Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tsunami Karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_druid1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Tsunami Karate
Ciekaw jestem czy istnieje jeszcze to polskie karate?
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
Z tego co wiem to zdaje sie, że jeszcze istnieje i nawet gdzieniegdzie są jeszcze kluby oferujace naukę tego stylu tajemnego. Wiem, że już wielu rżało ze śmiechu na dźwięk tsnami karate i nie będę wiecej nikogo wprawiał w stan wibracji :)
  • 0

budo_druid1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
a ja kiedyś czytałem, albo w "Czarnym Pasie" albo w jakiejś książce o "budo" autorstwa instruktora Tsunami, że ów styl pochodiz os samego bodhidarmy czy coś takiego :-)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
Tak jasne, szkoda tylko, że nikt tego nie zauważył przez soke Muratem i innymi "nauczycielami TsUnaMy" :)
Takie pieprzenie jest równie prawdziwe jak to, że soke Murat 10 dan pobierał nauki od samego tego Bodahimarę czy jak mu tam.
Słuchaj, wybierz się na jakiś knockdownowy system a daj sobie sposób z pozyskiwaniem, wątpliwej wartości, informacji nt. Tsunami :)
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
poszperaj troche w archiwum podforum KARATE- byl o tym topic (chyba ok miesiac temu) :)
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
mama gdzies w domu broszure tsunami, zeskanuje i wrzuce co nie co :)
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
Tsunami - w języku japońskim oznacza wielką falę morską zalewającą wybrzeże (tsu - port, nami - fala). Karate-do tsunami jest systemem, który propaguje zasadę równomiernego rozwoju jednostki w dwóch aspektach: psychicznym i fizycznym. W nawiązaniu do myśli Bodhidarmy, człowiek postrzegany jest jako nierozerwalna całość, w której strona zewnętrzna - fizyczna, i wewnętrzna - duchowa, są równouprawnione i jednakowo istotne w rozwoju jednostki. Celem tsunami jest ciągłe podnoszenie stanu zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego.

Jeśli chodzi o pierwszy z wyżej wymienionych aspektów, to poprawie zdrowia i sprawności fizycznej służy praktyka karate. Metodyka karate-do tsunami stoi na stanowisku, iż żadna z wielu obecnie istniejących odmian karate nie jest lepsza ani doskonalsza od pozostałych. W związku z tym tsunami stara się czerpać z możliwie najszerszego repertuaru technik, rozwiązań taktycznych, funkcjonujących w istniejących dziś systemach karate. Najważniejszym zaś kryterium w doborze odpowiednich rozwiązań technicznych jest ich pragmatyczność (przydatność w samoobronie). Oprócz tego można powiedzieć, iż mając na względzie indywidualne możliwości fizyczne i własne preferencje każdy ze studentów karate-do tsunami sam kreuje swoją własną sztukę walki.

Jeśli zaś chodzi o drugi aspekt, w systemie tsunami proponowany jest szeroki wachlarz ćwiczeń zwiększających zdolność koncentracji oraz ćwiczeń usprawniających układ oddechowy (zaczerpniętych głównie z doświadczeń praktyków zen). Ponadto istotnym elementem w grupach ćwiczących karate-do tsunami jest dbałość o poszerzanie wiedzy dotyczącej wielu zagadnień Dalekiego Wschodu (np. historii, sztuki, historii obyczajów). W tym celu każdy egzamin techniczny poprzedzony jest egzaminem z pewnej partii wiedzy teoretycznej.

maja nawet strony www:-)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Osoba podejmująca wysiłek doskonalenia się w karate-do tsunami dąży do poznania dorobku wielu szkół i stylów walki oraz poznania szkoły medytacyjnej zen-shu. Jednakowe traktowanie wszystkich szkół tak w zakresie sztuki walki jak i Zen jest bardzo ważną zasadą karate-do tsunami. Uprawianie jednej szkoły i stylu ogranicza możliwości doskonalenia się, a jednocześnie prowadzi do rozwoju niebezpiecznego fanatyzmu oraz chorobliwej tendencji do zwalczania innych szkół. Dlatego w tym systemie należy wszechstronnie analizować i porównywać ich dorobek bez skłaniania się w stronę któregokolwiek z nich.

Doskonalenie się według karate-do tsunami polega na stopniowym osiąganiu dwóch stanów psychofizycznych będących nadrzędnymi celami wszystkich praktyk: bodai - harmonii psychiki z ciałem oraz nehan - harmonii z otoczeniem.

