Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skuteczna obrona w tkd


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_kenshiro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Skuteczna obrona w tkd
Jak wygląda u was ten, jakby nie spojrzeć ( 8O ), najważniejszy składnik sztuki walki? Czy na waszych treningach poświęca się dużo czasu na ćwiczenie bloków, zbić, uników i zwodów? Czy też 90% czasu to tylko kopnięcia?

Jaką formę obrony sami preferujecie? ( uniknięcie ciosu czy mocne przyjęcie w myśl zasady: "a nuż się zniechęci?" :) )

Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że bloki w tkd są gorsze niż w niektórych stylach karate czy kung-fu. Osobiście uważam, że to bzdura ale może ktoś się z tym zgadza? :twisted:

( mam nadzieję, że tego wszystkiego już nie omawiano i że nikt nie pociągnie mi za to z twio-huryo-chagi :lol: )
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
mam wstret do tzw tradycyjnych blokow- stsowanie ich to samobojstwo, a sam preferuje raczej uniki, lekkie zagarniecia, zbicia, odchylenia, odejscia... przyjac tez mozna- ale oczywiscie nie bezposrednio na cialo.
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
u nas na treningu najczesciej cwiczymy techniki pod walke, wiec glownie sa to kopniecia, ale takze uniki, zwody i zbicia. Osobiscie uwazam, ze uniki sa bardzo waznym elementem, ale tazke bloki (typu zwykle area makki, ktore nas broni w czasie walki sportowej) tez sa przydatne i pomagaja w unknieciu zdobycia punktu przez przeciwnika.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
heh... ja jak zbijam kopniecie to przewaznie mi sie rekawica zachaczy o noge i wyglada to jakbym ta noge zlapal :)
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
jasne,ze w taekwondo bloki tradycyjne sa bez porownania gorsze od blokow w Shaolin Kung Fu lub VING TSUN. Gdzie cwiczy sie bloki caly czas z partnerem (lub drewnianym czlowiekiem;)
a u nas bloki tradycyjne to porazka...ma ladnie wygladac i to wszystko.
Natomiast sama specyfika sparringu w tkd to praktycznie nogi i walka ...bokserska. Przynajmniej teraz tak sie cwiczy w wiekszosci klubow ITF.
Tkd podobnie jak aikido jest po prostu niesamowicie trudne do wykorzystania na ulicy. Oba szkoly jednak moga sie nadawac na ulice, spelniajac warunek ze osoba reprezentujaca ten styl jest swietna w tym co robi.
Adept TKD powinien miec perfekcyjnie opanowane kopniecia, ktorych NIGDZIE poza TKD sie nie nauczy.
Mowienie na temat tego ze kopniecia sa nie przydatne w walce biora sie stad, ze wiekszosc patrzy na nie pod katem wlasnego klubu/szkoly/systemu walki. To tak jak porownanie akrobatyki na cwiczeniach w-fu i gimnastyka sportowa w klubie przygotowujacym do olimpiady. Wykonanie jakis elementow akrobatycznych dla dobrego gimnastyka jest zblizone do zwyklego biegania, a dla osoby ledwo stykajacej sie z akrobatyka jest to niesamowity wyczyn. Podobna tez opinia o obronie za pomoca kopniec. Z regoly wypowiadaja sie ludzie kopiacy slabo. Szybkie , perfekcyjnie wykonane kopniecie jest natomiast bardzo slabo widoczne,ale bardzo skuteczne. Podobnie jak rzuty i obalenia, ktos cwiczacy krotko JUDO nie poradzi sobie na ulicy, zanim dobrze uchwyci to juz moze dostac kontre w twarz...ale wieloletni Judoka jak zlapie...;)
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
hmmm..a my nie mammy rekawic wiec wszystko jest ok, jak blokujemy reka kopniecie na korpus :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
widze ze zgadzamy sie ze bloki "tradycyjne" to porazka, ale obrona to nie tylko bloki, jest szereg mozliwosci ktore mozna efektywnie cwiczyc w walce sportowej lub lwasnie w postaci tzw samoobrony z partnerem- jezeli chodiz o obrone.
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd

Czy na waszych treningach poświęca się dużo czasu na ćwiczenie bloków, zbić, uników i zwodów? Czy też 90% czasu to tylko kopnięcia?

W moim klubie TKD trening jest nastawiony wylacznie na walke sportowa wiec technika i taktyka jest ukierunkowana na dosyc umowna sfere 'walki'.

