcy umieją padać? Nie wydaje mie się.
Poza tym te ich pady są śmieszne. W judo uderzasz o matę z impetem, ktoś przykłada siłę, żeby Cię wprasować w tatami a na aikido upadasz bezwładnie, bo przeważnie któś wykorzystuje do wykonania techniki twoją własną siłe.
A weźmy za przykład takiego zaawansowanego judokę i aikidowca- porównanie ich byłoby nie na miejscu...

"szczesc boze" kazdemu kto mimo to probuje i sie rozwija w roznych kierunkach i szuka.

Z tym się akurat zgadzam, ale nie należy zawężać źródeł do aikido a czerpać raczej z zapasów, sambo, jujitsu...
Apeluję o rozwagę w szukaniu sobie idola, bo dla judoki zapatrzenie w aikidowca nie wróży NIC dobrego!
  • 0

budo_grey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?
Jako osoba, która przez 5 lat ćwiczyła aikido i później 1,5 roku judo, mogę się chyba wypowiedzieć.

Pady - owszem, na aikido uczysz się innego padu niż na judo. To jednak przewaga. W judo pady są krótkie, nie kontroluje się ich. W niektórych szkołach aikido (nie we wszystkich) pady doporwadza się do perfekcji. Potrafisz spaść z dużej wysokości, z różną prędkością obrotową i nic Ci się nie stanie. Co zabawne, w sekcji judo UW, na macie pada się o niebo milej niż na przykład w klubie aikido Marka Podolskiego. Tam mata jest duużo twardsza, rzucają z większej wysokości i bardzo mocno dobijają do ziemi.

Parter - kiedyś tłumaczyłem tekst jakiegoś aikidoki, który przeszedł na bjj. Mówił, że bjj to aikido parteru. Poczucie wolności, doskonałość techniczna itd. Osobiście jestem średnio przekonany. Teoretycznie pewne zasadu są podobne, w praktyce to jednak zupełnie coś innego (mnie parter o wiele bardziej odpowiada).
Aikido uczy kulać się po macie? Szczerze mówiąc barkuje mi wyobraźni chyba. Znaczy co? Na treningu judo zaczynasz robić shikko?? Nie wiem w ogóle, gdzie jest miejsce na to.
Na UW jest takie ćwiczenie (dziwne trochę). Dwaj judocy zaczynają z klęczek, biorą się za bary i próbują zdominować w parterze. W momencie brania się za bary, aikido (i siła) przydają się. Ale ćwiczenie jest dla mnie mocno niezrozumiałe, podobnie chyba sądzi trener Pacholak, bo go nigdy nie stosuje. Zamiast tego jeden zaczyna siedząc (obrona), a drugi klęcząc (atak).

Stójka - No owszem, z ludźmi ćwiczącymi rok osoba z 5 letnim stażem aikido ma znaczną przewagę i łatwo jest jej uciec przed rzutem... na treningu. Na zawodach "żółtych pasów" wszystko to się nieliczy. W moim przypadku (to były moje pierwsze zawody w sztukach walki) strach przed rzutem byłł tak duży, że zamiast rozluźnić się jak to nakazuje teoria aikido, robiłem raka (pasywna postawa, cofnięte biodra, ugięte nogi, wyprostowane ręce).

Podsumowanie - aikido może i kiedyś było skuteczne. W czasach, gdy często było sprawdzane w praktyce. Obecnie jest zbyt wybujałe, magiczne i nierealne. Pewnie trafiają się wyjątkowi aikidocy, ale zazwyczaj mają za sobą doświadczenia w innych SW (vide sensei Tissier) i stąd inne ich podejście i bardziej skuteczne aikido - bo aikido wykonywane przez pryzmat nieaikidowych doświadczeń.

Ale to tylko moje zdanie
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?
Dorzuce jeszcze swoje trzy grosze do niektorych rzeczy w ostatnich postach.
Troche pocwiczylem swego czasu aikido, zreszta na jednej sali z judokami, wiec mialem mozliwosc porownac - a teraz "robie" judo.

Mi aikido w treningach judo raczej nie pomaga - moze podczas samego tylko cwiczenia parteru, bo moge przegonic partnera po macie, robiac shikko. Tylko zazwyczaj po minucie on zaczyna marudzic ze w judo nie o to chodzi :]

Nie rozumiem - uciekasz przed nim, czy jak?
To nic dziwnego, ze "marudzi" Dołączona grafika - bo raczej cwiczenia w parterze to jest walka, a nie wyscig po macie.

Aikido przydaje sie za to w ten sposob, ze zwracasz uwage na szczegoly technik i latwiej ci o nich pamietac.

Tez nie rozumiem - a w judo nie ma potrzeby zwracania uwagi na szczegoly?
Jesli nie bedziesz zwracal uwagi na szczegoly, to szybko Ci zwroca koledzy w sparingu, albo trener.

Nastepna rzecz - pady.
Bylo juz tu wspomniane, poza tym na forum bjj itd. sobie juz o tym ostatnio pogwarzyli Martius (z ktorym sie zgadzam) i Fiodor, ale tez mam swoje trzy grosze.

