jeżeli Bogowie Północy pozwolą to w następnym Budokanir pojawi się tekst na temat Hakko Ryu mojego autorstwa. :-)
To juz z góry cieszę się na dobre czytanie...
Poniżej dorzucę tylko małą informację o "prahistorycznych początkach" Hakko w Polsce... hihiii
... system ten dotarł do Polski poprzez pierwszy kontakt Opolskiej sekcji jujutsu prowadzonej przez E. Murlowskiego. Pierwszy listowny kontakt nastąpił w listopadzie 1986 roku. Był to list z datą 21.11.86 od Shihan Thierry Riessera ze szkoły Hakko ryu w Paryżu. Pierwsza informacja o opolskiej sekcji wraz ze zdjęciem ćwiczących ukazała się broszurze pod tytułem Nihon Goshindo Hakko ryu w Paryżu (nr.3 - 1987 r ).
We wspomnianym liście Thierry Riesser wspomniał o możliwości swojego przyjazdu do Polski. W jednym z następnych listów (17.07.1987) rozważane już były konkretniejsze plany jego przyjazdu do naszego kraju. Kontakt ten zaowocował później dalszą korespondencją aż do zorganizowania pierwszego seminarium Hakko ryu w Polsce, w którym to przedsięwzięciu udział miał także Michał Śliwka z Krakowa, który w 1988 roku nawiązał niezależny kontakt z Riesser i na początku 1989 roku także zaprosił go do Polski.
Latem 1989 roku w Paryżu przebywał B. Łoza z Opola, który poinformował E. Murlowskiego (także z Opola) o przyjeździe sensei Riessera do Polski w dniach 17.24.10.1989 r.
Pierwsze seminarium odbyło się w dniach 17-21 październik 1989 roku w Oświęcimiu i Krakowie a w następnych dniach, 22-24 października w Opolu.
Powtórnie Riesser został zaproszony do Polski przez Michała Śliwkę na seminarium letnie w 1990 roku, o czym Riesser informuje E. Murlowskiego listownie w maju tego roku (22.05.90).
Wskutek różnych sytuacji w polskim środowisku jujutsu w owym czasie, E. Murlowski zrezygnował z treningu Hakko ryu, pozostając jednak w dalszym kontakcie z sensei Riesser.
Można powiedzieć, że te pierwsze kontakty to korzenie tego systemu w naszym kraju.
W 1990 roku w Krakowie z inicjatywy innej grupy uczniów sensei Okuyama (T. Riesser) pod przewodnictwem Zenona Liszkiewicza powstaje Polskie Stowarzyszenie Okuyama Ryu Aiki JuJutsu i Hakko Ryu Jujutsu.
Druga linia Hakko Ryu pojawiło się w Polsce za sprawą sensei Sławomira Kocota, który będąc za granicą na początku lat 90-tych nawiązał kontakt z shihan Antonio Garcia z Belgii, reprezentującego All Europ Hakko Ryu Kai.
Pierwszy staż odbył się w 1992 roku w Szczecinie. Jeden z pierwszych staży z sensei Garcia zorganizował także Paweł Nerć w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 92-93.
Później odbyło się kilka staży w organizacji których pomagali m.in. Dariusz Otocki z Łodzi (26-30.10.1994 rok) i Krzysztof Staniszewski z Poznania. W 1993 roku została założona Polska Organizacja Hakko Den Shin Ryu Ju Jutsu.
Niezależnie od obu wyżej wymienionych kontaktów działa jeszcze sekcja w Bydgoszczy, pod opieką techniczną Dannego Frederixa z Belgii, związanego bezpośrednio z nauczaniem Nidai Soke - S.Murakami z Hombu Dojo Hakko ryu.
ufff....
pozdrawiam