Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najmocniejszy z mocarzy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
Aha ... jaka stal by nie pekla podczas podwazania np ?
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
Wydaje mi sie, że stal to połowa sukcesu.Dochodzi jesze obróbka termiczna...Ja mam bzika na punkcie węglówek.Zastanawiam sie czy taka stal O-1 jest droga bo niewiele noży z niej można spotkać.A może trudna do hartowania i tylko spece biorą sie za nia?
  • 0

budo_yak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1087 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
co to jest weglowka?
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy

co to jest weglowka?


Stal wysoko węglowa. Dobre parametry okupione rdzewnością.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
PiterM mowiles o rodzajach stali i tam narcyz rzucil pytanie na innym forum to mi sie jakos tak nasunelo ... a co z Shirogami-1 ? Wystarczajaco dobra i wytrzymala ?
Czy sluszeliscie by z niej robiono jakies foldery :?:
  • 0

budo_liko
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
Czy ktoś wie może coś konkretnego o nożu Fallkniven A1? VG-10 nie jest chyba taka zła... A nóż wygląda solidnie. Jak wypadłby w porównaniu do Cold Steel SRK?
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
Jeśli bardzo zależy ci na nierdzewności to A1(stal VG-10 przy normalnym urzytkowaniu nie rdzewieje).Jeśli potrzebujesz nóż wytrzymały i dobrze trzymający ostrze to SRK.Aha, Fallkniven jest droższy.
  • 0

budo_liko
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
Jeśli chodzi o wytrzymałość i trzymanie ostrza, to czy różnica między VG-10 i Carbon V jest aż tak duża? Ostatnio trochę zwątpiłem w opowieści o tak wspaniałych właściwościach pewnych gatunków stali. Golącym ostrzem ze 154CM pociąłem trochę papierów, niczego więcej, i już nie było golące... Może za wiele się spodziewałem.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
Golenie nie jest w żadnym stopniu miarodajne. Dobrze naostrzony nóż wcale nie musi golić... choć jest to miłe, jak goli w locie włoski. Ale wracając do trzymania ostrza i ostrości, to część noży np. Sebenza raczej nie goli za specjalnie. Ale za to jak tnie! Lekko i dłuuuuugo. Sam szlif krawędzi tnącej jest lekko kształtu convex co w połączeniu ze stalą i hartowaniem daje nóż który tnie, tnie, tnie. Podobnie jest z talonitem, czy stalami typu CPM440V cz CPM420V. Tną świetnie, ale z golenim gorzej. Struktura krystaliczna np. talonitu to twarde mikrostruktury krystaliczne "oblane" stopem kobaltowym. Działa to jak mikro-piłka na krawędzi i tnie jak złoto. Ale przecież piłką się nie ogolisz... to temat rzeka, ale niezbyt związany z tematem tego wątku. Tu piszemy o mocarnych folderach! Proponuję zacząć topic "co to jest ostry nóż" :)
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
Piter prosba - natknalem sie ale widac postu nie zauwazyles - co to jest stal Shirogami-1 :?:
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Najmocniejszy z mocarzy
Shirogami-1 to zdaje się kiepski pomysł na foldery. Dużo węgla, ZERO chromu. Co to oznacza? Stal generalnie łatwo rdzewiejącą niestety... to tak, jaky robić foldery z O-1 choć ta ma w sobie chrom, a Shirogami-1 nie ma go wcale! Używa się jej głównie jako rdzeń w klingach warstwowych typu SanMai, czyli np. 440C po bokach i shirogami w środku takiej kanapki. Wtedy nie jest aż tak narażona na korozję...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024