Skocz do zawartości


Zdjęcie

List K. Tochei ponownie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
trzeba sobie chyba odposcic - jak nie stcho®ze zapytam Chiba Sensei'a o to... ale wole nie bo jeszcze bic bedzie....
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
pmasz
jak sie zbierzesz na odwage.. juz raz stchorzyles..
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
sensei opowiadal nam raz ze Tohei Sensei to geniusz, niesamoiwity talent ale dla uchideshi jego treningi byly tak nudne ze sie chowali przed nim... hehehehhee
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
zbaczasz z tematu..
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie

dla uchideshi jego treningi byly tak nudne ze sie chowali przed nim... hehehehhee


co?? 8O jak to możliwe? :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie

co?? 8O jak to możliwe? :wink:


To proste - treninigi u K.Tohei'a w Ki aikido to nuda po prostu katastrofalna. Zamiast cwiczyc fizycznie, ci ludzie siadaja w kolo a miejscowy sensei opowiada im rozne kawalki o Ki, o niezginalnej rece, o "unliftable body", sama salata...
A uchideshi, mlode chlopaki, chcieli sie bic, a nie filozofowac :lol:
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie

A uchideshi, mlode chlopaki, chcieli sie bic, a nie filozofowac :lol:


Uchideshi rulezz.... :)

No dobra a jeśli te kawałki o ki (sam w to niewierze) były częścią metodyki treningu...
Co jesli był to element złożonego procesu treningu który był dokładnie ustalony przez K.Tohei'a aby osiągnąć wymierny efekt ... Jego uczniowie chcieli iść na skruty?? 8O
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
Hmm, to moze ja zaryzykuje prawie herezje. A moze to K.Tohei chcial pojsc na skroty? W koncu jemu dojscie do swych umiejetnosci zajelo wiele lat i prawie na pewno nie spedzil tych lat sluchajac referatow... A sam np. chcial przekazac tylko istotne elementy - wtedy byloby znacznie szybciej.
Oczywiscie tylko gdybam, ale po obejrzeniu na razie kilku shihanow z wysokimi stopniami jestem niemal pewien ze wiekszosc z nich ma mierne umiejetnosci pedagogiczne. I na wszelki wypadek nie napisze, ktorzy z nich to sa "wiekszosc" :-)
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie

To proste - treninigi u K.Tohei'a w Ki aikido to nuda po prostu katastrofalna. Zamiast cwiczyc fizycznie, ci ludzie siadaja w kolo a miejscowy sensei opowiada im rozne kawalki o Ki, o niezginalnej rece, o "unliftable body", sama salata...
A uchideshi, mlode chlopaki, chcieli sie bic, a nie filozofowac :lol:


No nie Szczepan, napisz że to nie prawda jest.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
Jesli chodzi o umiejetnosci nauczania to faktycznie Muha masz racje z ta przygniatajaca wiekszoscia.
Inna sprawa to to, ze w owym czasie wylacznie K.Tohei umial cos wytlumaczyc, rozumial troche dlaczego techniki dzialaja tak a nie inaczej.

Aczkolwiek, on byl na poziomie rozwijania "wnetrza" technik, podczas gdy uchideshi fascynowali sie jeszcze zewnetrzna forma technik. Moze stad wyniklo cale nieporozumienie.

Gambit, powiedz co ma byc prawda, a co nie? bo nie zrozumialem.... :roll:
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie

Hmm, to moze ja zaryzykuje prawie herezje. A moze to K.Tohei chcial pojsc na skroty? W koncu jemu dojscie do swych umiejetnosci zajelo wiele lat i prawie na pewno nie spedzil tych lat sluchajac referatow... A sam np. chcial przekazac tylko istotne elementy - wtedy byloby znacznie szybciej.


Ale naprawde zakrawa na herezję bo to uczniom powinno zalezeć na zyskaniu czegoś a nie nauczycielowi na liczbie wyuczonych..
Taka teza burzy całą ideologię i finezję w Aikido.
Poza tym to K.Tohei miał z czego wybierać.. ;) Kolejkami się do niego ustawiano.. Błędem jesgo było to że miał liche wybory w postaci mlodych chlopaków, którzy chcieli sie bic, a nie filozofowac..;)

Oczywiscie tylko gdybam, ale po obejrzeniu na razie kilku shihanow z wysokimi stopniami jestem niemal pewien ze wiekszosc z nich ma mierne umiejetnosci pedagogiczne. I na wszelki wypadek nie napisze, ktorzy z nich to sa "wiekszosc" :-)


A właśnie że mógłbyś napisać :lol:

Chętnie skonfrontowałbym nasze oserwacje.. :)
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie

Jesli chodzi o umiejetnosci nauczania to faktycznie Muha masz racje z ta przygniatajaca wiekszoscia.
Inna sprawa to to, ze w owym czasie wylacznie K.Tohei umial cos wytlumaczyc, rozumial troche dlaczego techniki dzialaja tak a nie inaczej.

Aczkolwiek, on byl na poziomie rozwijania "wnetrza" technik, podczas gdy uchideshi fascynowali sie jeszcze zewnetrzna forma technik. Moze stad wyniklo cale nieporozumienie.

