Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak mam cwiczyc?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

Aaaron
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jak mam cwiczyc?
Siemka
Chcialem sie zapytac jak mam cwiczyc aby nabrac masy miesniowej?
Cwicze od roku ale to bylo bardzo nie regularnie:/
od 3 miesiecy cwicze systematycznie.
Chce nabrac masy miesniowej bo jak na razie mi to nie idzie.
Rosnie mi tylko sila.
Lepiej jest robic wiecej powtorzen mniejszymi ciezarami?Czy lepiej wiekszymi mniej?
Do dyspozycji mam laweczke zwykla i skosna,sztangielki,wyciag.
Jednego dnia cwicze klatka piersiowa na zwyklej: 5 seri po 10,10,8,8,8 powtorzen
Skosna : 5 seri po 10,10,10,8,8
Rozpietki % seri po 10
potem dzien przerwy
a nastepnie biceps oburacz 5 seri po 8
i biceps sztangielki 5 seri po 10.
triceps 5 seri po 10
Doradzcie mi
Jaka diete mam do tego stosowac?
Nalezy stosowac ja codziennie?
Czy tylko w dnie teningowe?
Ciezko stosowac ta sama diete codziennie w pracy i tp.
Z gory dziekuje za pomoc.
  • 0

Aaaron
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak mam cwiczyc?
Nikt mi nie pomoze?
  • 0

EXPERTO

EXPERTO
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 14273 postów
  • Pomógł: 5
  • Lokalizacja:P.O.T.C.O.A.W.M.B.W.
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:- Śliczne Panny.
    - Przyroda.
    - Kulturystyka.
    - Sztuki Walki.
    - Forum.
    - Samochody.
  • Staż [miesiące]:od 2003
  • Wzrost [cm]:188
  • Waga [kg]:100-102

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak mam cwiczyc?
Trening na MASE
Gdy już przejdziemy przez trening ogólnorozwojowy i się nie wypalimy - to proponuję trening na masę mięśniową. Rozpiszę tu kilka pojedynczych treningów (na masę, na siłę, na rzeźbę - po jednym). Więcej nie ma sensu - bo nigdy się nie nauczycie - jak samemu sobie układać plany treningowe (a to jest celem tego poradnika).
Jak powinien wyglądać trening na masę?
Skupmy się teraz na masie mięśniowej, trening w okresie jej budowania powinien opierać się na stosunkowo dużych ciężarach (tak aby robić maksymalnie 12powtórzeń, a minimalnie 6). Liczba serii adekwatna do stażu treningowego. Jest to od 12-16 (na duże grupy mięśniowe - tj. klatka, plecy, barki, uda, brzuch) i 8-12 na małe grupy (tj. biceps, triceps, łydki, kaptury, przedramiona). Trening na masę może trwać nie miesiąc, dwa, ale i dwa lata (24miesiące!). Jednak grunt to zmieniać jego wygląd (tj. intensywność, ćwiczenia, itd.) co 6-8 tygodni, i stosować przez około tydzień, dwa - (po zmianie planu) celowe roztrenowanie - np. chodzić tylko na pływalnie.

Co, kiedy i z czym łączyć (trenować)?

Przede wszystkim ciało dzielimy na poszczególne grupy (nie trenujemy już całego ciała na każdym treningu). Pamiętajcie aby na jednym treningu starać się nie trenować dwóch dużych grup mięśniowych, dlatego dobrym połączeniem jest trening dużej grupy mięśniowej i małej, przykładowa rozpiska: 1 dzień: klatka, triceps, brzuch;
2 dzień: plecy, biceps, przedramię;
3 dzień: wolne;
4 dzień: barki, kaptury, brzuch;
5 dzień: uda, łydki;

