Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Stan faktyczny jest taki, ze PFA zaprasza za kazdym razem kogos innego i rezultatem tego jest niesamowite zamieszanie - i techniczne i organizacyjne. Jesli zamiast tego bylby zapraszany generealnie jeden shihan(np 4 razy do roku), a czasem ktos inny zeby pocwiczyc inny styl, czy byloby to pozytywne dla rozwoju aikido nad Wisla?

Ja widze bardzo duzo korzysci. Metodyka, podstawowe techniki ujednolicone, etykieta prawidlowa, poczatkujacy wiedziliby czego sie trzymac....No i shihan ten traktowalby ludzi powaznie, bo byliby to JEGO uczniowie...

wasze pomysly?
  • 0

budo_evendim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
nic dodac nic ujac :-)
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Masz rację Szczepan.Fajnie by było gdyby tak mogło być i najlepiej dla mnie ,sensei Tamura. Tylko jest to trudne gdyż część instruktorów ma swoich nauczycieli i nie sa to ci sami.Wrocław to kierunek sensei Chiba. Gorzów i sekcje związane z P.Borowskim - sensei Asai. Opole -sensei Kanetsuka. Jest też kilka sekcji związanych z Tissier - Kraków ,Warszawa.
W Krakowie jest grupa współpracująca z sensei Yamada (nie pamiętam czy należą do PFA).Szczecin -sensei Tamura .
Jak widać ,jedna organizacja a różne kontakty.
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Aby powiększyć listę dodam, że sekcje pod kierunkiem R.Hoffmana uczą się z linii Homu Dojo, czyli tacy nauczyciele jak Yokota, Yasuno, Sugawara i Seki. Poza tym są sekcje pod patronatem Nishio, Ikeda. Jest tego tak dużo, że nie da się wszystkiego pogodzić. Zresztą jak ktoś chce się uczyć od swojego nauczyciela, to jeżdzi za nim po świecie i nie potrzebuje go tak często w Polsce. Poza tym z doświadczenia wiem, że lepiej mi się ćwiczy na zachodzie niż na rodzimych stażach...
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Szczepan dobrze gada - w góre dziada :!: :)
Jednak rzeczywiście w praktyce wydaje się to niewykonalne :cry:

S.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Juz kiedys isalem na ten temat BTW lojalnosci wobec senseja. Skonfzylo sie awantura i zostalem odsaadzony od czci i wiary. Teraz moderator sprzedaje moje pomysly.. Brawo..brawo.. jest na slai klakier?

Aiki
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Taka sytuacja ma wielkie walory turystyczne :)

bajdełej Moze Velinov jako uczeń Stefana Seagala kiedys zorganizuje znim staż, błehehehe
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?

Taka sytuacja ma wielkie walory turystyczne :)

bajdełej Moze Velinov jako uczeń Stefana Seagala kiedys zorganizuje znim staż, błehehehe


proooooooszeeeeeeeeeee Garry , juz nic wiecej o Stfku, zgadzasz sie? prawda ze sie zgadzasz????? :evil:
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
rotfl rotfl rotfl
Widzę że kochamy MV i SS
rotfl rotfl rotfl
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
jak psy dziada w ciemnej ulicy...

Aiki

PS czyzbym znow pisale niemerytorycznie , panie moderatorze??

aha i jaki ma sens publikowanie zdjecie sprzed 30 lat? Bezinteresowny kij w mrowisko ?
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Biedny MV, no ale cóż nieobecni nie mają prawa głosu :wink:

Panowie i Panie wstyd :oops:

S.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Ja tam do Marcina nic nie mam no ale miałem o Stefku nic nie pisać :)))
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?

Stan faktyczny jest taki, ze PFA zaprasza za kazdym razem kogos innego i rezultatem tego jest niesamowite zamieszanie - i techniczne i organizacyjne. Jesli zamiast tego bylby zapraszany generealnie jeden shihan(np 4 razy do roku), a czasem ktos inny zeby pocwiczyc inny styl, czy byloby to pozytywne dla rozwoju aikido nad Wisla?

Ja widze bardzo duzo korzysci. Metodyka, podstawowe techniki ujednolicone, etykieta prawidlowa, poczatkujacy wiedziliby czego sie trzymac....No i shihan ten traktowalby ludzi powaznie, bo byliby to JEGO uczniowie...

wasze pomysly?