W niektórych szkołach aikido (nie we wszystkich) pady doporwadza się do perfekcji. Potrafisz spaść z dużej wysokości, z różną prędkością obrotową i nic Ci się nie stanie.

Dopoki ktos Cie NAPRAWDE nie chce rzucic o glebe, to prawda.

Aikido to jest gimnastyka akrobatyczna w parach - i do tego sa tez dostosowane pady.
Wiesz - a conajmniej mniej-wiecej wiesz - co partner chce zrobic, wiesz, co Cie czeka, na dobra sprawe padasz tak, jak chcesz.

Kiedy cwiczylem aikido, przychodzili do nas czasami na trening judocy - pocwiczyc aikido. No i sie okazywalo, ile warte sa te pady, ktore cwiczylismy, kiedy ktos nami bierze i faktycznie rzuca - a nie popycha i mowi "lec sobie".

Zupelnie co innego.
Padalem wtedy (padalem, nie pisze o przewrotach) tak, jak cwiczylismy na aikido - sam, bez rzucania - do przodu, na bok, w tyl (tak, jak przy irimi nage) bez najmniejszych problemow na trawie, probowalem rowniez na tartanie. Nic sie nie dzialo.

A na macie byla rzeznia, u wszystkich bez wyjatku - i tego sie nie da w ogole porownac.

Pady - owszem, na aikido uczysz się innego padu niż na judo. To jednak przewaga. W judo pady są krótkie, nie kontroluje się ich.

Chyba nie piszesz powaznie - jak to "nie kontroluje sie"?
Widziales jakies zawody judo? Chocby to, jak ludzie uciekaja i kombinuja, zeby nie spasc na ippon?

I to w przypadku, kiedy sa naprawde rzucani, z pelna sila i bynajmniej nie w umowiony sposob?

W ogole nie ma porownania.


Ogolnie - przydac sie moga moim zdaniem ogolna sprawnosc fizyczna i jakies tam przygotowanie akrobatyczne (ktore u przecietnego judoki na podobnym poziomie zaawansowania i tak bedzie zreszta na ogol wyzsze), ale poza tym nie widze za bardzo, co jeszcze.

Powodem jest m.in. chociazby cel cwiczenia jednego i drugiego.
  • 0

budo_combo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?
racja
jak pisalem juz na forum ll/bjj dozowac pady mozna jak sie ma na to czas.
i gdyby pady aikido w czym sie przydawaly to sportowe judo na pewno by z nich czerpalo....a moze i zapasy :wink:
ale jakos nikt nie wpadl na ten pomysl, ciekawe dlaczego.´
zeby znowu ktos nie napisal ze jade po aikido....pady aikido sa najlepsze, ale same w sobie...przypominam sobie pokaz aikido na parkiecie...bez miekkich padow byla by masakra.
ale do judo, tylko judo:)
  • 0

budo_kreciel1418048838
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?

nie bój nic, trener Czesław z każdego zrobi dżudokę.

Prędzej zrobi strongmana:) Pozdrawiam!!!!
  • 0

budo_voyzzek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:w-wa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?

Zaraz, zaraz...
To znaczy, że fifty-fifty stójka i parter :?:
Podobno zasady judo bardzo ograniczają walkę w parterze (trzeba szybko gościa załatwić bo coś tam...)
To dlaczego tyle samo czasu poświęcacie temu i temu?
Jak to jest???hmm? :?

Bom ciekaw



W "dobrych" sekcjach poświęca się mniej więcej tyle samo czasu na stójkę i parter. W takiej sekcji ćwiczą moje dzieci i np. mój syn większość walk wygrywa "parterem", dlatego, że wykonanie czystego rzutu na ippon przy wyrównanym poziomie technicznym walczącyh jest dosyć trudne.
Dobrze jest więc "poprawić" rzut np. na yuko jakimś "trzymankiem" lub "dźwigienką".
Mniej zorientowanym w przepisach walki sportowej wydaje się, że w parterze są ograniczenia, ale po prostu wielu zawodników nie bardzo wie co ma tak naprawdę robić po "niepełnym" rzucie (sędzia po 5 sekundach braku postępów w parterze przerywa komendą matte), a pozycja obronna jest stosukowo łatwa do opanowania (np. żółwik), czasami mądrzejsi broniąc się zaplatają nogę atakującego i skupiają się tylko na tym by ten jej nie uwolnił i z trzymania ... kupa !

A tak w ogóle wiadomo, że aikido na pewno pomaga w judo. Jedno drugiemu w zasadzie nie przeszkadza (aikidoka powinien tylko uważać na dźwignie - w judo tylko na staw łokciowy)

pozdr.
  • 0

budo_nami
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido & judo?

poza tym na sekcji są zarówno ludzie z wieloletnim doświadczeniem, jak i tacy dla których jest to pierwszy kontakt z tym sportem. dla tych drugich parter to jedyne miejsce gdzie mogą zawalczyć, bo w stójce służą głównie do zamiatania maty. mówię o sobie, np.


Khe khe ja też robie w stójce do zamiatania maty :/ bo ćwicze dopiero jakieś półtora miesiąca a są osoby bardziej ode mnie doświadczone w sekcji (w sumie większość) i musze z nimi walczyć ... co nie jest zbyt przyjemne...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024