Skocz do zawartości


Zdjęcie

Izometryczny trening mięśni???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_misiek.green
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Bemowo

Napisano Ponad rok temu

Izometryczny trening mięśni???
szukam informacji na temat izometrycznego treningu mięśni...
Będę wdzięczny za wszelkie informacje, linki i opisy własnych doświadczeń z tą metodą...
Z góry dziękuję.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???

Rozciąganie izometryczne:

Rozciąganie izometryczne polega ( ogólnie rzecz biorąc ) na tym, iż rozciągamy mięsień statycznie, a w momencie maksymalnego rozciągnięcia mocno go napinamy nie poruszając kończyną. To powoduje, że mięsień kurcząc się przeciwstawia się rozciągnięciu. W ten sposób uelastycznia się głównie tkanka łączna, czyli miejsca gdzie mięsień jest "przymocowany" do stawów. Ten rodzaj ćwiczenia jest uznawany za jeden z dwóch najskuteczniejszych, ale też jest najbardziej obciążający - musisz mieć silne mięśnie aby do niego przystąpić, inaczej można łatwo nabawić się kontuzji. Niezbędny jest tu dodatkowy trening z ciężarami na nogi, najlepiej wykonywany w dniu gdy wykonujemy rozciąganie izometryczne ( ono również jest w pewnym sensie ćwiczeniem siłowym ).

Ważne:
- ćwiczenia izometryczne wykonujemy tylko 2 - 4 razy w tygodniu, po treningu ( nigdy same )
- podczas danego treningu używamy rozciągania izometrycznego tylko dla jednej lub dwóch grup mięśniowych ( np. ścięgien podkolanowych i czworogłowych uda ). Większa ilość spowoduje zbytnie przemęczenie mięśni.

Wykonanie:
ustawiamy kończynę w pozycji startowej ( np. opieramy wyprostowaną nogę o parapet / drabinkę ) po czym napinamy rozciągany mięsień na 5 - 6 sekund, stopniowo zwiększając napięcie. Po zwolnieniu napięcia, natychmiast zwiększamy nieco rozciągnięcie ( np. pochylamy się bardziej do przodu, przyciągamy nogę bardziej do siebie ) i znów napinamy mięsień na 5 - 6 s. Po rozlużnieniu ponownie zwiększamy rozciągnięcie itd., aż osiągniemy nasze maksimum. Ostatnie napięcie trzymamy 20 - 30 sekund po czym rozlużniamy mięsień. Takich serii można wykonać 3 do 5 ( z przerwami minutowymi ), zależnie od wielkości mięśnia i jego wytrzymałości. Początkujący powinni zaczynać od napięć niezbyt mocnych, trwających 2 - 3 sekundy.

UWAGA: jeśli po ćwiczeniach izometrycznych na następny dzień ma się obolałe mięśnie to znaczy, że zbyt mocno się je napinało. Należy zmniejszyć siłę. Jeśli mięśnie wciąż bolą, oznacza to iż są one za słabe do tego rodzaju ćwiczeń. Wtedy pozostaje wzmocnić je na siłowni i po kilku tygodniach ponowić próbę.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  • 0

budo_pietrass
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
Taki trening za dużych efektów nie daje.
TYLKO trening izotoniczny(tradycyjny) :wink:
  • 0

budo_misiek.green
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Bemowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
Odp:
-Charly- ten teks już czytałem ale dotyczy on izometrycznego rozciągania a nie treningu mięsni
-Pietrass-myślę że kulturyści którzy ćwiczą w ten sposób rzeźbę jak i pan Samdow* mieliby inne zdanie na ten temat

czekam na większą ilość informacji :wink:

*Samdow-przedwojenny "siłacz" słynął z tego że robił "stójki" na kciukach i obnosił po arenie dwie osoby z publiczności (po jednej na każdą rękę), metoda jaką stosował polegała na izometrycznej pracy mięśni.

