Skocz do zawartości


Zdjęcie

aikido a chrzescijanstwo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
Hmm,

No wiec tak:
1. Ktos sie moze przejac - jesli sie dowie, jakie jest stanowisko Kosciola. Wolnosc nie polega na tym, aby sie nie przejmowac, ale aby miec wybor pomiedzy przejmowaniem sie lub nie. A w tym celu przyda sie wiedza.

2. Wiedzac wiecej o tym, co Kosciol mowi mozna sie przygotowac na ew. dyskusje na taki temat. Mozna Kosciol lubic lub nie, uznawac jego wladze lub nie, ale nie mozna ignorowac jego istnienia.

3. Jestem ciekawy _czy_ wogole takie zapisy istnieja, czy tylko powstaly w umyslach fanatykow walczacych za wszelka cene ze wszystkim, co im nie po drodze. Jesli tak by sie okazalo (czyli ze Kosciol sie nie wypowiedzial) - to patrz punkt 2.

4. Wogole kazda wiedza moze sie kiedys okazac przydatna...
  • 0

budo_mariuszm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
Krzak czy michalutek, bo to chiba to samo!![/quote]


rotfl rotfl rotfl rotfl rotfl rotfl
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
z tym fanatyzmem katolickim to może być różnie- znam księży ćwiczących karate i nikomu z ich otoczenia to nie przeszkadza.


z drugiej strony jest pisemko katolickie Fronda,gdzie na sztukach walki, a szczególnie na aikido i jego filozofii nie pozostawia się suchej nitki.

Jestem ewangelikiem i nigdy nie czułem się nielojalny wobec Boga przez to że ćwiczę sztuki wali.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
aja znam proboszcza co zwolnil wikarego , bo uslyszal jak sie do niego zwracali per sempaj.. moze to nie jeste oficjalne stanowisko Kosciola.. ale tak tez sie potrafia zachowac.
  • 0

budo_kunichiro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
U mnie w sekcji trenuje ksiądz...ma trzecie kyu.
Kiedyś widziałe w TV program o zakonnicy trenującej Karate.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
tylko trzecie ? a co u was robi ? spowiednikiem jest ? taki kapelan polowy ?
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
u mnie na karate jeden z księży ma 1 dana, ale znam innych co też mają jakieś stopnie i nie ma z tego powodu problemów.

tylko trzecie ? a co u was robi ? spowiednikiem jest ? taki kapelan polowy ?



przestań się czepiać, może i jest spowiednikiem poklon
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
uhmm.. nie bede.. obiecuje..




kolarze do kol, rolnicy do kol, ksieza na ksiezyc.
  • 0

budo_kunichiro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo

Cześć,

Sporo tu narzekania na fanatyzm i wyrażania własnej opinii. I w sumie do tego jest forum. Ale czy ktoś zna konkretne fakty? Czy jest jakieś oficjalne stanowisko Kościoła Rzymskokatolickiego, albo któregokolwiek innego na temat właśnie sztuk walki? Mi też coś tam się obiło o uszy, ale konkretów nie znam. Ulegać presji nie trzeba, ale miotać się jak ryba w sieci na sam dźwięk słowa "religia" też nie warto. Zatem - jeśli ktoś coś wie, niech się dzieli!



To co ja wiem to to, że "DO" to znaczy "droga"... A w kościele katolickim droga jest jedna - przez Chrystusa. Staram sie byc obiektywny, nie wartościuje... bo i nie o to chodzi. To nie sa tematy, według mnie, na forum...
  • 0

budo_xhris
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw sie klania :o)

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo

U mnie w sekcji trenuje ksiądz...ma trzecie kyu.
.



Hie hie...ale ten ksiadz to Jezuita (moj dobry znajomy :D ) wiec jak ktos juz wspomnial ma inne podejscie (zdrowsze???) do rzeczy :) ...Teraz probuje niemieckiego AIKIDO ale cos tam z poziomem kiepsko stoja 8)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
W pewnym seminarium duchownym wynajmują salkę combatowcom. Nie mam pojęcia czy z niewiedzy, bo raczej porównując wzajemne koncepcje to stoją one na przeciwnych biegunach, czy z ... czystej komercji :?:

Co do aikido to sam O`S powtarzał, że jest ono ponadreligijne, natomiast OMO mające wpływ na rozwój duchowy aikido, również czerpało z chrześcijaństwa i z pewnością humanitaryzm aikido nie jest sprzeczny z jego ideą, a moim skromnym zdaniem wręcz przeciwnie dokładnie się one pokrywają.
  • 0

budo_yoshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
Zwykła zabawa w łapanie "klienta".
Bez sensu są rozmaowy typu ta wiara ok ta be , ta sztuka walki ok, ta be .
Tak jak we wcześniejszych postach, przychylam się do opinii, że aikido ze swoją filozofią jest jak najbardziej stosowne dla ludzi głęboko wierzących, wrażliwych, nastawionych pokojowo do bliżniego swego.
Ale może się zdarzyć, że chrześcijanin będzie ćwiczył combat całe życie i nigdy nikomu krzywdy nie zrobi.