Rozpisania tygodniowego rozkładu grup mięśniowych może być wiele, grunt to trzymać się kilku zasad:
" nie trenować barków po klatce, czy klatki po barkach (co najmniej 1 dzień przerwy);
" nie trenować pleców po nogach i na odwrót (co najmniej 1 dzień przerwy);
" nie trenować codziennie - bo się przetrenujecie
Przykładowe połączenia grup mięśniowych:
Klatka z: tricepsem; bicepsem; przednie i boczne aktony barków; plecami; brzuchem;
Plecy z: bicepsem; tricepsem; tylnymi aktonami barków; klatką; brzuchem;
Uda z: łydkami; ramionami (biceps, triceps); barkami; brzuchem;
Barki z: ramionami (triceps, biceps); nogami (uda, łydki); brzuchem;


Rozpiska na 3 dni treningowe:
Wtorek: plecy, biceps, przedramię;
Czwartek: klatka, triceps, brzuch;
Sobota: uda, barki, kaptury;

Jeszcze raz: Ile serii i ile powtórzeń?

Jak już pisałem, ilość serii zależy od stażu treningowego, mam na myśli to, by trenując przez 6 miesięcy systematycznie - dopiero wtedy zwiększać liczbę serii na duże partie do ponad 12. Często obserwuję jak wielu ludzi układając plan treningowy - kieruje się zasadami "czym więcej tym lepiej" i "czym częściej tym lepiej" - otóż są to może i dobre zasady - ale nie w przypadku treningu kulturystycznego.

Dlatego zalecam nie przesadzać z ilością ćwiczeń i serii na dany mięsień.
Gdy już zabierzemy się za układanie planu na masę, proponuję skorzystać ze schematu:
Duża partia ciała: 3 ćwiczenia po 4 serie, lub 4 ćwiczenia po 3 serie.
Małe partie ciała: 2 ćwiczenia po 3-4 serie lub 3 ćwiczenia po 2-3 serie.

Kiedy stosować progresję, a kiedy stały ciężar?

Progresję można stosować dla każdej grupy mięśniowej, ale też z głową. Proponuję jej stosowanie wykonywać w ten sposób: Duże grupy mięśniowe: dwa ćwiczenia z progresją, jedno-dwa (w zależności ile ich mamy) ze stałą liczbą powtórzeń. Małe grupy mięśniowe: jedno ćwiczenie z progresją, jedno-dwa ze stałą liczbą powtórzeń.

Ćwiczenia złożone i izolowane - jaki podział?

Staramy się stosować progresje w ćwiczeniach złożonych, stałą liczbę powtórzeń w ćwiczeniach izolowanych. Z tego też powodu 2 ćwiczenia na dużą grupę - są złożone (np. klatka piersiowa - wyciskanie na ławce prostej i skośnej), i jedno-dwa ćwiczenia izolowane (schemat 4 ćwiczenia po 3 serie) np. klatka piersiowa - rozpiętki na maszynie.
Jak wyglądają przerwy pomiędzy seriami?

W przerwach zalecam napinanie i rozciąganie mięśni, a powinny one trwać od 60-120sekund. W zależności od mięśnia.

Na co zwracać uwagę przy doborze ćwiczeń?
Przede wszystkim na ich wszechstronność, ale też na to - jakim sprzętem dysponujemy i tym co na nas najlepiej "działa". Tzn. co nasze mięśnie pobudza do wzrostu.

Co lepsze sztanga czy sztangielki? A może atlasy i inne maszyny?

Każda z wyżej wymienionych rzeczy jest dobra na swój sposób. Dlatego warto łączyć w miarę możliwości te przedmioty ze sobą. Np. w przypadku klatki piersiowej:
Ćwiczenie nr 1: wyciskanie sztangi na ławce prostej
Ćwiczenie nr 2: wyciskanie sztangielek na ławce skośnej
Ćwiczenie nr 3: rozpiętki na maszynie - typu Butterfly
Jak widać - można wszystkie 3 rzeczy połączyć - co daje ciekawe bodźce naszemu organizmowi.

Jak wygląda przykładowy program treningowy?

Jeden z wielu treningów na masę mięśniową (trening na domowej siłowni - tj. sztanga, ławka, drążek, sztangielki).

