Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shioda i jego aikido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_yoshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Shioda i jego aikido?
Mam pytanie dotyczące Shiody i jego aikido. Wiadomo , że uczył się on u Dziadka we wczesnym okresie kształtowania aikido. Chciałbym usłyszeć opinie dotyczące tego wczesnego aikido i samego Shiody. Może miał ktoś przyjemność bądż nieprzyjemność ćwiczyć z nim. Interesowałyby mnie również wszelkie linki do filmików z nim.
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?
Hehe my go nazywamy "Pan spięty"
Techniki robi jakby go prad kopal.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?
Nie wiem czy znajdziesz tu (czy tam w Polsce) kogos kto cwiczyl bezposrednio u/z Shioda Sensei, raczej nie. Ja poznalem dwie takie osoby - Nagano Sensei z Monachium i Muguruza Sensei z Girony/Paryza. Pytalem Nagano (bo to moj nauczyciel) co mysli o tych wszystkich technikach jakie robil Shioda (techniki jedna-reka, odbijanie uke od siebie itp) i on powiedzial ze to wszystko wlasnie tak dzialalo...
Muguruzy nie pytalem o Shiode, ale rozmawialismy o jego pobycie w Japonii (5 lat w HD w Tokio, w latach 80tych). Bylo tam wtedy inaczej niz jest teraz, Shioda mial jeden trening dziennie (codziennie) i nigdy nie zdarzylo sie zeby sie chocby spoznil (poza przypadkami wyjazdow). Przychodzil, pokazywal jakas technike i przez godzine chopaki tlukli ja ile wlezie (min. owczesni uchi-dachi jak Inoue, Kimeda itp.) Potem treningi z policjantami i innymi nauczycielami (5 treningow dziennie). Potem sprzatanie dojo itd. Schodzil caly dzien.
Mnie osobiscie filmy ze Shioda daly do myslenia: albo to wszystko jest max podkladowka albo jest to mistrz na miare Dziadka. Nie wiem, teraz nikt tego nie sprawdzi. No i jak zwykle beda dwie grupy ludzi
- ci co wierza, lub raczej ci co mowia ze to tak jest jak na filmach (z regoly uczniowie, bo to oni cwiczyli ze Shioda i wiedza co i jak), ale oczywiscie istnieje prawdopodobienstwo ubarwiania faktow
- inni, twierdzacy cos przeciwnego (wiekszasc, wywadzaca sie glownie z Aikikai, niestety wiekszasc i tutaj), ktorzy po obejrzeniu paru filmow, moze pokazow (moza nawet na zywo) powiedza ze to uke wiecej pracowali niz Shioda,
Ciezko bedzie cos napisac teraz. Na pewno Shioda byl nieprzecietny, stworzyl swoj wlasny system Aikido, zupelnie kompletny, no w sumie niezupelnie - brak kijow, dla niektorych za bardzo skomplikowany, za bardzo kwadratowy, malo dynamiczny itp. Ale to tylko podstawy, na ktore Shioda zwracal wielka uwage. Praktycznie w kazdej jego wypowiedzi jest cos o tym jak to trzeba na kazdym trningu cwiczyc podstawy (kamae, tenkany, pady itp) niezaleznie od stopnia. Na te podstawy zwracal wielka uwege, moze wlsnie to jest odbicie tego wczesnego aikido :?: Na wyzszym poziomie ruch jednak jest max plynny, nie mysli sie o szczegolach, po prostu sie to wszystko razem robi. Nie wiem jak cwiczyl Dziadek gdy przyszedl Shioda, ale w tym okresie jego dojo bylo nazywane "piekielnym dojo" czy jakos tak za wzgledu na max ciezkie treningi. To w YIAF zostalo na pewno, treningi w wiekszasci sa ciezkie. Kursy w Hombu organizowane co rok dla kazdego chetnego (no prawie) nie naleza do lekkich.
Co do szczegolow technicznych obecnego Yoshinkanu a aiki Dziadka z tego okresu kiedy cwiczyl Shioda to tez nie wiem, ale prawdopodobnie wiele rzeczy Shioda sam zmienil, dodal, ujal... tworzac 'ciut' odmienny styl. No ale dalej to aikido...

co do klipow:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?
Na razie o tym niezmiernie krotko: Aikido Shiody sensei a dzisiejszy Yoshinkan to dwie rozne rzeczy, Metodologie treningow wymyslili jego najstarsi uczniowie zeby sobie radzic z grupami poczatkujacych ludzi(policjantow) w typowej liczbie 200 osob na zwyklym treningu.
Sam Shioda nauczal w kompletnie inny sposob. Zero kata.

Co do samego Shiody to mam wrazenie ze byl niezlym okrutnikiem. Podczas wojny sluzyl w formacji bedacej odpowiednikiem SS. BYl wyslany z misja do Chin wiec mozna sie domyslac co tam oni wyczyniali.

