Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filmowanie staży i treningów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Filmowanie staży i treningów
Filmowanie staży i treningów jest ogólnie przyjętą praktyką, nie mniej jednak parę razy (nie będę ukrywał, że działo się to w mojej ulubionej organizacji :lol: ), spotkałem się z zakazem tego typu działalności, tłumaczenia tego faktu były dosyć mętne, ale oczywiście każdy nauczyciel ma do tego prawo.
Mam pytanie: jakie są wasze doświadczenia w tej dziedzinie i jakie macie na ten temat zdanie, czy rzeczywiście powinno się tego zakazywać?
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Nakładanie jakiegoś embarga na filmowanie staży to bezsens. Przecież zawsze ktoś to filmuje nawet jeśli robią to sami organizatorzy zwykle nie ma kłopotów z dotarciem do kaset i ich kpiowaniem metodą przez ludzi do ludzi przez świętych do nieba. Ci najlepsi (instruktorzy/organizatorzy) nie robią o ile wiem takich kwasów. A dla młodych rozwijających się organizacji to dobra droga promocji. :wink: Jeden tylko wyjątek - zabroniłbym gdybym wiedział ze istnieje uzasadniona obawa, ze ktoś bedzie tym handlował. Do domowego użytku nie ma sprawy. Podobie jak w przypadku gdy jako część stażu organizator chce wypuścić profesjonalną taśmy do sprzedaży za godziwe pieniądze. Wtedy wiadomo. Ale cena nie może zabić a dostępność powinna byc powszechna.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
nie, nie jest bezsensem.
Ja tam nie lubie walesajacych sie gosci z kamerami. Chcesz sie uczyc to sie zapisz do klubu i cwicz. Wyjatkami sa dwa przypadki , gdy cos archiwizuje lub sie ucze ( uzywalem kamery do poprawy ruchow w kata).
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów

nie, nie jest bezsensem.
Ja tam nie lubie walesajacych sie gosci z kamerami. Chcesz sie uczyc to sie zapisz do klubu i cwicz. Wyjatkami sa dwa przypadki , gdy cos archiwizuje lub sie ucze ( uzywalem kamery do poprawy ruchow w kata).


Oczywiście nie chodzi mi o sytuację, w korej ktoś "pakuje się z butami" na matę. Mam na myśli normalne, kulturalne filmowanie z kącika :lol:
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Osobiście wolę notatki...dlaczego:
1) kiedy starasz się zapamiętać technikę w czasie jej pokazywania i potem odtwarzasz to w notatkach, bardziej wysilasz swoje zwoje mózgowe płatów czołowych , co sprzyja lepszemu zapamiętaniu aspektów techniki... :lol:
2) kręcenie filmów sprzyja tendencjom niejeżdżenia na staże (zwłaszcza, że to wymaga dużej dyscypliny kasowej, a w naszej rozwiniętej kapitalistycznie Polsce wiadomo, że z tym ($$$) trudno ... :cry: ), tylko oglądania filmów ze staży, przynajmniej u cześci, co przekłada się na mniejszą kasę u organizatorów, a w organizacjach małych i nonprofit utrudnia organizację staży... :cry:
3) człowiek kręcący techniki traci dużo energii, którą mógłby spożytkować na ćwiczenie i może więcej by wyniósł z tego, gdyby ćwiczył zamiast kręcić :)

(PS. kiedyś jak byłem młodszy byłem podobnym argumentem oburzony-co za bzdury, postęp, te sprawy, etc., teraz twierdzę, że zawsze coś masz zdrowe i coś możesz ćwiczyć , zamiast marnować energię na oglądanie/fimowanie....)

Ogólnie: kiedy nie masz możliwości odtworzenia filmu ze stażu, będziesz bardziej rozwijał swoją spostrzegawczość i pamięć, aby technikę zapamiętać, taka praca jest trudniejsza, ale daje fajne efekty... 8)

A jak ktoś pozwala kręcić filmy, to kręćcie Panockowie do woli, kręćcie...ja mam tyle treningów i innych zajęć, że nie pamiętam kiedy oglądałem jakiś film ze stażu.... :?
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów

A jak ktoś pozwala kręcić filmy, to kręćcie Panockowie do woli, kręćcie...ja mam tyle treningów i innych zajęć, że nie pamiętam kiedy oglądałem jakiś film ze stażu.... :?


no właśnie chcę, ale zabraniają :) , a właściwie to jedynie w twojej firmie :lol:

...a i jeszcze jedno, zgodnie z takim rozumowaniem, to dziś nikt nie mógłby sobie obejżeć np: Dziadka, a chyba troszkę szkoda by było :(
(to juz bardziej ogólnie)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Spotkalem sie czesto z zakazem krecenia czy tez robienia nawet zdjec.
Nawet jak prowadzimy satze zagraniczne to osoby podchodza i pytaja sie czy mozna krecic czyli musi to byc ogolnoprzyjete nie tylko u nas.