Pon: klatka, triceps, brzuch;
Wtorek: plecy, biceps, przedramię;
Środa: wolne;
Czwartek: uda, łydki;
Piątek: barki, kaptury, brzuch;
Sobota: brzuch;
Niedziela: wolne;


Pierwszy dzień:
Klatka piersiowa:
- wyciskanie sztangi na ławce prostej 4 serie 12,10,8,6powt.
- Wyciskanie sztangielek na ławce skośnej 4 serie 10,8,8,6powt.
- Rozpiętki ze sztangielkami na ławce skośnej 4 serie 8-10powt.

Triceps:
- wyciskanie francuskie sztangi leżąc 4serie 12,10,8,8powt.
- Wyciskanie sztangielki oburącz siedząc 4serie po 8powt.

Brzuch:
- podciąganie kolan do klatki - wisząc na drążku 3-4 serie 15-20powt.
- Spięcia mięśni brzucha 3-4 serie 15-20powt. (jak lekko to dokładamy obciążenie za głowę - do rąk)
- Skręty z kijem na barkach (kij drewniany) 3-4 serie po 30-40powt. Na stronę.

- Drugi dzień:
Plecy (grzbiet):
- podciąganie na drążku 4 serie 8-12powt.
- Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia 4 serie 12,8,8,6powt.
- Martwy ciąg ze sztangą 4 serie 6,6,8,8powt.

Biceps:
- uginanie przedramion ze sztangą stojąc 4 serie 12,10,8,6powt.
- Uginanie sztangielek stylem młotkowym 4 serie po 8powt.

Przedramię:
- uginanie nadgarstków ze sztangą trzymana nachwytem 3 serie 8-10powt.
- uginanie nadgarstków ze sztangą trzymana podchwytem 3 serie 8-10powt.

Trzeci dzień:
Uda:
- przysiady ze sztangą trzymaną na barkach 4 serie 12,10,8,8powt.
- Hack-przysiady (sztanga trzymana z tyłu poniżej pośladków) 4 serie 10,10,8,6powt.
- Martwy ciąg na prostych nogach 4 serie 12,10,8,8powt.

Łydki:
- wspięcia na palce stojąc 4 serie po 15-20powt.
- Wspięcia na palce bez obciążenia 1-2 serie max powtórzeń

Czwarty dzień:
Barki (naramienne):
- wyciskanie sztangi z klatki piersiowej siedząc 4 serie 12,10,8,6powt.
- Unoszenie sztangielek bokiem w górę stojąc 4 serie po 8powt.
- Unoszenie sztangielek bokiem w górę w opadzie tułowia 4 serie po 8powt.

Kaptury:
- szrugsy ze sztangielkami stojąc 4 serie 8-10powt.

UWAGA:
Pamiętajcie, że co 6-8 tygodni należy zmieniać plan treningowy w celu zaskoczenia organizmu nowymi bodźcami. Zmiany nie muszą być wielkie, wystarczy zmienić intensywność. Czyli inaczej połączyć grupy mięśniowe, zmienić ćwiczenie - na daną partię mięśniową, czy odjąć lub dodać serii, ciężar czy coś w tym stylu, przerwy między seriami itd.

źródło: Kreatyna.pl

O diecie
Na poczatku chcialbym przedstawic po krotce skladniki odzywcze oraz omówić ich znaczenie dla kulturystow.

BIAŁKO:
Z niego wlasnie budowane sa miesnie. Sklada sie one z 22 amonokwasow, endogennych (organizm sam potrafi je zsyntezowac ) oraz egzogennych ( ktore musza byc dostarczane z zewnatrz, tzw. BCAA ). Bialko potrzebne jest do przebudowy tkanki miesniowej uszkodzonej podczas treningu. Najlepiej spozywac bialka, ktorych sklad aminokwasow jest pelny. Zalicza sie do nich bialka zwierzece: drob, ryby, wolowina, cielecina, jaja, mleko, chudy twarog oraz inne przetwory mleczne.
Przyjelo sie, ze ilosc spozywanego bialka dziennie powinna wynosic 2-3g na kg masy ciala. Obecnie nie ma zadnych dowodow aby wieksze jego spozycie dawalo jakiekolwiek korzysci.
1g bialka = ok. 4 kcal.

