Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_proxopata
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Kolka
Dobra powiedzmy , że biegi to najlepsza obrona.
Moze nas zlapac kolka , i wtedy po nas.
Czy ktos moze wie jak atleci (biegacze) zapobiegają jej, albo co zrobic jak juz nas zlapie?
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
Ja nie wiem jak zapobiegać oprócz nie zmieniania gwałtownie tempa biegu i dobrego oddychania. Ale jak już mnie złapie to przyklekam z jedna noga do przodu i z druga do tyłu na podbicie (jak przy rozciąganiu statycznym) i robie lekkie skłony na przednia noge (brzuchem do uda). Po kilku sklonach kolka przechodzi i moge biec dalej 8)
  • 0

budo_wise_mushin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka

Ja nie wiem jak zapobiegać oprócz nie zmieniania gwałtownie tempa biegu i dobrego oddychania. Ale jak już mnie złapie to przyklekam z jedna noga do przodu i z druga do tyłu na podbicie (jak przy rozciąganiu statycznym) i robie lekkie skłony na przednia noge (brzuchem do uda). Po kilku sklonach kolka przechodzi i moge biec dalej 8)


Ale musisz się zatrzymać, co w niektórych sytuacjach może kosztować zdrowie lub życie 8O :(
Mój sposób jest taki: podczas biegu biorę głęboki wdech, a następnie maksymalny wydech i tak trzymam jak najdłużej na bezdechu. Kilka razy i kolka przechodzi :D
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka

Dobra powiedzmy , że biegi to najlepsza obrona.
Moze nas zlapac kolka , i wtedy po nas.
Czy ktos moze wie jak atleci (biegacze) zapobiegają jej, albo co zrobic jak juz nas zlapie?


NIe słyszałem jeszcze o takim problemie. Ale wiem, że kiedy człowiek jest w krytycznej sytuacji, to adrenalina go uskrzydla. Słyszałem o człowieku, który w szale bitewnym nie poczuł że kilka razy dostał nożem w plecy. Działo się to w Łodzi pod klubem Szafa.
Silvio
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
Ćwicz kondycję, żeby być bardziej wysportowanym od goniących, to ci kolka nie grozi.
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
Potocznie zwana kolka to uwolnienie z wątroby dodatkowych ilości krwii bogatej w hemoglobine celem zwiększenia objętości tlenowej krwii w organiźmie. Pojawia sie gdy występuje niedotlenienie organizmu.W przypadku gdy jest sie nierozgrzanym, czy nie wysportowanym zawodzą lub nie są wykształcone inne czynniki adaptacyjne do wysiłku. Najlepiej ćwiczyć. Rozgrzewka przed wysiłkiem, stopniowe narastanie obciążeń.
A w stresie raczej ten problem nie wystąpi. Adrenalina gwałtownie zwiększy ciśnienie i gromadzenie tlenu w mięśniech. Po ustapienia czynnika stresogennego może wystąpić kolka u osoby niewytrenowanej z przyczyn wyżej opisanych.
pozdrawiam
  • 0

budo_krzysztof_w
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
Jak kolka złapie to polecam chwycic za skore i przy kolce i naciagnac ja (nie wiem czy dobrze to okreslilem) zawsze przestaje bolec ale jak puscisz to boli z 10 razy wieksza sila!
  • 0

budo_kriz
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
No to na co komu taki sposób? :) Poza tym z jedną ręką zajętą biega się o wiele wolniej i ma się mniejszą koordynację, np. kiedy musisz szybko skręcać i zawracać. Ja też kiedyś miałem poważne problemy z kolką, ale jak juz wcześniej wspomniano, było to spowodowane słabą kondycją. Z czasem kolejnych treningów pojawia się coraz rzadziej.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
O ile dobrze wiem, to kolka jest bólem spowodowanym niedokrwieniem organów, np. żołądka, czy śledziony. Niedotlenieniem dlatego, że krew odpływa do mięśni, płuc i serca, by jak najlepiej biec. Całkowicie pomaga zmniejszenie tempa biegu, zatrzymanie się najlepiej i wykonanie paru(nastu) skłonów do przodu. No ale nie o to chodzi przecież podczas ucieczki. Mi zawsze podczas biegania (nie uciekania) pomagał ucisk w miejsce, które boli. Poza tym w takiej sytuacji mocny wplyw ma na nas adrenalina, wiec moze zlagodzic ten bol. A co tam, kolka w koncu przejdzie po chwili, wazniejsze chyba uciec.
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
można napiąć brzuch podczas biegu (troche bezsensownie sie oddycha, ale da sie - górnymi partiami płuc, poruszając prawie samą klatką piersiową)... mniej boli, a i szybciej ustępuje..
poza tym, zakłądająć, że mimo adrenaliny złapie cie kolka, to dzięki rzeczonej substancji, bólu nie poczujesz. jeszcze inna sprawa - to nie jest ( zakłądając że jednak czujesz ;) aż taki duży ból żeby nie wytrzymać...
  • 0

