Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poszerzenie pola percepcji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_voitaz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji
Percepcja, proces poznawczy polegający na subiektywnym odzwierciedleniu przez człowieka przedmiotów, zjawisk i procesów. Proces spostrzegania przebiega dwupoziomowo:
poziom sensoryczno - motoryczny - ma charakter automatyczny i dokonywany jest przez narządy zmysłowe, najważniejsze z nich (wzrok, słuch, dotyk) odbierają bodźce, dzięki czemu rozpoznawane są np. dźwięki, kolory, szorstkość, gładkość.
wg. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zacząłem od definicji słowa percepcja gdyż sadzę, że jest ono źle zrozumiane. Większość osób skupia się na opisie reakcji bodźców zewnętrznych (czucie eksteroreceptywne i teleceptywne: np. wzrok słuch, zapach etc.) zapominając o receptorach wewnątrz naszego ciała w mięśniach, ścięgnach, stawach oraz błędniku (czucie prioprioreceptywne np. rozciąganie mięśnie, zmiany ich napięcia).

W wielu sztukach walki spotkałem się z ćwiczeniem również tych wew. receptorów co jest dosyć istotne w czasie walki. Prosty przykład jeśli ktoś podejdzie z tyłu w miejscu gdzie jest głośno :twisted: np. przy drodze i popchnie Cię od tyłu to nie skupiasz się na przeciwniku tylko na swoim ciele, żeby utrzymać równowagę (chyba, że sprzeda ci piąchę na potylicę i po „zabawie” :) ) Nieraz można znaleźć się w sytuacji gdzie również zmysł wzroku jest przytępiony np. stroboskopy plus głośna muza na imprezkach techno i jak w takiej sytuacji można się skupiać na przeciwniku? Jakakolwiek walka zaczyna być na „czuja” a tego bez znajomości swojego ciała i kontroli sytuacji przez dotyk i zmiany położenia swego ciała oraz rejestracji zmian napięcia mięśniowego chyba zrobić nie podobna.
No i co jeszcze istotne, dobre wyczucie ciała wiąże się z rozwiniętą pamięcią motoryczną, co znacznie ułatwia naukę sztuk walki jak i samą walkę (generalnie szybsze odruchy, płynny tor ruchu, swobodne przejścia do innej sekwencji ruchowej).
Tak to pokrótce widzę i myślę, trening dąży do jak najlepszego wytrenowania zmysłów (wyostrzenia) co w praktyce daje efekt poszerzenia pola percepcji (choć to tylko element treningu).

Voitaz
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji

opis metod treningowych yiquanu masz tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] a przyklad konkretnego cwiczenia i jego wymogow tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (dokladnie wariantu otwarcia-zamkniecia)


linki fajne, cwiczenia ciekawe, napewno przydatne ale nadal uwazam ze jest to gimnastyka. Bez zlosliwosci ale to sie bardziej przyda w seksie niz w walce :wink:
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji
[quote]linki fajne, cwiczenia ciekawe, napewno przydatne ale nadal uwazam ze jest to gimnastyka. Bez zlosliwosci ale to sie bardziej przyda w seksie niz w walce icon_wink.gif[/quote]

W seksie tez :)

Sally, ja doskonale rozumiem, ze jak ktos w cos nie chce wierzyc - to nie uwierzy. Zaje sobie rowniez sprawe, ze metody treningowe yiquanu i on sam jest dosc nietypowe i ze na pierwszy rzut oka wygladac moze na scieme. Zdrowy sceptycyzm jest jak najbardziej na miejscu. Ale w Twoim przypadku to nie jest sceptycyzm, tylko stwierdzenie: a wy siem na walce nie znacie. Trudno, uchacha. Jak kiedys bedziesz w okolicy Wawy, albo my gdzies obok Ciebie, to po prostu zapraszam, bedziesz mial okazje sprawdzic w praktyce na ile sciemniamy, a na ile nie. I na tym proponuje zakonczyc dyskusje, bo ona po prostu nie ma sensu.