Jaką formę obrony sami preferujecie? ( uniknięcie ciosu czy mocne przyjęcie w myśl zasady: "a nuż się zniechęci?" :) )


Moja definicja obrony zaklada mozliwie szybkie przejecie inicjatywy.
I technika gra tu drugorzedna role. Na ogol bedzie to twarde wejscie poprzedzone unikiem lub wejsciem pod skosem.
Mimo wszystko mocna akcja... mozna by powiedziec 'z tradycyjnym blokiem' ;)

a u nas bloki tradycyjne to porazka...ma ladnie wygladac i to wszystko.


Pewnie wlasnie jakosc tych technik zalezy od nastawienia z jakim je sie cwiczy... Jesli maja ladnie wygladac to... beda ladnie wygladac ;)

Ciekawe sa zastosowania 'tradycyjnych technik' w walce w bliskim kontakcie albo w sytuacjach gdy pojawia sie bron ;) I nagle moze sie okazac, ze 'bloki' niekoniecznie musza byc blokami...

Tkd podobnie jak aikido jest po prostu niesamowicie trudne do wykorzystania na ulicy.

Bo i cele treningowe sa inne...
Trudno wymagac by ktos umial 'sie bic' jesli na treningu uczy sie hmmm... czegos innego ;)

Adept TKD powinien miec perfekcyjnie opanowane kopniecia, ktorych NIGDZIE poza TKD sie nie nauczy.

O nie! :)
Do skutecznej walki wrecz wystarczy kilka kopniec, niekoniecznie 'perfekcyjnych'. A juz na pewno nie jest prawda, ze nigdzie indziej nie mozna sie ich nauczyc ;)
Powiedzial bym nawet, ze nadmiar kopniec w TKD rozmywa wage tych najistotniejszych...

Mowienie na temat tego ze kopniecia sa nie przydatne w walce biora sie stad, ze wiekszosc patrzy na nie pod katem wlasnego klubu/szkoly/systemu walki.

Oczywiste, prawda? Dla laika nawet najglupsze kopniecie w glowe bedzie super-hiper... Tak samo jak zakrecony rzut, po ktorym sie leci i leci ;)

Z regoly wypowiadaja sie ludzie kopiacy slabo. Szybkie , perfekcyjnie wykonane kopniecie jest natomiast bardzo slabo widoczne,ale bardzo skuteczne.

Ja, nie chwalac sie ;) kopie dosyc dobrze. I uwazam, ze nie nalezy przeceniac wartosci kopniec. Szczegolnie, ze maja ograniczone zastosowanie i istnieja dosyc proste sposoby ich neutralizacji ;)

Z drugiej strony mila jest swiadomosc, ze mozna szybko i znienacka kopnac goscia tam gdzie sie tego po normalnym czlowieku nigdy by nie spodziewal :))

pozdro
E2rd
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd

U nas w dojo jest jeden gosc co ma 3 dana w TKD. Jeszcze jak mieszkal w Argentynie to ktos na ulicy rzucil sie na niego, Guillermo strzeli mu szybkiego kopa na klate, tamten padl i koniec. Dopiero jak podszedl blizej to sie okazalo ze atakujacy mial noz w rece....
nic nie wiadomo o umiejetnosciach atakujacego w walce nozem


  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
Fajny cytacik Moro :twisted:
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
Zasłony , zbicia , zejscia z linii i SKRÓTY są dobre do walki na ulicy a bloki bleeeeeee
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd

Bo i cele treningowe sa inne...
Trudno wymagac by ktos umial 'sie bic' jesli na treningu uczy sie hmmm... czegos innego ;)


Pomijajac cele "rekreacyjne"....

Podobnie jak dobre opanowanie gry na skrzypcach jest raczej trudniejszwe od grania na komputerowym syntezatorze.
Jednak wirtuoz skrzypkow moze zadziwic swa gra..

O nie! :)
Do skutecznej walki wrecz wystarczy kilka kopniec, niekoniecznie 'perfekcyjnych'. ;)

Wlasnie dzieki takiemu pogladowi sa wysuwane opinie o kopnieciach.
Ja uwazam ze dopiero perfekcyjnie wykonane kopniecie jest skuteczne.
Jesli slabe lub nawet dosc dobre kopniecie bedzie skuteczne to juz wynik wielkiego szczescia...

A juz na pewno nie jest prawda, ze nigdzie indziej nie mozna sie ich nauczyc ;)


Tzn moze przesadzilem z tym nigdzie,ale ja po prostu nie znam innego stylu walki w ktorym tak dobrze i tak duza uwage przykladaloby do rozciagania, szybkosci i precyzji kopniec.


