Skocz do zawartości


Zdjęcie

jiu jitsu czy aiki jujutsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: jiu jitsu czy aiki jujutsu

Ad1) Różnic polega na ZAKRESIE STOSOWANIA zasady "aiki", która to zasada posiada conajmniej kilka znczeń:
W Daitoryu np:
- na poziomie shodan(pierwszy-początkowy) jest to zreczność techniczna umożliwiająca technikę (znaleźenie momentu rozpoczecia akcji, wychylenie z równowagi do osłabienia obrony).
- na poziomie chudan(środkowy-średni) to rodzaj "szustego zmysłu" , który jest wynikiem długiej praktyki, rodzaj siły wewetrznej wynikającej z zaufania do techniki.
- na poziomie okuden (tajemnica- wielkie chwyty) to powrót do początku , ale na innym poziomie. Duże znaczenie ma tu sila wzroku, która ma powstrzymać agresję - najlepsza obrona(pomyśl o zawodowym boksie- jak zawodnicy badaja sie wzrokiem... cos takiego...) Aby wykrzesac z siebie taką pewność siebie wymagana jest biegłość z poprzednich etapów nauki.

Darek


Wprawdzie nie cwicze Daito ryu, ale nie zgadzam sie absolutnie z twoim przedstawieniem zasady "aiki" w Daito ryu.
Oczywiscie inaczej stosuje sie ta zasade na kazdym poziomie, ale nie ma ona zadnego znaczenia tajemniczego czy 6 zmysl - u nich to jest czysta nauka.

Oto 7 typow aiki w Daito ryu, ktore przedstawial Kondo sensei na stazu w Baltimore, aczkolwiek jest ich wiecej:

#1. Kuzushi, or breaking balance, at the moment of contact.
#2. Going to the outside or flanking the uke.
#3. Using the flow of the breath.
#4. Manipulation of the uke's elbow.
#5. Leading.
#6. Adding your Ki to the uke's Ki.
#7. Surprise.

Wprawdzie po angielsku, ale dosc proste, nie wiem czy jest sens tlumaczyc.
Jak widac sa to rzeczy raczej malo skomplikowane i przystepne dla kazdego :wink:
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jiu jitsu czy aiki jujutsu
Mam pytanie, co wspólnego ma aikijutsu z Yoshin ryu?
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jiu jitsu czy aiki jujutsu
odpowiem opierając się na jednym ze systemów jj, np. technikach Hontai Yoshin ryu. Ktoś kiedyś zapytał mnie, jaką wartość ma dla mnie trenowanie tego systemu jujutsu ? Pytanie to padło w kontekście walki realnej czy też sytuacji na ulicy.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Byłby skuteczny! I tu można by zakończyć dyskusję lub dopiero ją rozpocząć.
Dlaczego?
Gdyby ktoś rozpoczął naukę tylko np. Hontai Yoshin ryu jujutsu, trenował formy kata, z bronią, poznawał zasady i historię systemu to lepiej byłoby, by nie musiał sprawdzać swoich „umiejętności” na ulicy.
Jednak wielu trenujących ten styl (nawet czołowi przedstawiciele tej szkoły w Japonii) ćwiczy lub ćwiczyło jeszcze coś oprócz tego. Uważam, że wskazane jest poznanie zasad dajmy na to, np. zapasów, boksu w różnych formach, itp. Zawsze twierdziłem, że jujutsu to nie tylko walka wręcz z zasadami, lecz brutalny system walki nie ograniczony żadnym regulaminem oraz wykorzystujący „co się da” aby zwyciężyć (mam tu na mysli dwa mało znane sposoby walki używane w szkołach jujutsu:
- KAKUSHIJUTSU - umiejętność posługiwania się różnymi rodzajami broni małych rozmiarów, chowanymi tak, aby wyglądać na nieuzbrojonego.
- TEKKANZUJUTSU - posługiwanie się w walce różnymi metalowymi pierścieniami i nasadkami na dłonie
)

Oczywiście w tym momencie bardzo upraszczam obraz jujutsu, ale powinno to wystarczyć dla większości, którzy mają pojęcie o walce.
Dla tych, którzy uważają inaczej pozostaje tylko smutna i bolesna konfrontacja, lecz całym sercem nikomu tego nie życzę.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jiu jitsu czy aiki jujutsu
Czyzbym mial do czynienia z EM ??? ;)
W kazdym razie pozdrawiam i witam na forum.
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jiu jitsu czy aiki jujutsu
Hee..znam takiego gościa...
Pozdrawiam...
  • 0

budo_darsit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jiu jitsu czy aiki jujutsu
Cześć!

Wprawdzie nie cwicze Daito ryu, ale nie zgadzam sie absolutnie z twoim przedstawieniem zasady "aiki" w Daito ryu.
Oczywiscie inaczej stosuje sie ta zasade na kazdym poziomie, ale nie ma ona zadnego znaczenia tajemniczego czy 6 zmysl - u nich to jest czysta nauka.

Oto 7 typow aiki w Daito ryu, ktore przedstawial Kondo sensei na stazu w Baltimore, aczkolwiek jest ich wiecej:

#1. Kuzushi, or breaking balance, at the moment of contact.
#2. Going to the outside or flanking the uke.
#3. Using the flow of the breath.
#4. Manipulation of the uke's elbow.
#5. Leading.
#6. Adding your Ki to the uke's Ki.
#7. Surprise.


Najpierw wybacz Szczepan ,że tak późno odpowiadam , ale cholera w tygodniu to się cieszę jak chociaz pocztę moge odebrać....

No nie mnie rzecz jasna ze zdaniem K.Kondo dyskutować i jeśli tak mowił to pewnie tak jest! Oczywiście to co pisałem w swoim poście, to nie moje zdanie tylko niejakiego Arimy praktyka judo i daito...
Podejrzewam jednak ,że jakby sie bliżej przyjrzec (pkt.#6,#7) to nie są to az tak odległe sobie zdania. Sam zreszta piszesz ,że inaczej te zasady stosuje sie na kazdym poziomie... Niech by sobie wiec panowie to sami wyjasnili bo może to samo gadają innymi slowy....:?:

Czy Kondo powiedzial jeszcze coś co zapadło Tobie w pamieci? zaskoczyło? oswiecilo? :wink: Tak z czystej ciekawości... Czy miałeś okazję być uke?


Pozdrowionka!

DarSit
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: jiu jitsu czy aiki jujutsu

Z tego co wiem, w Polsce nikt nie uczy aiki jiujitsu. Prawdopodobnie klub został tak nazwany ze względów komercyjnych, a nauczane są zmodyfikowane techniki jiujitsu lub aikido.
Normalne AJJ charakteryzuje się niskimi stabilnymi pozycjami, b. bolesnymi dzwigniami 8O , ćwiczone jest bez sparingów i należy do grona bardzo tradycyjnych sztuk walki (ceremoniał, etykieta).


S.


Co ty opowiadasz, smiac mi sie chce :lol: - "W Polsce nikt nie uczy aiki jiujitsu".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024