Na tatami nie byl lepszy. Pewnego razu podczas pokazu przebil bokenem brzuch jednego z atakujacych i uszkodzil mu watrobe. Cud ze gosciu wyszedl z tego i cwiczy do dzisiaj. Mam wrazenie ze jego uke panicznie sie go bali, bo stosowal mnostwo niezwykle perfidnych rzeczy bez litosci(np uderzenia w krtan) .
Przy tym wszystkim jednak niezwykle podziwiam jego aikido, bo byl kurdupel i chudy w uszach, a atakujacy to byli niezle byki.

Szczepan grajacy dzisiaj role diabla :twisted:
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?
to Sczczepan: widziales Shiode na zywca?
  • 0

budo_yoshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?
Dzięki za odpowiedzi. Czy ktoś wie gdzie są jakieś filmiki z technikami Shiody?
  • 0

budo_pio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

Dzięki za odpowiedzi. Czy ktoś wie gdzie są jakieś filmiki z technikami Shiody?

Na naszym ftp.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

to Sczczepan: widziales Shiode na zywca?


Oczywiscie, a myslisz ze wypowiadalby sie tak autorytatywnie gdyby go nie widzial i nie cwiczyl z nim
(tylko nie wiadomo kto z kim on z shioda czy shioda z nim....)
:)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

to Sczczepan: widziales Shiode na zywca?


Niestety nie. Chyba nigdy nie wyjezdzal z Japonii, zeby prowadzic staze. Przynajmniej ja o tym nie slyszalem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

Oczywiscie, a myslisz ze wypowiadalby sie tak autorytatywnie gdyby go nie widzial i nie cwiczyl z nim
(tylko nie wiadomo kto z kim on z shioda czy shioda z nim....)
:)


No tu podjales ryzyko, nie?
Nie musze cwiczyc z kims zeby znac jego historie zycia? Za to uczniowie Shiody sami w artykulach sie wypowiadaja jak stworzyli system nauczania.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

Niestety nie. Chyba nigdy nie wyjezdzal z Japonii, zeby prowadzic staze. Przynajmniej ja o tym nie slyszalem.


w swietle pozniejszej wypowiedzi o 'historii zycia' to sie slabo pzykladales - Shioda bywal w Europie na 100 % Widzialem kasete z jakiejs imprezki w Niemczech, gdzie byl honorowym gosciem i nawet tanczyl do ich niemieckich szlagierow :)
Bylo tam z 150 luda i moze zaswiadczyc :)
  • 0

budo_yoshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?
Ikyo- ręce prawie proste przy jego wykonywaniu, a tu w książce Shiody Dynamiczne aikido ręka, która przechwytuje lokieć zgięta. Próbowalem i można tak dzialac przymocnym ruchu bioder. Ale mam problem przy kontroli uke , który ( naturalnie postępując) albo się podnosi (siacz) albo robi koziolka , albo przewrucony gdy jest na boku zdąży mnie ściągnąć do parteru. Wiem , że : pozycja , taiming, precyzja. Ale potrafię się wykręcić gdy ktoś robi mi ikyo " prawidlowo".
Ćwiczylem rok daito ryu, gdzie można bylo kontrolować uke po solidnym atemi na żebra, ale wydatek energetyczny potrzebny do tej techniki byl zbyt duzy. A wiem , ze ikyo dziadkowe dziala bo czasami jest trach 8O i pozamiatane.
Mam prosbe o ustosunkowanie się do - reka prosta?, zgięta?, reka uke zgięta czy jak najszybciej prostować? Jest to podstawowa technika a ja z nią kuleję proszę o pomoc ( a jutro przećwiczę)
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

Ikyo


:?: :?: :?:
co ty sie uczysz Aikido z ksiazek
:?: :?: :?:

to mozesz od razu isc na piwo...
nie nauczysz sie korespondencyjnie, taka prawda...
A co do ikkajo:
zalezy od ataku, pewno piszeszo shomen-uchi, tak wiec - kontrola lokcia uke (po cieciu) jest na prostych rekach (to co robi Shioda to inna sprawa, Shioda to Shioda, nie ten poziom...), z biodra idziesz do przodu i w dol i lekko w lewo na koncu (przyjalem wyjsciowe migi) obnizajac pozycje mocno, kontrola lokcia jest natychmiastowa, dlaej lekki ruch w prawo (ciut ciut biodrem, na prostych rekach, no moze tegatanach raczej) co powoduje wytracenie uke w prawo... dalej tradycyjnie
przy innych atakach np. katate reka kontrolujaca lokiec pracuje jak hiriki (taki slang yoshinkanowski :) ) czyli jest zgieta...
Facet, ciezko jest opisac jak masz to robic, w ostatnim Tatami jest to opisane, ze zdjeciami (i niestety bledami w texcie). A najlepiej to jedz do jakiego dojo. Najblizej z Wro masz Gliwice.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?


