Skocz do zawartości


Zdjęcie

katana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
Podziel sobie grubośc miecza przez grubość jednego atomu metalu wykozystywanego do produkcji miecza i bedziesz mial ilosc mozliwych warstw Zerthimonie
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
jak to jest ? Ano jest tak.. Do wykucia klingi broni bialej potrzebna jest stal twarda i plastyczna.twardosc rosnie kosztem palstycznosci i tak przy 0.4-0,75% zawartosci wegla mam do czynienia ze stala palastyczn latwo dajaca sie obrabiac przez kucie. Powyzej 1,755 nie daje sie kuc.
Do rzeczy.. material na klinge to zgrzewanie ze sobą kawałków żelaza i stali. i tu mamy dwasposoby.
Pierwsza jest prosta . lączymy miękki rdzeń klingi z twardymi stalowymi krawędziami. mamy w ten sposób świetna bróń do cięciai jednocześnie elastyczną.Jezeli dodamy z jednej strony stalowa okładzuine - klinga bedzie sie ostrzyla sama. Jasne do tej pory ? No to jedziemy dalej..
Druga technika: skuwamy ze sobą dwie lub kilka sztab żelaza i stali. Po czym skladamy na pol i skuwamy, zgrzewany iskladamy i skuwamy.
Ostrze robi sie kolorowe. Nieprawdaż? a jeżeli przy okazji skladanie też skrecimy sztabe - otrzymamy jeszcze kilka innych wzorkow. te wzorki to pomieszanie cech metalu dzieki czemu ostrze staje sie homogeniczne o uśrednionych wartościach.
No to tyle o kuciu.. ale to poczatek.. mozemy jeszcze uszlachetnic ostrze poprzez naweglanie . W tym celu prażymy klingę miecza w węglu drzewnym, bez dostępu powietrza. Efekt dyfuzji powodowal ,ze wegiel "łączył" się z żalazem podwyższając jego twardość.
I na koniec hartowanie i mamy ostrze twarde i spreżyste. easy ??
Kiedys robilo sie takie miecze w Pl..

Ciekawe czy ktos wie czemu zanika produkcja stali damasceńskiej ?

przenieśmy sie teraz do Japonii.. tutaj kowalstwo wiżae sie z legendarnym kowalem znamym jako Amakuni.. (podobno wykul pierwszy obusieczny, zakrzywiony miecz - ok 1100r.) I ze wzgeldu na ich konserwatyzm kszałt miecza prawie nie ulegla zmianie przez wieki.
na marginesie .. pisalem o moim znajomku :http://www.republika.pl/istvanhusar/panas/panas.htm tu jest troche o nim i tym co robi..

Aiki
PS.
kowalu , kowalu,
Trzymaj sie kowadla,
bo jak sie oderwiesz ,
to pojdziesz do diabla
hu ha!!
(przyspiewka z moich okolic.)
  • 0

budo_zerthimon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:że znowu

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
Takie buty:O. To ja nie wiedziałem do końca jak to siem robi, teraz znaju.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
az prosze.. dla mnei to zaden klopot...

Aiki
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
cze!!! najlepiej sprowadż miecz z Tozando - to japoński sklep internetowy. ceny tam nie są tak przesadzone jak w Europie. Ja na swój miecz wydałem jakieś 2 tysiące ( razem z kosztami wysyłki ) . jeśli nie potrafisz sama to daj cynk skontaktuje cię z moim nauczycielem z Opola który zamawia dla ludzi miecze. jak masz ćwiczyć to nie rób tego ostrą sztuką broni- bo potniesz siebie albo kogoś, poza tym zniszczysz pochwe miecza. w naszym kraju nie kupisz dobrego iaito ( miecz do ćwiczeń iaido ) więc pozostaje ci tylko zagranica, nie kupuj taniochy a jak już kupujesz to rób wespół z kimś kto się co nieco zna na temacie , moja kilkuletnia praktyka nauczyła mnie że dobra bron to połowa sukcesu
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana

jak masz ćwiczyć to nie rób tego ostrą sztuką broni- bo potniesz siebie albo kogoś, poza tym zniszczysz pochwe miecza.

Zawsze mi sie wydawało że nie ćwiczy sie bronia ostrą jeśli nie posiada się dobrych umiejętności które kontuzję wykluczają... Ja z broń ostrą się wezmę na dobre dopiero po Shodanie....

Poza tym u mnie w dojo jest tak ze gdy Sensei nie ma broni białej to nikt nią nie ćwiczy...., a jeśli nawet ją ma to i tak trzeba mieć pozwolenie Sensei.
Sempai nie mogą prowadzić zajęć z ostrą bronia....

jeśli nie potrafisz sama to daj cynk skontaktuje cię z moim nauczycielem z Opola który zamawia dla ludzi miecze.


Czy mówimy o Oplu i TYM nauczycielu???

pokłon Smile :wink:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
Nie, ja sie iaido nie zajmuje, robi to moj przyjaciel Krzysztof Górnicki (4dan iaido) oraz moj pierwszy nauczyciel aikido Robert Krac, ktory tez uczy iaido(3 dan iaido).

