Skocz do zawartości


Zdjęcie

Iaido i dobywanie miecza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Iaido i dobywanie miecza
Tak sie zastanawiam, czy istnialy w Iaido rozne sposoby dobywania miecza w zaleznosci od budowy pochwy?
Wlasciwie chodzi mi o rozne konstrukcje pochwy pozwalajace szybciej wyciagnac bron albo umozliwiajace natychmiastowe uzycie ostrza bez wyciagania go z pochwy.
Chodzi mi po glowie np. konstrukcja otwarta po stronie ostrza, na prawie calej dlugosci...

Byly jakies tego typu patenty czy raczej przede wszystkim klasycznie?

pozdro
E2rd
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i dobywanie miecza

Tak sie zastanawiam, czy istnialy w Iaido rozne sposoby dobywania miecza w zaleznosci od budowy pochwy?
Wlasciwie chodzi mi o rozne konstrukcje pochwy pozwalajace szybciej wyciagnac bron albo umozliwiajace natychmiastowe uzycie ostrza bez wyciagania go z pochwy.
Chodzi mi po glowie np. konstrukcja otwarta po stronie ostrza, na prawie calej dlugosci...

Byly jakies tego typu patenty czy raczej przede wszystkim klasycznie?

pozdro
E2rd


Nigdy o czym takim nie slyszalem. Pochwa raczej byla dostosowywana do ksztaltu miecza. A ksztalt sie zmienial w zaleznosci od wielu rzeczy, np technologii, od tego czy walczy sie pieszo czy na koniu....itd...
  • 0

budo_pasjonat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i dobywanie miecza
Z tego, co wiem, to pochwa to pochwa. Nie bylo wtedy zamkow blyskawicznych... :) :) .
A w jajdo sa techniki ataku i obrony mieczem bez wyciagania go z pochwy.
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i dobywanie miecza

Nigdy o czym takim nie slyszalem. Pochwa raczej byla dostosowywana do ksztaltu miecza.

OK, tak mnie po prostu naszlo. Zmieniajac ksztalt pochwy przyspieszyl bym dobycie, przynajmniej teoretycznie :)

A ksztalt sie zmienial w zaleznosci od wielu rzeczy, np technologii, od tego czy walczy sie pieszo czy na koniu....itd...

Tak z ciekawosci, bo nigdy o tym nie slyszalem, Iaido robili takze na koniach, czy byl to tylko przyklad?

pozdro
E2rd
  • 0

budo_ren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto 112 mostów

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i dobywanie miecza
widze że jednak jest temat iaido...
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i dobywanie miecza
W filmach Kurosawy czasem można zobaczyć akcję bez wyciągania miecza np. "Sanjuro" - mniodzio
  • 0

budo_ren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto 112 mostów

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i dobywanie miecza
jak narazie miałem 3 treningi a sam znam jedną forme bez wyciągania miecza :)
Jest to jedna z podstawowych form (Seitei Iai :P ) . Jakos bym to opisał ale nie czuje się na siłach a zdjęcia/rysunku w sieci nie znalazłem...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i dobywanie miecza


A ksztalt sie zmienial w zaleznosci od wielu rzeczy, np technologii, od tego czy walczy sie pieszo czy na koniu....itd...

Tak z ciekawosci, bo nigdy o tym nie slyszalem, Iaido robili takze na koniach, czy byl to tylko przyklad?

pozdro
E2rd


iaido jako takie nie ma nic wspolnego z walka na polu bitwy. Znaczy korzenie to tam siegaja, ale techniki zostaly powaznie zmienione.
Jak walczono na polu bitwy to przewe wszystkim lukami, lancami i dzidami. Oraz bornia palna (co prawda prymitywna, ale mieli od portuglaczykow) Miecz w zadym razie nie byl uzywany jako glowna bron, a jesli juz, to kazdy mial cale mnostwo czasu na wyciagniecie heheheh
Na koniu, jak jechal jakis samuraj, to zeby dobrze dzgnac pieszego i szybko wyciagnac miecz z ciala, ostrze powinno byc rownolegle do ziemi. Wiec zmieniono krzywizne miecza.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024