Skocz do zawartości


Zdjęcie

religia vs filozofia sztuk walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki

Ja tez nie wiaze tego z religia, ale pewnien urok MA wynika miedzy innymi z tradycji.


Zgadzam się z przedpiścą :)
Też tego potrzebuję
Kilka razy powoływałem się już na Shotokan Planet.
Oto co jest tam o religii
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

A
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
A wiecie co mi się wydaje? Że cały ceremoniał, filozofia itd. jest zaczerpnięty z kultury orientalnej, a nie z orientalnych religii. Przecież buddyzm, taoizm, shintoizm to religie które powstały na Wschodzie. W tamtej kulturze. I dalego majątaką a nie inną formę. Jak by religia chrzescijańska powstała dajmy na to w Japonii, to wierząc w Jezusa i oddając część Bogu Ojcu praktykowalibyśmy medytację, ukłony i inne tego typu formy rytualne. Religia jestrz kaształtowana przez kulturę, a nie kultura przez religię. Tak mi się wydaje. Więc ta cała otoczka sztuk walki to zapoznawanie siei zgłebianie kultury, a nie religii. Więc pytanie czy sztuki walki kłucasie z naszą religią jest trochę apsurdalne. Moim zdaniem. Inaczej by było gdzyby pytanie brzmialo: czy sztuki walki kłucasiez nasząkulturą. Ale to juz inny temat. :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
ja np nie widze sensu i nie klaniam sie- do sali, do flagi- choc tej u nas w klubie nawet nie ma :) czy do jkaiejkolwiek innej rzeczy. ja w ogole nie lubie uklonow, ale ze na treningach tak sie niby wyraza jakis szacunek to nie robie scen jak mam sie koledze przed walka uklnic :wink:
a co ma do tego religia? nie wiem... znam zakonnika 4dan taekwondo ITF, slyszalem o ksiedzu ze stopniem mistrzowskim w viet vo dao, jak widac mozna to pogodzic...
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
Ciekawe jest to co piszesz Anduina,
gesty, slowa powitan, pozegnan - to rzeczywiscie elementy kultury, zazwyczaj tej z ktorej dany styl sie wywodzi. Odnosze wrazenie ze wiekszosc osob nie rozumie ich znaczenia lecz wykonuje niejako mechanicznie. I tu pojawia sie dylemat czy powtarzanie gestow i slow bez ich rozumienia wogole ma sens? czy nie lepiej byloby zastapic je czyms bardziej zrozumialym i zakorzenionym w naszej kulturze, przynajmniej w odniesieniu do tych rytualow, ktore zastapic mozna, bo niewatpliwie sa takie ktorych wogole u nas nie ma i moze te nalezaloby wyjasnić??????
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki

ja np nie widze sensu i nie klaniam sie- do sali, do flagi- choc tej u nas w klubie nawet nie ma czy do jkaiejkolwiek innej rzeczy. ja w ogole nie lubie uklonow, ale ze na treningach tak sie niby wyraza jakis szacunek to nie robie scen jak mam sie koledze przed walka uklnic


Tu pojawia sie nam problem SZTUKI w SW. Przeciez bez otoczki to jest zwykla napierdalanka. Przychodzi grupa kolesi, 1 gosc ich uczy jak maja sie nawalac i tyle. Chyba nie o to chodzi, nie?

gesty, slowa powitan, pozegnan - to rzeczywiscie elementy kultury, zazwyczaj tej z ktorej dany styl sie wywodzi. Odnosze wrazenie ze wiekszosc osob nie rozumie ich znaczenia lecz wykonuje niejako mechanicznie. I tu pojawia sie dylemat czy powtarzanie gestow i slow bez ich rozumienia wogole ma sens? czy nie lepiej byloby zastapic je czyms bardziej zrozumialym i zakorzenionym w naszej kulturze, przynajmniej w odniesieniu do tych rytualow, ktore zastapic mozna, bo niewatpliwie sa takie ktorych wogole u nas nie ma i moze te nalezaloby wyjasnić??????



Nie wydaje mi sie zeby zastepowanie ceremonialu MA elementami bardziej europejskimi mialo jakis sens. Czy nie lepiej wyjasnic ludziom znaczenie gestow i zachowan? Wtedy ich wiedza stanie sie pelniejsza, charakter sztuki zachowany i nie powstana śmieszne przerobki, gdzie np. zamiast uklonu przed walka podaje sie reke. Moj sensei czasem zadaje wyrywkowo pytania o znaczenia symboli na naszywkach, ktore ludzie maja na gi, tlumaczenie nazwy Okinawa, shorin-ryu, nazwy technik itp.
Wedlug mnie to jest dobre, bo pozwala utrzymac karate w kategorii sztuki.

Uff, ale sie rozpisalem :wink:
  • 0

budo_boski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki

...a co ma do tego religia? nie wiem... znam zakonnika 4dan taekwondo ITF, slyszalem o ksiedzu ze stopniem mistrzowskim w viet vo dao, jak widac mozna to pogodzic...

Tak naprawdę to ma stopień mistrzowski w Kempo Tai Jutsu, nie w VVD. Tylko sprostowanie ;)
Pozdrawiam
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
sepulka mylisz sie moim zdaniem.... jezeli dla ciebie sztuka to napierdalanka + otoczka, w tym przypadku puste gesty to ja stoje w opozycji do takiego myslenia.
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki

sepulka mylisz sie moim zdaniem.... jezeli dla ciebie sztuka to napierdalanka + otoczka, w tym przypadku puste gesty to ja stoje w opozycji do takiego myslenia


To nie jest takie proste. Moze nie ujalem tego tak jak trzeba. Postaram sie to wyrazic jasniej.