Jeżeli ktoś miłuje pokuj, to sztuki walki nie sprowadzą go na złą drogę, a jeśli sprowadzą to problem tkwi gdzie indziej.

Ja jestem osobą bardzo spokojną, ćwiczę aikido i elementy z z innych sztuk walki. Nie mogę powiedzieć , że agresja we mnie narosła. Wręcz przeciwnie- mieszkam na śródmieściu i spokojem :roll: odpycham agresorów :evil:

Dlatego wszystkim wierzącym bardziej lub mniej, ćwiczącym MA domo arigato. Amen
  • 0

budo_ren_hoek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrc

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
ja jestem Dyskordianinem :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
Zadałem to nasze pytanko na jednym z chrześcjańskich/ katolickich portali i poniżej odpowiedź. Dla mnie sprawa jest jasna - doktrynalnych przeciwskazań nie ma :D Jest kwestia intencji, tego czego sie szuka w SW

Przyznam się, że nie znalazłem w dostępnych dla mnie oficjalnych dokumentach Kościoła jakiejś wzmianki na temat niezgodności wschodnich sztuk walki
z doktryną Kościoła Katolickiego. Maślę,że należy tutaj rozważyć kilka spraw:
1. Jaki jest cel uczenia się tych walk wschodu. Jeżeli miałoby to służyć przemocy, dominacji nad drugim, bo wiemy, że są to olbrzymie
możliwości ludzkiego organizmu, to w takim wypadku jest to moralnie niedozwolone.
2. Jeżeli miałoby to służyć do osobistej obrony, bądź obrony innych, słabszych osób, to myślę,że nie ma tu nic złego.
3. Jeżeli jest to traktowane jako rodzaj sportu, to też nie ma w tym nic złego.
4. Jeżeli nawet ta praktyka walk wschodnich miałaby być połączona ze wschodnimi technikami medytacji, a poprzez to dawałaby
nam jakiś konfort psychiczny, odprężenie, czy nawet pomagała w medytowaniu Jezusa Chrystusa, to też nie widzę tu nic złego.
5. Jeżeli jednak takie wschodnie walki i wchodzenie w medytacje jogi itp. prowadziłaby do osłabienia naszej wiary, do wątpliwości,
do rozbicia wewnętrznego, to warto tu się poważnie zastanowić.
Generalnie, jeżeli służy to rozwojowi naszej osobowości, naszego ducha i dojrzewaniu w etyce i moralności oraz wierze- to tak.
Jeżeli przynosi jakieś uboczne nawet ujemne i niebezpieczne skutki dla nas i dla drugich- to nie.
A na marginesie podsyłam pewien ciekawy artykuł. Myślę, że on też wyjaśni wiele wątpliwości.
ks. Wiesław Baniak sdc

  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
Marylin M

to o czym mówisz ma miejsce w szczecińskim seminarium duchownym, gdzie ksiądz ekonom to bardzo praktyczny człowiek, wynajmujący combatowcom salę dwa razy w tygodniu. my jako grupa karate ćwiczymy w pozostałe dni tygodnia w tymże seminarium i nikomu to nie przeszkadza, ćwiczą u nas księża itp...
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
3mam kciuki, zeby bylo wiecej takich ksiezy 8)
Jakby duza rzesza ksiezy podchodzila do tego problemu w sposob bardziej racjonalny........to zapewne zmienily by sie poglady wierzacych :wink:
Jednak to wymagalo by wiekszego czasu i napewno trzeba by bylo wytlumaczyc w Kosciele na mszy w jakim celu trenuje sie SW......
Duzo ludzi nie ma zielonego pojecia o SW.......ale spora rzesza z nich przychodzi do Kosciola :D Jakby sie ksieza sprezyli i uswiadomili ludziom po kazaniu, ze trenowanie SW nie jest grzechem to by bylo napewno ciut lepiej, niz teraz jest :D
Pozdrawiam
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
jasne i do tego audycja w Radiu Maryja.. uswiadamiajaca stare baby ( najwiekszy target o.Rydzyka) ,ze SA sa cacy..
A potem sie okaze ,ze o.Rydzyk sam ma 28 dana w kazdej sztuce walki.
Z kosciolem zawsze jest tak ze jak im sie zaplaci to bedzie cacy , a jak sie nei zapalci to obciaza anatema, i napuszcza swoich sluchaczy ( sluchaczki) na niewiernago ( tego co nie zaplacil).

W sumie to sa dwa problemy . SW a wiara ( chrzecijanstwo) i SW a Kosciol . I tak na to trzeba patrzec.


ps.
Chrystus umarl ale paru facetow w czerni nadal pilnuje interesu ( napis na murze)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo
aiki, w sumie masz rację i myslę żę twoje stwierdzenie faktu zakończy dyskusję :?
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: aikido a chrzescijanstwo

aiki, w sumie masz rację i myslę żę twoje stwierdzenie faktu zakończy dyskusję :?


a juz chcialem cos nabazgrac... no ale jak szlus to szlus :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024