Marcin cwiczy pewnie u Krzyska, bo on sprowadza miecze z Tozando, o czym wczesniej juz pisalem.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
Smiem twierdzic, ze Panas robi nalepsze miecze..

Aiki
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana

Smiem twierdzic, ze Panas robi nalepsze miecze..

Aiki


Czy jesteś posiadaczem katany z jego ręki???
Jeśli tak to jak Ci w dłoni leży???

Pytam bo już najwyższy czas zacząć rozgladać się za takimi cackami...

I pytanie do wszystkich.....

Czy konserwujecie jakos swoje miecze??
Mój sensei uzywa najprawdziwszego uchiko i choji prosto z Japonii.

Nie wspomnę już o mieczach za przestraszony kasę..
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana

Wrócę do tego. 1000 warstw to 10 zagięć. Zgadza się. Ale ile grubości ma katana 2-3cm. Więc jedna warstwa musiała by mieć 0,003 mm. Ludzie jak to jest z tą budową klingi katany?


Głównym etapem wytwarzania miecza było przekucie odpowiednio dobranego zestawu prętów w sztabę, z której ostatecznie formowana była klinga. Najmniej złożoną operacją było przekucie na gorąco płaskiego pręta wykonanego z miękkiej stali, z drugim - twardym, ze stali wysokowęglowej, po złożeniu ich powierzchniami bocznymi. Otrzymywano w ten sposób sztabkę zwaną kataha o twardości zróżnicowanej po obu stronach. W podobny sposób, zgrzewając do krawędzi pręta miękkiego - cieńszy pręt stalowy i przekuwając tak, aby twarda stal tworzyła ostrze, wykonywano najprostsze klingi. Wyższej jakości ostrza wytwarzano w sposób bardziej złożony, przekuwając większą ilość prętów o zróżnicowanych własnościach, zestawianych w rozmaitych konfiguracjach. Istotą metody pozostaje tu jednak w dalszym ciągu formowanie ostrza z pręta o wysokiej twardości umieszczanego na krawędzi tnącej.

Dołączona grafika

Jednakże miecze klasy najwyższej, najsłynniejsi mistrzowie kowalskiego rzemiosła wykonywali całkiem innym sposobem. Aby sporządzić takie ostrze, należało pręt kataha złożyć na pół i przekuć, powtarzając tę operację piętnastokrotnie. Uzyskuje się w ten sposób sztabę złożoną z ułożonych na przemian 32 768 warstw twardej i miękkiej stali. Na tym jednak nie koniec. Cztery tak sporządzone sztabki zwane masame składano razem i jeszcze pięciokrotnie powtarzano zabieg składania na pół i przekuwania, co w efekcie dawało klingę złożoną z olbrzymiej liczby: 4 194 304 warstw, a więc praktycznie z jednorodnego, bardzo drobnoziarnistego materiału o włóknistej strukturze. Dziś wiemy, że jest to najkorzystniejsza pod względem wytrzymałości struktura stali. Dodatkowym efektem tego rodzaju obróbki było uzyskanie na powierzchni klingi delikatnego wzoru w postaci rozmaicie ułożonych cienkich linii, ciemniejszych i jaśniejszych plam lub znaków. Wzór taki stanowi istotną cechę charakteryzującą ostrza japońskich mieczy najwyższej klasy.


A czy wiecie jak sprawdzano przydatność wykutej Katany???

Otóż zawarte w najstarszych japońskich przekazach kryterium jakości wymaga od badanego ostrza, aby zanurzone w wodzie górskiego potoku mogło odciąć szypułkę kwiatu lotosu spływającego swobodnie z jego nurtem. To nie jedyna legenda związana z cudownymi własnościami samurajskiego miecza. W. Kopaliński przytacza opowieść Lonforda, w której opisuje on próbę całkiem innego rodzaju: gdy jaki słynny szermierz otrzymywał nowy miecz, stawał koło Nihon Basi, centralnego mostu w Jedo i czekał na sposobność wypróbowania hartu stali. Gdy wreszcie pojawiał się przed zaczajonym zuchem jakiś gruby wieśniak, wesoło podpity, szermierz jednym ciosem zwanym nasi-uari czyli przecięcie perły, rozcinał kmiecia od głowy po pachwinę. Chłop szedł dalej, nie wiedząc, że cokolwiek się stało, póki nie wpadł na jakiegoś kulisa i nie rozpadł się na dwie gładko rozdzielone polówki.

Ciekawe co? :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
Uchdeshi. hmm czytales moj post w tym temacie? Ja to pislem z glowy to mo robi wrazenie na "copy- paste">powtorzles top co napisalem tylko w ogolnej formie.

Uzyskuje się w ten sposób sztabę (...) liczby: 4 194 304 warstw,

- to sie kupy nie trzyma. Co zdanie to falsz.

