Skocz do zawartości


Zdjęcie

Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung
W ciągu kilku ostatnich lat wiele osób wykazywało werbalne zainteresowanie "zdrowotną częścią yiquan", czyli tak zwaną metodą zhan zhuang, również znaną jako jianshenzhuang, yangshengzhuang, czy zhuanggong. Podczas gdy jednak osób faktycznie zainteresowanych yiquan jako pełnym systemem przybywa, pilnie się one uczą i osiągają coraz większą satysfakcję z nauki na coraz wyższych poziomach, osiągając jednocześnie korzyści zarówno jeśli chodzi o samoobronę, jak i o zdrowie, to w przypadku tych twierdzących, że zainteresowani są "wyłącznie ćwiczeniem dla zdrowia" do czynienia mamy jak się okazuje z reguły z dość dziwnymi indywiduami. Lubią oni wygłaszać dziwne teksty, udawać mocno zainteresowanych nauką, lecz na zajęciach się jednak nie pojawiają (a zajęcia koncentrujące się na yangshengzhuang, bez elementów "bojowych" prowadzimy już w Warszawie od ponad roku).

W związku z obchodami Światowego Dnia Tai Chi i Chi Kung postanowiliśmy zorganizować dwuczęściowe otwarte, bezpłatne seminarium poświęcone wykorzystaniu podstawowych metod treningowych yiquan w celach zdrowotnych. Bezpłatne mini-seminaria wprowadzające do yiquan organizujemy regularnie i wiele osób miało okazję z nich skorzystać. Ponieważ tak wiele osób powtarza ciągle, że oni chcieliby ćwiczyć, ale tylko "wersję zdrowotną", bez "elementów bojowych", sądzić by można, że na tym seminarium pojawi się również co najmniej tyle osób co zwykle, jeśli nie więcej. Tymczasem okazało się, ze na seminarium poświęcone ćwiczeniom dla zdrowia przybyła 1 (słownie: jedna) osoba. (Dziękujemy Robercie za przybycie!). Co dobitnie nas przekonuje, że osób opowiadających, że są zainteresowane ćwiczeniem dla zdrowia, bez elementów sztuki walki, o ile nie jest to spowodowane faktycznymi problemami zdrowotnymi, z reguły nie warto traktować poważnie.

W takiej sytuacji angażowanie się w organizację obchodów Światowego Dnia Tai Chi i Chi Kung na większą skalę mija się z celem. Dlatego w dniu 12 kwietnia odbędzie się po prostu nasze zwykłe spotkanie, takie jak w każdy weekend, tyle że poświęcone intencji Światowego Dnia Tai Chi i Chi Kung.

Wszystkich zainteresowanych yiquan, niezależnie od tego czy interesuje ich bardziej nauka samoobrony, czy ćwiczenie dla zdrowia, czy po prostu fascynująca nauka systemu będącego krystalizacją najwyższych osiągnięć chińskiej nauki i filozofii zapraszamy na nasze stałe zajęcia, seminaria i obozy. Naukę może podjąć niemal każdy, od młodzieży, do osób w wieku dużo bardziej niż średnim, osoby bardziej i mniej sprawne - yiquan jest wspaniałym systemem, w którym sposób ćwiczenia może być w dużym stopniu dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb.

Oczywiście osoby w wieku podeszłym, o zdecydowanie ograniczonej sprawności bądź z pewnymi problemami zdrowotnymi z trudem mogłyby brać udział w typowych zajęciach yiquan. Im oferujemy zatem zajęcia ograniczone do najbardziej podstawowych elementów systemu yiquan - zhan zhuang i shi li, z uzupełniającymi elementami taiji qigong i taijiquan.

Przypominamy, że w sobotę 12 kwietnia rozpoczynamy spotkanie jak zwykle o godz. 9.30.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung
Dzisiaj miały miejsce obchody Światowego Dnia Tai Chi i Chi Kung. Wzięli w nich udział przedstawiciele Taijiquan, Qigong i innych zbliżonych chińskich systemów na całym świecie. Wielkie spotkanie w Nowym Jorku, w którym miało uczestniczyć około 40 szkół i tysiące ludzi, z powodu deszczu zostało jednak przełożone na następną sobotę. Zapowiadany tam był m.in. pokaz yiquan (dachengquan), w wykonaniu Wang Renganga (ekspert stylu modliszki, który także uczył się dachengquan), który stał się popularny po tym, gdy w najnowszym numerze magazynu "Inside Kung-fu" ukazał się artykuł o dachengquan.

W Akademii Yiquan z okazji Światowego Dnia Tai Chi i Chi Kung zorganizowaliśmy w Warszawie dwa bezpłatne seminaria poświęcone tak zwanej metodzie zhan zhuang, czyli podstawowym ćwiczeniom yiquan, które są w Chinach wykorzystywane jako uzupełniająca forma terapii w szpitalach i sanatoriach, a także popularyzowane jako forma ćwiczeń pozwalających utrzymać i poprawić stan zdrowia. Pierwotnie planowaliśmy także zorganizowanie publicznego, bezpłatnego pokazu w dniu 12 kwietnia. Jednak gdy okazało się, że zainteresowanie udziałem w bezpłatnym seminarium "zdrowotnego yiquan" było bardzo znikome, zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Zamiast tego odbyła się czterogodzinna sesja treningowa dla uczniów Akademii Yiquan. Było dużo radości.

Jak dotąd inicjatywa obchodów Światowego Dnia Tai Chi i Chi Kung nie spotkała się w Polsce ze szczególnym zainteresowaniem. Przed Dniem Tai Chi docierały do nas tylko bardzo nieliczne informacje, że inne szkoły i grupy mają jakieś plany obchodów.

Informacja z ostatniej chwili: w Białymstoku, w parku Branickich spotkały się dwie grupy ćwiczących - qigong lecącego żurawia oraz taijiquan.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024