Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pozycja walki w TKD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

budo_menth0l
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraśnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Dzieki za odpowiedzi! Sparring by rzeczywiście wiele wyjaśnił ale z uwagi na to że wracam do domu na wakacje nie będę miał takiej możliwości. Z drugiej strony najpierw muszę się troche podszkolić w walce w formule kk gdyż nieraz zdaża mi się w trakcie walki bezwiednie opuszczać garde i wyłapywać mawahy na łeb :) Ale pomysł dobry i może w przyszłym sezonie go urzeczywistnie...
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Aha i co do kwestii: lowkick'a - a dollyo przypomnę co napisałeś:

"Na kopniecie okrężne (a tak jest w przypadku low-kicku) skraca się dystans + rece na twarz; "
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Pozwolę przypomnieć wybrane wątki z dyskusji ......

IRA : Na kopniecie okrężne (a tak jest w przypadku low-kicku) skraca się dystans + rece na twarz;

COMBAT : Lowkick to nie jest typowy roundhouse-kick (jak dollyo) - jest znacznie szybszy, a po nim można bezproblemowo przejść do ataku rękami.
Chociaż tor lotu ma podobny. A i lowka jest trudno zrobić kontrę - chyba że blok nogą i atak rękoma - ale to już nie TKD - tylko combat...

COMBAT : Lowkick przypomina dollyo - więc

Więc raz piszesz że low-kick to nie jest typowy roundhouse-kick (jak dollyo) A i lowka jest trudno zrobić kontrę - chyba że blok nogą i atak rękoma - ale to już nie TKD - tylko combat... a innym razem - Lowkick przypomina dollyo - więc .... więc sie gościu zastanów czy jest podobny czy nie..... podajesz link do strony hapkido gdzie kopnięcie okrężne kopie się inaczej więc można to potraktować jako próbę dezinformacji. Co do Twojej znajomości combatu nie wypowiadam się. Ale jeżeli o techniki TKD to cieniutko. Zawodów (tego co się dzieje i działo) nie znasz, więc pewnie nie startowałeś.
P.S. Daj link do tej ręki-młota porównam z dung jumook. Pa ... :->>>
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD

Więc raz piszesz że low-kick to nie jest typowy roundhouse-kick (jak dollyo) A i lowka jest trudno zrobić kontrę - chyba że blok nogą i atak rękoma - ale to już nie TKD - tylko combat... a innym razem - Lowkick przypomina dollyo - więc .... więc sie gościu zastanów czy jest podobny czy nie.


Mylisz się, piszę właśnie - że LOWKICK JEST PODOBNY DO DOLLYO -TYLKO PODOBNY NIC WIECEJ. I równocześnie piszę, że NIE JEST to typowy roundhouse-kick (jak dollyo) - bo nie jest. Nie ma tu sprzeczności.

Piszę też o bloku nogą - którego de facto nie widziałem w TKD. A Ty piszesz o skróceniu dystansu... (to ZUPEŁNIE inne rozwiązanie).

.... podajesz link do strony hapkido gdzie kopnięcie okrężne kopie się inaczej więc można to potraktować jako próbę dezinformacji.


Ehh - wrzuciłem pierwszego lepszego linka...

Porównaj:

Hapkido:

Dołączona grafika

TKD:

Dołączona grafika

Wiele różnic prawda...

Ale jeżeli o techniki TKD to cieniutko. .


:lol: :lol: :lol:

Zawodów (tego co się dzieje i działo) nie znasz, więc pewnie nie startowałeś.

Widziałem sporo walk... Nie startuję bo preferuję łokcie, kolana, bliski kontakt i parter.


P.S. Daj link do tej ręki-młota porównam z dung jumook. Pa ... :->>>


Na www.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Zdjęcia pokazują kopnięcie już wykonane - jest różnica w ułożeniu ciała
W linku było również wyprowadzenie kopnięcia - różni się od tego w TKD;
więc jeżeli inaczej kopnięcie jest wyprowadzane i inaczej jest ułożone ciało w finalnym momencie dollyo - to technika też jest inna .....
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD

Zdjęcia pokazują kopnięcie już wykonane - jest różnica w ułożeniu ciała.


Trochę tak...

W linku było również wyprowadzenie kopnięcia - różni się od tego w TKD;
więc jeżeli inaczej kopnięcie jest wyprowadzane i inaczej jest ułożone ciało w finalnym momencie dollyo - to technika też jest inna .....


A więc:

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Różni się w jednej z faz przypomina ap-dollyo.
Reszta to już detale...
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - z tego linku wynikałoby że hammerfist to zupełnie inna technika niż dung joomuk (inna powierznia uderzeniowa).
Nie wiem jak w WTF-ie, ale w ITF-ie zostało sklasyfikowane yop dollyo chagi, ap dollyo jest tzw. wynalazkiem i nie występuje jako technika TKD ITF.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD

http://www.familymartialartscenter.com/insights/fists.htm - z tego linku wynikałoby że hammerfist to zupełnie inna technika niż dung joomuk (inna powierznia uderzeniowa).


To jakieś kenpo karate - częściowo się zgadza z tym co jest np. w combatach (tzn. ręka młot pionowa i reverse)... Ale jest też hammerfist w którym powierzchnia jest inna. (np. sekwencja w krav-maga - łokieć uderzenie w tył + właśnie ręka młot - taka jak opisałem - z szybkim wykończeniem).