P.S. mam nadzieje że nie byłem niegrzeczny
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
Ten tekst juz umiescilem w linkach o rozciaganiu, pewnie tam widziales :)
Ale slyszalem tylko o rozciaganiu izometrycznym (dlatego to wpisalem) i nie mam pojecia jak wyglada izometryczny trening miesni :?
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
dobre cwiczenie na rownomierny rozwoj miesni:
stajemy w rozkroku rownym podwojnej szerokosci barkow. Palce stop skierowane do wewnatrz. Kolana lekko ugiete, biodra wypychamy w przod, tak zeby napiac WSZYSTKO od pasa w dol. Następnie rece ustawiamy tak jakbysmy chcieli pchnac szafe. :)
Teraz najwazniejsze: napinajac najpierw przedramiona, potem barki, klatke piersiowa i miesnie brzucha wypychamy dlonie wprzod (tak jakbysmy chcieli przesunac szafe). Kiedy sa juz wwyprostowane w lokciach. Rozluzniamy miesnie w odrotnej kolejnosci niz napinalismy (tzn zaczynamy od brzucha a konczymy na przedramionach) jednoczesnie cofajac dlonie. Gwarantuje ze przy dobrym wykonaniu po kilku razach ma sie dosc. :twisted:
  • 0

budo_pietrass
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???

-Pietrass-myślę że kulturyści którzy ćwiczą w ten sposób rzeźbę jak i pan Samdow* mieliby inne zdanie na ten temat

czekam na większą ilość informacji :wink: ytałem ale dotyczy on izometrycznego [u]rozciągania[/

*Samdow-przedwojenny "siłacz" słynął z tego że robił "stójki" na kciukach i obnosił po arenie dwie osoby z publiczności (po jednej na każdą rękę), metoda jaką stosował polegała na izometrycznej pracy mięśni.

P.S. mam nadzieje że nie byłem niegrzeczny

No ale jednak chyba nawet Ci najbardziej przekonani do tego treningu stosują go jako dodatek.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
Doskonałe ćwiczenia izometryczne to: pchanie ściany tyłem i przodem, rozpychanie framugi drzwi na boki w różnych ułożeniach ciała, podnoszenie górnego brzegu framugi drzwi, etc. Nie polecam osobom bardzo silnym, żeby jednak nie pozostawić rodziny bez dachu nad głową jak wam się tą ścianę jednak uda przepchnąć :)
  • 0

budo_soren
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
odkupuję :D
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
zainteresował mnie trening izometryczny, przeczytałem, obejrzałem i.. nie wiele rozumiem
Chodzi o to jakie ćwiczenia mógłbym wykonywaćw ten sposób? Problem w tym, ze ćwicząc w danej pozycji izometrycznie, jak Ross na zdjęciach, nie wykonujęakby pełnego ćwiczenia bo pozycja jaką przybieram (np ćwiczac barki) to tylko wstępna faza ruchu. Czy coś takiego jest dobre?
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
Wykonuj spięcia w 3 różnych punktach pełnego zakresu ruchu. Mnie wspomogło choćby do wyciskania żołnierskiego.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
soren mnie wyprzedzil :P

pomaga, wlasnie w tej fazie ruchu. i o to chodzi.
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
O ile dobrze pamiętam to część kulturystów jako trening izometryczny traktuje "napinanie" i doskonalenie się w pozach kulturystycznych. Im się to opłaca- raz, że prawidłowe przybieranie pozycji i owo napinanie się do łatwych nie należy, dwa, że zawsze jest to pewien wysiłek dla mięśni, które wykonują inną pracę niż podczas standardowych ćwiczeń.

Poza w/w formą izometryczną jest jeszcze mnóstwo innych form tego rodzaju ćwiczeń.

Ja szczerze mówiąć nigdy nie przywiązywałem do tego większej wagi i ogólnie polecam to traktować to jako lekki, niezobowiązujący dodatek. O wiele bardziej pasuje mi trening z ciężarem + plyometryka.

PZDR
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
3-5 sekund utrzymywac napiecie nalezy;) w ksiazce nevergymless rossa jest poswiecony temu dzial :)
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Izometryczny trening mięśni???
Z tego co ja czytałem, zasada "3-5 sekund" nie musi obowiązywać :wink: Ważne jest właśnie napięcie mięśni, dłuższe niż przy standardowych ruchach.

Pamiętam, że czytałem kiedyś artykuł o wioślarzach (chyba polskich) i szczycili się oni, że robili "krzesełko" (przybierasz postawę jakbyś siedział na krześle - oczywiście krzesła nie ma a Ty możesz opierać się plecami o ścianę) przez kilkadziesiąt minut. To też podchodzi pod izo. Chyba, że się mylę - jak tak to poprawcie :wink:

PZDR
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024