Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowe przepisy Sport Bjj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Nowe przepisy Sport Bjj
Rorion Gracie ostatnimi czasu opracowal wlasne zasady sportowego bjj. Ciut one odbiegaja od obecnych. Ciekawe czy sie przyjma ?

Limit czasu : Brak.

Punktowanie:
Boczna - 3 pkt.
Dosiad - 4 pkt.
Plecy - 4 pkt.
Wszystko musi byc utrzymane przez najmniej 3 sekundy.

Paswynosc:
Zawodnik nie moze przytrzymywac rekawow przeciwnika w zadnym momencie powodujac bezruch. Sedzia ma prawo ukarac takiego zawodnika 2 ostrzezeniami za takie zachowanie. Po ostrzezeniu zawodnik ma 5 sekund na zaprzestanie trzymania. 3 krotne ostrzezenie dyskwalifikuje zawonika [6 ostrzezen].


Przewiniecia:
Zawodnik bedacy w gardzie [u gory] ma za swoj cel przerwanie gardy. Osoba lezaca ma aktywnie sie bronic [czyli atakowac]. Po uplywie 3 minut jezeli zawodnik nie przerwal gardy nastepuje zamiana rol. Jezeli znajdowal sie w pol gardzie to akcja nie jest przerywana i ma 60 sekund na to aby przerwac garde. Jezeli mu sie to nie uda i/lub znajdzie sie w gardzie to nastepuje niezwlocznie zamiana pozycji.

Zmiana pozycji:
Jezeli zawodnik znajduje sie w bocznej i zachowuje sie pasywnie[nic nie robi] przez 30 sekund sedzia ma prawo ukarac go 2 ostrzezeniami za pasywnosc. Przy 3 ostrzezeniu walka zostaje przerwana. Zawodnik bedacy u gory bedzie mial do wyboru albo probowac przerwac garde przeciwnika albo sam bronic sie garda.
Jezeli zawodnik znajduje sie w dosiadzie i zachowuje sie pasywnie [nic nie robi przez 30 sekund sedzia ma prawo ukarac go 2 ostrzezeniami za pasywnosc. Przy 3 ostrzezeniu walka zostaje przerwana. Zawodnik bedacy u gory bedzie mial do wyboru albo probowac przerwac garde przeciwnika albo sam bronic sie garda lub zajac pozycje boczna u gory.

Dzwignie na nogi:
Sa dozwolone. Dzwignie na stope za dozwolone od brazowego pasa w zwyz. Dzwignie na kostke sa bezwzglednie zakazane.

Niezwloczna dyskwalifikacja:
Rozmyslne wyginanie malych stawow [palce rak i stop]
Ciagniecie za wlosy
uderzanie
gryzienie
ataki na punkty witalne
ataki na oczy
uderzenia w pachwine
Okazanie braku szacunku werbalnie i/lub gestami do sedziego, zawodnikow lub widowni moze tez zakonczyc sie dyskwalifikacja.

Koniec walki:
Jedna ze stron odklepie
Kiedy jeden z zawodnikow uzbiera 12 punktow
dyskwalifikacje

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Z tego co widze to przepisy bezwzglednie karaja pasywnosc. Praktycznie odbieraja glowne atuty zapasnikom i judokom. Wieksza wladza w rece sedziow. Limit czasowy tylko pozornie pokazuje ze walki moga sie ciagnac w nieskonczonosc. Tak moze byc ale tylko na wysokim poziomie. Tak szybko dojdzie do skonczenia walki. Przepisy ciut zagmatwane ale na pewno uczynia walke szybsza. Zobaczymy czy sie przyjma.
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
Nie podoba mi się...
Umiejętne trzymanie w gardzie przeciwnika, który np. jest sporo cięższy daje możliwość odpoczynku. Czasem trzeba trochę poczekać zanim znajdzie się tą "bramkę" do wyprowadzenia ataku. Dlaczego to, że przeciwnik nie potrafi zerwać mojej gardy ma oznaczać, że ja będę się musiał męczyć z jego, jeśli wcześniej skutecznie nie dałem się w nią złapać? Albo przytrzymywanie rękawów? Świetnie można sobie przygotować takim przytrzymywaniem technikę ofensywną. Wprowadzenie tych zmian ról, groźby pasywności jakże wyrażnie wiszącej w tej formule nad głową, wg. mnie sprawi niekoniecznie urozmaicenia walki, a właśnie ukiernkowanie stosowanych technik i większą chaotyczność. Limit czasu był wg. mnie czymś, co było batem na pseudo-pasywnego zawodnika.