Powody dalczego zabrania sie krecenia:
1. Instruktorzy prowadzacy seminaria czesto sami wypuszczaja kasety i z tego tez sie utrzymuja no wiec jak kttos pozbiera kasety z seminariow to po co ma kupowac wydania szkoleniowe ??

2. Osoby filmujace kreca sie po sali i czesto rozpraszaja cwiczacych i paletaja im sie pod nogami co moze doprowadzic do jakiegos wypadku.

3.Czesto nie zabrania prowadzacy krecenia a organizator stazu a zwiazane jest to z tym ze on sam wszystko kreci i potem to bedzie rozprowadzal aby mu sie jeszcze choc troche kasy wlozonej organizacje zwrocilo.

Promocja osoby poprzez darmowe krecenie jego technik ???

No coz promowac w ten sposob moga sie poczatkujacy - ktos z wyrobiona pozycja i uznaniem nie musi sie tak promowac a ludzie i tak zabijaja sie o kasety z nim niewazne ile kosztuja ;)

Druga sprawa - piractwo - jesli ktos ma na tym zarobic pieniadze dlaczego akurat nie ma tego zrobic wydawca kasety ? A wiekszosc ludzi uwaza ze jak ma kamere to sobie moze wszystko sfilmowac i bedzie mial za friko i jeszcze odsprzeda lub rozda znajomym - a glowny bohater z kasety bedzie kombinowal jak przetrwac do pierwszego ;)

Ktos we wlasna nauke wlozyl spore pieniadze - zapraszanie instruktorow, wyjazdy zagraniczne, rezygnacja z poplatnej pracy aby moc wiecej cwiczyc - wiec nie ma sie co dziwic ze czesto prowadzacy zabrania - sam kiedys z kolana krecilem prezentacje pewnego japonczyka choc to zauwazyl przymknal oczy na biednego polaczka :) al glupio mi bylo :oops:
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Jak widzisz Jezyk zabraniaja nie tylko w mojej firmie. A propos Twojego pytania: u nas nikt nie kręci filmow, nawet instruktorzy i nikt ich nie rozprowadza :D . My promujemy idee: nauczyciel-uczen, czyli stały kontakt, tzw. UFO (Uniquly Fixed cOntact) :) i organizujemy tyle staży, aby UFO mogło zaistnieć, jak ktoś chce....
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
....a i jeszcze jedno, jak ktoś kreci profesjonalnie cały staż i mówi, że to będzie potem legalnie do nabycia,to ja to rozumiem i nie mam z tym problemu i chętnie zapłacę, raczej chodzi mi o pozostałe sytuacje - typu "nie bo nie"...
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Poza tym: oficjalne filmy to co innego, mogą sobie istnieć, kręcone są za przyzwoleniem prowadzącego :D . Taki np. Patrick McCarthy z Koryu Uchinadi wydaje kasety wprowadzające do jego systemu i je sprzedaje, jak ktoś się w to wciągnie i zacznie jeżdzić na seminaria, to Patrick raczej by nie był zadowolony, gdyby filmy z tych seminariów swobodnie krążyły po świecie...istnieje coś takiego jak własność intelektualna :)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
To 'nie bo nie' to do mnie Jezyk :?: :) Jeśli tak, to Ci na to odpowiedziałem w pierwszym poście...nie bo: 1), 2) i 3)....
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Żar lał się z nieba, jako góra MontaEverasta pod niebiosa bram wyrastająca, niecnie nasze ciała i okrycie liche potem skrywając, co z porów ciał naszych wydobywał się przeobficie. Oczy me zmrużone na Wielkiego Mistrza patrzą i nic nie rozumieją z tego co czyni. Harce to jakowe, czy taniec wszelaki, a może to podchodzy pod zwierza grubego :?: A może ma słowiańska dusza nie gra na tej samej strunie lutni ki, co dusza i umysl Wielkiego Mistrza :?: (dla uproszczenia zwanego dalej w tekście W.M....) Pomocy jakowej szukam, na kamerę co w torbie leży włączona zerkam, ale jakowyś sir Hakamiarz z Żabnowa bezczelny, przykryć ją swą torbą raczył....na nic me próżne podstepstwa i przeszpiegi się zdały, broń ta, acz łatwa w obyciu, bezużyteczna leży...Co robić :?: :?: :?:
Me oczy zmrużone w przestrzenie olbrzmie, co za wrotami tegoż Piekielnego Zaprawdy Nabytku się rozciągają, spoglądać bezwiednie raczą. Błyski jakowe w mej głowie, czy to łaniołowie nadchodzą :?: Lecz nagle moje ciało bezwiednie jakoweś podobne harce, co ciało W.M. wyczynia...to moje ciało migdaławate w władanie posiadło całe moje indywiduum i hołowce te do ruchów zombium podobne czynić jęło...
...
A kiedy udrękom tym koniec wreszcie nadszedł, ciało owe mą rękę drżącą w pióro uzbrojone na pergamyin biały skierowało i dziwnymi znakami pokryło...
A w korze, mózgowej zwaną, cośik na stale się wryło, lecz ku Wielkiej, Nieprzebytej Udręce, wkrótce za czarnym baldachimem niepamięci się skryło...
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
heh Jezyk.. no i Mauritus napisal to co mi sie nie chcialo.