Bodai to taki stan psychofizyczny, w którym istnieje zgodność dążeń i działań psychiki i ciała. Ciało wykonywuje ściśle polecenia umysłu, który całkowicie kontroluje jego zachowanie. Z kolei kontrola zachowania się ciała umożliwia i pociąga za sobą umiejętność kontroli pracy całego umysłu. W rezultacie stan bodai polega na wzajemnie dopełniającej się kontroli: zachowania ciała i pracy umysłu.

Nehan zaś oznacza stan harmonii z otoczeniem i polega na: życiu w zgodzie z biologicznymi i fizycznymi prawami natury, stosowaniu się do porządku społecznego oraz zaspokajaniu swoich potrzeb w zgodzie z potrzebami innych.

Odpowiednio przystosowane są do tego wymagania egzaminacyjne na stopnie. Na poziomie stopni szkoleniowych (kyu) w zakresie technicznym wymaga się opanowania rozwiązań charakterystycznych dla większości stylów, natomiast na poziomie stopni mistrzowskich (dan) zakłada się wychwytywanie różnic między poszczególnymi stylami i szkołami.

Środkami doskonalenia się w karate-do tsunami są stosowane jednocześnie i w jednakowych proporcjach:

shinri = praktyki psychiczne i
shugyo = praktyki fizyczne

Shinri - to w karate-do tsunami psychiczny aspekt doskonalenia się, dotyczący sfery wewnętrznej - duchowej. Szczególny nacisk kładziony jest w tym systemie na ćwiczenia medytacyjne(jap. Zen), które w różnych formach stosowane są systematycznie w trakcie trwania treningów. Ćwiczenia te zawierają w sobie zasady buddyjskiej szkoły medytacyjnej zen-shu, a także odpowiadające im doświadczenia różnych szkół innych systemów między innymi: katolickiego, zakonu jezuitów oraz muzułmańskiego sufizmu. Bardzo dużą uwagę w tym systemie przywiązuje się również do ćwiczeń intelektualnych. Rozwój intelektualny studentów traktuje się bowiem w tym systemie jako jedną z ważnych dziedzin doskonalenia się w aspekcie psychicznym.

Shugyo - to w karate-do tsunami fizyczny aspekt doskonalenia się, a więc w sferze ciała. Polega na podnoszeniu poziomu zdrowia oraz wydolności i sprawności organizmu za pośrednictwem właściwie dozowanej aktywności fizycznej. W tej dziedzinie karate-do tsunami bazuje na wszechstronnym wykorzystaniu sztuki walki, zarówno bez broni jak i z różnymi przyrządami np.: nożem - tanto-jitsu, kijem - bo-jitsu, nanchaku, tonfa. Trening sztuki walki umożliwia zrozumienie wartości życia i zdrowia. W karate-do tsunami wielki nacisk kładzie się również na inne ćwiczenia: ogólnorozwojowe, rozciągające, oddechowe, rozluźniające, relaksacyjne a nawet na masaż.

W rezultacie w systemie karate-do tsunami w jednakowym stopniu stosowane są zarówno ćwiczenia psychiczne jak i fizyczne. Taka forma zajęć nie występuje współcześnie w żadnym innym systemie, stylu czy szkole na świecie.


:)
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
Gdzieś coś o tym czytałem, wydawało się to ściemą . Prawdopodobnie jeszcze istnieje :)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
Skonczyly sie dotacje z Partii i ZSMP i podupadlo :) :) :)
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
Co ty kurde Martius, tam gdzie ja napisałem to za 2 minuty patrze i jest też twój post ... Czuje się prześladowany :) )))
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
Wielki Brat - Czuwa !! :) 8)
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
Chciałeś powiedzieć Stary Ju-Jutsoka czuwa :P
  • 0

budo_lttiger
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
u mnie w Płocku jest sekcja tej wspanialej sztuki. widzialem plakaty informujace o zapisach. moge isc na trening.nagrac i wrzucic zebyscie obejrzeli :D :D :D :D a tek na serio to bylem kiedys na treningu - zwykle karate tradycyjne
  • 0

budo_perkun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
A ja żyłem tyle lat w nieświadomości i myślałem że to już nie istnieje :oops:
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
A ja jestem ciekaw czy ktos z was czytał artykul pt. "Karate po polsku" z 1984 roku z jakies regionalnej gazety w kturym to tsunami najeżdza ostro na kyokushin i pisze sie o wojnie wewnetrznątzr karate.
Kurde jaki mielismy z tego ubaw na sekcji.
Niestety niemam skanera ale jak bardzo chcecie to moge to przepisac (o ile sie gdzies niezapodziało)
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Tsunami Karate
"Tsunami to prowadza normalni instruktorzy, nie jak w innych sekcjach pedaly i inni homoseksualisci" :)

Z ulotki Tsunami o ile mnie pamiec nie myli.


Wosiu
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024