Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy sie zgodzicie ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Czy sie zgodzicie ...
Czy sie zgodzicie zastosowac to do noza - te zasady ?

1. Dobrym momentem do ataku jest wykonywanie go po fincie albo w ramach kontrataku. Walczac z kims o rownych umiejetnosciach wykorzystujemy, ze zmuszony jest w momencie swojego ataku bardziej sie odslonic. Tymczasem atakujac go pozostajemy w pozycji z garda, czekajac na otwarcie w obronie oponenta. Idea kontrataku jest unikniecie ciosu i jednoczesne uderzenie przeciwnika w momencie zachwiania rownowagi i ostabionej obrony.

2. Udany atak nastepuje w trakcie akcji przeciwnika (patrz wyzej) albo w momencie gdy zbyt dlugo trwa on w bezruchu.

3. Atak powinien miec najprostsza forme. Im bardziej skomplikowany tym mniejsze szanse panowanie nad jego realizacja.

4. Atak zlozony to dobra bron przeciwko przeciwnikowi, ktory dorownuje nam szybkoscia i umiejetnosciami oraz posiada dobre wyczucie dystansu. Opiera sie on na akcji przygotowawczej i obejmuje finte, puste uderzenia itp Atak taki zalezy od koordynacji, sposobnosci i wybadania reakcji przeciwnika. Musi on bezposrednio poprzedzac przeprowadzenie ataku.

5. Prosty atak z jedna finta albo jedna akcja wstepna maja wieksze szanse powodzenia, jesli sa wyprowadzone gdy przeciwnik sposobi sie dopiero do dzialania, szczegolnie gdy robi krok w przod ( wtedy on wchodzi w nasz atak a nie my w jego ).

6. Powinno sie atakowac z determinacja ale nie brawurowo.

7. Doskonaly atak to poloczenie strategii, szybkosci, koordynacji, podstepu i wnikliwego osadu sytuacji.

Sam tekst jest zebranymi radami pewnego goscia od SW ale nie powiem jakiego - nie ma to znaczenia (nie mial on wiele wspolnego z sama walka nozem) . Nie jest on moj w kazdym razie ja tylko go przebralem i zadalem to pytanie ?
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sie zgodzicie ...
Aha - pamietamy, ze mowimy to glownie o szermierce nozem - nie walce ulicznej.
Wg mnie wiekszosc tego zgadza sie.
  • 0

budo_cromtang
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sie zgodzicie ...
Całkiem, całkiem tylko ile trzeba czasu żeby tego typu zachowanie było instynktowne, a nie porzedzone rozważaniem, która zasadę w danym momencie wykorzystać :)
Trudno to sobie wyobrazić, jak dla takiego laika jak ja to najlepszym sposobem obrony jest ucieczka :multi:, a dopiero gdy jest to z różnych względów niemożliwe przystępuję do ataku :balisong2:
Oczywiście zawsze i wszędzie staram się wogóle unikać tak krytycznych sytuacji jak stanięcie twarzą w twarz z kimś kto mogłby w jakikolwiek sposób mi zagrozić, dlatego ważną rzeczą jest zwracanie uwagi na to co dzieje się wokół mnie :turn-l: i poprostu unikanie kłopotów :) :)
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sie zgodzicie ...

Całkiem, całkiem tylko ile trzeba czasu żeby tego typu zachowanie było instynktowne, a nie porzedzone rozważaniem, która zasadę w danym momencie wykorzystać

A co ty bys chcial cokolwiek bez treningu ?

A moze ktos, kto jakos ma stycznosc ze sparingami na noze ? Po prostu jestem ciekawy...
  • 0

budo_maverick
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sie zgodzicie ...
pkt 3 i 4 wg mnie się wykluczaja, pkt 7 zas jest doskonały i faktycznie trudno się tez z nim nie zgodzić, tak jak pkt 8 - doskonałym atakiem jest ten, który da nam zamierzony cel; pkt 9. należy pamiętać, ze na ziemi istnieje grawitacja i wziąć ją pod uwagę podczas ruchu do przeciwnika, oraz pkt 10 - ciąć zawsze tą ostrą stroną noża i chwytać za rękojeść, nigdy za ostrze, gdyż to utrufdni nam walkę....

A poważnie: co skłoniło Ciebie, żeby aż tak w to wnikać? To tylko ogólniki, ktore łatweo opisać, ale cholernie trudno wykonać. Bruce Lee mawiał, że kopnięcie jest poprawne, jeśli przeciwnik je odczuje, a nie zauważy. Jak uważasz, zgadzasz się z tym?

Kuba Wojewódzki powiedział, ze drzewa umierają stojąc, a piosenka umarła leżąc. Ja myślę, ze to prawie prawda, co Ty na to?
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sie zgodzicie ...
A ja, ze to Bruce Lee wlasnie napisal to co ja zacytowalem. I nie sa to ogolniki trudne do wykonania a wlasciwie jedyne jakie mozna powiedziec na temat walki nozem wogole bez wglebianie sie w nieciagnace sposoby podejscia.
Pkt 3 i 4 wcale sie nei wykluczaja gdyz mowia o dwoch odmiennych przeciwnikach.

Zastanawia mnie po co napisales te bezsensowne pkt 9 i 10 ? Tak bo nie bylo co do powiedzenia ?

Po co w to wnikam ? Bo to lubie. Uwazam, ze BL zapisal kilka zasad, ktore mozna nawet przeniesc na grunt wlasnie walki nozem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024