Skocz do zawartości


Zdjęcie

okulary a MA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
97 odpowiedzi w tym temacie

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

okulary a MA
Zawsze zastanawialo mnie jak sobie radza ludze z wadami wzroku na MA :?: Mozecie podzielic sie swoimi doswiadczeniami... zauwazylam ze dosc powszechne sa osoby z wadami wzroku i pewnie meczace dla nich sa treningi. A jakie to jest dla was :?:
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
Ja po prostu zdejmuje okulary i walcze. Nie powiem, zeby mi moja wada nie przeszkadzala (krotkowidztwo). Nie raz z tego tytulu zarobilem jakas bombe w glowke, albo zle ocenilem odleglosc do klinczu. Ale sobie daje rade. Za to moja odwaga z mrokiem wyraznie maleje, czy to na ulicy w okolicach ciemnego zaulku, czy ciemnawej knapie zwlaszcza z jakimis ruchomymi swiatlami, powstaja wtedy ch... refleksy na szklach okularow. jak mnie, ktos zaczepia, to wowczas wyrznie przemieszczam sie wstrone jakiejs jasnej latarni. No, ale coz... jakos do szkiel kontaktowych nie moge sie przekonac.
K_P
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
To fakt na początku było to męczące ale potem pewne wyczucie i refleks pozwalają na w miarę spokojne sparowanie...po prostu nie trzeba widzieć całego ciosy aby go unikną/zblokować. Gram od 10 lat w tenisa stołowego i tam na prawdę bardzo często ręka idzie zupełnie odruchowo bez myślenia, patrzenia i analizowania sytuacji. Pewien schemat nazwijmy to - odruchowy jest również w MA. Od jakiegoś roku noszę plastikowe okularki więc 0 niebezpieczeństwa.
Zwarcie i grappling są zdecydowanie łatwiejsze od stylów uderzanych, przynajmniej na początku. Słowem w tym momencie nie odczuwam jakiś strasznych minusów noszenia okularów. Jeżeli przegrywam to na prawdę z zupełnie innych powodów :)

Pozdrawiam
El Primo
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA

To fakt na początku było to męczące ale potem pewne wyczucie i refleks pozwalają na w miarę spokojne sparowanie...po prostu nie trzeba widzieć całego ciosy aby go unikną/zblokować. Gram od 10 lat w tenisa stołowego i tam na prawdę bardzo często ręka idzie zupełnie odruchowo bez myślenia, patrzenia i analizowania sytuacji. Pewien schemat nazwijmy to - odruchowy jest również w MA. Od jakiegoś roku noszę plastikowe okularki więc 0 niebezpieczeństwa.

Może trochę nie na temat, ale gdzieś czytałem, że w tenisie stołowym piłka leci tak szybko, że mózg nie ma czasu na spostrzeżenie, gdzie ta piłka doleci, więc ocenia drogę piłki z pewnym przybliżeniem i przewiduje, gdzie też ona może trafić. Czyli nie ma czasu na analizę sytuacji, ręka wykonuje ruch i piłka trafia w rakietkę (zwykle) albo nie.
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
Dokladnie tak słaszysz. Jest to zgoła ciekawe uczucie - piłka leci a twoja ręka automatycznie leci w jej okolicę. A ty możesz rozmawiać o pogodzie. Bo ruch ręki jest już odruchowy. Fajnie to brzmi - odruchowy ruch :)
Samo przyjęcie piłeczki nie jest na tym etapie jakąś masakrą ale odruchowe przyjęcie z takim wyczuciem że trafiamy w linię końcową na połowie przeciwnika to już albo bardzo dobre umiejętności (znam takich) albo najczęściej...fuks.
To chyba faktycznie nadaje się bardziej do działu sportowego niż tutaj :)

Pozdrawiam
El Primo
  • 0

budo_pasjonat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA

Może trochę nie na temat, ale gdzieś czytałem, że w tenisie stołowym piłka leci tak szybko, że mózg nie ma czasu na spostrzeżenie, gdzie ta piłka doleci, więc ocenia drogę piłki z pewnym przybliżeniem i przewiduje, gdzie też ona może trafić. Czyli nie ma czasu na analizę sytuacji, ręka wykonuje ruch i piłka trafia w rakietkę (zwykle) albo nie.


