Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate Hoenkai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_t
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Karate Hoenkai
Witam!
Jaka jest roznica pomiedzy karate Hoenkai a tradycyjnym? Moze ktos z Was to cwiczy i moglby sie na ten temat wypowiedziec.

Pozdrawiam
  • 0

budo_grey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Hoenkai
Najlepiej, aby zrobił to Paweł Drozdziak obecny na tym forum. Póki co mogę powiedzieć tylko tyle, że o ile się orientuje słowo karate zamienne jest w Hoenkai z słowem Szkoła Walki, co znaczy że jest tam w roli wskazania, że to szkoła pustych rąk, a nie że jest jakimś odrostem karate okinawskiego.

Różniece są ogromne. Po pierwsze jest parter, po drugie nastawiony jest trening na samoobrone, po trzecie nowoczesna metodyka nauczania, lekkie sparringi w rękawicach (na razie, przynajmniej u Pawła ma się to zmienić na coś równie bezpiecznego, ale pozwalającego pozbyć się tych wielkich "oszukańczych" rękawic).

O ile się orientuje praca rąk wywodzi się ze styli filipińskich, na pewno nie okinawskich. Praca nog, na tym kiepsko sie znam, wyglada na standart, uczylem sie jej i na taekwondo, i na kyokushinie itd.

To co mnie sie bardzo podoba (przynajmniej u Pawła, nie wiem jak u innych instruktorów) to duża wolność na treningu. Czuć, że zależy instruktorowi na tym, aby trening sprawiał Ci przyjemność i nie ograniczał. Jeśli ćwiczy się w rękawicach jakąś zadaniówkę i dojdzie do zwracia, rzutu i parteru, instruktor nie przeszkadza, co nie oznacza, że olewa to, co się dzieje w dojo.

Na temat samego Hoenkai (a nie tego co się dzieje u Pawła) nie mogę się wypowiadać, ponieważ zwyczajnie nie wiem.

Jedyne czego nioe zauważyłem, to rzutów. Byłem dopiero na kilku treningach, ale nie było w tym czasie ani jednej takiej techniki. Były za to wejścia w nogi jak w bjj czy zapasach.
  • 0

budo_pawel drozdziak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 593 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Hoenkai

Witam!
Jaka jest roznica pomiedzy karate Hoenkai a tradycyjnym? Moze ktos z Was to cwiczy i moglby sie na ten temat wypowiedziec.

Pozdrawiam


Z tego karate ktore mialem okazje ogladac to Hoenkai w ogole nie jest
podobne do niczego.
Z metodyczno organizacyjnego punktu widzenia:

a. nie stosuje sie treningu form ponizej niebieskiego pasa
b. nie ma cwiczenia w rzedach z liczeniem na komende
c. nie ma japonskiego nazewnictwa
d. nie wystepuje cos takiego jak techniki cwiczone pro forma, czyli
takie o ktorych z gory zaklada sie, ze nie beda uzywane realnie
e. cwiczenie ciosow i kopniec odbywa sie glownie na tarczach
f. nie ma regul zachowania typu uklony, tytuly itd.
g. podstawa treningu sa kombinacje w parach i walka zadaniowa (praktycznie od pierwszego miesiaca)

Z technicznego:

a. praca rak specyficzna dla stylu. Mozna by ja okreslic jako skrzyzowanie
trapingu i boksu. Nie wystepuje cos takiego jak hikite, motoryka
bloku zupelnie inna niz motoryka ciosu (bloki miekkie, duzo przechwytywania). Tradycyjnie cwiczono bez ochraniaczy. Tymczasowo uzywamy troche rekawic bokserskich ale nie bardzo nadaja sie dla nas i bedziemy przechodzic na
male przyrzadowki i kaski z okratowaniem twarzy

b. praca nog i pozycja walki naturalna. Krok przestawny praktycznie nie wystepuje

c. kopniecia - proste, boczne i mawashi. W porywach boczne po obrocie.
Oprocz tego proste i boczne kopniecia na kolana. Rzadziej lowkick.

d. chwyty - dzwignie i obalenia przez rzut i podciecie. Przechwytywanie kopiacych nog. Parter oparty na bjj.

e. nie ma formuly sportowej

Reszta informacji jest na stronie.

Pozdrawiam,
Pawel Drozdziak
Szkola Walki Wrecz Hoenkai
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024