Oczywiscie, a myslisz ze wypowiadalby sie tak autorytatywnie gdyby go nie widzial i nie cwiczyl z nim
(tylko nie wiadomo kto z kim on z shioda czy shioda z nim....)
:)


No tu podjales ryzyko, nie?
Nie musze cwiczyc z kims zeby znac jego historie zycia? Za to uczniowie Shiody sami w artykulach sie wypowiadaja jak stworzyli system nauczania.


Szczepciu jakie ryzyko :)
Czytaj tzw emotionki czy jak tam to si nazywa a na koncu mojej pisaniny bylo jak wol ":)"

Nie umniejszam, ani nie podwazam Twojego autorytetu skarbnicy wiedzy teoretycznej na temat aikido, wrecz przeciwnie.
  • 0

budo_yoshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?
_LM_ napisal:

co ty sie uczysz Aikido z ksiazek?

Moja odpowiedź brzmi- nie. Książki czasami potrafią zwrócić mi uwagę na jakiś szczegól, staram się przeanalizować i przećwiczyć jakiś ruch, który podpatrze na zdjęciu , filmiku, seminarium. Nie chcę się ograniczać do jednego sposobu wykonywania techniki. Dzięki za podpowiedź z Gliwicami, jak będę na górnym śląsku to ich odwiedzę. Podsumowując książki jako dodatek są ok.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

w swietle pozniejszej wypowiedzi o 'historii zycia' to sie slabo pzykladales - Shioda bywal w Europie na 100 % Widzialem kasete z jakiejs imprezki w Niemczech, gdzie byl honorowym gosciem i nawet tanczyl do ich niemieckich szlagierow :)
Bylo tam z 150 luda i moze zaswiadczyc :)


Powiedzmy ze zyciorys Shiody nie jest moim najmocniejszym punktem :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

Mam prosbe o ustosunkowanie się do - reka prosta?, zgięta?, reka uke zgięta czy jak najszybciej prostować? Jest to podstawowa technika a ja z nią kuleję proszę o pomoc ( a jutro przećwiczę)


Forma rak tori jest taka sama jak przy trzymniu bokena. No tak, ale jeszcze trzeba umiec trzymac boken.........no wiec powiedzmy ze forma rak jest jak tegatana. Czyli ani nie zgieta ani nie prosta :wink:
Najwazniesza jest kontrola centrum uke POPRZEZ jego lokiec.
Reke uke skreca sie wokol jej osi skrecajac jego lokiec i pomagajac skrecaniem jego nadgarstka, tak, aby zalozyc dzwignie na nadgarstek(to zalezy od wersji) na lokiec i na bark. Reka uke nie musi byc prosta, wazne zeby wytworzyc w niej napiecie, zeby ja "usztywnic". Wtedy latwo uzyc to napiecie do przekazania wlasnej mocy do jego centrum aby go wytracic z rownowagi. Jesli uke trzyma rownowage, ikkyo jest niemozliwe do wykonania.

Ostatnio zaczal przychodzic na moje treningi jakis boxer. Bardzo grzeczny, ale ikkyo z shomenuchi niezmiernie trudno zalozyc bo duzo silniejszy ode mnie i nie moge mu lokcia przekrecic(zgina go lekko i mocno usztywnia).
Oczywiscie moge wykorzystac usztywnianie i leci na pysk, ale ikkyo jest niezmieeeeernie koslawe. Istnieje stara niezawodna metoda wejscia wlasnym lokciem(a wlasciwie przedramieniem blisko lokcia) na jego lokiec, ale to dla mnie zbyt "chamskie" postanowilem cwiczyc aikido w sposob grzeczny, jak ostanio przy piwie, jeden z poczatkujacych powiedzial mi ze ludzie mnie unikaja na treningach bo sie mnie boja. Smutno mi sie zrobilo i postanowilem sie zmienic :)
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

Moja odpowiedź brzmi- nie.


uffff :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?

Szczepciu jakie ryzyko :)
Czytaj tzw emotionki czy jak tam to si nazywa a na koncu mojej pisaniny bylo jak wol ":)"

Nie umniejszam, ani nie podwazam Twojego autorytetu skarbnicy wiedzy teoretycznej na temat aikido, wrecz przeciwnie.


Chodzilo mi o ryzyko, ze moze naprawde cwiczylem osobiscie z Shioda :wink:
  • 0

budo_yoshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Shioda i jego aikido?
Dzięki za odpowiedź Szczepan. Poćwiczę ikkajo z niesfornymi próbując tego i owego od was zasłyszanego i podziele się wrażeniami. :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024