"A wiec bądź szybki jak piłka, a nie bedziesz potrzebowal okularow.. :) :) "
  • 0

budo_pasjonat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA

Zawsze zastanawialo mnie jak sobie radza ludze z wadami wzroku na ma :?: Mozecie podzielic sie swoimi doswiadczeniami... zauwazylam ze dosc powszechne sa osoby z wadami wzroku i pewnie meczace dla nich sa treningi. A jakie to jest dla was :?:


"Ale na ulicy gościa w okularach chyba nie uderzą?"
  • 0

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
ja ćwiczę bez okularów , ale specjalnie mi to nie przeszkadza -jestem może trochę wolniejszy . Czasem gdy jestem bardzo zmęczony to widzę źle , ale to jest trening i trudności tylko bardziej mnie mobilizują .
A jak ktoś na serio nie widzi bez pingli ( znam takie osoby) , to pozostają albo style chwytane ( gdzie można ćwiczyć w okularach bez większych szkód ), albo fundnąć sobie kontakty do styli stójkowych .

Na ulicy chyba prędzej uderzą okularnika ( nawet przypakowanego ) niż kolesia bez pingli . Myślą ,że okularnik to frajer , a tu niespodzianka beje!! :) :) :) :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
Ja cwicze bez pingli, cale szczescie nie odczówam zeby mi to specjalnie rzutowało na trening.
  • 0

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
No fakt .. Okularnicy sa czesciej uwazani za lemrow .. wiec tym wieksze zdziwienie jak brania sie skutecznie.
A co do stylow stojkowych .. to na moim shotokanie nie bylo z tym problemow ... NA czas cwiczen kontaktowych cyngle na parapet ....
  • 0

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
Moze wlasnie dlatego tak duzo jest "okularnikow" (bez urazy) na treningach, moze czuja sie mniej wartosciowi :?: Co do lania na ulicy to udeza kazdego kto wydaje sie slaby (mylne zludzenie)
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
My okularnicy musimy się trzymać razem :) . Ja ćwiczę bez bryli i nie mam z tym żadnych problemów. Koleś kiedys sie przerzucił na kontakty i jak dostał mawashi na głowę, to soczewka mu wypadła... no ale on to był kret 8O .
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
Jak są ćwiczenia samodzielne lub prowadzący coś pokazuje - mam okulary na nosie.
Jak są ćwiczenia z partnerem - zdejmuję je.
Czasem takie zakładanie i zdejmowanie jest dość uciążliwe, ale nie mogę nosić szkieł kontaktowych.
  • 0

budo_hemp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA

Zawsze zastanawialo mnie jak sobie radza ludze z wadami wzroku na ma :?: Mozecie podzielic sie swoimi doswiadczeniami... zauwazylam ze dosc powszechne sa osoby z wadami wzroku i pewnie meczace dla nich sa treningi. A jakie to jest dla was :?:

bez okularow..a i owszem.. nie jestem wstanie ororznic tramwaju od restauracji McDonald ( kolor podobny).. a tak powaznie szkla kontaktowe. Mam -5 i nie ma zadnych problenow z widzeniem. Jedna rada, warto miec przy sobie krople lub plyn. Czasem na macie bywa troche smieci, a te jak na zlosc "do oczu leca" :-)
  • 0

budo_hemp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA

Zawsze zastanawialo mnie jak sobie radza ludze z wadami wzroku na ma :?: Mozecie podzielic sie swoimi doswiadczeniami... zauwazylam ze dosc powszechne sa osoby z wadami wzroku i pewnie meczace dla nich sa treningi. A jakie to jest dla was :?:

bez okularow..a i owszem.. nie jestem wstanie ororznic tramwaju od restauracji McDonald ( kolor podobny).. a tak powaznie szkla kontaktowe. Mam -5 i nie ma zadnych problenow z widzeniem. Jedna rada, warto miec przy sobie krople lub plyn. Czasem na macie bywa troche smieci, a te jak na zlosc "do oczu leca" :-)

