Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak to jest z tym JKD ??!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_biscoitinho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Jak to jest z tym JKD ??!!
Witam
odrazu chciałbym zaznaczyć że w tej dziedzinie jestem laikiem.
Czytając post dotyczący JKD dowiedziałem się że nie ma sensu uczęszczać do szkoły JKD (z resztą w okolicy w której mieszkam takowej nie ma... :) ) i zastanawiam się czy jest za to sens uczyć się technik z książek o JKD (te z Bruce Lee) bo co do treningu siłowego to sobie chwale i go stosuje. Chodzi mi tu głównie o naukę technik, kopnięć itp. Co do sparing partenera to no problem. Worek i rękawice też mam na stanie :)
Co o tym sądzicie, proszę się wypowiedzieć.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z tym JKD ??!!
Czekaj, Ty z Trojmiasta jestes... Kenjiro mial cos organizowac z JKD w 3-city. Zglos sie do niego, nauka samemu to strata czasu, wiecej bledow bedziesz popelnial (i utrwalal) niz co warte.
A te ksiazeczki BTW sa nie najwyzszej jakosci.

K.
  • 0

budo_biscoitinho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z tym JKD ??!!
ok dzieki za info !
  • 0

budo_matiii
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z tym JKD ??!!

...zastanawiam się czy jest za to sens uczyć się technik z książek o JKD (te z Bruce Lee)


Hm. A więc tak :) Po pierwsze to nie są książki "z Bruce'm Lee" tylko książki jego autorstwa (mówisz pewnie o "Metodzie walki" i o "Tao of JKD"). Pokazuje w nich techniki takie, które jego zdaniem były przede wszystkim efektywne i stosunkowo łatwe do wykonania na ulicy. Jeżeli wiesz coś o JKD to nie nowością będzie dla Ciebie, że dla Lee kluczową sprawą było uwolnienie się od jakichś schematów. Jego książki mają być tylko sugestią, a nie kompletnym wykładem jak-przeżyć-na-ulicy. A poza tym pokaż mi kogokolwiek, kto nauczył się technik z książek, cha cha cha :) Możesz się ich naczytać setkami ale i tak nie nauczysz się wiele, jeśli ich nie będziesz ćwiczył i to nie na sucho, ale podczas sparringu (rzecz jasna po ich technicznym opanowaniu). Mój trener zawsze nieco nabijał się z ludzi, którzy mówią, że umieją zrobić to-i-to - "jak zobaczę to w walce, to uwierzę, że umieją". Otóż to.

Nauka samemu to rzeczywiście ślepy zaułek, nikt nie pokaże Ci błedów, jakie popełniasz. A co do sensu/bezsensu uczęszczania do szkoły JKD (BTW, gdzie ten post?), to powiem tak (nie sam to wymyśliłem): nieważne pod kim ćwiczysz, ważne co z tym robisz. Według mnie ktoś, komu nie wystarcza ślepe powtarzanie technik bez końca, prędzej czy później sam zacznie drążyć i szukać jakiegoś własnego sposobu sztuki walki. Ja sam nie wyobrażam sobie uprawiania jakiejś "jedynie słusznej" sztuki walki. bo nie ma takiej, nie sztuka jest ważna, lecz człowiek (to też niestety już ktoś przede mną wymyślił ;). Ja uprawiam JKD od niemal trzech lat i już mnie zaczyna ciągnąć w inne strony, myślę o kung-fu, czy krav madze... Jak powiedział Lee "bierz, co potrzebujesz, niepotrzebne odrzucaj". Dla mnie to jest właśnie cała istota JKD, które właściwie mogłoby się nazywać jakkolwiek inaczej, albo i nawet wcale.

Uf. Zatem moim zdaniem: sens jest pójść do szkoły, jak masz karate w okolicy idź na karate, czy cokolwiek innego i rób to z głową po prostu, bo niemało historii o ludziach którzy wygrywali zawody po czym dostawali baty na ulicy, bo tam już nie ma sędziego. Tłucz się z partnerem do bólu a najlepiej jeszcze znajdź nowych, bo się z czasem nauczycie siebie nawzajem. Co zaś do technik owszem zajrzyj do książek ale nie wcześniej niż tak po roku trenigu. Jak najszerszej drogi bynajmniej nie najgładszej :]
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z tym JKD ??!!
Matiii...
Popatrz na date, kiedy poprzednie posty zostaly napisane ZANIM napiszesz odpowiec... :)

K.
  • 0

budo_matiii
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z tym JKD ??!!
No spojrzałem i co z tego? :) Nie sądzę żeby merytorycznie to, co napisalem, się jakoś szczególnie przeterminowało... Może ktoś tu kiedyś i tak zajrzy i to przeczyta ;)
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z tym JKD ??!!
OK, moze i masz racje, fajnego posta napisales, a ja zgred sie czepiam :wink:
Gdzie cwiczysz w Lodzi JKD? U W. Adamusika?

Pozdrawiam
K.
  • 0

budo_matiii
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z tym JKD ??!!
Niee, u Adamusika owszem zaczynałem, ale różne się rzeczy dzieją, ludzie się zmieniają jedni na lepsze, inni na ...inne :) Od Adamusika odeszło przed dwoma laty paru trenerów i wielu uczniów, sam chyba się o to prosił i teraz uczą na własną rękę. Następny rok spędziłem u Marty Piechowskiej a teraz wróciłem do Roberta Karpińskiego, z którymi zresztą obojgiem miałem treningi u Adamusika dawniej (tzn z każdym oddzielnie :).

Nie chcę robić wiochy, więc zapytam ich najpierw co myślą, a jak się zgodzą, to dam na nich namiary, może się komuś przydadzą, tym bardziej, że szykują się obozy oczywiście.

Pozdrawiam
  • 0

budo_seth_one
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak to jest z tym JKD ??!!
Zgadzam się z matiim. Ja naprzykład zacząłem od karate (bo było najbliżej). Po pół roku trafiłem na obóz do trenera matiiego i tym sposobem od września rezygnuje z karate i zaczynam JKD.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024