WEGLOWODANY:
Sa glownym zrodlem energii, czyli paliwem, ktorego bardzo potrzebujemy. Organizm w pierwszej kolejnosci musi wyrownac sobie straty zuzyte na podstawowe funkcje zyciowe oraz na trening dopiero w nastepnej kolejnosci bedzie budowal miesnie. Wyrozniamy weglowodany proste (m.in. owoce, cukry) oraz zlozone. Te pierwsze dostarczaja natychmiastowej energii oraz uzupelniaja straty glikogenu, uszczuplone podczas intensywnego treningu. Drugie natomiast dostarczaja energii systematycznie przez dluzszy czas. Do nich zaliczamy: ryz, ziemniaki, kasze, platki owsiane, makarony, pelnoziarniste pieczywo, warzywa. Najwiecej weglowodanow powinno spozywac sie na sniadanie oraz w czasie przed i po treningu. Z biegiem dnia ograniczamy ich konsumpcje. Przed treningiem jemy duza ilosc weglowodanow zlozonych, aby miec energie do cwiczen, natomiast po zakonczeniu wysilku- weglowodany proste , aby uzupelnic starty glikogenu.
Ilosc spozywanych weglowodanow podczas budowania masy miesniowej zawiera sie w granicach 5-8g na kg masy. Ilosc ta zalezna jest od budowy ciala, metabolizmu oraz intensywnosci cwiczen.
1g weglowodanow = ok. 4 kcal.

TŁUSZCZE:
Sa drugim po weglowodanach materialem energetycznym, spalaja sie jednak znacznie wolniej i daja ponad dwukrotnie wiecej energii (kcal). Tluszcze dzielimy na tzw. lepsze i gorsze. Do pierwszych zaliczamy tluszcze pochodzenia roslinnego; oleje, tluszcze sojowe, itp. oraz tluszcze z ryb. Te gorsze to pochodzenia zwierzecego: tluste miesa, smietana, maslo, smalec, itp. Podczas budowania masy miesniowej mozna sobie pozwolic na dodatek tluszczu w ilosci ok.1g na kg masy.
1g tluszczow = ok. 9 kcal.

WODA:
Jest najwazniejszym skladnikiem organizmu. Miesnie w 70% skladaja sie z wody. Zapewnia ona odpowiednie nawodnienie organizmu oraz transportuje skladniki odzywcze i oczyszcza organizm z toksyn. Nalezy pic dziennie min. 3l wody (najlepiej niegazowanej).

CO JEŚĆ?
Najlepiej spozywac posilki mniejsze i czesciej. Niech bedzie to ok. 5-6 posilkow w ciagu dnia. Podczas budowania masy miesniowej nalezy jesc duzo, ale nie znaczy to, ze mozna pochlaniac wszystko co znajdzie sie w poblizu. Najlepiej spozywac posilki co 2-3 godziny. Okres niejedzenia nie powinien byc dluzszy niz 4 godziny. Nalezy ograniczac "zle" tluszcze, slodycze i zywnosc przetworzona. Mozna robic sobie tzw. dzien wolny od diety. ja np. robie tak w niedziele, kiedy pozwalam sobie na pizze , lody, ciasto i inne przyjemnosci, jednak w miare rozsadnie.
Nalezy jesc ok. 20-30% bialek, 50-60% weglowodanow oraz ok. 15% tluszczow. jednak chodzi tutaj o kalorie (patrz wyzej) , a nie sklad wagowy !!! Zrodla bialek i weglowodanow przedstawione byly powyzej. Przed treningiem nalezy zjesc duza ilosc weglowodanow zlozonych aby w sposob ciagly zaopatrzyc sie w energie potrzebna do intensywnych cwiczen. najlepiej jesc ok. 1h przed. Bezposrednio po treningu spozywamy duza ilosc weglowodanow (ok. 1g na kg masy) aby uzupelnic straty glikogenu, np. banany, carbo, miod, wafle ryzowe, sok. Wieczorem nalezy unikac juz weglowodanow, a na ostatni posilek przed snem spozyc samo bialko, np. odzywka, chudy twarog, bialka jaj, tunczyk w sosie wlasnym. W jednym posilku starac sie nie spozywac wiecej niz ok. 40g bialka.
Oto przykladowa dieta:
1. Platki owsiane na mleku + chudy twarog.
2. Omlet z bialek (+1-2 zoltka) + pieczywo pelnoziarniste + owoce.
3. Piers z kurczaka + kasza + warzywa.
4. Makaron z chudym serem + owoce.
5. Wolowina + ryz + warzywa.
6. Tunczyk w sosie wlasnym.
Inne skladniki diety:
- rodzynki, orzechy, jogurty, chude szynki, ryby, itd.

