Skocz do zawartości


Zdjęcie

ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_uvea
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Witam!

Jak myslicie czy JJ jest skuteczna sztuka walki na ulice?
Jak wypada w konfratacji z np:Judo,Aikido,bjj,boks itd?
Czy nie uwazacie ,ze jj(takie tradycyjne umiera),wypierane zostaje przez inne sztuki walki(modne obecnie),stosujace jednak duzo zaporzyczen z jj.
Czy obecnie do jj siegaja ludzie majacy mniej gotowki a chcacy wogole cos cwiczyc?.Dla przykladu jj(3 razy w tygodniu-koszt 45 zl,Aikido 75zl(2 -razy w tygodniu),bjj -95 zl,itd.. moglbym wymieniac inne szstuki walki co cenowo bija jj na glowe-a przeciez nie wszystkie sa obecnie na topie.



uvea :(
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Tzw. modern Ju-Jitsu i jego odmiany sa jednymi z najskuteczniejszych systemów walki realnej.
Wszystko oczywiście zależy od nauczyciela i szkoły, ale to inna gadka...
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc

Tzw. modern Ju-Jitsu i jego odmiany sa jednymi z najskuteczniejszych systemów walki realnej.
Wszystko oczywiście zależy od nauczyciela i szkoły, ale to inna gadka...


Hmm, mam pytanie. Wiele szkol twierdzi iz system ich jest systemem skutecznym w realnej walce. Inna sprawa z wykazaniem tego. Mozesz rozszerzyc swoja wypowiedz? Bylbym wdzieczny.
Pz.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
A ja z uporem maniaka twierdzę, że skuteczny jest człowiek, nie styl. Nawet najlepiej wyszkolony człowiek z blokadą psychiczną nie powalczy i koniec. Choćby trenował nie wiem co. Także odpowiedź na zadane pytanie sprowadza się do: skuteczny jest każdy styl, pod warunkiem, że uczący potrafi tak wytrenować adepta, że w sytuacji zagrożenia będzie umiał cokolwiek z wyuczonych technik zastosować. Z tego powodu przewagę zazwyczaj mają bywalcy sekcji w których są sparingi, zawody itp.. Po roku szkolenia, bokser jest skuteczniejszy nisz adept JJ. Po paru latach, może być zupełnie odwrotnie.
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc

Hmm, mam pytanie. Wiele szkol twierdzi iz system ich jest systemem skutecznym w realnej walce. Inna sprawa z wykazaniem tego. Mozesz rozszerzyc swoja wypowiedz? Bylbym wdzieczny.
Pz.



Wiele obecnych systemów tzw. combat wywodzi się z JJ- choćby np. Krav Maga...

Nie jestem szkołą... ale też twierdzę, że system którego się uczę jest bardzo skuteczny...

Nie raz było to udawadniane... w walce realnej oczywiście, a nie na sparingach, które nie wykazują nic bo ZAWSZE ograniczamy się aby nie zrobić krzywdy współćwiczącemu...

Nie bardzo wiem jakbym mógł rozwinąć inaczej wypowiedź... :?

Co do stwierdzenia, że nie walczy styl- z tym całkowicie się zgodzę...
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc

Tzw. modern Ju-Jitsu i jego odmiany sa jednymi z najskuteczniejszych systemów walki realnej.

poklon jj jest wszechstronne, techniki obezwładnień itd
  • 0

budo_rumcajs
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Pytanie: co znaczy "realna walka" i w tym przypadku "skuteczne"? Ćwiczę już lat kilka ju-jutsu "tradycyjne", zbliżone do technik bardzo starych, właściwie Aiki Jutsu. U nas walka realna to walka, której stawką jest życie lub zdrowie twoje lub np.bliskiej osoby. Skuteczna jest kiedy przeciwnik, a właściwie przciwnicy (bo trudno wyobrazić sobie obecnie walkę na ulicy z jednym nieuzbrojonym np. w nóż czy pałkę przeciwnikiem) są trwale uszkodzeni (tzn. połamene ręce, kręgosłup, miednica, nogi, etc) i w 100% niezdolni do walki lub martwi. I to przy możliwie małej ilości ruchów i czasu poświęconego na walkę. I tu rodzi się pytanie: przy takich kryteriach - jak sprawdzić, czy to co ćwiczę spełnia w/w wymagania. Bo przecież nie na zawodach, sparingach, randori - wszędzie tam są ze względów bezpieczeństwa narzucone ograniczenia. Odp: nieliczne przypadki użycia AikiJutsu i JuJutsu w realnej walce wykazują jego piekielną skuteczność (znam osoby, które o tym się przekonały i ja też miałem już niestety okazję. Inna sprawa, że osiągnięcie takiego poziomu wymaga wielu lat pracy. A jeżeli ktoś po rolu, dwóch latach potrzebuje czuć, że jest już skuteczny i "twardy" polecam n. muay thai. belzebub
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
zgodzę się z paroma osobami twierdzącymi że skuteczność w walce zależy od człowieka, ale żeby nauczyć się skuteczności, trzeba odpowiednio trenować a nie przewracać się na treningu bo trener każe. niedawno spotkałem gościa, który ćwiczył styl sportowego JJ, nie miał biedak pojęcia o obronie jąder przed kopniakami, co musiało boleć. Na macie można być super, a w życiu wręcz przeciwnie. :balisong2:
  • 0