pamietam taka sytuacje na obozie w Jarosławiu.. przyjechal jakis palant i notorycznie filmowal. Potem jak sie okazalo ,ze to zostanie wykorzystane komercyjnie to jedynie osobista interwencja senseja Wysockiego ohroniła gości przed rekoczynem.
Jakos nie mam zaufania do ludzi z kamerami.. no jasne ,ze nei w kazdej sytacji , bo np. na Pucharze Polski Aikido na sali bylo chyba ze 300 kamer.. No ale jak mozna zabronic rodzicom filmowanie pociech? Wrecz wskazane filmowanie!
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Ja osobiście bardzo dużo zawdzięczam nagarniom video i wiem, że mogą być pomocne takie pomoce naukowe, szczególnie przy nauce zewnetrznej formy, czyli na początku nauki.
Teraz niestety :wink: musiałem się przerzucić na słowo pisane, wiem jednak, że wiele drobnych elementów ucieka - jest to też niezłe ćwiczenie na pamieć, spostrzeganie i inne takie ciężkie rzeczy :wink: :wink: .
Takie podejście zmusza po prostu to koncentracji.


Pancer
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów

Teraz niestety :wink: musiałem się przerzucić na słowo pisane, wiem jednak, że wiele drobnych elementów ucieka - jest to też niezłe ćwiczenie na pamieć, spostrzeganie i inne takie ciężkie rzeczy :wink: :wink: .
Takie podejście zmusza po prostu to koncentracji.


Pancer


Bredzisz chlopie :lol: :lol: :lol: , chcesz mi wmówic, że ktoś nie pozwala mi nakręcić stażu, w trosce o moją koncentracje? :rofl:

Dla mnie jest to kolejny przykład tego,że niektórzy chcą być bardziej japońscy od japończyków, jakoś Ueshibie nie przeszkadzało "kręcenie" jego wyczynów na treningach, parę staży z HK też mam (to tak bardziej z twojej działki)

...a później się dziwicie, że mówią o was "sekciarze"

:lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Osobiscie spotkalem sie z kilkoma roznymi pomyslami, jesli chodzi o filmowanie. Najlepszy, to znalazl moj serdeczny kolega z Toronto, on cwiczyl, a jego zona filmowala. Po paru latach doszla to doskonalosci, zadne zarty. Filmowala to co trzeba, kiedy trzeba przyblizenia podczas wyjasniania detali, no znakomicie.

W wiekszosci, shihani pozwalaja filmowac, aczkolwiek dyskretnie, z boku. Ostatnio Chiba sensei wpadl na inny pomysl,
Albo filmujesz, albo cwiczysz - rzekl swoim straszliwym glosem do 5 dana z Toronto, ktory jest ogolnie znany z filmowania na KAZDYM stazu.
Osobiscie sprawdzilem, nie da sie i filmowac robiac dobra jakosc i cwiczyc rzetelnie. Jednoczesne filmowanie podczas cwiczenia rozprasza uwage, rozbija rytm treningu, traci sie cala idee jaka usiluje przekazac prowadzacy. Przynajmniej ja, jak wchodze w "trans treningowy" na poczatku, tak wychodze z niego na koniec treningu. Tak jakby swiat wtedy ograniczal sie do tatami....

Na poziomie poczatkujacego filmowanie(przez kogos innego) moze byc przydatne do zapamietania detali technik. Oraz moze jak ktos jest raz czy 2 razy do roku na stazu u shihana. Ale zaawansowani, powinni przez te pare lat cwiczenia, wypracowac sobie na tyle bystrosc uwagi, zeby nie uciekac sie do sztucznych srodkow zapamietywania jaka jest video.