Ja, nie chwalac sie ;) kopie dosyc dobrze. I uwazam, ze nie nalezy przeceniac wartosci kopniec. Szczegolnie, ze maja ograniczone zastosowanie i istnieja dosyc proste sposoby ich neutralizacji ;)


Neutralizacja perfekcyjnych kopniec ...bedzie o wiele wiele bardziej trudniejsza niz "dosyc dobrych".

Wlasnie o to mi chodzilo.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd

Ja uwazam ze dopiero perfekcyjnie wykonane kopniecie jest skuteczne.
Jesli slabe lub nawet dosc dobre kopniecie bedzie skuteczne to juz wynik wielkiego szczescia...

Tylko, że sporo osób zapomina, że technika i szybkość to jeszcze nie wszystko - skuteczność kopnięcia zależy też od dobrego timingu. Co z tego, że zawodnik będzie miał "perfekcyjne kopnięcia" skoro jego przeciwnik zmienianiem dystansu będzie skutecznie niwelował jego próby?
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
Hmmm... to moze moje spostrzezenia dotyczace kopniec w walce wrecz, czy 'skutecznej obronie TKD'.
Nie jest to nic odkrywczego ale na ogol czasu starcza tylko na jedno kopniecie. Jesli wogole starcza... Pozniej kroluje sredni i bliski dystans i nie ma jak kopnac klasycznych technik (wlasciwie kolanka tez nalezy zaliczyc do 'kopniec' :) ale pozwole sobie wylaczyc je z tych rozwazan, tak samo jak kopanie na ziemi ;) ).
Czyli zostaje jedno kopniecie, ktore powinno zakonczyc zabawe juz na etapie dlugiego dystansu.
Jakie ma to byc kopniecie? Perfekcyjne? Moim zdaniem ma byc mocne, jedno baaardzo mocne kopniecie :)

No i teraz chyba staje sie jasne dalczego cele treningowe np. na TKD sa troche hmmm... nie do konca odpowiednie. Jesli cwiczysz pojedyncze konczace kopniecia to dobrze ale na treningu uczysz sie dodatkowo kombinacji, powtorzen, ponowien... ogolnie, kopniec ktore nie sa rozstrzygajace. A wystarczyc powinno jedno, i to z calej pary ;)
Czyli, z punktu widzenia walki wrecz, marnujesz swoj czas...

Ja uwazam ze dopiero perfekcyjnie wykonane kopniecie jest skuteczne.
Jesli slabe lub nawet dosc dobre kopniecie bedzie skuteczne to juz wynik wielkiego szczescia...

Ja przyjmuje zasade, ze jesli kopniecie jest skuteczne -to jest perfekcyjne :)
Widzialem ludzi, ktorzy kopali 'brzydko', az zal bylo na to patrzec. Ale w akcjach takie kopanie sie sie sprawdzalo idealnie :) Z drugiej strony widzialem niezlych technikow, kopniecia niemal doskonale ale tylko na pokaz... ;)

ale ja po prostu nie znam innego stylu walki w ktorym tak dobrze i tak duza uwage przykladaloby do rozciagania, szybkosci i precyzji kopniec.

Taka jest specyfika TKD.
Inni po prostu nie chca marnowac czasu na cwiczenie super kopniec -zajmuja sie konkretami... albo marnuja czas na zupelnie inna, swoja wizje walki ;)

Neutralizacja perfekcyjnych kopniec ...bedzie o wiele wiele bardziej trudniejsza niz "dosyc dobrych".

Biorac moja definicje perfekcyjnego kopniecia, mozna powiedziec, ze takiego nie da sie zneutralizowac :)

pozdro
E2rd
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
"Taka jest specyfika TKD.
Inni po prostu nie chca marnowac czasu na cwiczenie super kopniec -zajmuja sie konkretami... albo marnuja czas na zupelnie inna, swoja wizje walki ;) "

Super kopniecie ? A co mam nie marnowac czasu na wyrobienie sobie super silnego , szybkiego ,poprawnego technicznie ap chagi ? Mam zacząc kaleczyc technike - bo to nie jest konkret ? Konkretem jest nabieganie z maksymalna iloscia cepow na przeciwnika , na pałe ? Super technika to nie tylko latające helikoptery.(zawsze chcialem miec super ap chagi...i jestem tego coraz blizej, siła mojej techniki przewyzsza sile niejednego "wojownika" to samo z szybkoscią i timingiem...co daje mi wieksza szanse jej zastosowania)I nie tylko do tej jednej "super"tchniki dąże ...pracuje tez nad super rekami , dolyo dwitem , łokciem i kolanem...I to nie sa qrwa konkrety ??????Jesli tak uwazasz pieprzysz głupoty !!