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_animek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
Ja również głosowałem na nie, ale...
... podoba mi się brak limitu czasowego - dlaczego? ponieważ prowadzi to do wygranej zawodnika lepszego technicznie. Albo walka zakończy się przez "skończenie" albo przez zdobycie 12 punktów. Wyeliminuje to jak zauważył Rorion zawodników którzy zdobywają 1 punkt przewagi i przetrzymują reszte walki. Z drugiej strony ciekawy jestem ile takie zawody potrwają? tydzień? :wink:
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
Jestem zwolennikiem.

Widzieliscie jakies brazylijskie finaly dywizji czarnych pasow?
2 panow sobie lezy i czaja sie na przetoczenie itp. Tuz po uzyskaniu przewagi 'walka' polega tylko i wylacznie na utrzymaniu przewagi.

Oczywiscie nie jest bezwzgleda regula.


Dzieki tym regulom bjj bedzie, moim zdaniem, ciekawsze.
  • 0

budo_drow
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj

Paswynosc:
Zawodnik nie moze przytrzymywac rekawow przeciwnika w zadnym momencie powodujac bezruch


To moze prowadzic do pewnych niejasnosci. A chodzi po prostu o to, ze nie mozna chwycic za oba rekawy przeciwnika i przetrzymywac go w gardzie, nie pozwalajac wykonac zadnego ruchu (jesli ktos widzial walke Almeidy na ADCC 2001, to bedzie wiedzial o co chodzi). Natomiast jak najbardziej mozna chwycic goscia za dwa rekawy, np. w celu przetoczenia go z gardy.

Generalnie Rorionowi chodzi o to, aby walki staly sie bardziej widowiskowe (aby BJJ moglo sie pojawic na olimpiadzie), oraz wyeliminowanie takich sytuacji, gdy zawodnik zdobywa pare punktow (np. za rzut) - a potem juz postepuje calkowicie pasywnie, wyczekujac na koniec walki.

Przewiniecia:
Zawodnik bedacy w gardzie [u gory] ma za swoj cel przerwanie gardy.


...nie zas pasywne siedzenie z gardzie.

Dzwignie na nogi:
Sa dozwolone. Dzwignie na stope za dozwolone od brazowego pasa w zwyz. Dzwignie na kostke sa bezwzglednie zakazane.


Nie tak - dzwignie na stopy sa dozwolone dla wszystkich, dzwignie na kolana od brazowego wzwyz, dzwignie na kostke (skretna?) sa zakazane.

Zobaczymy czy sie przyjma.


Ja jestem za.
Punktacja zostala uproszczona, walki beda wygladaly bardziej dynamicznie, zawodnicy beda darzyc do wykonania techniki konczacej... Co tu sie moze nie podobac???

No, moze tylko ta zmiana pozycji w gardzie , IMHO troche dziwnie to bedzie wygladac... Ja bym po prostu przerywal walke i wznawial ze stojki.
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
No przyznaję, że trochę może zbyt szybko byłem na nie, trzeba to najpierw przetestować w praktyce. Kojące słowa Orta przemawiają do mnie, ale ta zmiana pozycji w gardzie... lepiej obejrzę sobie kolejny raz walkę Camarillo .... ech gdzie tam jakaś statyka....