PODSUMOWANIE:
Dieta jest niezmiernie wazna aby nastapil wzrost masy miesniowej. Jest taka zasada- "im wiecej sie je tym sie jest wiekszym". Jednak nie oznacza to, ze mamy jesc wszystko, poniewaz po pewnym czasie moze okazac sie, ze zamiast wspaniale uksztaltowanej muskulatury, mamy niezlych rozmiarow kolo ratunkowe . Podstawa sukcesu jest wiec zdrowe i systematyczne jedzenie.



Przykładowa dieta masowa dla osobnika ważącego 70kg.
Założenia:
-2 gramy białka / na 1kg masy ciała
-4,7 gramy wędlowodan / na 1kg masy ciała
-0,75 gramy tłuszczu / na 1kg masy ciała
+ 2-3l wody, owoce i ważywa

7.00 - Śniadanie
-100g płatków owsianych górskich
-300ml mleka 0,5%
-50g twarogu chudego
-10g oliwy z oliwek
87,8gWW, 16gB, 19,2gT

10.00 - Śniadanie II
-80g ryżu brązowego
-50g tuńczyka z puszki
-10g oliwy z oliwek
60gWW, 11gB, 11gT

13.00 - Obiad
-100g kaszy gryczanej
-100 piersi z kurczaka bez skóry
-10g oleju słonecznikowego
69gWW, 19gB, 10gT

14.00 - Trening

15.00 - Posiłek potreningowy
-60g odżywki typu Carbo
-28g białka serwatki (najlepiej hydrolizowany izolat, pozyskiwany na drodze CFM - np. WPI Treca)
56gWW, 28gB

16.15 - Obiad II
-80g ryżu brązowego
-100g twarogu chudego
-10g oleju słonecznikowego
60gWW, 20gB

19.15 - Kolacja
-100g wołowiny (polędwica)
-10g oliwy z oliwek
20gB, 13,5gT

21.45 - Kolacja II
-5 białka jaj
-2 zółtka
30gB

Suma: 333gWW, 144gB, 51gT


autor pufet z k*d.pl.....przepraszam ze nie napisałem tego wczesniej

Nie udzielam pomocy na PW / PM / Priv. Wszelkie pytania proszę pisać na forum, w temacie otrzymasz więcej opinii.


Aaaron
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak mam cwiczyc?
Nic nie szkodzi wielkie dzieki.Ale nie mam tam odpowiedzi na wszystko:(
  • 0

Aaaron
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak mam cwiczyc?
Z tym treningiem o 14 to chyba przesada {SMILIES_PATH}/icon_e_biggrin.gif
Kto by mial czas o tej porze:)
  • 0

EXPERTO

EXPERTO
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 14273 postów
  • Pomógł: 5
  • Lokalizacja:P.O.T.C.O.A.W.M.B.W.
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:- Śliczne Panny.
    - Przyroda.
    - Kulturystyka.
    - Sztuki Walki.
    - Forum.
    - Samochody.
  • Staż [miesiące]:od 2003
  • Wzrost [cm]:188
  • Waga [kg]:100-102

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak mam cwiczyc?

Z tym treningiem o 14 to chyba przesada {SMILIES_PATH}/icon_e_biggrin.gif
Kto by mial czas o tej porze:)

Wiesz zależy dla Kogo, mi np. odpowiada trening o 11.30 jak mam drugą zmianę.