"Ja przyjmuje zasade, ze jesli kopniecie jest skuteczne -to jest perfekcyjne :)
Widzialem ludzi, ktorzy kopali 'brzydko', az zal bylo na to patrzec. Ale w akcjach takie kopanie sie sie sprawdzalo idealnie :) Z drugiej strony widzialem niezlych technikow, kopniecia niemal doskonale ale tylko na pokaz... ;) "

Ja walczyłem z ludzmi ktorzy kopali "brzydko" ale bardzo mocno , zejscie z lini ataku badz tez skrot nie sprawial mi kłopotu....Za to na moje nogi nadział sie kazdy..potem zawsze poprawialem rekami - mowie o ulicy


"No i teraz chyba staje sie jasne dalczego cele treningowe np. na TKD sa troche hmmm... nie do konca odpowiednie. Jesli cwiczysz pojedyncze konczace kopniecia to dobrze ale na treningu uczysz sie dodatkowo kombinacji, powtorzen, ponowien... ogolnie, kopniec ktore nie sa rozstrzygajace. A wystarczyc powinno jedno, i to z calej pary ;)
Czyli, z punktu widzenia walki wrecz, marnujesz swoj czas..."

Kombinacje , powtorzenia i ponowienia są złe - nie mam siły tego komentować , uwazam to za najwiekszą bzdure !!
Kopniecia czy uderzenia roztrzygajace ? - a co to takiego 8O Czsy filmow i mitow gdzie jednym super uderzenirm mozna zneutralizowac przeciwnika juz dawno minęły."Wystarczy jedno kopniecie i to z całej pary" - a jakze , pewnie ze wystarczy....mozna tez np. obiec przeciwnika 5 razy dookola , albo polozyc sie na ziemi i wstac w chwili gdy on bedie wyprowadzal swojego "cepa" .
Marnuje swoj czas ?? hmmmm ja na TKD ucze sie tylko walki na ulice....zawody odstawilem sobie i umiem z dnia na dzien coraz wiecej.



"Tylko, że sporo osób zapomina, że technika i szybkość to jeszcze nie wszystko - skuteczność kopnięcia zależy też od dobrego timingu. Co z tego, że zawodnik będzie miał "perfekcyjne kopnięcia" skoro jego przeciwnik zmienianiem dystansu będzie skutecznie niwelował jego próby?"


No własnie taekwondocy , skoro trenuja kopniecia w tak duzym stopniu...to tez w wiekszym stopniu niz w innych sztukach walki sa przygotowani na takie niespodzianki jak skroty , zejscia itp...
Osobiscie uwazam ze timing TKD przewyzsza nierzadko inne style...w TKD bardzo wazna jest kontrola dystansu , wlasciwie to ona decyduje w 60% o wygranej.


Nie mowilem w tym poscie o osobach cwiczacych TKD "rekraacyjnie" - bo takich jest coraz wiecej.....mowilem o zawodnikach...przynajmniej o tych z mojego klubu.... i o sobie. Zdazylem juz sprawdzic techniki TKD w innych stylach jak i na ulicy - i jestem zadowolony , a pieprzone teoretyzowanie mam gdzies !! Jde se wziac tabletki antydepresyjne....nie bedzie mnie z 2 dni.
PA PA :fist: :serduszka:
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
8O Widze Choong ze juz ci lepiej :wink:
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
Nie nie jest mi lepiej...teraz to nawet gorzej. Srodki farmaceutyczne robia swoje :wink:
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd

Super kopniecie ? A co mam nie marnowac czasu na wyrobienie sobie super silnego , szybkiego ,poprawnego technicznie ap chagi ?

A co powiesz o 'supersilnym, superszybkim i poprawnym technicznie' kopnieciu haczacym na glowe, z przedniej nogi? Albo kopnieciach z wyskoku, po obrocie? A kopniecia 360, 540 albo kopniecia pionowo w gore? Wymieniac dalej?

Mam zacząc kaleczyc technike - bo to nie jest konkret ?

Wlasciwsze pytanie brzmi: ktora technika jest konkretna i jak ja ulepszyc...
A jak juz wiesz ktora, to odpowiedz sobie po co robie pozostale ;) W tym kontekscie mowilem o 'marnowaniu czasu'...

Konkretem jest nabieganie z maksymalna iloscia cepow na przeciwnika , na pałe ?

Mowilem o kopnieciach. I nie maksymalna iloscia, tylko jednym wlasnie.

I nie tylko do tej jednej "super"tchniki dąże ...pracuje tez nad super rekami , dolyo dwitem , łokciem i kolanem...I to nie sa qrwa konkrety ??????Jesli tak uwazasz pieprzysz głupoty !!

