Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido dzieckiem jiu-jitsu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_koluskolosus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Aikido dzieckiem jiu-jitsu?
Czy ktos wie moze jakie techniki wystepuja w aikido a jakie nie
zna jiu-jitsu. Ogolnie wiadomo, ze Ueschiba inspirowal sie kilkoma
roznymi szkolami jiu-jitsu w kreowaniu swojego Aikido.
Chcialbym sie dowiedziec jakie techniki sa zupelnie nowe dla Aikido oraz
co wplynelo na modernizacje starych dobrze znanych ze szkol jiu-jitsu.
Na przyklad ogladajac kota-geschi i shiho-nage (z góry sorry za pisownie) w jiu-jitsu nie zauwazylem takich zamaszystych wejsc po kole.
Chyba ze to tak wyglada tylko w kihonie Aikido i mam bledne pojecie.
Druga rzecz, co sklonilo Dziadka ( oczywiscie poza tzw. "objawieniem")
do modernizacji tych technik w ten sposob. Czyzby kota-geschi i inne techniki w jiu-jitsu
bylo malo doskonale technicznie.

Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido dzieckiem jiu-jitsu?
Zmiana miała charakter zarówno techniczny jak i filozoficzny. Koncepcja aikido jako systemu szukającego rozwiązania konfliktu na drodze pokojowej pociągnęła za sobą adekwatne do tego zmiany techniczne. Rzeczywiście większość technik aikido ma swoje korzenie w JJ, jednak JJ też inspirowane było innymi SW, np. na starych chińskich stylach, filipińskich itd, gdzie w podobnej formie działa to do dziś. Z nowych form aikido, m.in. można wyróżnić Yoko Irimi, jednak zmiany jakie zaszły w starych formach czynią je również bardzo charakterystycznymi wyłącznie dla aikido.

Na przyklad ogladajac kota-geschi i shiho-nage (z góry sorry za pisownie) w jiu-jitsu nie zauwazylem takich zamaszystych wejsc po kole.

Obszernośc form charakterystyczna jest dla form bazowych, podstawowych, pozwala łatwiej dostrzec zasadę, jednak wolnosc aikido wykorzystuje pełną gamę obszerności tych form, w zależności od sytuacji, taktyki itp. U schyłku życia Ueshiba prezentował skrajnie uproszczone formy, co być może przez niektórych odbierane było jako wynik jego zniedołężnienia, jednak głębokość jego technik była tak wielka, że mógł sobie pozwolić na taką minimalizację

Czyzby kota-geschi i inne techniki w jiu-jitsu
bylo malo doskonale technicznie.


A czy istnieje na świecie coś doskonałego ... ? życie to ciągła ewolucja.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido dzieckiem jiu-jitsu?
Poniewaz lece na uniwerek(jest u mnie prawie 9 rano), to tylko krotko....
Marilyn M jezu, a skad ty wytrzasnales te wplywy starych chińskich stylach, filipińskich itd 8O 8O 8O

To jakies legendy. Nic takiego nie istnieje. Nie ma na to zadnych zdjec, pisemnych dowodow ani relacji swiadkow.

M.Ueshiba uczyl sie u Sokkaku Takeda i cwiczyl przez wiele lat Daito ryu aikijujutsu. Tam maja takie wlasnie szerokie ruchy :lol:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido dzieckiem jiu-jitsu?

Marilyn M jezu, a skad ty wytrzasnales te wplywy [b]starych chińskich stylach, filipińskich itd:

Nie mówię o bezpośrednich relacjach, czy kontaktach Ueshiby, ani tymbardziej o pisemnych dowodach. Wystarczy jednak obejrzeć pracę majstrów Silatu, Wingtsunowców, przeanalizować formy Qi Sao, by to zauważyć gołym okiem. Daito nie powstało ot tak z kieszeni.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido dzieckiem jiu-jitsu?

Nie mówię o bezpośrednich relacjach, czy kontaktach Ueshiby, ani tymbardziej o pisemnych dowodach. Wystarczy jednak obejrzeć pracę majstrów Silatu, Wingtsunowców, przeanalizować formy Qi Sao, by to zauważyć gołym okiem. Daito nie powstało ot tak z kieszeni.


AAAAAA... to pisz ze to sa twoje osobiste wnioski wyciagniete na podstawie uwazniej i wnikliwej obserwacji...

A obserwowales Daito ryu? Bo wiesz, oni poruszaja sie po liniach prostych :wink:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido dzieckiem jiu-jitsu?

AAAAAA... to pisz ze to sa twoje osobiste wnioski wyciagniete na podstawie uwazniej i wnikliwej obserwacji...:

Moje osobiste wnioski to jedno, inną oczywistą wydają się być przekazy historyczne, czyli kierunek ekspansji SW. Pycha narodowa żółtych nie pozwala im jednak na przyznanie się do tego, wszak to Japonia jest pępkiem świata.
  • 0

budo_grey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido dzieckiem jiu-jitsu?
Nie wiem, wiem o tym, ale i tak piszę :) (heh, może zostane posłem... albo chociaż radnym miasta...)

Dziadek dopracowywał przez 20 lat podobno irimi nage. Nie widziałem tego nigdzie indziej. Może tej techniki nie wziął z daito...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024