budo_goral3
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:czarny dunajec

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Duzo zalezy od predyspozycji fizycznych, np jezeli ktos jest duzy i silny to teoretcznie powinien zajac sie np zapasami, judo itp, natomiast maly drobny a szybki napewno bedzie lepiej kopał. itd itd
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc

Wiele obecnych systemów tzw. combat wywodzi się z JJ- choćby np. Krav Maga...


He he - krav-maga ma uderzenia, trzymanie gardy generalnie z boks-u, kopniecia cos w rodzaju kick-box/TKD, a reszta to byc moze JJ - ale klincze i wiele wyjsc jest oryginalnych - nie widzialem ich np. w JJ :)
  • 0

budo_robek73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa, witamy czule.
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc

A ja z uporem maniaka twierdzę, że skuteczny jest człowiek, nie styl. Nawet najlepiej wyszkolony człowiek z blokadą psychiczną nie powalczy i koniec. Choćby trenował nie wiem co. Także odpowiedź na zadane pytanie sprowadza się do: skuteczny jest każdy styl, pod warunkiem, że uczący potrafi tak wytrenować adepta, że w sytuacji zagrożenia będzie umiał cokolwiek z wyuczonych technik zastosować. Z tego powodu przewagę zazwyczaj mają bywalcy sekcji w których są sparingi, zawody itp.. Po roku szkolenia, bokser jest skuteczniejszy nisz adept JJ. Po paru latach, może być zupełnie odwrotnie.

Święta prawda. Amen.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Z drugiej strony czlowiek o wybinych walorach psychicznych wyszkolony w stylu nie majacym wiele wspolnego z walka kontaktowa, najprawdopodobniej dostanie lanie od jakiegos dobrego ulicznika. Z drugiej strony naszla mnie refleksja, jesli ktos jest szczegolnie zmotywowany do walki, do konfrontacji, to raczej nie wybierze stylu, gdzie sie mowi, ze na skutecznoc trzeba poczekac 10, albo wiecej lat.
Z trzeciej strony coz to jest 10 lat?
I kolejna refleksja - sloro czasy konfrontacji na ulicy 1:1 przeszly w zasadzie do historii, to dobry styl do samoobrony to taki, ktory oprocz walki swoim cialem, uczy poslugiwania sie przynajmniej jednym "realnym" sprzetem, czyli takim, ktory mozesz nosic przy sobie (niekoniecznie zgodnym z tzw. prawem, np. prawo zabrania mi podobno poslugiwania sie teleskopem, a wg. mnie to znakomity sprzet, ale nie tylko dlatego, ze skuteczny, ale dlatego, ze w jakims byc moze ograniczonym stopniu, ale zawsze mozna nim stopniowac miejsca atakow, a wiec i obrazenia - np. jesli to mozliwe - to atakowac rece, nogi.
Pozdrawiam K_P


K_P
  • 0

budo_buc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc

Duzo zalezy od predyspozycji fizycznych, np jezeli ktos jest duzy i silny to teoretcznie powinien zajac sie np zapasami, judo itp, natomiast maly drobny a szybki napewno bedzie lepiej kopał. itd itd