budo_menth0l
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraśnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
Kolka boli ale jeżeli uciekasz przed bandą dresów/nożownikiem/psem czy czym tam jeszcze to adrenalina powoduje że nie powinieneś jej nawet czuć. Ja jak biegne normalnie i łapie mnie kolka (żadko) to pomimo bólu staram się biec i po jakimś czasie przechodzi... Ale generalnie można jej unikać z dobrym skutkiem jeżeli odpowiednio głęboko się oddycha i równym tempie. Najlepiej rozbić sobie to na partie np. 2 razy wdech i 2-3 razy wydech. Ja tak robie i mimo ze żaden ze mnie biegacz to jakoś udało mi się obiec Zalew zemborzycki bez kolki... chociaż jeszcze nigdy w życiu nie przebiegłem tyle co wtedy (ok 12-14 km). Grunt to nie poddawać się!
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka

NIe słyszałem jeszcze o takim problemie. Ale wiem, że kiedy człowiek jest w krytycznej sytuacji, to adrenalina go uskrzydla. Słyszałem o człowieku, który w szale bitewnym nie poczuł że kilka razy dostał nożem w plecy. Działo się to w Łodzi pod klubem Szafa.
Silvio


Podobnie miał bramkarz z Fuksa (skad inad kumpel), jak z paroma nozami w plecach zacząl gonic uciekajacych nozowników.

Jak troche popracujesz nad kondycja i regularnie pobiegasz to kolka niebedzie przeszkadzała w bieganiu (jak to napisał menth0l mozna biec dalej i po jakim czasie przestaje), niemówiac tu jusz o adrenalinie która znacznie zmniejsza działanie bulu.
  • 0

budo_desmo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mikołów

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
a czy kolka powoduje jakies skutki uboczne dla organizmu? wiem ze pisaliscie co ja powoduje ale ja z biologii jestem cienki i nie potrafie z tego wywnioskowac skutkow. chodzi mi o skutki w przypadku gdy lapie mnie kolka, zaciskam zęby i lece dalej... w koncu z zasady silny bol ma wskazywac ze organizm (czy jego czesc) ma [duze] problemy..
  • 0

budo_skipas
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
Pare sklonow jak zdazysz
  • 0

budo_smk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
kolka wystepuje czesto podczas wysilku po posilku gdyz rozdety zoladek uciska naczynia sledzionowe co prowadzi do niedotlenienia i bolu
  • 0

budo_qwert_il
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk/Iława
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
Ja osobiście nei posiadam śledziony (wypadek z dzieciństwa), ale kolka czasami mnie łapie... czy gdybym miał śledzionę tokolka łapała by mnie częściej??? a moiże to nie ma różnicy?? co myślicie o tym??
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
kolki da się pozbyć więc nie ma dużego problemu
po co Ci to wiedzieć czy jakbyś miał śledzionę to byś miał ją częściej, przecież i tak tego nie sprawdzisz...
  • 0

budo_qwert_il
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk/Iława
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
no bo nie wiem, czy ten brak sledziony bedzie mi utrudniał czy ułatwiał życie. bo jeśli będzie mi łatwiej to ten wypadek z dzieciństwa to nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :)
  • 0

budo_mich
  • Użytkownik
  • Pip
  • 45 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
i wszyscy zaczna sobie wycinac sledziony :) :)
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolka
ide sobie wyciąć :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024