W zasadzie moge sie czepic kazdego zdania.. nnp. co to znacyz stal wysokoweglowa? Jest tego kila rodzaji.. pisalem o zawartosci wegla i wplywie tegoz na plastyke i wlasciwosci metalu.
ten Lanford hmm bredzi..? Pisalem o testach katan.. i jak to sie skonczylo..
Sorry za cierpkie uwagi ale praktyk jestem.. katan nie kulem ale swoje przy kowadle odbebnilem :-)))

Aiki
aha i piszac o mieczach nie zamieszczaj zdjec miecza w pochwie.. nie rozmawiamy o metalopastyce :-)))


Przychychodzi do lekarza samuraj z zakrwawiawiona twarza.. Lekarz patrzy , kiwa ze zerozumieniem glowa i pyta:
- to od miecza?
- Nie, od pochwy
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana

Uchdeshi. hmm czytales moj post w tym temacie? Ja to pislem z glowy to mo robi wrazenie na.....powtorzles top co napisalem tylko w ogolnej formie......


Więc powinieneś się radować ,że Twoje słowa pokrywają się z prawdą.. :)
Są poparte żródłem...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

copy- paste">


Specjalnie potraktowałem ten tekst kursywą aby nie wiazno jego autorstwa z moja osobą...

Aiki
aha i piszac o mieczach nie zamieszczaj zdjec miecza w pochwie.. nie rozmawiamy o metalopastyce :-) ))


Miecz jest ukazany również i bez pochwy.... ale wydawało mi się że zajzysz na stronkę.....
Cóż myliłem się.... to masz fragmenty ostrza ....
Dołączona grafika

W zasadzie moge sie czepic kazdego zdania.. nnp. co to znacyz stal wysokoweglowa? Jest tego kila rodzaji.. pisalem o zawartosci wegla i wplywie tegoz na plastyke i wlasciwosci metalu.
ten Lanford hmm bredzi..? Pisalem o testach katan.. i jak to sie skonczylo..
Sorry za cierpkie uwagi ale praktyk jestem.. katan nie kulem ale swoje przy kowadle odbebnilem :-) ))


Nie dziwię się Tobie ze tak twierdzisz bo nie czytałeś całego artykułu..
Odwiedź stronką której link wcześniej podałem a znajdziesz to czego się czepiasz.....

Co do tego testowania to jakbys nie doczytal to jest to "legenda" :wink:

Pozdrowienia
Skruszony i zjechany Uchi... :cry:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
oj tam.. nie ma sie co kruszyc.. jak zardzewiala katana.. nie zawsze to co ktos napisal w necie jest prawda.. Widzialem strony gdzie o aikido cytowano z ksizki "Aikido dla gentelmentow" (dla mnie to bzdet obrazajcy zdrowe myslenie, lokalnie hmm... no strzal z grubej rury ale belkot Szczepna o aikido przypomina mi .. niewazne zreszta...

Więc powinieneś się radować ,że Twoje słowa pokrywają się z prawdą.. Są poparte żródłem...


Co am sie radowac , ze ktos mi przyznaje racje ? Ja to wiem.. troche czytalem , usilowalem to zrobic (katane), posmakowalem walenia w kowadlo. Uważam ,ze Polacy robili niezgorszż broń biała niż w Japonii.
O.. BTW.. jeżeli jesteśmy przy temacie.. sądze,że gdyby nie nasza narodowa wwada " bycie pawiem i papuga" to cześciej by sie mówiło o polskiej szabli niz japońskiej katanie. Niestety .. Upodobanie do broni importowanej (czyt. zdobycznej na Turku, Tatarze, Szwedzie,Niemcu,)
zdeprecjonowalo rodzima produkcje..
Co do fotek.. to hmm.. ocenia sie ten "wzorek" w okolicy ostrza.. jest najważniejszy.Duzo mówi o tym kto miecz zrobil taki "kod paskowy"

Aiki
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
Czyli jednak odrobiłeś lekcje... :wink:

No i się avatarka dorobiłeś??? :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
uhumm odrobilem.. juz dawno.. kilak lat kucia koni swoje robi
avatarek sie podoba?? ciesze sie.. dzieki za screensavery.. jeesne jest ladny
  • 0

budo_mariuszm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
W Warszawie na ul.Brackiej jest sklep o nazwie BUDO.Wiem że gość sprowadza na zamówienie katany.Niestety nie znam ceny.
www.budo-sport.com.pl
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
tak janas mam na myśli K.Górnickiego z Opola. do Kaśki jeszcze słów kilka - w pobliżu Oświęcimia mieszka gość które wykuwa dobre miecze - na tyle dobre że kupuja je od niego Japończycy.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
pewnie na pamiatki do ichniej cepelii :-))
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
w miejscowości Leszczyny koło Pszczyny mieszka gość o nazwisku Lukaszczyk, który kuje dobre miecze tyle że raczej drogo za jakies 5 kawałków. :nie: ktoś tam pisał że ten czy tamten robi super miecze, super miecze to kują Japończycy.

Mr snail ma rację ćwiczę iaido u Krzysztofa Górnickiego
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana
Aiki nie odpowiedziałeś mi na pytanko jak Ci leży miecz od Panasa.???
Jeżeli masz właśnie od niego??
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024