Pozdrawiam
K.
[/b][/quote]
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji
ok, wpadne.moze nawet niedlugo
  • 0

budo_sanga
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji
Niedawno przeczytałem że w USA robiono badania nad wpływem gier komputerowych na ludzi (szczególnie młodych). Okazało się że grający w tzw. first person perespective mieli o około 30% lepsze postrzeganie przestrzeni od nie grających w tego rodzaju gry.
Wniosek nasuwa się sam. Przed komputer i :2gunfire:
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji

Niedawno przeczytałem że w USA robiono badania nad wpływem gier komputerowych na ludzi (szczególnie młodych). Okazało się że grający w tzw. first person perespective mieli o około 30% lepsze postrzeganie przestrzeni od nie grających w tego rodzaju gry.
Wniosek nasuwa się sam. Przed komputer i :2gunfire:


i dlaczego mnie to nie dziwi :) przeciez na zachodzie takie gry w bardzo rozbudowanej wersji sluza do trenigi grup specjalnych, antyterrorystow itp.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji
ha! wiedzialem...
a ja wczoraj glupi ostatnia gre pokasowalem....a taka byla dobra, w kosmosie sie latalo...
nic to, dla mnie podstawa gry fpp to snajperka z luneta:)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji

ha! wiedzialem...
a ja wczoraj glupi ostatnia gre pokasowalem....a taka byla dobra, w kosmosie sie latalo...
nic to, dla mnie podstawa gry fpp to snajperka z luneta:)


Hey Ukyo Ty teraz nie zaczniej czasem grac tylko na mojego maila odpisz bo sie nudze w pracy dzisiaj wiec cos bym sobie poczytal :wink:
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji
wiesz Tomasz jak jest, na formu to ja moge wstac o 7 rano jak dzisiaj i jak mi sie robi upload to cos napisac (nota bene przez to pisanie rano na forum dalem dupy z uploadem i byla minimalna obsowka w biurze:)) a do ciebie to sie skupic muszem bo jak palne jakiegos babola w mailu to wejdziesz na forum i napiszesz ze ten Ukyo to sie chu..a zna i niech lepiej idzie i cwiczy jakies kaplejry (Capo rispekt:)) i bede spalony towarzysko i kontakt z krajem strace:)
  • 0

budo_tomifu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Poszerzenie pola percepcji
Spotkałem się z takim stwierdzeniem: gotowy na wszystko. Gościu przecwiczył wiele sytuacji, głośna muzyka, stroboskopy, tłum, kilku napastników. Był dobry, szybko się ruszał, radził sobie, aż do momentu, gdy rozproszyła go piękna kobieta, prowokująco odsłaniająca swe wdzięki. I Fighter się skończył, dostał lewego haka i walka przeszła do parteru, tyle tylko, że w parterze był tylko on. Oczywiście to tylko przykład. Poszerzanie percepcji nie polega na gotowośc w umysle na "wszystkie" ewentualności, bo wszystkiego nie da się przewidzieć. Tak jak w Yiquan jest "macanie siły" które przenosi się poza obszar naszego ciała i obejmuje przestrzen (mniejszą lub większą) wokół, tak ja spotkałem się z czymś co mozna nazwać: objętościowe postrzeganie. Polega dokładnie na tym samym. Wtedy nie jest ważne jakie są czynniki zewnętrzne i co się dzieje. Synchronizujesz się z otoczeniem i wtedy wszystko jest jak tryby jednej maszyny.
Przeciwnik atakujący z tyłu powoduje przesunięcie się w lewo w strone napastnika z nożem, gdy robie przechwyt, przesuwam gościa, by ten osłonił mnie przed tym z bejzbolem itp. Gdy potrafie wyczuć swoje ciało i przestrzeń wokól siebie wiele rzeczy staje się możliwe.

Ale jak twierdzą "zewnętrzni" wojownicy, to wszystko bajki. 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024