Dobrze, juz dobrze, niech Ci bedzie: cwiczysz 'konkrety'. Tak jak aikidocy, karatecy, tajowie -kazdy cwiczy konkrety. Zaraz, zaraz akikidocy raczej nie kopia...eeee... to my mowimy o kopaniu?
A jesli juz zeszlo na inne systemy, to Twoim, zdaniem, czym rozni sie 'bojowe TKD' od, powiedzmy, 'bojowego Karate'? I, zeby nie bylo niejsanosci, slowo 'bojowe' rozumiem jako 'ukierunkowane na szybka eliminacje przeciwnika' ;) Rozni sie czyms?

Za to na moje nogi nadział sie kazdy..potem zawsze poprawialem rekami - mowie o ulicy

W odniesieniu do 'perfekcyjnych' kopniec, widzialem sytuacje, gdy juz nie trzeba bylo poprawiac rekoma... raz to byl gosc z TKD a raz nie ;)

Lapiesz idee? Jesli nie, to, zanaczam tylko, ze nie neguje potrzeby poprawienia rekoma, wrecz przeciwnie ;)

Kombinacje , powtorzenia i ponowienia są złe - nie mam siły tego komentować , uwazam to za najwiekszą bzdure !!

Alez Chong ja tez lubie kombinacje... A co powiesz o takiej: trzy kopniecia boczne z przedniej nogi, na slizgu, przeskok z okreznym druga noga i jeszcze bez stawiania nogi po obrocie tylne? Prawda, ze ladne? Cwiczysz podobne rzeczy? Ach nieee, pisales, ze cwiczysz 'pod ulice'...
A ja czasami zrobie takie kombinacje, dla zabawy, bo mi sie podobaja... ;)

Kopniecia czy uderzenia roztrzygajace ? - a co to takiego 8O Czsy filmow i mitow gdzie jednym super uderzenirm mozna zneutralizowac przeciwnika juz dawno minęły.

Dobrze, ze ludzie skasowani jednym kopnieciem o tym nie wiedza... Widziales co np. robi czlowiek trafiony frontalnym kopnieciem w brzuch lub splot sloneczny? Chyba nie widziales, bo bys o mitach nie pisal...

pozdro
E2rd
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd
e2rd- ciezko odczytac co dokladnie masz na mysli... bazujac na ostanim punkcie- jezeli nastawiasz sie na zakonczenie walki jednym kopniakiem to cos jest chyba nie tak, oczywiscie jest to mozliwe ale raczej nie powinno sei walczyc z takim nastawieniem.
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczna obrona w tkd

e2rd- ciezko odczytac co dokladnie masz na mysli...

Chyba sam teraz nie wiem o co mi chodzi...

No to jescze raz, w formie punktow:

1. trening TKD ma przygotowywac do walki
2. walka uliczna na ogol nie jest celem treningu TKD
3. trening TKD obejmuje kopniecia, ktore sa nieprzydatne z punktu widzenia walki ulicznej
4. trenowanie rzeczy nieprzydatnych jako 'przydatne' jest strata czasu ;)
5. nie nalezy lekcewazyc kopniec ani, z drugiej strony, na nich zbytnio polegac
6. zeby byc 'skutecznym na ulicy' nie sa wymagane perfekcyjne kopniecia, wystarcza proste techniki zadane w odpowiednim timingu i z odpowiednia sila
7. kopniecie eliminujace przeciwnika jest 'perfekcyjne' ;)
8. w dlugim dystansie na ogol jest czas na jedno kopniecie
9. jesli celem jest walka uliczna to z pkt.8 wynika, ze kombinacje wielu kopniec prowadzi do pktu 4-go ;)

A teraz rozwiniecie pkt 2-go.
Kazdy typ treningu daje przewage nad osoba mniej wytrenowana, czy to bedzie bandminton, pilka reczna czy TKD. Z tych trzech dyscyplin TKD daje najlepsze przygotowanie do walki wrecz, bo w swoim programie treningowym zawiera jej elementy. Ale nie jest optymalnym systemem walki ulicznej. Kazdy kto zetknal sie z systemami combatowymi wie, jak niewiele jest tam wysokich kopniec ;)

Jeszcze jedno, TKD zawiera w sobie elementy 'skuteczne'. Jesli przede wszystkim je sie cwiczy (pkt.2), to mozemy mowic o 'skutecznej obronie TKD'. Jesli jest wiecej innych elementow -to mozemy mowic o innym cwiczeniu ;) Ani gorszym ani lepszym, po prostu innym.

Uff... to wlasnie mialem m na mysli :) Reszta to bylo czepianie sie slow...

pozdro
E2rd
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024