Nie udzielam pomocy na PW / PM / Priv. Wszelkie pytania proszę pisać na forum, w temacie otrzymasz więcej opinii.


ovies
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak mam cwiczyc?
[quote="Aaaron":38kk94b1]Siemka[/quote]
no witaj {SMILIES_PATH}/icon_e_biggrin.gif
[quote]Chcialem sie zapytac jak mam cwiczyc aby nabrac masy miesniowej?[/quote]
W gruncie rzeczy jest to bardzo proste dla ludzi, którzy bardzo łatwo przybierają na wadze natomiast dla ludzi, którzy są z natury chudzi sprawa jest o wiele trudniejsza! Dieta ! Dieta! Dieta! i dużo cierpliwości w jej stosowaniu i ćwiczeniach przyniesie oczekiwane skutki {SMILIES_PATH}/icon_e_wink.gif [/quote]
[quote]Cwicze od roku ale to bylo bardzo nie regularnie:/[/quote]
To jeśli masz zamiar coś osiągnąć to popraw to
[quote]od 3 miesiecy cwicze systematycznie.[/quote]
i tak trzymaj {SMILIES_PATH}/icon_e_smile.gif
[quote]Chce nabrac masy miesniowej bo jak na razie mi to nie idzie.
Rosnie mi tylko sila.[/quote]
Powoli nie od razu Rzym zbudowano a co do siły dziwnym by było gdyby tak nie było {SMILIES_PATH}/icon_e_biggrin.gif
[quote]Lepiej jest robic wiecej powtorzen mniejszymi ciezarami?Czy lepiej wiekszymi mniej?[/quote]
Jeśli chcesz nabrać masy to zdecydowanie chodzi tu o ćwiczenia dużymi cięzarami, którymi robimy bardzo mało powtórzeń
[quote]Do dyspozycji mam laweczke zwykla i skosna,sztangielki,wyciag.[/quote]
To troszkę mało ale od razu (w przypadku nabrania masy) możesz zrezygnować z wyciągu, który Ci się do tego nie przyda!
Masz tylko sztangielki? Żaden gryfik się tam nie znajdzie?
[quote]Jednego dnia cwicze klatka piersiowa na zwyklej: 5 seri po 10,10,8,8,8 powtorzen
Skosna : 5 seri po 10,10,10,8,8
Rozpietki % seri po 10[/quote]
Na masę to zdecydowanie za dużo poza tym przy takim treningu bez drugiej osoby do pomocy nie da rady osiągnąć żadnych efektów!
Ja polecam taki systemik :
ZWYKŁA - 4 serie po 10,8,6 i 4 powtórzenia co serię zwiększając ciężar o jakieś 5-10 kilogramów
SKOŚNA - 4 serie po 10,8,6 i 4 powtórzenia -//- -//- 3-7 kilogramów
ROZPIĘTKI - 3 serie po 10-12 powtórzeń
[quote]potem dzien przerwy[/quote]
bardzo dobrze
[quote]a nastepnie biceps oburacz 5 seri po 8
i biceps sztangielki 5 seri po 10.
triceps 5 seri po 10[/quote]
Zbyt wiele tych powtórzeń!
BICEPS OBURĄCZ - 4 serie po 12,8, 6 i 4 powtórzenia znacznie zwiększając co serie ciężar
SZTANGIELKI - 4 serie po max 8 - 6 powtórzeń
TRICEPSY - nie pomogę bo nie wiem z jakiego ćwiczenia korzystasz ( ale powinny być to 2 ćwiczenia powielające schemat treningowy bicepsów)
Jedna ważna sprawa mianowicie nie ćwicz bicepsów i tricepsów w jednym dniu treningowym przez dłużej niż 3 - 4 tygodnie bo nic z tego nie będzie!
[quote]Doradzcie mi
Jaka diete mam do tego stosowac?
Nalezy stosowac ja codziennie?
Czy tylko w dnie teningowe?
Ciezko stosowac ta sama diete codziennie w pracy i tp.
Z gory dziekuje za pomoc.[/quote]

Co do diety to słuchaj EXPERTO

pozdro
  • 0

pawelkowalenko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wisznice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak mam cwiczyc?
kiedy EXPERTO daje pierwszy posta to nie mam już nic do gadania heheh
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024