Gambit, powiedz co ma byc prawda, a co nie? bo nie zrozumialem.... :roll:


No z tym wykładem zamiast treningu.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie

No z tym wykładem zamiast treningu.


prawda.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
muha
załóżmy taki scenariusz.. bo listu jak nie bylo tak nie ma. Tohei dostal 10 dan od Dziadka , pewnie nie za to ,ze z nim pil sake. Podejrzewam, ze Tohei osiagnal ten poziom co Dziadek , kto wie - moze wyzyszy - tylko ze na swoj sposob. Reszta nazwijmy to tradycjonalistow go nie zrozumiala i w pewnym sensie wyklęła. Stad braki w archiwum i zmowa milczenia.
wydaje sie pradopodobne.. choc nikt sier nie dowie , jaki poziom osiągnął itd.. w sumie nic nie będzie dla potomnych.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
jak dziadzius zmarl, to uszaty chcial wladzy
i powstal dylemat- kto
Uszaty jako syn
czy Mały jako the best

cos mi sie o uszy obilo ze dziadzio chcial toheja
no to przeciez kishomaru nie mogl pozwolic na takie widzimisie starego ojca, tymbardziej ze ten juz kipnal
wiec oglosil, ze jednak on a nie naly bedzie bosem, a ze byl cienki to se musial argument znalesc
No i znalazl, bo tochei mial sie z w rodzine wzenic, a nie bardzo chcila - moze ueshibowna brzydka byla...
no i go pognali ze zchanbil rodzine, czy cos tam...
portrety posciagali, z ksiag wykreslili i pod grosba zatrucia zabronili o nim mowic

A co z listem - pewnie napisal im ze im wybacza (bo wielki duchem to czlowiek ) to co mu zrobili, opisujac przy tym co mu zrobili i co dziadzio chcial, no i ze wogole to cieniasy w tym aikikaju sa...

A moze bylo inaczej...
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
uhumm.. pewnei tak bylo.. scenariusz na niezly fillm..
taki o pokorze ducha.. , checi wladzy..
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie

To proste - treninigi u K.Tohei'a w Ki aikido to nuda po prostu katastrofalna. Zamiast cwiczyc fizycznie, ci ludzie siadaja w kolo a miejscowy sensei opowiada im rozne kawalki o Ki, o niezginalnej rece, o "unliftable body", sama salata...


Szczepan, byłeś ty na jakimś seminarium Ki Aikido? Z tego co tu piszesz wygląda na to, że ktoś gdzieś Ci powiedział a ty uwierzyłeś.
Ja ćwiczę Ki jakieś 8 lat i wiem że to ma duży sens. Zaczynam wreszcie rozumieć, co jest grane.
to tyle mam do powiedzenia w tej dyskusji.
Silvio
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
Silvio,
Przede wszystkim nie bierz dyskusji tak osobiscie do siebie.

Moje doswiadczenia z Ki Aikido sa takie: cwiczylem(na roznych stazach) z dwoma ludzmi z Ki Aikido, obaj mieli 2 dana. Bylo dokladnie jak pmasz pisal w historii z Marianem, poniewaz nie placili skladek u nas w federacji to im techniki nie dzialaly :wink:
Nie zebym ich blokowal, przeciwnie, chodzilem im mieciutko, co jednak nie przeszkadzalo mi zauwazyc ze chlopaki meli miesnie sztywne jak zelazo a to zle wrozy, bo fachowiec na poziomie jest wyluzowany(nie mylic z luzakiem... :lol: ) ale umie przypakowac zachowujac ten luz.

Druga sprawa byla taka, ze jak im cos nie szlo, to traktowali to jak wyzwanie na pojedynek. Znaczy ze nie byli pewni swoich umiejetnosci i jakby musieli w kolo wszystkim udowadniac ze sa doskonalymi fighterami 8) Jeden to o malo sie na mnie nie rzucil zeby mnie naprawde pobic rotfl
Za to niezwykle chetnie i szeroko opowiadali o ich metodologii treningowej,oraz jaka to ona lepsza od kazdego innego aikido, no moze nie wprost, ale wyraznie dawali do zrozumienia. Stad mam jasny obraz jak to sie tam cwiczy a i widzialem rezultaty po ich wielu latach takowego treningu.

Jak np widziasz jak Gracie opowiada na treningowym video po kolei jakie sa mozliwosci ucieczki z roznych dzwigni czy pozycji a potem mowi to nic nie szkodzi, bo wtedy robimy to i to i tak jest przy kazdym wariancie techniki, widac ze fachura, ma wszystko poukladane i bez emocji i mieciutko wszytko po kolei sie tam mu zazebia.

A jak zesztywnialy i spanikowany gosciu z piana na ustach szarpie sie na wszystkie strony i nieudolnie probuje zalozyc mi cos co w zaden sposob nie przypomina jakiegokolwiek trzymania czy dzwigni tylko dlatego ze uke nie zareagowal tak jak on byl przyzwyczajony, to wybacz, ale jaka moge miec opinie o systemie nauczania ktory go wychowal?

Moja opinia jest taka, ze zadne testy KI czy zawody kto piekniej i harmonijniej pokaze technike, nie polepsza ci zrozumienia jak dziala szkielet i jak reaguje drugi czlowiek (obojetne czy w dojo czy gdzie indziej). Juz nie mowiac o opowiadaniu roznych koncepcji filozoficznych.
To wszystko to jest "przeminelo z wiatrem"

Jedyne co uczy interakcji miedzyludzkiej to uczciwy, ciezki, fizyczny trening. A nie piekne slowa. Techniki musza uzywac skutecznych dzwigni niezaleznie od zachowania atakujacego.
Na tej podstawie mozna dopiero myslec o budowaniu timingu, dynamiki technik i innych bardziej finezyjnych rzeczach.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
kurde chlopaki - macie zero pokory wobec nauczycieli... cholera "dziadek kipnal... uszaty.... ja pierdziele..... mnie by za cos takiego zabili chyba....
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: List K. Tochei ponownie
moze i mniej pokory ale wiecej odwagi niz ty...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024