I tutaj mamy przykład definicji dyletanctwa.
Jeśli chodzi o aspekty praktyczne (na ulice) to o dziwo:żółtodzioby staytystycznie rzecz biorąc leccy chwytacze powinni zabrać się za chwyty a ciężcy za uderzenia.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
wzystko zależy od psychy, mały może powalać wielkich sterydów itp. jaeżeli ma mocną psychę i się nie boi. Pisanie co kto może nie zbytrniego sensu - po wyćwiczeniu można niemal wszystko co jest w fizycznych możliwościach człowieka, łącznie z laniem innych po gębach.
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Odpowiem opierając się na jednym ze systemów jj, np. technikach Hontai Yoshin ryu. Ktoś kiedyś zapytał mnie, jaką wartość ma dla mnie trenowanie tego systemu jujutsu ? Pytanie to padło w kontekście walki realnej czy też sytuacji na ulicy.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Byłby skuteczny! I tu można by zakończyć dyskusję lub dopiero ją rozpocząć.
Dlaczego?
Gdyby ktoś rozpoczął naukę tylko np. Hontai Yoshin ryu jujutsu, trenował formy kata, z bronią, poznawał zasady i historię systemu to lepiej byłoby, by nie musiał sprawdzać swoich umiejętności na ulicy.
Jednak wielu trenujących ten styl (nawet czołowi przedstawiciele nie tylko tej tradycyjnej szkoły w Japonii) ćwiczy lub ćwiczyło jeszcze coś oprócz tego. Uważam, że wskazane jest poznanie zasad dajmy na to, np. zapasów, boksu, mocowania w różnych formach, itp. Zawsze twierdziłem, że jujutsu to nie tylko walka wręcz z zasadami, lecz brutalny system walki nie ograniczony żadnym regulaminem oraz wykorzystujący co się aby zwyciężyć - (mam tu na myśli dwa mało znane sposoby walki używane w szkołach jujutsu:
- KAKUSHIJUTSU - umiejętność posługiwania się różnymi rodzajami broni małych rozmiarów, chowanymi tak, aby wyglądać na nieuzbrojonego.
- TEKKANZUJUTSU - posługiwanie się w walce różnymi metalowymi pierścieniami i nasadkami na dłonie)
Oczywiście w tym momencie bardzo upraszczam obraz jujutsu, ale powinno to wystarczyć dla większości, którzy mają pojęcie o walce.
Dla tych, którzy uważają inaczej pozostaje tylko smutna i bolesna konfrontacja, lecz całym sercem nikomu tego nie życzę.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Niby wszystko sie zgadza. Kazde "przedluzenie" reki moze byc grozne. Ale... Ten Twoj "mistrzowski" ton... Zawsze sie zastanawiam jaka jest wartosc stylu, ktory aby byl skuteczny musi sie posilkowac boksem, zapasami... moze zatem dla tych, ktorzy szukaja skutecznosci moze lepiej te dwie ostatnie dyscypliny? Bedzie taniej i szybciej...
K_P
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Tylko obawiam sie, ze jak to zwykle bywa nauka "poslugiwania sie malymi przedmiotami", choc brzmi interesujaco pewnie zaczyna sie po 10 latach "pokornego" terminowania. A polega m.in. na nauce szybkiego wydobywania broni z... kieszeni kimona. I jest tak zawila, ze potrzeba kolejnych 10 lat, zeby kiedyklowiek i cokolwiek wyszlo.
K_P
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
>>Niby wszystko sie zgadza. Kazde "przedluzenie" reki moze byc grozne. Ale... Ten Twoj "mistrzowski" ton... <<

hmm... mistrzowski ton? nie jestem żadnym mistrzem, i jak słysze to słowo to.. wrrrr.... a każde przedłużenie ręki jest dobre! Natomiast tekst to fragment mojego artykułu

>>Zawsze sie zastanawiam jaka jest wartosc stylu, ktory aby byl skuteczny musi sie posilkowac boksem, zapasami... moze zatem dla tych, ktorzy szukaja skutecznosci moze lepiej te dwie ostatnie dyscypliny? Bedzie taniej i szybciej...<<<

Czy szybciej i taniej, tego nie wiem- jednak być może nieszczęśliwie użyłem tych dwóch słów. Jednakże nigdzie nie spotkałem się aby ktoś ćwiczący któryś z systemów japońskiego bujutsu ćwiczył jeden system walki. W każdej szkole (RYU) było ich od kilku do kilkanastu.

>>>Tylko obawiam sie, ze jak to zwykle bywa nauka "poslugiwania sie malymi przedmiotami", choc brzmi interesujaco pewnie zaczyna sie po 10 latach "pokornego" terminowania<<<

A co Ty byś chciał robić przez 10 lat?? I jeszcze w pokornej pozie ?? Jak chcesz być pokorny i cichy to może szachy ? Zresztą, jak już od dawna wiadomo, wzystkim się niedogodzi a tym bardziej w tak "zawiłym" (a może prostym) temacie jak sztuki walki.

Pozdrawiam serdecznie... :-)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Wiesz , ja ciezko znosze mistrzow, ale i... sam nigdy mistrzem byc nie chcialem. A zeby nasza rozmowa byla konstruktywna, to moze daj foty tych malych przedmiotow - zwlaszcza piescieni, nasadek. Ciekawi mnie czy to takie same jak w ninjitsu.
Pozdrawiam K_P
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ju-jitsu a ulica,a inne SW,skutecznosc
Zobacz w czasopiśmie „BUDOKAN” – nr.3 (3) jesień 2000, str.32-35
artykuł o TENJIN SHINYO RYU JUJUTSU

8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024