..problemow nie mam majac szkla kontaktowe na oczach. kiedys cwiczylem w okularach. po pierwszym "pajaczku" na okularach przeszedlem na kontakty
  • 0

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
widze ze poruszylam naprawde ciekawy i pozornie niewazny a jednak dotyczacy wielu problem
  • 0

budo_yamabushi fighter
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
8 latek trenuję AIKIDO i brylki nigdy mi nie przeszkadzały. Jednakże gdy trenuję Boks lub Bjj to nie jest już tak lekko. Zdejmuję okulary tylko do walki.

Okulary mi nie przeszkadzją w SZ W, ale potrafią namieszać.
Miałem kiedyś dużą wadę wzroku i podjąłęm eksperymentalny tryb leczenia. Polegał on na tym , że musiałem nosić okularki i nie mogłem ich zdejmować. Rozwalenie brylek było wyciągnięciem 3 dni z życia i masą problemów.Kilka razy na treningu dostałem w czerep i okularki się rozpołowiły. To się jakoś nieprzyjemnie w mijej psychice zakodowało i miałem duże problemy z walką, ciągle mróżyłem oczy (co mi się wcześniej nie zdarzało) , miałem straszne lęki i dużo musiałem czasu poświęcić żeby je przezwyciężyć. Dziś jestem walecznym OKULARNIKIEM lub ROWERNIKIEM lub BRYLOWNIKIEM lub...
  • 0

budo_clark
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
Czołem, jestem tutaj pierwszy raz, a co za tym idzie trochę się denerwuję :) .
Oczywiście należę do grupy tych "niedowidzących", a ta mała ułomność nigdy nie przeszkadzała mi podczas walki, heheh może podczas kata. Nigdy nie zdarzyło mi się oberwać w moją małą, piękną łepetynkę z powodu tego , że nie widzialem- raczej to wszystko było spowodawane zmęczeniem, bo kondycję nigdy za dobrej nie miałem. Więc podkreślam , nie dostałem strzału "znikąd". Sądzę także, że lepiej przyzwyczaić się do ćwiczenia bez bryloczków, a to ze względu na ulicę. Nasza "pomoc", może się poprostu stłuc, połamać itd. I nie chciałbym być na miejscu kogoś, kto nie byłby przyzwyczajony do walki bez okularów-może się to zakończyć szpitalem.
A tak na marginesie to ćwiczylem karate kyokushin przez ladne parę lat, obecnie od roku przerwa- dopadły mnie wątpliwości ( są rękawice bokserskie, kaski i nie chce się stukać, i to na sekcji zawodniczej, hehehhe) i brak kasy...
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA

widze ze poruszylam naprawde ciekawy i pozornie niewazny a jednak dotyczacy wielu problem


Pewnie ze poruszylas wazny temat!
Moja wada (-2) nie jest moze ogromna, ale czasami przeszkadza. Najczesciej chodze po ulicy i trenuje bez okularow. Kiedys nosilem kontakty, teraz mam je gdzies.
Co do trenowania "bo okularnik i czuje sie gorszy i musi wszystkich bić" to chyba nie mój problem. Ludzie na poziomie nie muszą bić wszystkich wokół.
A przy okazji, raz jedyny kiedy kolesie mnie zaczepili na ulicy był wtedy kiedy miałem na nosie okulary. Może dlatego ich nie lubię nosić, nie wiem.
Silvio
  • 0

budo_kuba5z
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: okulary a MA
ha mam 100 :) :) :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024