Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiany w Shudokanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany w Shudokanie

Gdyż przy ruchu Aite przemieszcając się zmieniają kierunki działania sił i przy dużej dynamice podparcie stóp traci ważność a zyskuje na wadze zwrot i kierunek wektora przemieszczeń środka ciężkości :)
A Aikido to głównie dynamika bazująca na dynamicznym a nie tylko statycznym kuzushi :D


Podparcie stop traci waznosc?? A dlaczego? Jak mozna wyprowadzic poprawny atak bez podpierania sie stopami? Poza tym, jak cie atakuje ktos doswiadczony, to wlasnie jego punkt ciezkosci nigdy nie wykracza poza stopy(no, chyba ze ktos biegnie zeby zaatakowac, no ale wtedy nie trzeba zadnej SW, wystarczy podstawic mu noge :wink: ).

To prawda ze aikido to dynamika, ale to nie jest takie proste. Atakujacy ma w kazdym momencie tendencje do szybkiego powrotu do pozycji statycznej(zeby zaatakowac znowu) w tym sensie, zeby nie otworzyc pozycji na kontre. A to znaczy trzy rzeczy:
1. czas na wykonanie techniki jest ok pol sekundy. To znaczy ze jest czas na irimi, a nie ma czasu na tenkan :)
2. w momencie kontaktu ataku z cialem tori, stopy atakujacego i tak znajduja sie w jakiejs pozycji - wykorzystanie tego to juz kwestia doswiadczenia i podswiadomej reakcji ciala.
3.Jesli sie spoznimy z timimgiem - co jest normalne i bardzo czeste - atakujacy znowu jest w pozycji statycznej.

Kompletnie innym aspektem tego jest fakt, ze tori, moze obciazac jedna lub druga noge atakujacego (lub obie na raz), zeby "przygotowac " pozycje do rzutu, obalenia lub kontroli. Taka praktyka jest niezmiernie powszechna np. w judo - mimo ze tam cwicza tez niezmiernie dynamicznie, nieprawdaz. :P w dodatku tam atakujacy oporuje i kontruje, a jednak im sie to jakos udaje? 8) Pomysl o tym Jas ...
  • 0

budo_jas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jw

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany w Shudokanie
My ślę 8O Myślę :o Myślę :o Myślę :D
Oczywiście że się z tym z gadzam Też miałem napisaćto o Judo Ale wyleciało mi z głowy :)
;)
Aczkolwiek dynamika w Aikido (i podobnych) i dynamika w innych sztukach walki rużni się dość znacznie Stabilna postawa jest oczywiście ważna
Tylko chciałem zwrócić uwagę iż przy dynamicznym wykonywaniu technik zmienia sięrelacja sił tylko jest to prawie nie zauważalne
Właśnie z tego powodu srednio zaawansowani Aikidocy mają w pewnym momęcie swej kariery problem przy przejściu z Technik Statycznych kihon do dynamicznego randori większkość ludzi traci wtedy równowagę bo póbują utrzymywaćpozycje jakiej się wyuczyli statycznie zbyt sztucznej dla żywej poruszającej się pary Ciał ;)
Albo coś tam
Znów mieszam :oops:
Ale przepraszam chcę tylko wywołaćintrygującą mnie dyskusję
:twisted: Co sądzicie :) ? HEHE :twisted: :wink:
  • 0

budo_jas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jw

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany w Shudokanie
A jeszcze jedno Aikido przecieżwłaśnie polega w pewnym sęsie ;) na podstawianiu nogi biegnącemu :) :twisted:
Tylko że to rozmowy na inny temat niż był tu zadanay
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany w Shudokanie
SOPAK::...poddaje sie:)...

To nie pierwszy raz. SOPAK lubie cie pomimo tego że byłeś uczniem mojego ucznia i nagle cie sie odmieniło postanowiłeś być mistrzem mistrza. Tym ze pojawiles sie na pokazie Yoshinkanu uwazam ze nadal szukasz i nie znalazles tego co szukasz tak samo jak pisal mi Johon C. o systemie ktory teraz cwiczycie. Powiem szczerze wspólcoje wam.

OSU.
Olek
  • 0

budo_peedro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany w Shudokanie
uuuuuu :wink:
  • 0

budo_sopak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany w Shudokanie
TO SIGH: wierz mi ze znalazlem, a na pokazie zjawilem sie zeby zobaczyc Yoshinkan - i to jest cala moja histioria...



...pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024