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_dudu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krolewskie Miasto Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
Najwazniejsze pytanie to to kim jest Rorion i co zdobywaja jego zawodnicy na wiekszych turniejach? :wink: Wszystkie tendecje w BJJ dyktuje Brazylia a nie Rorion siedzacy sobie w Hollywood :wink: Ale pomysl jest ciekawy tylko mnie sie nie podoba brak limitu czasowego. Walki bez limitu to sie niebardzo nadaja na wieksze zawody sportowe. No i brak punktow za kolano na brzuchu a to dosc dobra pozycja szczegolnie pod katem vale tudo tylko ze to pozycja modna w Brazyli a w Gracie Academy chyba sie za nia nie przepada :wink: I nie podobaja mi sie te przymusowe zmiany pozycji jak w zapasach. Z trzymaniem za dwa rekawy to nie jest chyba glupie i dosc dobry kierunek zeby wyeliminowac pasywnosc. I teraz wazna sprawa - 12 punktow konczace walke jest troche glupie np przy stanie 12:10. Lepiej by bylo wprowadzic konczenie walki po uzyskaniu jakiejs duzej PRZEWAGI - np 10 pkt?
A jak naprawde bedzie z tymi przepisami to sie dopiero okaze jak sie zaczna odbywac wg tych przepisow juz jakies turnieje i jak zareaguje na takie propozycje zmian Brazylia.
  • 0

budo_dudu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krolewskie Miasto Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj

Najwazniejsze pytanie to to kim jest Rorion i co zdobywaja jego zawodnicy na wiekszych turniejach? :wink: Wszystkie tendecje w BJJ dyktuje Brazylia a nie Rorion.


Zeby mnie nikt zle nie zrozumial. Ja napewno dzieki temu co ten gosc zrobil w USA teraz cwicze BJJ i jego zaslug sie nie da podwazyc ale ten regulamin na razie dotyczy malutkiego procenta cwiczacych BJJ wiec nie ma sie czym podniecac poki nie zadziala to w praktyce. Ale propozycje sa ciekawe. Zobaczymy
  • 0

budo_drow
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj

ten regulamin na razie dotyczy malutkiego procenta cwiczacych BJJ wiec nie ma sie czym podniecac poki nie zadziala to w praktyce


Slusznie, karami za pasywnosc i tak nie mamy sie co przejmowac... "Don't think... just move!" :P

Brak limitu czasowego i przymusowa zmiana pozycji to chyba najbardziej kontrowersyjne punkty nowego regulaminu. Ale za to na plus zaliczylbym karanie pasywnosci oraz uproszczona punktacje. Ja uwazam, ze punktowane powinny byc tylko i wylacznie: dosiad, wejscie za plecy, trzymanie boczne, rzut. I to wszystko - zadne tam przetoczenia, przerwania, kolanko na brzuchu, polgarda i inne glupoty... Zas do tego jeszcze wprowadzilbym kary za pasywnosc, przerywanie walki po drugim ostrzezeniu i wznawianie ze stojki.
Jak Wam sie podobaja takie reguly?
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
Dudu:
Wkolo tych przepisow zrobilo sie male halo. W koncu to nie jest propozycja jakis mniejszych zmian ale calkowicie nowy regulamin ktory de facto zmienia caly obraz rywalizacji sportowej.
Promuje to dosc znana osoba. Zwaz ze to ona stoi za zorganizowaniem pierwszego UFC a to zmienilo bardzo wiele. Zobaczymy czy uda mu sie zaszczepic te przepisy brazylijczykom. Prawda. Narazie to oni przewodza wszelkim zmianom.
Odnosnie braku czasu. Zauwaz iz za pasywnosc jest niezwloczna kara a cala gra toczy sie do scisle okreslonej liczby punktow. Tak wiec teoretycznie walka bedzie trwala krotko na nizszym poziomie. Na wyzszym to moze byc taki problem ze ani jeden zawodnik ani drugi nie bedzie w stanie zdobyc choc 1 punktu na przeciwniku pomimo takich przepisow. Coz, pozyjemy zobaczymy.