Nie da sie ukryc ze czescia sztuk WALKI i napierdalanka. Wlasnie dlatego naywaja sie ".. walki". Ale przylukrowanie jej pustymi slowami i gestami jeszce nie zrobi z tego sztuki. Tu trzeba czegos wiecej. W klubie musi panowac wlasciwa atmosfera, ktora w duzej mierze tworzy sensei, ale i uczniowie nie pozostaja bez wplywu. Jelsi ta atmosfera wyglada tak: "przyszliscie tutaj po to zeby obic gebe kumplowi lub komukolwiek innemu a ja was tego naucze" to jest wlasnie bezmyslna napierdalanka i wtedy zaden ceremonial nie pomoze. Atomsfera w klubie nie moze byc pelna agresji i wzajenej nienawisci. Otoczka dodaje MA niezaprzeczalnego uroku, ktorego nie wolno ich pozbawiac. To wszywtko - atmosfera, postawa trenera, uczniow, otoczka takze - zmienia "nauke o obijniu mordy" w SZTUKE walki.

Nie wiem czy wyrazilem to dosyc jasno ale MA nie sa dla mnie wylacznie napierdalanka + otoczka, ktorej nie trzeba rozumeic,a moznaby sie doskonale bez niej obejsc.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
no widizsz... a ja mowie ze atmosfera zaufania, szacunku- no po prostu taka jaka powinna byc, nie powstaje na skutek wykonywania hmmmmm azjatyckich gestow, aniw ogole... tej calej jak ty to nazywasz otoczki, bo to wlasnie jest tylko otoczka, atmosfere buduja ludzie, trener, cwiczacy... wiec nie jest tak ze jesli usowasz uklony, mantry :wink: itd to automatycznie pozostaje tylko sucha, bezuczuciowa :wink: napierdalanka
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
a z tego co pamietam na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] mozna znalezc prace pt taekwondo w swietle wartosci chrzescijanskich.
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
czyli sie zgadzamy, bo mniej wiecej o to mi chodzilo :P (czy i jak otoczka wplywa na klimat to juz jest temat do oddzielnej dyskusji)
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
Mi się podoba kultura orientalna i dlatego lubie wykonywać te ukłony i podoba mi się cała ta otoczka. Ale nie przywiązuje do tego jakiejś głębszej filozofii. No i nie widze żadnego związku z religią, a nawet jakby takowy istniał to nic mi to nie przeszkadza.
Aha za nie przestrzeganie etykiety dojang się pompuje :) Nie doszedłem jeszcze do tego jak ty to Moro robisz, że nie musisz pompować po każdym treningu :wink:
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki

(...) i nie powstana śmieszne przerobki, gdzie np. zamiast uklonu przed walka podaje sie reke.


bo widzisz Sepulka to co dla ciebie jest "smieszna przerobka" dla boksera i kickboxera jest typowym gestem rozpoczecia i zakonczenia walki.
Z takim podejsciem walki miedzy zawodnikami reprezentujacymi rozne style bylyby jedynie zrodlem problemow i nieporozumien
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
Ja tam też lubię kulturę orientu. I nie zamieniłabym tych wszystkich ukłonów na europejskie odpowiedniki. Ale każdy ma swój punkt widzenia :-)
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
Sally zlituj sie. Przeciez box i kickboxing to nie sa MA o rodowodzie porownywalnym z karate, czy jiu-jitsu. W ich wypadku to nie smieszna przerobka, a naturalny gest. Tak bylo tam od poczatku. A chyba nie chcesz i wmoiwic ze w Japonii wygladalo to tak samo? :twisted:
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
A co ma do tego Japonia? chodzi mi o to ze gest sam w sobie smieszny ani dziwny nie jest. Nie mowie zreszta zeby przerabiac uklony, ale np. czasem uzywa sie jakichs np.slow, na powitanie, rdzennego nazewnictwa technik itp. Osobiscie nie lubie jak ktos mowi do mnie w jezyku, jesli go nie znam, nie wiem czy mnie nie obraza :wink:
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
Owszem gesty nie sa smieszne same w sobie. Chodzi mi tylko o to ze smeiszne bylyby gdyby zastapiono nimi pierwotne zachowania. Np wymienic uklon na podanie reki. To jest oczywsicie trywialny przyklad. Na pewno daloby sie znalezc ich znacznie wiecej. Wlasciwie nie na miejscu wygladaloby prawie wszystko, co nie jest rdzenne dla danej SW.
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
I tu chyba sięz Tobą nie zgodzę. Nie na miejscu wygląda coś do czego nie jesteśmy przywyczjeni. Jak już się człowiek do czegoś przyzwyczai to wszystko jest w porządku. Pozostaje pytanie czy się nam to podoba czy nie :)
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
W sumie masz racje. Ale mi sie nie podoba zmienianie wszystkiego na lewo i prawo :wink: Ktos juz to pwoiedzial ze lubi kulture orientalna i ja sie z nim zgadzam. Lubie wykonywac te wszystkie uklony, bo to jest po prostu sympatyczne
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: religia vs filozofia sztuk walki
Aikido ucze sie u mojego katechety, chyba mu to problemow nie sprawia :]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024