Osobiscie doswiadczam, ze zapominam czesto co shihani pokazuja na stazu, nawet po kilku dniach. Ale to wchodzi w tzw dluga pamiec, w cialo, bo rozne rzeczy mi sie przypominaja odruchowo, wtedy kiedy trzeba cos zastosowac, najpierw cialo wykonuje a ja sie potem dziwie: AAAA! to wtedy i wtedy pokazywal taki czy inny shihan...Kompletny zakaz filmowania uwazam za rzecz nieslychanie podejrzana. Albo prowadzacy mysli ze robi badziewie i sie wstydzi ze to zostanie rozpowszechnione, albo sztucznie nakreca zaintersowanie soba, poprzez robienie takiej tajemnicy.

Co do czerpania zyskow z video, to staz to zupelnie nie to samo co video treningowe, czy pokaz. KAzda z tych aktywnosci ma inny cel. Jesli ktos zadowala sie video zamiast przyjechac na staz, to nie ma co zalowac takiego "ucznia". Niech sie uczy z video :rofl:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Zgadzam się z tobą Szczepciu, ale mi chodzi o totalny zakaz filmowania (nie przez ćwiczących), z tak zwanej "widowni". Czy powinno się tego zakazywać ???
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Kompletny zakaz filmowania uwazam za rzecz nieslychanie podejrzana. Albo prowadzacy mysli ze robi badziewie i sie wstydzi ze to zostanie rozpowszechnione, albo sztucznie nakreca zaintersowanie soba, poprzez robienie takiej tajemnicy.

Aby rozjaśnić, chodzi mi właśnie w/w typ zachowania.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów
Albo decydujesz się zgłębiać daną szkołę pod okiem jej mistrza, ufasz mu, albo nie, zatem wybierz i dostosuj sie do jego warunków i przestań bić pianę.
Skoro nauczyciel podejmuje taką a nie inną decyzję to być może nie zależy mu na komercyjnym charakterze swojego przekazu, nie zabiega o taką promocję swojej osoby, szkoły, czy też przede wszystkim nie uważa za słuszne użycie takiej metody szkoleniowej.
Przyznam że swego czasu filmowałem wszystkie możliwe staże i decyzja o braku możliwości początkowo również dla mnie nie była zrozumiała. Aikido jest drogą , nie dyscyplina olimpijską , ja zaufałem swojemu nauczycielowi i obecnie jest to dla mnie klarowne i konsekwentne.
Są staże na których nauczyciel demonstruje i wyjaśnia, są takie na których tylko demonstruje, bądź tylko wyjaśnia, ale są też takie na których ani nic nie zdołasz dostrzec, ani nie zrozumiesz. Myślę że obecność kamery w dużym stopniu determinuje charakter przekazu, zatem wolę te staże na których jej nie ma. Taka sytuacja jednocześnie mobilizuje adeptów do czynnego uczestnictwa w stażach, a nie wyłącznie do oczekiwania na zapis i domową analizę czyjegoś stanu wiedzy i umiejętności.
"Nie rzuca się pereł przed wieprze", że przytoczę ten wyświechtany przeze mnie cytat. Nikt nie chce się dzielić wiedzą , którą zdobył ciężką pracą i wyrzeczeniami z anonimowym odbiorcą . Może Ci się wydawać, że mistrzowie wydając książki czy filmy dzieląc się swoją wiedzą, nic bardziej mylnego, to co stanowi sedno ich sztuki w dalszym ciągu pozostanie tajemmnicą, wyjawianą jedynie w bezpośrednim kontakcie, w relacji nauczyciel uczeń, a nie aktor - widz. Jeżeli zadowala Cię papka dla mas to Twoja sprawa, katalogów z filmami nie brakuje ... do dzieła !!!
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmowanie staży i treningów

Albo prowadzacy mysli ze robi badziewie i sie wstydzi ze to zostanie rozpowszechnione,

Na szczęście są staże otwarte, na których nie zabraknie choćby jednego EXPERTA, który rozpowszechni informację o ewentualnym badziewiu i nie będzie już więcej zaprzatał sobie głowy tymi stażami .

albo sztucznie nakreca zaintersowanie soba, poprzez robienie takiej tajemnicy.


Co jest dla ciebie sztucznością ... ?

Aby rozjaśnić, chodzi mi właśnie w/w typ zachowania

...i co rozjaśniłeś tą wypowiedzią ?

Kompletny zakaz filmowania uwazam za rzecz nieslychanie podejrzana.


W jakim resorcie szanowny kolega robi? :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024