Co do idealnego regulaminu to sadze iz kazdy ma swoja wersje przepisow jakie sa jego zdaniem jest najlwlasciwsza. 8)
Orto: Dla mnie kolanko na brzuchu jest dosc cenna pozycja. Cenie ja sobie a moi przeciwnicy wczesniej czy pozniej czuja ja na sobie i latwo im nie jest ;) Prawda widzialem ja tylko kilka razy w VT ale co to byl za widok. Normalnie jak z bajki :) .
Czemu chcesz wznawiac walke ze stojki ? Przewaznie sami wciagaja przeciwnikow do swojej gardy nie probujac rzucac. Nie mowie ze to regula lecz wiele to nie da i chyba nie za bardzo sie to bedzie podobac. A szkoda.
Jak dla mnie ten regulamin to pewna mala rewolucja. Tak sobie mysle czemu by nie powalczyc choc 1 zawodow wedlug tych przepisow i zobaczyc jak to jest. Jedna sprawa nasze dyskusje a druga weryfikacja tego na macie.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj

Son, the no time limits is not meant to have long fights, quite the opposite. The idea is to encourage people to fight for an unquestionable resolution of the match, preferably via submission. After all, the main objective of Jiu-Jitsu is to submit your opponent!

The rules are there to make sure that people don?t stall, they are made to encourage action. The rules are specifically designed to prevent someone to hold on to a position very long. When you train at the academy with your partners you don?t pass the guard and stall until time runs out! You train to finish, right!?! In the IGJJF Tournament we want you to fight to finish, not hold on to your opponent. There should be no question in anyone?s minds that the matches will be long, instead, they will be quick and action packed. If that is how you like to train and fight then this is your tournament!


Sadze ze to nie wymaga tlumaczenia.
wiadomosc z ADCC
  • 0

budo_fox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
Mi sie w wiekszosci podobaja.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
No i nowe przepisy dzialaja OK.
Tutaj jest obszerna relacja z 1 dnia z ADCC:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Kilka zdjec:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

budo_dudu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krolewskie Miasto Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj

No i nowe przepisy dzialaja OK.
Tutaj jest obszerna relacja z 1 dnia z ADCC:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Niedlugo bedzie okazja spytac o to Macaco ktory tam walczyl jak widzialem i bedziemy miec ocene z pierwszej reki czy warto w to wchodzic czy lepiej sie jeszcze wstrzymac. Ja tylko zwroce uwage na jedno:
"The match of the night however was semifinal number two, featuring Saulo Ribeiro against Fabio Leopoldo. The 28 minute battled saw both warriors exchange great attacks and attempted subs"
28 minut!!! Moim zdaniem limit czasowy MUSI byc poniewaz przy takim regulaminie nie da sie tego wprowadzic w polskich warunkach. Nie ma mozliwosci przewidziec ile bedzie trwal turniej - w Polsce nie ma takiej kasy w BJJ zeby organizator mogl wynajac sale np na 3 dni na wszelki wypadek, poza tym zawodnicy sa amatorami, nie maja kasy ze startu w zawodach, pracuja i nie moga sobie pozwolic na impreze ktura nie wiadomo jak dlugo bedzie trwala. Poza tym chcial bym zobaczyc jak zawodnik po 28 minutowej walce wychodzi do nastepnej. Czyli tak na goraco - zasady walki OK (poza tym ze rzut nie jest punktowany nie wiadomo dlaczego) ale brak limitu czasowego jest wedlug mnie do bani.
  • 0

budo_vojtex
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
jak ktos wytrzymuje 28 minut walki to do nastepnej tez wyjdzie:)
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
Wyjść wyjdzie, ale może nie powalczyć. Organizm człowieka to nie maszyna heavy duty.

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_kapu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj
A od czego są sterydy skoczek :) :) :)
  • 0

budo_dudu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krolewskie Miasto Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj

jak ktos wytrzymuje 28 minut walki to do nastepnej tez wyjdzie:)


Jasne, tylko jak bedzie wygladala jego walka z gosciem ktory w poprzedniej walce walczyl trzy minuty :wink:
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj

A od czego są sterydy skoczek :) :) :)


Żeby sobie mózg rozcieńczyć :)
  • 0

budo_vojtex
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe przepisy Sport Bjj

jak ktos wytrzymuje 28 minut walki to do nastepnej tez wyjdzie:)


Jasne, tylko jak bedzie wygladala jego walka z gosciem ktory w poprzedniej walce walczyl trzy minuty :wink:


nie narzekaj tylko zabieraj sie za godzinne sprinty to wytrzymasz spokojnie:>
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024