Nie wiem jak w WTF-ie, ale w ITF-ie zostało sklasyfikowane yop dollyo chagi, ap dollyo jest tzw. wynalazkiem i nie występuje jako technika TKD ITF.


Zgadza się ap-dollyo - to rodzaj "gwary".

Yop dollyo chagi - to po prostu dollyo chagi "w przód" - oryginalne dollyo chagi ma 45'!

No, ale mieliśmy dyskutować o pozycjach nie technikach :lol:
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Mieliśmy dyskutować o pozycjach a nie technikach - w TKD, jak kolega z KK zapragnie wiedzy o combatach to zada je w odpowiednim dziale. To samo tyczy się nazw technik i taktyki walki.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Ehh są walki gdzie jest garda bokserska - ale ze względu na ilość technik nożnych przeważa jedna ręka z przodu nisko do blokowania, druga przy szczęce.

Coś w tym stylu - ale nie to kopnięcie :)

Dołączona grafika[/quote]

Dokładnie to miałem na myśli:

Dołączona grafika
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Taka garda jest raczej kwestia dystansu a nie przewazajacych technik noznych, chociaz ow dystans rzecz jasna te techniki "wymusza"
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD

Taka garda jest raczej kwestia dystansu a nie przewazajacych technik noznych, chociaz ow dystans rzecz jasna te techniki "wymusza"


Po części się zgodzę - ale po co ta jedna ręka z przodu?

Do szybkich zbić i bloków - oraz kontr. Druga ręka - do blokowania ew. wysokich kopnięć na głowę...

W gardzie bokserskiej jest trudno zbić kopnięcie i przejść do kontrataku(raczej się je po prostu blokuje).
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Właściwie to jedno i drugie . Garda bokserska i ustawienie frontem do przeciwnika dosc powaznie ograniczałoby dynamike ruchu , która tak bardzo jest potrzebna w TKD(walka sportowa) Reka z przodu jest w istocie przygotowana do zbijania nogi. Przy nagłym skroceniu dystansu prawidłowym jest by zawodnik przyjął stabilną , bardziej frontalna postawe oraz szczelna ,podwojna garde.
Swoja drogą ja na zawodach staram sie trzymac podwojna garde i jestem ustawiony polfrontalnie. Przy wiekszym dystansie opuszczam rece troche na dól by byc bardziej luznyy/elastyczny.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Przy typowej gardzie bokserskiej kiepsko sie kopie...
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD

Przy typowej gardzie bokserskiej kiepsko sie kopie...


Tak - jeśli mówimy o walce sportowej. Taka "luźna" garda wynika (o czym wspomniałem) IMHO z nastawienia na wymiany nożne - yopy, dollyo, obrotówki + zmyłki, odskoki itp. - rutyna. Racja Choong - zawodnik powinien przejść do gardy podwójnej przy skróceniu dystansu, ataku rękami itp. - ale są tacy, co tego nie robią papieros (znam takiego gościa z 1 cup - nigdy nie chciał i nie chce ze mną walczyć :wink: :lol: )

IRA: garda bokserska zmienną jest - moro może powiedzieć więcej na ten temat :)

"Pozycja bokserska w trakcie walki nic może być wciąż taka sama: zmienia się położenie rąk, nóg i tułowia; położenia wyjściowe zmieniają się w zależności od rodzaju przygotowawczych ruchów boksera, wynikających z jego zamierzeń, i od oceny zachowania się przeciwnika.
Każdy bokser w czasie walki stosuje i zachowuje pozycję bokserską wg indywidualnej maniery (rys, l). To pomaga bokserowi z największym sukcesem wykorzystać w walce swoje fizyczne i psychiczne walory."

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W walce bardziej realnej - np. ja wchodzę z prostymi, lowkickiem, a potem dopiero kopnięcia... Czy garda bokserska - utrudnia kopanie? Mi osobiście nie.

Hmm - zależy też jaka sekwencja, czy obrona itp. W TKD za to - wielu zawodników ma manierę do opuszczania gardy przy kopnięciach.

W ogóle to temat na ... książkę :wink:

Dołączona grafika
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
ja mam taka jak ta posrodku :) powinni opisac garda mafoxa;)...i dostaje ochrzan ze za daleko lokcie :P
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Po sparrowaniu z bokserem mogę powiedzieć że w przypadku jakichkolwiek kopnięć bokser uszczelnia gardę tak że mało co widzi, nie mówiąc już o wyprowadzenia jakiegos kopa; nie odróżnia wymachu noga lub tzw. podpuchy od kopnięcia.
Gdyby ktoś się pytał skąd mają byc kopy u boksera odpowiadam - z kombatu, bo tam go spotkałem.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
Hmm- jak pisałem są różne gardy... Nie generalizuj, bokserzy nie kopią - bo gdy zaczynają kopać stają się kick-bokserami :wink: :roll: :)

A ci co się nauczyli kopać - niekoniecznie od razu muszą tak uszczelniać gardę - że nic nie widzą...
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
A jeśli chodzi o reakcję na kopnięcia - to masz rację - wielu bokserów reaguje na nie nerwowo... :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja walki w TKD
combat - MAŁO CO napisałem, a nie że nic nie widzą qwa ......... nie przeinaczaj, a jakbyś czasem jeszcze docenił znaczenie pytań ogólnych ( w odróżnieniu szczegółowych) - to jesteś sympatyczny facet :->>>>
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024