To bylby ideal. Mam w ogole wrazenie, ze wchodzenie w d... bez wazeliny ludziom z Hombu nie wrozy niczego dobrego. I nie stawia nas w dobrej pozyji do negocjacji o shihana, co sie zowie. Pamietam, jak zaproszono mnie na 25-lecie PFA. Jakiez bylo moje zdziwienie, kiedy sie dowiedzialem, ze obchody ma uswietnic Yoshiaku Yokota. NO, mili Panstwo, skoro na taka uroczystosc Hombu nam przysyla takiego Pan...

To, ze kazdy szuka sobie nauczyciela "na swoja miare" to oczywiste. Wydaje mi sie, ze Polacy doszli juz jednak do etapu, kiedy powinno sie miec z ramienia IAF jakiegos opiekuna z danem nie mniejszym niz 7.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Nie widzicie ze Szczeoan, ta przebiegla lisica Was w pulapke lapie...
Teraz powoe, ze jak bedzie my (PFA) mieli tylko jednego shihana, to nie bedziemy widzieli i cwiczyli nic innego, czyli jak to wxzesniej ladnie okreslil nie bedziemy wychylac nosa poza wlasne dojo.

Moim zdaniem PFA narobilo takiego baklaganu, ze juz lepiej niech nic nie zmieniaja, bo moga narobic wiekszego. Albo juz nie....
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Minęły już czasy ,że tylko jedno światło świeciło przed Nami.Mi odpowiada sensei Tamura i jeżdżę na staże z Nim po Europie.Nie wyobrazam sobie że PFA mówi mi teraz że mój główny sensei to.....(do wyboru) .
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy PFA powinna zapraszac za kazdym razem innego shihana?
Sytuacja faktycznie jest skoplikowana...Przeczytalem wszystkie maile w topiku i rzeczywiscie kazdy ma troche racji....
Oczywiscie nie chodzi mi o zadne narzucanie wszystkim jednego shihana. To by bylo bez sensu. Ci ktorzy wybrali shihanow i u nich cwicza to maja spoko. Wprawdzie cwiczenie raz w roku u shihana to jak na moj gust troche malo, no ale moze robia co moga...
Ale to sa jednostkowe przypadki. Znakomita wiekszosc dojo PFA jest na bezdrozu. Nie tylko nie maja pomyslu jak i co cwiczyc, ale nie maja kasy na to zeby jezdzic poza Polske czy nie daj boze do Japonii.
Shihani pokazuja i ustanawiaja standardy - to znaczy nie tylko jak formalnie wykonywac technike, caly system nauczania, ale i standardy jakosciowe. To widac jak sie cwiczy u nich w dojo. Doja shihanow to jest prawdziwy mlyn. Kto byl, to wie.

Dla szybko powiekszajacej sie rzeszy instruktorow potrzeba AUTORYTETU. Znaczy takiego goscia, ktory jak robi, to nie ma dyskusji, nie ma narad, nie ma watpliwosci, jakby tu zrobic zeby dzialalo.
Jednoczesnie musi byc to ktos tolerancyjny, ktory rozumie ze sa rozne grupy ktore maja innych nauczycieli i ze trzeba szanowac ich wybor.

W USA Yamada sensei jest wlasnie znakomitym przykladem takiego czlowieka. Nie dazy do bezwzglednej kontroli nad wszystkimi, bo wie ze jest to "skazane na sukces" jak pisal H.H. Kirst. Raczej, stara sie pomagac wlasnie takim "zagubionym w drodze" (bez stosowania jakichkolwiek srodkow administracyjnych oczywiscie) i przez ostatnie pare lat sporo dojo ktore byly niezalezne, przylaczyly sie do USAF.
Obserwujac go bacznie na roznych stazach, moge powiedziec ze szanuje wybor ludzi, nawet jak czasem mu to nie wsmak. Np jest taki chlopaczek, 2 dan, co jezdzil na wszystkie staze na wschodnim wybrzezu, prawie jak my, i pewnego dnia zdecydowal sie na program uchideshi u Chiby sensei. Nie bylo zadnej roznicy w traktowaniu go przez Yamade sensei.

Kiedys Sugano sensei powiedzial ciekawa rzecz. Mianowicie ze unika uzywania okreslenia "moj uczen" zeby nie bylo wrazenia ze zawlaszcza sobie kogos 8)

Mysle ze trzebaby znalesc kogos o podobnych pogladach.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024