Skocz do zawartości


Zdjęcie

Naostrzył ktoś finkę harcerską ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Naostrzył ktoś finkę harcerską ?
Dla pewnego pokolenia, był to pierwszy nóż, z którym paradowało się dumnie po lasach. Tępy, że hej i chyba niemożliwy do naostrzenia.
Ja zmieniłem kształt ostrza na szlifierce i jakoś cieła linki namiotowe i chleb, ale dalej byle scyzoryk przewyższał finkę ze składnicy harcerskiej (były takie).
Może ktoś mi powiedzieć, czemu były takie tępe. Kształt (kąty) krawędzi tnącej, stal ???
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Naostrzył ktoś finkę harcerską ?
Ja Ci nie odpowiem, dlaczego tak słabiutko cięły owe, pożal się Boże, finki - ale za to powiem, że one się skutecznie zaginały poprzecznie. No cóż to z kolei świdczy o jakości a w zasadzie braku jakości stali czy co to tam było. No cóż atrapa bracie tylko tyle powiedzieć :)

Ps. Ale faktycznie miałbyś rację, że to pierwszy nóż noszony oficjalnie w onych czasach :)
  • 0

budo_tokaji
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Naostrzył ktoś finkę harcerską ?
Do dzisiaj mam takie "cudo" Za duzo jej nie uzywalem co prawda... no i w sumie pewnie dlatego ja do dzisiaj mam :) A ostrzyc hm.... no moja arbuza przetnie :)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Naostrzył ktoś finkę harcerską ?
Zanurzyłem się przez Was we wspomnieniach... i tych "finek" to sobie przypomniałem dwa modele, z których jeden to był nawet ostry całkiem... taki był z rączką laną z tworzywa, z charakterystyczną "gardą" - takim zawinięciem na palec.

Tyle że ja może po prostu młodszy parę lat jestem ;)

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Naostrzył ktoś finkę harcerską ?
Zgadzam sie z Adamem - byly dwa modele finek niby wygladaly podobnie ale roznily sie stala i raczka

Jedna miala raczke bakelitowa i ostrze nawet calkiem niezle tzn stalowe a druga z raczka z jakiegos plastiku i o ostrzu ze stopu aluminium z czyms ;)

pierwsza sie nawet calkiem niezle rzucalo ale one o ile sie nie myle zniknely ze sklepow (no chyba ze stare zapasy) po gdzies 1978 roku potem juz byly te aluminiaki mam gdzies jedna i druga a tesciu ma jakas bardzo podobna z lat 50-60 i tam tez byla porzadnie wykonana i ostrze calkiem niezle - oczywiscie nie da sie tego nawet przyrownac do nozy terazniejszych - nawet tych najlepszych ;)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Naostrzył ktoś finkę harcerską ?
Tak teraz sobie przypominam. Ja miałem tą aluminiową z czymś tam. Tragedia - ale przynajmniej wiem czemu się wyginała. No cóż, od czegoś trzeba było zacząć :) Stare czasy - niekoniecznie dobre 8)
  • 0

budo_milijon redrose
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Naostrzył ktoś finkę harcerską ?
Kiedyś moja kochana finka się skrzywiła...I wiesz co zrobiłem? Zapaliłem piecyk gazowy i pobawiłem się w kowala :-) Tj, chwile trzymałem W ogniu i potem próbowałem prostować w rękach ( przez dwie warstwy recznika). I mam prosciutkii :-) Ale też nie wiem jak go naostrzyć...mam go od kilku lat i dziś jest tępy...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024